VIDEO! Uuring: kui palju juhte sõidab Tallinnas teid lõhkuvate naastrehvidega?

Suuresti just tolm, mille naastrehvid on teest üles kiskunud, põhjustab hingamisteede ja südamehaigusi ning koguni enneaegseid surmasid.

Pilt: Scanpix

VIDEO! Uuring: kui palju juhte sõidab Tallinnas teid lõhkuvate naastrehvidega? (1)

Urmas Kaldmaa

Suuresti just tolm, mille naastrehvid on teest üles kiskunud, põhjustab hingamisteede ja südamehaigusi ning koguni enneaegseid surmasid.

 

Heinar (45) on kutseline autojuht, kes veab kaupa aasta ringi üle Eesti. "Tänavu ei ole linnas naastrehvidel küll mingit mõtet," ütles Heinar. "Naastrehvid lõhuvad asfalti ja tekitavad tervistkahjustavat tolmu, need sobivad talvel paremini maanteedel sõitmiseks."

Linnas on teed pidevalt korralikumalt hooldatud kui külavaheteedel, ning lumesupis, vihmas, lörtsis ja soolalumesegus toimivad lamellrehvid isegi paremini. Märjal asfaldil muutuvad naastud eriti libedaks. Seda kinnitab ka keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. "Paljud juhid arvavad ekslikult, et naastrehvid hoiavad alati paremini teel ja pidurdusmaa lüheneb," ütles ta. "Linnas ja meie teehoolduse taseme juures esineb kõige sagedamini soolamärga teekatet, mis eeldab rehvide head haardumist märjal teel. Sageli otsustatakse naastrehvide kasuks just lühema pidurdusmaa pärast, kuid unustatakse, et seda testitakse jäistes tingimustes. Märjal või kuival asfaldil aga ei haardu naastrehvid paremini."

Nähtamatu kahju

Tallinn on juhtinud naastrehvide tekitatud probleemidele tähelepanu ka varem ja soovitanud sõita linnas talvel lamellrehvidega. "Naastrehve kasutavad autod tekitavad Tallinnas talvehooajal iga tänavakilomeetri kohta 300 kg ja linnas kokku ligikaudu 300 tonni tervistkahjustavat tolmu," hoiatas Sulg juba kolm aastat tagasi.

Naastrehvid kisuvad teed freesides sellest üles suure hulga tolmu. Sulg toetus Helsingi ehitusameti eestvedamisel aastatel 2011-2013 korraldatud uurimusele, mille järgi tekib tervelt 75% pealinna piirkonna tänavatolmust just naastrehvide kasutamise tõttu. Uurimus tuvastas ühtlasi selge seose õhus sisalduvate tahkete osakeste hulga ja inimeste tervise vahel. Teatavasti soodustab tänavatolmu sissehingamine hingamisteede ja südamehaiguste tekkimist ning suurendab inimeste arvu, kes nende haiguste tõttu satuvad haiglaravile või koguni enneaegselt surevad. Samuti põhjustab tänavatolm silmade ja hingamisteede ärritust ning lastel  astmat.

Abilinnapea Kalle Klandorfi hinnangul on viimaste aastate soojad ning peaaegu lume- ja jäävabad talved toonud naastrehvide kahjuliku mõju teedele eriti selgelt esile. "Kuid see on ainult silmaga nähtav kahju," lisas ta. "Saamaks tervikpilti naastrehvide tekitatud kõigist mõjudest ja kahjudest, on hädavajalik meie oma vastav uuring."

Nüüd ongi Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet otsustanud tellida spetsiaalse uuringu, sest naastrehvidega sõitmisel tekkivatest tee- ja tervisekahjudest on seni räägitud peamiselt autojuhtide ja ametnike hinnangu põhjal.

Valmib suveks

Sule sõnul peaks uuring leidma võimalusi negatiivsete mõjude vähendamiseks. See annab ka aimu, palju autosid üldse Tallinnas naastrehvidega sõidab. Selleks loendatakse kaubanduskeskuste parklates seisvaid autosid nii töö- kui ka puhkepäevadel, igas kohas vaadatakse üle vähemalt 500 autot. Uuringus võrreldakse ka Põhjamaades tehtud rehviteste ja koostatakse ülevaade talverehvidega seonduvatest uurimistöödest. Uurimise ja võrdluse alla võetakse teetolmu koostis talverehvide kasutamise ajal ja pärast seda. Mõõdetakse roopasügavusi tees ja tehakse kindlaks, millised roopad on tekitanud naastrehvid ning millised on tingitud raskeveokitest ja teekatendi vajumisest.

Naastrehvide kasutamisel on Sule sõnul ka väga tugev majanduslik mõju, sest sellest oleneb, millise ajavahemiku järel tuleb vana teekatend asendada uuega. Uuring peabki andma vastuse küsimusele, kui suurt majanduslikku kasu annab naastrehvide asendamine lamellrehvidega tee-ehituse seisukohalt.

Mõneski riigis on üritatud naastrehvide kasutamist ühel või teisel viisil maksustada ja uuring annab nendest võimalustest ülevaate. See käsitleb veel võimalusi, kuidas riik ja linn saaks lamellrehvide kasutamist soodustada. Küsitlus selgitab, millist rehvi meie autojuhid eelistavad ja miks. Uuringu tegijaga on leping sõlmimisel ja uuringu lõpparuanne tuleb esitada hiljemalt selle aasta 15. juuniks.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...