VÄRSKA: Seto Folk näitab keelt ja Setumaa kaunimaid paiku

Kohe pärast jaanipidustusi, 26.-28. juunil toimub Värskas Seto Folk, kus lisaks vägevale muusikaelamusele saab osaleda töötubades, loodusmatkadel ning lodja- ja viikinglaevaretkel Värska lahel. 

Pilt: Seto Folk 2014
Festival Kultuur

VÄRSKA: Seto Folk näitab keelt ja Setumaa kaunimaid paiku

Kohe pärast jaanipidustusi, 26.-28. juunil toimub Värskas Seto Folk, kus lisaks vägevale muusikaelamusele saab osaleda töötubades, loodusmatkadel ning lodja- ja viikinglaevaretkel Värska lahel. 

Kolmepäevase festivali programmis on üle 40 esineja seitsmel laval, enam kui 30 õpituba, 12 erinevat matka, lodja- ja viikingilaeva retked Värska lahel ning vabaõhuspaa, mille avab festivali peasponsor Värska sanatoorium. 

Festivali esimene päev saab alguse soome-ugri kultuuripealinnast Obinitsast, kus Seto Folk alanuks kuulutatakse ja selleaastane soome-ugri sugulasrahvastele pühendatud teema „Näitame keelt!“ sisse õnnistatakse.  Seejärel liigub festival edasi Värskasse, kus reedeõhtusteks peaesinejateks on Soomest pärit positiivselt hullumeelne lõõtsamängija Antti Paalanen, Udmurdi noorte folk-rokkansambel Silent Woo Goore, Eesti pärimusmuusika üks säravamaid tähti Maarja Nuut, Mordva meestekoor Morama ja mitmed teised. Õhtu lõppeb söökladiskoga seto pärimusest inspireeritud klubimuusika rütmide saatel. Reedeses kavas on ka õhtune hobuvankril linnulauluretk ning öine nahkhiireretk.

Festivali teise päeva varavalges on külastajad oodatud Saunalaval toimuvale hommikukontserdile, kus saab ka ujuda ning nautida hommikusauna koos lõkkel küpsetatud pannkookidega.

Päeva jooksul saab osaleda erinevates õpitubades – õppida komi või ersa keelt, meeste ja naiste leelot, kasetohust meisterdamist, viltimist või seto tantse. Matkasõpru ootavad Värska peidetud väärtused, orienteerumisrajad, poole järve üllatusmatk, ühe meetri minimatk ning matk seenemetsa koos kohaliku korilasega.

Lavadel astuvad mitmete teiste seas üles Naised köögis, Curly Strings, Zetod, Iberi koor Gruusiast ja Chipchirgan Urdmurdimaalt. Õhtu tipphetk on suur seto kirmask, mille ajaks vaikivad kõik lavad, et üheskoos külastajate ja kohalikega pidada maha üks võimas seto külapidu. Lodjasadamast väljub luulelodi, Mordva lodi, loojangulodi ja regilauluöölodi.

Festivali kolmas päev algab hommikuse improkontserdiga Õrsava järve kaldal, kus spontaanselt musitseerivad Mari Kalkun ja Soome hiiukandle virtuoos Pekko Käppi. Osaleda saab 43 km pikkusel jalgrattamatkal mööda Petseri laskevälja rattarada ning sõita mulgi-võro või leelolodjaga. Õpitubade programm kutsub tutvuma seto ja udmurdi keelega ning õppima udmurdi tantse, seto pitsi heelgedamist ja palju muud. Ühele lavale astuvad Gruusia, Mordva, Seto ja Virumaa mehed, kes laulavad üksteise võidu oma rahva meestelaule. Õhtul tantsutab rahvast legendaarne ansambel Kukerpillid ja nooruslikult värske Angus.

Lapsi ootavad kõigil kolmel päeval lastele suunatud õpitoad ja matkad, lastelodi, lastekontserdid ja mõnus lasteala. Täiskasvanutele pakub lõõgastust Värska Sanatooriumi Puhkuselava juures avatav Seto Spaa, kus kontserti nautides saab proovida tervendavat mudamaski või massaaži.

Festivali programmist saab osa võtta festivali passi või päevapiletiga, teatud kontsertidele on kohapeal müügil ka üksikpiletid. Sööklas toimuvad jutuhommikud ja keeleõpitoad on kõigile tasuta.

Tallinnast tulijad saavad 26. juunil Värskasse rongi ja bussiga. Nii hommikul kui ka õhtul saab reisirongilt bussile ümber istuda Ilumetsa raudteejaamas – bussiajad on sobitatud reisirongide graafikuga. 

Põhjalikum info Seto Folgi kodulehel

Laadimine...Laadimine...