Valk: kurja häält tehes ja ust prõmmides ei saavuta midagi!

Võluvitsa asemel tunne lapse tunnete vastu huvi ja võta temaga rääkimiseks aega, leiavad tuntud eesti isad.

Pilt: Scanpix

Valk: kurja häält tehes ja ust prõmmides ei saavuta midagi!

Kai Maran

Võluvitsa asemel tunne lapse tunnete vastu huvi ja võta temaga rääkimiseks aega, leiavad tuntud eesti isad.

"Kõige raskem isaks olemise juures on leida lapse jaoks piisavalt aega, aga see on samas ka kõige tähtsam," rääkis ajakirjanik ja saatejuht Hannes Hermaküla. "Isaks saamisel tulebki prioriteedid uuesti paika panna ja järele mõelda, mis on nüüd kõige olulisem. Võluvitsa siin ei ole – tegemist on teadliku otsusega. Mina näiteks töötasin lapse sünni järel esimesed viis aastat pooleldi kodus. See ongi see teadmine, mis isaks saamisel vaateid elule muudab – et lapsega koos veedetud aeg on kõige tähtsam, mida hiljem enam tagasi ei saa. Suurem tööalane edu jõuab tulla hiljemgi. Minu arvates peaksid lapsed üles kasvama teadmisega, et maailm on nende jaoks ja mitte vastupidi. Ehk siis tähtis on oma kutsumus üles leida. Eks vanemad ju näevad, mis lapse silmad särama paneb ja oskavad teda siis jõudumööda suunata ja julgustada! Muidugi tuleb õpetada lapsi olema aus ja õiglane, see mõte peaks edasi kanduma põlvkonnalt põlvkonnale."

"Ei tohi lasta närvil üles ütelda, see on tegelikult isaks olemisel üks raskemaid asju," rääkis kunstnik ja poliitik Heinz Valk. "Olen isegi selles suhtes kordi libastunud, kurja häält teinud ja ust prõmminud. Sellega aga midagi ei saavuta. Eriti teismelised proovivad mõnikord nimme vanemaid ärritada ja endast välja viia. Provotseeriva mürsiku liimile ei tasu minna, sest rahuliku ja tasakaaluka jutuga saavutab märksa rohkem.  Et aga erimeelsusi tekiks võimalikult vähe, tuleb lastega palju rääkida. Sest on üsna paratamatu, et sellises õrnas eas probleeme ja vastuolulisi tundeid tekib. Elukogemused ja arusaamad on ju veel õrnad ja haprad. Vanema rahulik meel ja lapsele suunatud tähelepanu mõjutab teda õiges suunas kõige paremini. Isaks saades tajusingi, milline uus kohustus ühe väikese inimesehakatise hea käekäigu ees mul nüüd on. Ja rõõm! Hoida peres positiivset ja heatahtlikku õhkkonda on üks tähtsamaid asju. On vale suhtumine,  et üks õige eesti mees kodus naiste töid ei tee. Emadel on ju topelt koormus – töö kõrvalt süüa teha, poes käia, koristada, nõusid pesta ja palju muud. Isade abi peaks olema tõhus ja märgatav. Meie peres näiteks oli minu tööks aastaid pesumajas käia, pesu triikida ja õue nöörile kuivama viia. Kui nägin, et abikaasa väsinud ja vajab puhkust, tegin teisigi kodutöid.  Minu isa kasvatas minus kodutöödega kohusetunnet juba väikesest peale. Jõukohaseid töid nagu põrandat pühkida või pühadeks vaskasjad tuhaga läikima lüüa tegin juba viie aastaselt. Tundsin, et see on mulle nagu ametikõrgendus – olen juba inimese mõõtu, mitte enam jõmpsikas! Ka oma lapsi olen õpetanud pigem eeskuju kaudu. Lapsed õpivad vaadates.  Näiteks sellest, kuidas ema-isa oma töökohustusi jagavad. Ja kuidas asju rahumeelselt ja tasakaalukalt klaarida."

"Kõige raskem ja kõige tähtsam on olla lastele väärikas eeskuju, alati jääda kindlameelseks ja ausaks," rääkis muusik Jaagup Kreem. "Selles mõttes isaks saamine minu vaateid elule ei muutnud, need olid juba varem paigas. Kõige rohkem hindan idamaist mõtlemist, et laps on peres mitte ema-isa omand, vaid kallis külaline, keda aidata oma nõu ja jõuga tubliks kasvada. Arusaam, et isad vaatavad pärast tööd nelja-viie õlle seltsis vaid televiisorit ja peretöödesse ei panusta, on minu meelest õhust võetud. Vähemalt mina küll oma tutvusringkonnas sellist pereisa ei tea. Aga kui keegi tõesti väidab, et tal töö kõrvalt pere jaoks aega väheks jääb, siis see on valikute küsimus. Tuleks siis leida jõukohasem töö! Mida mina olen kodust kaasa saanud ja tahan ka oma lastele edasi anda, on tahe aidata endast nõrgemaid. Neid, kes pole piisavalt tugevad, kuid keda meie suudaksime aidata. Selle põhimõtte järgi olen neliteist aastat olnud tegev lastehaigla toetusfondis ja ansambliga heategevuskontserte andnud. Meie vanemad on meid hästi kasvatanud, 30+ on tegus põlvkond. Kes juhib riiki, päästab inimesi ja opereerib haigeid. Ei saa öelda, et meil oleks olnud õnnetu lapsepõlv. Vastupidi, minu lapsepõlv oli väga õnnelik!"

Laadimine...Laadimine...