VIDEO JA GALERII! Mihhail Kõlvart: Ka Reidi tee terviserada aitab võidelda Läänemere puhtuse eest

"Helsingi linn on Läänemere kaitseks valmis rohkem panustama ja ka meie Tallinnas oleme väga huvitatud inimeste teavitamisest, et nende käitumisest sõltub Läänemere saatus," lausus Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kohtumisel Helsingi linnapea Jan Vapaavuoriga, kus tutvustati mõlema linna algatusi Läänemere puhtuse nimel.

Pilt: Meelis Piller

VIDEO JA GALERII! Mihhail Kõlvart: Ka Reidi tee terviserada aitab võidelda Läänemere puhtuse eest

Meelis Piller

"Helsingi linn on Läänemere kaitseks valmis rohkem panustama ja ka meie Tallinnas oleme väga huvitatud inimeste teavitamisest, et nende käitumisest sõltub Läänemere saatus," lausus Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kohtumisel Helsingi linnapea Jan Vapaavuoriga, kus tutvustati mõlema linna algatusi Läänemere puhtuse nimel.

Linnapea Mihhail Kõlvart tegi 3. septembril koos oma Helsingi ametivenna Jan Vapaavuoriga 2,2 kilomeetri pikkuse tiiru Helsingi terviserajal, tutvudes selle käigus Soome pealinna Läänemere puhtusele suunatud initsiatiiviga "Töölönlahtist ümber maakera".

Algatus kutsub inimesi üles läbima terviserada, et motiveerida tervislike eluviiside harrastamise kaudu panustama Läänemere puhastamisse plastjäätmetest. Kui poole aastaga läbivad Helsingi elanikud maakera ümbermõõdu jagu maad ehk 40000 kilomeetrit, panustab Soome pealinn 50 000 eurot Läänemere plastist puhastamiseks. Läbitud kilomeetreid saab iga turist või linnaelanik registreerida terviserajal asuvates punktides kontaktivaba pangakaardi või nutitelefoni NFC liidese abil.

Läänemeri on haavatav

"Mina sain registreerida Tallinna rohelise kaardiga," mainis Kõlvart, kelle sõnul võib juba praegu välja kuulutada, et Tallinn võiks ette võtta samalaadse projekti peatselt avataval Reidi teel. "Kindlasti on meil Tallinnas selliseid huvitavaid kohti, kus inimesed jalutavad, aga kus neid võiks tegelikult olla veel rohkem," lausus Kõlvart. "Sest kui linn saab tallinlasi motiveerida rohkem liikuma, oleks see kindlasti üks tähtis eesmärk. Helsingi projekti puhul meeldib mulle ennekõike, et see on mitmekülgne ehk täidab kaht eesmärki korraga. Ühest küljest liiguvad inimesed rohkem ja teisest küljest juhitakse tähelepanu Läänemere probleemidele."

Vapaavuori nentis, et Läänemere väljakutse on üsna madal vesi. "Seetõttu on ta ka palju haavatavam kui suuremad mered maailmas. Paraku on Läänemere seisund viimastel aastakümnetel halvenenud," rääkis Helsingi linnapea. "Tahan siiski olla optimist ja uskuda, et merd on võimalik päästa. Meil on Soomes palju häid näiteid järvedest, mis on olnud väga saastunud, aga süstemaatiline tegevus on aidanud paljusid neist päästa. Seepärast tuleb jätkata ka tööd Läänemere päästmise suunas."

Aga kas inimestele üldse läheb Läänemere seisund korda? "Inimesed siiski hoolivad," vastas Helsingi linnapea. "Näiteks suvel, kui on palju sinivetikat, on rahvas mures. Muidugi, kui  meri on jääga kaetud, kipub see jälle ununema. Seetõttu on oluline, et mere seisundit tuletatakse piisavalt tihti meelde. See on siiski meie oma meri ja meie oma elukeskkond, lisaks väga konkreetne näide sellest, kuhu me maailmas keskkonna küsimustes liigume."

"Ma arvan, et suurem osa meist ei mõtle igapäevaelus selle peale kui tähtis on keskkonna, sealhulgas Läänemere seisund. Sellest sõltub aga väga palju meie tulevik," rääkis Kõlvart. "Meie kohustus ongi juhtida tähelepanu ja panna inimesi mõtlema, aga ka käituma vastutustundlikult. Mida rohkem on selliseid projekte, seda rohkem paneb see meid mõtlema ja ka vastavalt käituma. Loomulikult on tähtis, et Helsingi linn on Läänemere kaitseks valmis rohkem panustama. Meid ühendab Läänemeri, seega oleme me ka Tallinnas väga huvitatud, et inimesed mõistaksid, et ka nende käitumisest sõltub Läänemere saatus."

Vajame merd päästma kõiki riike

"Mul on väga hea meel, et Nurmise fondi ideest kujunes iga-aastane Läänemere päev, mida tähistatakse augusti viimasel neljapäeval," lausus Vapaavuori.

Nurmise fond asutati 1992. aastal eesmärgiga päästa Läänemeri tulevastele põlvkondadele. "Tahame kaasata sinna ka teised Läänemere linnad, et vähemalt kord aastas meenutada inimestele, ettevõtetele, põllumajandusettevõtetele, millises olukorras on Läänemeri, ja üheskoos pingutada selle seisundi parandamise suunas," ütles Helsingi linnapea.

Tema sõnul põhineb kõik loomulikult koostööl, sest Läänemeri on ühine meri. "Küsimus ei ole ainult Soomes või Eestis või Helsingis ja Tallinnas," lausus ta. "Me vajame kõiki ümbritsevaid riike Saksamaast ja Poolast Rootsini välja."

"Kordan taas, et peame Tallinnas välja tulema samalaadse projektiga. See oleks veel üks viis, kuidas arendada koostööd kahe linna vahel ja liikuda edasi ka kaksiklinna kontseptsiooniga," ütles Kõlvart.

Loo kirjutamise ajal olid inimesed Helsingi terviserajal läbinud 13 509 kilomeetrit. Raha Läänemere puhastamiseks suunatakse  innovaatiliste projektide kaudu, mille leidmiseks korraldatakse eeloleval talvel konkurss. Projekt sai alguse Soome Euroopa Liidu eesistumisega ning kestab aasta lõpuni.

Kõlvart: Plastprügi tekitab loodusele väga palju kahju

Tallinn ja Helsingi on ühinenud initsiatiiviga "Läänemere väljakutse", mille raames korraldatakse igal kevadel randade koristamise talgud ja muid üritusi.

"Näiteks Clean Beach Day raames puhastatakse kevadeti Läänemeri randu,"  ütles Jan Vapaavuori. "See on meie ühine meri ja koostöö on vajalik."

"Ma arvan, et esimesena võiks muutuda meie mõtlemisviis. Peab  tekkima arusaam, et prügi ei ole lihtsalt asi, mis meid segab," lisas Mihhail Kõlvart. "Prügi ja just plastprügi on väga suureks probleemiks. See ohustab ja saastab keskkonda ning tekitab väga palju kahju. Mida vähem me kasutame plastnõusid, seda rohkem hoolitseme selle eest, et me ei saasta keskkonda. Seda puhtam on meie linn ja seda puhtam on ka Läänemeri. Meie eesmärk on arendada inimestes sügavat arusaamist, et igaühe elustiilist sõltub meie elukeskkond."

25images
Laadimine...Laadimine...