VIDEO! Reidi tee üleujutuse põhjustasid tehnoloogilised probleemid

"See multš, mis seal tee ääres on, ei ole veel päris kinnitunud ja muld voolas suure vihmaga restkaevudesse, kus olid sõelad, mis ei lasknud sel läbi minna ning nii tekkis üleujutus," rääkis abilinnapea Kalle Klandorf. 

Pilt: Postimees

VIDEO! Reidi tee üleujutuse põhjustasid tehnoloogilised probleemid

Toimetaja: Sandra Lepik

"See multš, mis seal tee ääres on, ei ole veel päris kinnitunud ja muld voolas suure vihmaga restkaevudesse, kus olid sõelad, mis ei lasknud sel läbi minna ning nii tekkis üleujutus," rääkis abilinnapea Kalle Klandorf. 

4. augustil aset leidnud üleujutused reidi teel tekkisid küll ootamatult, kuid ei ole tingitud vigasest teeprojektist või puudulikust ehituskvaliteedist, vaid lihtsalt teinekord ei olegi tehnoloogilised uuendused kõige paremad, sõnas Klandorf.  

"Seal on kasutusel uus tehnoloogia ehk restkaevudes on veel täiendavad sõelad, et suurem praht ei läheks pumplasse, kus ka puhastatakse vett ja suunatakse seda hiljem merre, aga et juba varakult suurem praht kinni pidada," selgitas Klandorf. 

"See multš, mis seal tee ääres on, ei ole veel päris kinnitunud ja muld voolas suure vihmaga restkaevudesse, kus olid sõelad, mis ei lasknud sel läbi minna ning nii tekkis üleujutus," rääkis Klandorf. 

Edasine toiming näeb abilinnapea sõnul restkaevude igapäevast puhastamist või kui sellest ei piisa, siis tuleb sõelad välja võtta. 

Probleem hangetega

Reidi teed puudutab aga ka teine päevakorda jõudnud teema - nimelt heidab taristuettevõte AS TREV-2 Tallinna linnale ette Reidi tee hanke seaduse rikkumist.

Ettevõtte juhi Sven Pertensi väitel tehti nende firmale hankega liiga. Aastal 2017 oli TREV-2 esimeses hankes kõige odavam, kuid hange tühistati, sest pakkumised osutusid liiga kalliks. Paari kuu pärast toimus teine hange, mis nägi ette kitsamad teed ja odavamat pakkumist. Selle võitis kõige odavam pakkuja ettevõtete grupp KMG Inseneriehtuse AS ja Verston Ehituse OÜ.

"Selle uue hanke läbiviimise käigus mindi tagasi esialgsele sõiduradade arvule ja lisaks tehti rida erinevaid muudatusi, mille tulemusena selle hanke maksumus kujunes kallimaks, kui oli meie esialgses pakkumises," selgitas Pertens.

AS TREV-2 pakkumine oli mõlema hanke puhul suurusjärgus 33 miljonit eurot pluss käibemaks, Reidi tee kogumaksumuseks kujunes aga ligikaudu 41 miljonit eurot. Pertens on nördinud, sest lõpuks leiti ikkagi sama ja rohkemgi raha sama töö läbiviimiseks, mille TREV-2 oleks võinud teha ka odavamalt. 

"Kui TREV-2 räägib seda, et temal oli eelmine hange odavam kui lõplik hange tuli välja, siis kahte hanget võrrelda ei saa, kuna üks lõpetati ja tühistati ehk ta oleks pidanud kohe selles osas edasi kaebama. Kui ta oleks edasi kaevanud, siis ikkagi tuleb neid hankeid eraldi vaadata - need on tõesti kaks erinevat hanget," ei näe Klandorf põhjust midagi vaidlustada. 

AS TREV-2 on esitanud märgukirja Rahandusministeeriumile, hetkel teostab hanke osas kontrolltoimingut Tehnilise Järelvalve Amet.

Laadimine...Laadimine...