Veebikaart aitab elanikel teatada kehvadest rattateedest

Ratturid soovivad näiteks, et ühesuunalisel tänaval võiks rattaga liikuda ka vastassuunas.

Pilt: Albert Truuväärt

Veebikaart aitab elanikel teatada kehvadest rattateedest

Urmas Kaldmaa

Ratturid soovivad näiteks, et ühesuunalisel tänaval võiks rattaga liikuda ka vastassuunas.

"Sõidan jalgrattaga nii sõidu- kui ka kõnniteel ja pidevalt tuleb liikuda ühelt teisele," ütles iga päev jalgrattaga liikuv arhitekt Toomas Paaver. "Väga palju on kohti, kus tahaks näiteks öelda, et üleminekuks on vaja madalat äärekivi. Tihti on kõnniteed ka liiga kitsad või katkendlikud, iga koht on eri probleemidega."


Paaveri sõnul ei kasuta ta eriti jalgrattateid, seda enam, et kesklinnas on need üldse haruldus. "Tegelikult ongi jalgrattateid vaja üksnes seal, kus liigub hästi palju jalgrattureid," selgitas Paaver. "Rattaga sõitjate heaks on Tallinnas üsna vähe tehtud. Mõni asi on läinud paremaks, aga need head asjad jäävad pigem kesklinnast eemale. Seal on korralikke jalgrattateid lihtsam teha. Kesklinnas pole kahjuks suurt midagi muutunud."


Liiga kõrged äärekivid


Olukord muutub peagi, sest veel septembris kogub kommunaalamet linlastelt infot, kuidas ja kus võiks rattateid paremaks muuta. Linn loodab eelkõige teada saada, kus asuvad ülekäikudel liiga kõrged (üle 3 cm) äärekivid ja kus silumist vajavad teekonarused, kuid teatada saab ka kõigist muudest jalgrattateedega seotud puudustest ja tähelepanekutest.


Puuduste asukohti saab märkida aadressil https://gis.tallinn.ee/andmekorje/. Oma tähelepanekule saab lisada ka kirjelduse ja pildi. Kommunaalameti hooldusosakonna peaspetsialist Erik Sarapuu ütles, et puuduse asukoht tuleks märkida kaardile võimalikult täpselt ja lubada brauseril ka asukohta tuvastada, sest siis on seda kohta hiljem lihtsam leida ja saab vältida eksitusi. "Infovahetus on  kahtlemata oluline, et teave jõuaks kohale ja linn tegeleks pidevalt jalgrattaga sõitmise võimaluste parendamisega," lausus Paaver. "Jalgrattaruum nõuab pidevat ja tõsist meeskonnatööd linna poolt."


Juba üle 900 teate


Sarapuu sõnul olid tallinlased jõudnud 5. septembriks saata juba ligikaudu 900 puuduseteadet, tähelepanekut ja soovitust. "Lootsime esialgu saada infot eelkõige ülekäikude liiga kõrgete äärkivide ja teede ebatasasuste kohta, kuid tegelikult on inimesed saatnud kõige rohkem muid tähelepanekuid ja soovitusi. Teateid on lausa äärest ääreni."


Saabunud info hulgas on palju kaalumist väärivaid ettepanekuid. Sarapuu tõi neist esile ettepaneku lubada ühesuunalise liiklusega tänavatel jalgrattaga sõita ka vastassuunas, kui tänava ees on vastav liiklusmärk.


Oktoobris teeb kommunaalamet andmekorjega saabunud teadetest, tähelepanekutest ja soovitustest kokkuvõtte. "Vaatame, milliste puuduste kohta inimesed kõige rohkem teateid on saatnud ja kui põhjendatud need on," rääkis Sarapuu. "Seejärel koostame pingerea, mille alusel hakkame edasi töötama. Kõigi põhjendatud märkustega arvestatakse tulevaste teetööde käigus."

 

 

 

Ehitatud ja tulekul palju rattateid


•Linn on avanud tänavu mitu uut korralikku rattateed. Haaberstis Räime tänaval rõõmustab elanikke 520 m pikkune, Rannamõisa teel 1135 m ja Tuuliku teel 500 m pikkune rattatee. Pirital Vabaõhukooli teel võib sõita 950 m, Kesklinnas Türnpu tänaval 211 m, Tartu maanteel 1100 m ja Kristiines Tondi tänaval 570 m pikkusel uuel rattateel.


•Tänavu avab linn uued rattateed veel kesklinnas Juurdeveo tänaval, Gonsiori tänaval ja Vana-Pirita teel.

Laadimine...Laadimine...