Vanemökonomist: järgmisel aastal peaks tööjõupuudus mõnevõrra leevenema

"Täitmata ametikohtade arv ja töötaja algatusel töölt lahkunute hulk on endiselt kõrged, mistõttu püsib surve ka palkade kasvuks," ütles Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

Vanemökonomist: järgmisel aastal peaks tööjõupuudus mõnevõrra leevenema (3)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Täitmata ametikohtade arv ja töötaja algatusel töölt lahkunute hulk on endiselt kõrged, mistõttu püsib surve ka palkade kasvuks," ütles Swedbanki vanemökonomist Liis Elmik. 

Teises kvartalis tööturu numbrites olulisi muutusi ei toimunud. "Hõive määr oli endiselt rekordkõrge ja tööpuudus erakordselt madal," ütles Elmik. Statistikaameti andmetel tõusis hõivatute arv teises kvartalis võrreldes aastataguse ajaga tuhande inimese võrra. Töötajate arv kerkis suhteliselt vähe, kuna aasta tagasi toimus hõives suurem hüpe. Kasvas palgatöötajate arv ja seda just teenindussektoris. Ettevõtjate arv ei muutunud.

Statistikaameti hinnangul töötute arv aastaga ei muutunud. Tööpuudus ulatus teises kvartalis 5,1 protsendini. Töötukassa andmetel suurenes töötute arv teises kvartalis aastaga pisut alla 850 inimese võrra. Kõige rohkem tõusis erialase ettevalmistuseta töötute arv. Teisel kohal olid ehitajad.

Tööjõupõud on suurem teeninduses ja ehituses

"Tööjõupuudus oli juulis Konjunktuuriinstituudi andmetel äritegevust takistav peamine tegur veerandi tööstusettevõtte ning kolmandiku teenindus- ja ehitusettevõtte hulgas," lisas Elmik, et ilma võõrtööjõuta oleks tööjõupuudus veelgi suurem, seda eriti ehituses. "Teeninduses on tööjõupuudus endiselt ettevõtjate jaoks kõige suurem mure, samas välisturule müüvas tööstuses on kõige olulisem takistus vähene nõudlus."

Kuna nõudlus välisturgudel nõrgeneb, peaks ka tööjõupuudus eksportivates ettevõtetes mõnevõrra leevenema. "Ehitussektori jahtumine Põhjamaades võib samuti suurendada huvi Eestisse naasmise vastu. Häid inimesi on aga endiselt raske leida," nentis Elmik.    

Järgmisel aastal peaks tööjõupuudus mõnevõrra leevenema

Töötajad tunnevad ennast tööturul praegu võrdlemisi kindlalt. "Täitmata ametikohtade arv ja töötaja algatusel töölt lahkunute hulk on endiselt kõrged, mistõttu püsib surve ka palkade kasvuks," märkis Elmik, et Maksu- ja Tolliameti andmed näitavad kaheksa protsendilist keskmise palga kasvu teises kvartalis.

"Swedbanki prognoosi järgi püsib hõive määr kõrge ja tööpuudus madal ka aasta teisel poolel," selgitas Elmik, et tööjõupuudus hoiab palgakasvu kiirena. "Keskmise brutokuupalga kasv peaks Swedbanki hinnangul küündima sel aastal kaheksa protsendini."

"Järgmisel aastal peaks palgakasv aga mõnevõrra rahunema, kuna majanduskasv aeglustub ja nõudlus täiendava tööjõu järele eelkõige eksportivates harudes väheneb," ütles Elmik. "Uued kaubanduspiirangud ja Brexit suurendavad ebakindlust ja vähendavad maailmamajanduse kasvu väljavaateid. Ettevõtete hinnangul on nende konkurentsivõime nii välis- kui siseturul alanenud ja jõudnud eelmise kriisi aegsele tasemele."

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...