Vassiljev: tervisekeskuse valvearst vähendaks EMO koormust

"20 aastat tagasi võttis polikliinikus valvearst vastu kella kümneni," rääkis poliitik ja arst Viktor Vassiljev riigikogu erikomisjoni istungil. "Selline süsteem toimib Soomes praegu väga hästi."

Pilt: Scanpix

Vassiljev: tervisekeskuse valvearst vähendaks EMO koormust (1)

Merje Aus

"20 aastat tagasi võttis polikliinikus valvearst vastu kella kümneni," rääkis poliitik ja arst Viktor Vassiljev riigikogu erikomisjoni istungil. "Selline süsteem toimib Soomes praegu väga hästi."

Riigikogu riigieelarve erikomisjon analüüsis avalikul istungil koos asjaomaste organisatsioonide esindajatega Riigikontrolli kontrolliaruannet "Erakorraline meditsiin", kus tuli välja, et osa probleemist, miks patsiendid pöörduvad EMO-sse perearsti asemel on see, et praegu ei ole perearstidel kohustust võimaldada tööajaväliseid vastuvõtte.

Poliitik ja arst Viktor Vassiljev sõnas, et 20 aastat tagasi oli polikliinikus pikendatud vastuvõtt. Valvearst võttis kella kümneni vastu ning kella kaheksani õhtul tegi erakorralisi visiite. Vassiljevi sõnul võtsid soomlased meilt 70ndatel need mudelid üle ning praegu toimib selline süsteem Soomes väga hästi ning kui tervisekeskustes oleks vältimatu abi vastuvõtt, vähendaks see kindlasti mingil määral koormust EMO-le.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut sõnas, et paljudes kohtades on erakorralise meditsiini osakond nagunii ööpäevaringselt lahti, kus on olemas võimekusega töötajad ja meditsiiniseadmed. "Selle peame läbi rääkima, mis oleks mõistlik lahendus finantsiliselt ja inimese jaoks," selgitas ta. "Kui sinna pöördub öösel tunnis 1-2 inimest, kas sellel on üldse mõtet."

Küll aga ta tõdes, et kui inimene töötab Tallinnas, aga perearst on Järvamaal, kas neile peaks EMO kõrvale alternatiivi pakkuma, kui vajadused pole erakorralised. "Eraldi mure on nendega, kes ei saa perearsti juurde pöörduda. Peame pakkuma alternatiivi, kui otsustame, et EMO pole selleks õige koht."

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane ütles, et tervisekeskust on palju arutatud ning see aitab kindlasti kaasa EMO mure lahendamisele.

Erakorralise meditsiini arstide seltsi liige Ago Kõrgvee oli nõus, et tervisekeskused võiksid lahti olla 6-8ni õhtul, see lahendaks oluliselt EMO koormust.

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...