VIDEO! Koit Toome uues olukorras: nii tühi ei olnud mu kalender ka eelmise majanduslanguse ajal

"Kõik suveasjad – suured festivalid, pulmad, erapeod, suvepäevad, teatrietendused – kõik on tühistatud," ütles laulja Koit Toome. Seevastu Jazzkaare korraldaja Anne Erm rõõmustas saates "Tallinna panoraam", et oktoobris tulevad Jazzkaarele esinejad nii kodu- kui ka välismaalt.

Festival Kultuur

VIDEO! Koit Toome uues olukorras: nii tühi ei olnud mu kalender ka eelmise majanduslanguse ajal (1)

Õnne Puhk

"Kõik suveasjad – suured festivalid, pulmad, erapeod, suvepäevad, teatrietendused – kõik on tühistatud," ütles laulja Koit Toome. Seevastu Jazzkaare korraldaja Anne Erm rõõmustas saates "Tallinna panoraam", et oktoobris tulevad Jazzkaarele esinejad nii kodu- kui ka välismaalt.

"Kõik Eesti artistid, kes oleks pidanud nüüd aprilli lõpus esinema, esinevadki oktoobris Jazzkaarel ja ka paljud välisartistid on oma nõusoleku esinemiseks andnud. Meie peaesineja Dee Dee Bridgewater tuleb kava kohaselt Alexelas lavale," ütles Erm.

"Ma väga loodan, et epideemia tasapisi vaibub ja inimesed on mõistlikud – ja me püüame hoida oma publikut ja oma muusikuid," sõnas Erm.  "Ma soovin kõigile muusikutele jõudu, indu ning vastupidavust."

Laulja Koit Toome ütles, et ta on poolteist kuud istunud kodus nelja seina vahel. "Päevapealt, kui pandi kõik lukku, siis kõik asjad tühistati ära ja teadmata ajaks on praegu kalender tühi esimest korda elus – nii et sellist olukorda pole olnud kunagi varem, ka eelmise majanduslanguse jooksul mitte," sõnas ta.

Toome ütles,  et kõik suveasjad – suured festivalid, pulmad, erapeod, suvepäevad, teatrietendused – kõik on tühistatud.

"Mul sisetunne ütles, et muusikutel tuleb kõigi aegade raskeim aasta ja ilmselt terve see aasta tuleb selline tühi tiksumine," sõnas ta.

Toome ütles, et meelelahutus on selline ala, mis taastub kaua. "Enamus muusikuid ja lauljaid – artistid on kõik väikeettevõtjad ja vabakutselised ning need, kes ei ole kusagil teatris palgal, nemad sõltuvad täpselt sellest, kuidas neil esinemisi on täna ja homme ja ülehomme ning paljudel on kindlasti praegu väga, väga raske," sõnas ta.

Toome: muusikust päevapealt lüpsjat ei saa

"Enamikul inimestel on tavaolukorras paari kuu säästud, et hakkama saada, aga mis edasi saab, see on väga keeruline ja midagi ei ole teha – kui sa oled ikkagi kõrgharidusega muusik, siis päevapealt sinust lüpsjat ei saa," sõnas ta.

"Mõned teevad eratunde, kes saavad – nagu näiteks minu bändimehed annavad kõik eratunde," lausus ta.

"Siin on ju neid online-kontserte tehtud, telefoniga ja kodus kuskil diivani ees, aga see on kõik on selline ajaviide ja ütleme, pigem igavuse peletamiseks," möönis Toome.

Erm ütles, et ühtviisi raske on nii ürituste korraldajatel kui ka artistidel-kunstnikel.

 "Kuigi midagi veidi uut võib ju juurde õppida ja natukene mingit muud tööd teha," sõnas ta.

"Ma vaatasin "AK-st", et otsiti lüpsjaid kõvasti – ma mõtlesin, et võib-olla see aasta saame perega hakkama, aga järgmine aasta tuleb hakata mõtlema …et võib-olla tuleb mõni uus amet selgeks õppida," ütles Toome muigamisi.

Toome ütles, et tal sai valmis kodustuudio, kus kavatseb hakata uusi lugusid salvestama.

 "See on tõesti üks mõte, et teha uut loomingut – see on ka investeering oma arengusse," sõnas Erm.

Ermi sõnul ootavad kontsertide korraldajad riigilt selget sõnumit, et mis saab suvefestivalidest.

Anne Veski: loodan juulis lavalaudadele jõuda

Anne Veski ütles, et temal hakkas karantiin 13. märtsil ning märtsis-aprillis on kõik tema üritused ära jäänud. "Ma loodan, et juulis saab üritustele, mis on vabas õhus ja kus rahvas on hajutatud, me jääme seda aega ootama," ütles Veski.

"Esimene kuu kodus istuda on tore – puhkad ja mõtled, et oi kui tore on puhata, aga pärast hakkavad käed-jalad sügelema ja mõtled, et millal sind ükskord lavale lubatakse," ütles Veski.

"Noored inimesed teevad internetikontserte, aga see pole ikka minu ampluaa ja ma loodan lavalaudadele jõuda."

Näitleja Eduard Toman ütles, et olukord on raske kõigile. "Kultuuritegelased on erinevad: on need, kes töötavad riigiasutustes ja saavad alalist palka, ning on need, kes on vabakutselised ja neid on väikeses Eestis üsna palju – ja pigem nende aeg on praegu kõige keerulisem," sõnas ta.

"Massiüritusi korraldada praegu ei tohi ja on öeldud, et Vanalinna päevad sel aastal jäävad ära. Mõned üritused on võib-olla võimalik edasi lükata, aga praegu juba saab öelda, et ka Tallinna Merepäevad jäävad sel aastal ära," lausus Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

"Kui ei ole kindlust, et üritus toimub – ja seda kindlust absoluutselt ei ole – siis ei ole mõtet hakata ürituse ettevalmistustega tegelema," selgitas ta.

Tallinna päeva üritused 15. mail siiski toimuvad – neid korraldab linn virtuaalselt.

"Tallinna panoraam":

Kanal 11, pühapäeviti 17.30 kuni 18.30.

Kanal 2 (kordus), esmaspäeviti 13.00

Kanal 11 (kordus), esmaspäeviti 5:45

 

 

 

 

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...