Venemaa tõrjus nõudmisi Transnistriast lahkumiseks

Peamiselt Vene elanikkonnaga Transnistria lõi Moldovast lahku 1990. aastal hirmus, et Moldova taasühineb Rumeeniaga.

Pilt: Scanpix

Venemaa tõrjus nõudmisi Transnistriast lahkumiseks

Peamiselt Vene elanikkonnaga Transnistria lõi Moldovast lahku 1990. aastal hirmus, et Moldova taasühineb Rumeeniaga.

Venemaa välisministeerium tõrjus laupäeval nõudmisi vägede Transnistriast lahkumiseks, vahendas BNS.

ÜRO peaassamblee toetas reedel Suurbritannia, Kanada, Poola ja veel kaheksa riigi esitatud resolutsioonikava "välisvägede täielikust ja tingimusteta väljaviimisest Moldova vabariigist". Mittesiduv resolutsioon sai 64 poolt- ja 15 vastuhäält. Veel 83 riiki jättis hääletamata.

Venemaa välisministeeriumi avalduse kohaselt jäävad väed paigale rahu ja stabiilsuse tagatisena regioonis.

"See resolutsioon seab ohtu viimastel kuudel alanud niigi hapra protsessi konflikti lahendamiseks Transnistrias," teatas ministeerium.

Peamiselt Vene elanikkonnaga Transnistria lõi Moldovast lahku 1990. aastal hirmus, et Moldova taasühineb Rumeeniaga. Vene väed on piirkonnas alates 1992. aasta sõjast, milles hukkus üle 1500 inimese. Enklaavis asub 1500 Vene sõdurit.

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak ja tema Moldova ametivend Ion Sturza arutasid möödunud näalal Odessas oma riikide edaspidist kaitsekoostööd ning ühtlasi Transnistriaga seonduvat. Poltorak märkis muu seas, et Transnistrias viibivad rühmitused on ohuks nii Ukrainale kui Moldovale.

"Ukraina on kindlal seisukohal, mis rajaneb Moldova iseseisvuse ja terviklikkuse tunnustamise põhimõttel. Transnistria on Moldova lahutamatu osa. Teeme ka edaspidi kõik võimaliku, et aidata taastada Moldova terviklikkus ja toetada seda edaspidi. Toetame ühist Euroopa ja NATO-ga lõimumise sõjalis-poliitilist suundumust ning arendame vastastikku kasulikul alusel oma relvajõude NATO standardite kohaselt," ütles Poltorak.

Sturza märkis omalt poolt, et "Moldova mõistab nagu ei keegi muu, millega Ukrainal tuleb kokku puutuda ja pooldab kriisi võimalikult kiiret lahendamist ning Ukraina iseseisvuse ja teviklikkuse säilitamist".

"Võite alati arvestada meie toetusega, samamoodi kui Moldova teab alati, et Ukraina toetab meid," ütles Moldova kaitseminister.

Laadimine...Laadimine...