Venemaa mustas nimekirjas on ka president Toomas Hendrik Ilves

Venemaa kehtestatud sissesõidukeelu nimekirja on venekeelsele Postimehele teadolevalt lisatud ka Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves.

Pilt: Scanpix

Venemaa mustas nimekirjas on ka president Toomas Hendrik Ilves (1)

Venemaa kehtestatud sissesõidukeelu nimekirja on venekeelsele Postimehele teadolevalt lisatud ka Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves.

Samuti poliitik Jevgeni Krištafovitš, vabaühenduste aktivist Sergei Metlev, Eesti Konsrvatiivse Rahvaerakonna volikogu aseesimees Urmas Reitelmann, Vabaerakonna esimees Andres Herkel, ajaloolane Igor Kopõtin, ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski ning Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. Nimekirja on sattunud ka kolm endist valitsusliiget, vahendas BNS.

Toomas Hendrik Ilves pole veel ise teemat kommenteerinud.

Kalev Stoicescu andis enda nimekirjas olemisest teada läbi sotsiaalmeedia. "Mul polnud kavatsust külastada Venemaad, nüüd pole ka võimalust. Putinismi ja sovjeetluse kritiseerimine on Kremli arvates russofoobia. Mind see ei heiduta, pean endiselt lugu vene keelest ja kultuuristning toredatest ehk ebasovjeetlikest vene inimestest. Ootan põnevusega russofiilide nimekirja," kirjutas Stoicescu.

Ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski kinnitas Postimehele, et ka temal on nüüd selline "austav tiitel" nagu russofoob. Bahovski ei oska täpselt arvata, et miks just teda sellise tiitliga pärjati. "Siin on juba viidatud võimalusele, et see nimekiri ei pea ilmtingimata olema sihitud nende inimeste vastu, kes on otseselt Venemaaga seotud või Venemaa vastu pidevalt sõna võtab, vaid see võibki olla meelega diskrimineeriv," ütles Bahovski.

Samas tunnistas mees, et ei saa öelda, et poleks Venemaast üldse midagi kirjutanud või arvanud, kuid võrreldes teiste Venemaa inimestega, kes pidevalt Venemaal käivad, siis nii palju ta enda hinnangul sõna võtnud pole. "Teine tees on võib-olla see, et see ajakiri mille peatoimetaja ma olen [Diplomaatia] on pidevalt Venemaa kriitiline olnud, aga kindlasti mitte venelaste või venepärasuse vastu. Me räägime diplomaatiast, poliitikast ja sellest mis seostub Vene valitsuse poliitikaga," kommenteeris Bahovski.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel ütles rahvusringhäälingu uudisteportaalile, et tema on üks Eesti poliitikutest, kes pandi Venemaa poolt sissesõidukeelu saanute nimekirja. "Jah, täna hommikul sain välisministeeriumist teate. Ei ole minu asi minna sellega kekkama, mis nimekirjas ma olen, aga vastab tõele," ütles Herkel.

Herkel ütles, et ilmselt sattus ta nimekirja oma varasema tegevusega Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees.

Kaitseliidus töötav EKRE liige Urmas Reitelmann teatas enda musta nimekirja kandmisest Facebooki vahendusel.

"Hääd kaasteelised! Sain just kõne Välisministeeriumist ning info, et puutin ei luba ka mind venemaale. Tunne on ülev," teatas Reitelmann.

Ka Krištafovitš teatas endale sissesõidukeelu kehtestamisest sotsiaalmeedias. "Välisministeeriumist helistati. Mina olen Kremli nimekirjas. See on kõige parem tunnustus, mida tšekistide võim oleks võinud mulle anda," teatas Krištafovitš.

Ka Metlev teatas endale sissesõidukeelu kehtestamisest sotsiaalmeedias.

"Sain meie välisministeeriumilt teada, et Kreml on kandnud mind "pööraste russofoobide" sissesõidukeelu nimekirja, mis on vastuseks Eesti valitsuse otsusele keelata riiki sisenemine korruptsiooniga võidelnud juristi Sergei Magnitski tapjatel. See, et Kremli nomenklatuur nimetab russofoobiks venelast väärib eraldi uurimist, sest selle loogika järgi peaks ma ennast seest vihast ära põletama. Aga ma ei tee seda ning pean nimekirja kandmist hoopis tunnustuseks," kirjutas Metlev.

Metlev märkis, et armastab oma emakeelt ja kultuuri ning demokraatliku Eesti kodaniku ja vaba ühiskonna toetajana loodan, Venemaa saab varsti vabaks ja puhkeb õitsema.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...