VIDEO! ÜLEVAADE VALITSUSE PRESSIKONVERENTSIST! Kiik: igasugune reisimine on vastunäidustatud tegevus

"Oleme arutanud, et kui valitsuse liige peaks haigestuma, jätkab valitsus tööd läbi e-kanalite ning vastav võimekus on meil olemas," ütles sotsiaalminister Tanel Kiik Pealinnale. Ta kinnitas, et läbi videosilla on võimalik valitsuse istungeid pidada.

Pilt: Dmitri Povilaitis

VIDEO! ÜLEVAADE VALITSUSE PRESSIKONVERENTSIST! Kiik: igasugune reisimine on vastunäidustatud tegevus

Enn Tosso / Video: Dmitri Povilaitis

"Igasugune reisimine on vastunäidustatud tegevus. Olen ise ka oma reisigraafiku tühjaks teinud. Kõikvõimalikud reisid on nakkuse sissetoomise allikas. Vaibumise märke viirus ei näita ning kõik sõltub Eesti elanikkonna tõsisest suhtumisest," sõnas sotsiaalminister Tanel Kiik.

"Oleme arutanud, et kui valitsuse liige peaks haigestuma, jätkab valitsus tööd läbi e-kanalite ning vastav võimekus on meil olemas," ütles minister Kiik Pealinnale. Ta kinnitas, et läbi videosilla on võimalik valitsuse istungeid pidada.

Kiik ei näinud ohtu, et toiduainete tarnimisel peaks raskusi ette tulema, kuid soovitas siiski kodus hoida esmatarbekaupade varu ning kuivaineid, mis on valitsuse soovitus igasuguse kriisi tarbeks.

Tänasel valitsuse pressikonverentsil ütles peaministrit asendav Urmas Reinsalu, et valitsus võttis  vastu erakorralise mudeli, et vältida viiruse edasist levikut. Tegemist on hädaolukorraga ning tarvidusele võetakse täiendavad meetmed nagu keelud kruiisilaevade saabumisele, avaliku ürituse piirang üle saja osalejaga üritusele ning kriisitelefon.

"Meil pole mingit vahet riskipiirkondade vahel, kogu maailm on riskipiirkond," sõnas rahandusminister Martin Helme.

Rangemad piirangud on otsustamisel

Helme loetles meetmed, mis on valitsusel laual ning vajadusel kohe rakendatakse: laevaliikluse lõpetamine Rootsi ja Soomega, koolide täielik sulgemine, kinode ja teatrite sulgemine, ostukeskuste sulgemine, maismaapiiri täielik kontrolli alla võtmine.

"Need on meetmed, mida hakkame arutama. Erakorraline seisukord on juhtimisvahend, kui meil on vaja neid meetmeid rakendada," sõnas Helme. Ta kinnitas, et Siseministeerium on võimeline piiri kinni panna kahe tunniga.

Ta rõhutas, et paanikaostudeks põhjust ei ole. "Ei ole ühtegi viisi, kuidas me saaksime üle reageerida või liiga palju teha," jätkas ta.

USA-sse saavad reisida vaid alalised elanikud

Välisminister osutas, et USA kehtestas Schengeni kodanikele uue keelu, kuid see ei puuduta lende, mis peaks saabuma USA-sse enne kella kuut Eesti aja järgi. Samuti ei kehti piirang USA alalistele elanikele, USA kodanikele. Samuti saab vabalt USA-st lahkuda.

Ta soovitas tungivalt mitte reisida, kuna on võimalikud ootamatud piirangud ning lennuliine võidakse sulgeda. Reisijaid ähvardab oht riskipiirkonda karantiini jääda. Hiinast ja Lõuna-Koreast on lõpetatud Eesti viisade väljaandmine.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles, et Eesti on kiiresti muutuvas olukorras ning suurim koormus on tervisesektoril. Ta jätkas, et kaudsed mõjud ulatuvad paljudesse ettevõtlussektoritesse. Põhiline mure on isikukaitsevahendite osas, et bürokraatlikud takistused ei saaks ohuks.

Reisimine on vastu näidustatud 

Kiik ütles, et hetkel on haiguse levik kontrolli all, kuid see sõltub elanikest, tervishoiusüsteemist ning sellest kui palju turiste Eestisse tuleb.

