VIDEO! NOVIKOV: rattad bussiradadel hoiavad kesklinnas ummikuid ära

"Sel aastal saavad valmis rattateed nt Raja tänaval, Hooldekodu teel ja Tähetorni tänaval. Lisaks on plaanis Kakumäe tee lõigu asfalteerimine," lausus keskkonna- ja kommunaalameti peaspetsialist Erik Sarapuu. "Alustada tuleb Poska tänava remondi, Filtri teed Kadrioru ning Ülemiste terminaliga ühendava kergliiklustee ja sadama kergliiklustee rajamisega."

Pilt: Ilja Matusihis

VIDEO! NOVIKOV: rattad bussiradadel hoiavad kesklinnas ummikuid ära (1)

Lisa Gabriela Metsala

"Sel aastal saavad valmis rattateed nt Raja tänaval, Hooldekodu teel ja Tähetorni tänaval. Lisaks on plaanis Kakumäe tee lõigu asfalteerimine," lausus keskkonna- ja kommunaalameti peaspetsialist Erik Sarapuu. "Alustada tuleb Poska tänava remondi, Filtri teed Kadrioru ning Ülemiste terminaliga ühendava kergliiklustee ja sadama kergliiklustee rajamisega."

Tallinnal on oma rattastrateegia, mis Sarapuu sõnul paneb väga detailselt paika rattateede põhi- ning tervisespordiks mõeldud võrgustiku, mis valmib järk-järgult. "Trend nii Eestis kui ka välismaal näitab, et jalgratturite arv kasvab," lausus Sarapuu. "Roomat ei ehitatud valmis ühe päevaga ja samamoodi kulub ulatusliku ja mugava rattateede võrgu väljaehitamiseks aega ning vahendeid."

"Strateegia päriselu ei muuda, päriselu muudavad investeeringud. Jalgrattastrateegia näeb ette linna ühendavaid ja läbivaid jalgrattateede võrke, ja me tegeleme selle loomisega aasta-aastalt, järk-järgult. Me jälgime, millal mingisugused teed lähevad rekonstrueerimisse, ja selle käigus me juba arvestame erinevaid strateegiaid, kaasa arvatud jalgrattastrateegiat," ütles Novikov.

Teed võrguna kokku ühendada

Abilinnapea Andrei Novikovi sõnul soovib linn luua ülelinnalise rattateede võrgustiku ja kõige keerulisem ongi seda teha kesklinnas, kus on kõik transpordiliigid tihedasti koos. "Linna geograafilist kuju arvestades on see paraku pudelikael, mille autoteid rataste jaoks kitsendades me lõikaks linna pooleks," nentis ta. "Oleme suunanud järjepanu kõik sõidukid kas Järvevana teele või Tehnika tänavale, aga need on läbilaskevõime poolest juba ammendunud. Kui me kesklinnas teid veel ahendame, suurendame ummikuid olulisel määral. Lisaks on kesklinn oluline piirkond, kuhu on vaja säilitada ligipääs. Seepärast ei ole võimalik igale poole eraldi rattateid ja -radu luua."

Probleemi lahendamiseks lubas linn hiljuti ratturid sõitma ka bussirajale. "Seal, kus muud lahendust ei olnud, tekitasime rattasõitjatele täiendava võimaluse," ütles Novikov. "Kui vaadata liikluseeskirju, siis kui rattur on maanteel, peaks ta sõitma bussirea ja autorea olemasolul autoreas, täpsemalt selle paremal küljel ehk auto- ja bussirea vahel. Liikluseeskiri muudeti 2012. aastal ja sinna on tekkinud täiendav võimalus, kus eraldatud bussirea olemasolul võib sinna peale lubada ka jalgrattureid. Paegu on see võimalus nendes kohtades, kus muud lahendust ei ole."

Ühisrajad kesklinnas

Praeguseks on valminud esimene bussi-ratta ühisrada, mis kulgeb mööda Estonia puiesteed Vabaduse väljakult Kaubamajani. Samasugune lahendus on Novikovi sõnul plaanis ka Pärnu maantee alguses lõigul Viru ringist Vabaduse väljakuni ja Toompuiesteel Balti jaamast peaaegu Kaarli kiriku ristmikuni. Abilinnapea kinnitas, et samal ajal tehakse loomulikult ka tavapäraseid rattaradu juurde.

Novikovi sõnul peaks ühel rajal liikuvate ratturite ja jalakäijate kiirus olema sama. "Me oleme vaadanud, mis on autojuhtide keskmine kiirus, see jääb kusagil 30 km/h juurde, ja nendes kohtades ei tekita ratturite teele lubamine mingeid lisamuresid. Nendel lõikudel langetasime ka liiklusmärkidel kiirust 30 km/h-ni. Kasutame lahendusi, sest need on mujal maailmas hästi tööle hakanud. Eelmine aasta tehti Reidi teele eraldi jalgrattarada ja see, mida me planeerime Põhja-Tallinna putukaväilale, on ka eeskätt jalgrattarada," ütles Novikov.

Abilinnapea sõnul sõidavad pea kõik tallinlased jalgrattaga, kuid vähesed kasutavad seda põhisõiduvahendina. "Jalgrattaga sõidavad enamus linlasi, küsimus on proportsioonis ja eesmärgis. Meie eesmärk on suurendada nende inimeste hulka, kes kasutavad põhiliiklemiseks jalgratast. Auto kasutamine on küll mugav, kuid meie infrastruktuuri läbilaskevõime on kohati ammendumas."

Sarapuu sõnul on viimase 15 aasta kõige suuremad saavutused Tallinna linnaosi ümbritsevate ja ühendavate jalgratta- ja jalgteede ehitamine. "Rajatud teed andsid ka eriolukorra ajal linlastele võimaluse olla värskes õhus," lausus ta. "Toetudes tõsiasjale, et linna äärealal asuvad jalgratta- ja jalgteed osutusid väga populaarseks, tuleb tunnistada, et valitud suund oli õige."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...