Valka ja Põlvasse jääb alles hulk sünnitajaid abistavaid teenuseid

Sünnitusosakondadeta Valga ja Põlva haiglatesse jääb nii raseduseelne, -aegne kui ka sünnitusjärgne jälgimine, samuti on Tartu Ülikooli (TÜ) kliinikumil hulk meetmeid, mis peaks sünnitusosakondade sulgemisega kaasnevaid probleeme leevendama.

Pilt: Scanpix

Valka ja Põlvasse jääb alles hulk sünnitajaid abistavaid teenuseid

Sünnitusosakondadeta Valga ja Põlva haiglatesse jääb nii raseduseelne, -aegne kui ka sünnitusjärgne jälgimine, samuti on Tartu Ülikooli (TÜ) kliinikumil hulk meetmeid, mis peaks sünnitusosakondade sulgemisega kaasnevaid probleeme leevendama.

Valga haigla otsustas, et sünnitusosakond suletakse 1. juulist ja Põlva haigla sünnitusosakond on otsustatud sulgeda tänavu oktoobris, teatas TÜ kliinikumi pressiesindaja teisipäeval BNS-ile. Tema sõnul on kliinikumil hulk meetmeid, mis peab tagama, et kõik Põlva- ja Valgamaa naised jõuaksid Tartusse või Võrus asuvasse Lõuna-Eesti Haiglasse sünnitama õigeaegselt. Kliinikum tagab ka, et kui emal ja lapsel pole tagasi koju oma transporti, korraldab selle haigla.

Mõlema maakonna naistele on tagatud naistearsti konsultatsioonid edaspidigi Põlva haiglas ja Valga haiglas kohapeal. Raseduse normaalse kulu korral on raseduse jälgimine ja nõustamine ämmaemanda pädevuses, naistearsti konsultatsioon toimub vähemalt kaks korda raseduse jooksul. Kui raseduse käigus tekib probleeme või kõrvalekaldeid, suunab ämmaemand lapseootel naise arsti konsultatsioonile, uuringutele või vajadusel haiglasse. Vajadusel ja riskiraseduse korral on tagatud konsultatsioonid kliinikumi naistekliinikus, teatas pressiesindaja.

Nii Põlvas kui Valgas valmivad veel tänavu esmatasandi tervisekeskused. Keskustes hakkavad tööle lisaks perearstile pereõed, ämmaemandad, füsioterapeudid. Suureneb perearsti meeskonna roll, sest väga paljud mured saab lahendada just niisuguses tervisekeskuses.

Reform võimaldab nüüd koostöös perearstidega avada uusi ämmaemanda vastuvõtte lisaks tervisekeskustele ka väiksemates asulates, kus perearst töötab, kuid haiglat ei ole, nagu näiteks Antslas, Tõrvas ning mujalgi, samuti jätkab perekool nii Põlvas kui Valgas vähemalt samas mahus.

TÜ kliinikum, Tartu kiirabi, Valga haigla, Lõuna-Eesti haigla ning Põlva haigla tagavad, et naisi, kes saabuvad Tartu või Võru sünnitusosakonda Põlva või Valga maakondadest prognoositava sünnitustähtaja saabumise päeval või pärast seda, ei saadeta koju tagasi, kui nad ise soovivad haiglasse jääda. Samuti tagatakse, et kõik Valga ja Põlva maakonna naised, kelle sünnitustegevus on algamas või alanud, saavad soovi korral kohese kiirabitranspordi TÜ kliinikumi või Lõuna-Eesti haigla sünnitusosakonda.

Tagatakse ka, et naised, kellel puudub transpordivõimalus ise Tartusse või Võrru sünnitama tulemiseks, saavad selleks kasutada kiirabi. Põlva ja Valga maakonna naised, kellele lähikondsed mingil põhjusel järgi tulla ei saa, saavad sõita koju tagasi Lõuna-Eesti Haigla või Kliinikumi korraldatud transpordiga. Pressiesindaja teatel pole vajadus nimetatud meetmete järele tõenäoliselt suur, sest reeglina sünnitajad nii saabuvad sünnitusmajja lähikondsete korraldatud transpordiga kui ka lahkuvad ise.

Väga väiksel osal naistest võib sünnitustegevus alata ja kulgeda sedavõrd kiiresti, et neid pole võimalik sünnituseks Tartusse või Lõuna-Eesti Haiglasse transportida – sel juhul viiakse sünnitaja lähimasse haiglasse, seal hulgas Põlva haiglasse või Valga haiglasse, kus sünnitus ka pädevate arstide poolt vastu võetakse.

Pressiesindaja teatel on TÜ kliinikumis ja Lõuna-Eesti haiglas piisavalt sünnitustube ja palateid selleks, et aidata kõiki sünnitajaid. Kliinikumi naistekliinik avati uutes ruumides 2008. aastal, praegu toimub naistekliiniku ja lastekliiniku nüüdisajastamine.

Kliinikumis on esindatud kõik Eestis kasutusel olevad meditsiinilised erialad. Naise ja vastsündinu jaoks on koondatud ühe katuse alla erinevatest spetsialistidest koosnev meeskond, kuhu kuuluvad teiste hulgas vastsündinute arst, vajadusel on kohapeal vastsündinu  intensiivravi meeskond; lastekirurgid ja operatsiooniteenistus; rasedate probleemidele spetsialiseerunud sisehaiguste arst; ämmaemand-raseduskriisi nõustaja ja hingehoidja-perenõustaja, kes aitavad jagu saada raseduse ja sünnitamisega seotud hirmudest; diabeedinõustajad; toitumisnõustaja; imetamisnõustaja; jurist; verekeskus ja labor.

Pressiesindaja teatel oli Valga sünnitusosakonnas eelmisel aastal 147 sünnitust ehk keskmiselt üks sünnitus 2,5 päeva kohta. Nii TÜ kliinikum kui haigekassa on ühiselt leidnud, et mõistlik on suunata sünnitusosakonna sulgemisest vabanev raha sinna, kus Valgamaa elanikud seda kõige rohkem vajavad ja kus ravijärjekorrad on pikad. Haigekassa on kinnitanud, et jätab haiglatele alles raha, mille eest tellis seni sünnitusteenust, teisteks tervishoiuteenusteks.

Laadimine...Laadimine...