"Igasugune reisimine on vastunäidustatud tegevus. Olen ise ka oma reisigraafiku tühjaks teinud. Kõikvõimalikud reisid on nakkuse sissetoomise allikas. Kõik juhtumid ongi sisse toodud. Reisimisel peab arvestama kas karantiiniga sihtriigis või kodumaale tagasi tulles. Vaibumise märke viirus ei näita ning kõik sõltub Eesti elanikkonna tõsisest suhtumisest," sõnas Kiik.

Ta osutas, et kõige kõrgema riskiga on Itaalia, Hiina ja Lõuna-Korea, ent madal risk on igal pool liikudes. Eesti inimene õnneks või kahjuks ei lenda otse, kuid haigust on toodud ka läbi transiitriigi reisides.

Meil valitseb hübriidkriis

Rahandusminister Martin Helme alustas tõdemusega, et meil on nii tervishoiu- kui majanduskriis. Ta kutsus üles käituma kokkuhoidvalt ja ratsionaalselt.

Helme tõi välja, et musta stsenaariumi järgi võib Eestis surra ka tuhandeid inimesi, kui nakatub suur osa elanikkonnast.

"Meil pole mingit vahet riskipiirkondade vahel, kogu maailm on riskipiirkond," sõnas ta.

Helme kinnitas, et Siseministeerium on võimeline piiri kinni panna kahe tunniga.

Ta rõhutas, et paanikaostudeks põhjust ei ole. "Ei ole ühtegi viisi, kuidas me saaksime üle reageerida või liiga palju teha," jätkas ta.

Eakate üritused jäetakse kindlasti ära

Rääkides hoobist majandusele tõi Helme välja, et näiteks LHV pank on valmis andma ettevõtetele laenupuhkust, kus müügitulu on vähenenud kuni 80 protsenti. "Olukord on siiski ajutine, kuid räägime kuudest, sest kui vaatleme Hiinat, siis haigestumisi on vähem," rääkis rahandusminister.

Ta jätkas, et kaalumisel on Saaremaa eraldi karantiini panemine.

"Eesmärk on, et suured ettevõtted ei läheks lühiajalise likviidsuskriisi tõttu pankrotti," tõi ta välja meetme. Samuti ei nõuta eurotoetusi ja PRIA toetusi tagasi, kui mõnda tingimust ei täideta.

Kiik ütles, et Eesti on pigem rangete piirangutega riik, kui vaadelda riikide erinevaid käitumismustreid. "Meie siht on haiguse kohapealne tõkestamine, et seeläbi vältida plahvatuslikku haigestumise kasvu. Millal puhang lõppeb, me ei tea," sõnas ta. "Ka väga sooja kliimaga riikides levib viirus, mistõttu kevade tulek ei pruugi tähendada viiruse lõppu," sõnas ta.

Reinsalu soovitas mitte planeerida uusi üritusi, sest meil on hübriidkriis.

Kiik jätkas, et kui me räägime tervisemuredega inimest või eakatest, siis pole mõistlik nende osalemine avalikel üritustel. Suremusprotsent erineb sõltuvalt east kümneid kordi – näiteks üle kaheksakümne aastastel on suremus 15 protsenti või enam.

"Kutsuda kokku eakaid kokku, on vastutustundetu. Eakad ja riskirühmad on suurima löögi all," ütles sotsiaalminister.

Reinsalu võttis probleemi kokku, et kriisi kõige keerukam tahk on see, et olukord muutub päevadega. "Mõne päevaga kasvab nakatunute arv kordades. Peame õppima teiste kogemustest. Peame tegema viiruse sisse imbumise võimalikuks raskeks," rõhutas ta.

Helme jätkas, et meil on nii heas kui halvas ees teiste riikide hoiakud. Kui me midagi ei tee, siis juhtub nagu Itaalias.

Koolide sulgemisest rääkides tõi Kiik välja probleemi: kuhu  lähevad noored ja lapsed, kui suletakse koolid? Siis hakkavad vanavanemad lapsi hoidma. "See tekitab vastuolu, kuna vanavanem on ainus, kes saab last hoida, kuid ta on nakatumise riskirühmas," sõnas ta. "Ükski meede pole puhas kuld."

 

Laadimine...Laadimine...