VIDEOD! SVJATA VATRA: Eestlastel ja ukrainlastel on oma valu ja oma rõõm - see on vabadus

Tallinna Merepäevadele võimsa avamerekontserdiga avalöögi andnud Svjata Vatra loomingus põimuvad omavahel Eesti ja Ukraina rahvamuusika. "Iga kord, kui eestlane tuleb Ukrainast, siis ta kohe ütleb, et nii lahke rahvas, tahaks sinna veel minna. Samamoodi ütlevad ka ukrainlased, kes tulevad Eestisse," räägib bändi ukrainlasest laulja Ruslan Trochynskyi.

Pilt: Albert Truuväärt

VIDEOD! SVJATA VATRA: Eestlastel ja ukrainlastel on oma valu ja oma rõõm - see on vabadus (3)

Tallinna Merepäevadele võimsa avamerekontserdiga avalöögi andnud Svjata Vatra loomingus põimuvad omavahel Eesti ja Ukraina rahvamuusika. "Iga kord, kui eestlane tuleb Ukrainast, siis ta kohe ütleb, et nii lahke rahvas, tahaks sinna veel minna. Samamoodi ütlevad ka ukrainlased, kes tulevad Eestisse," räägib bändi ukrainlasest laulja Ruslan Trochynskyi.

Pealinnal avanes võimalus vestelda ansambli Svjata Vatra laulja Ruslan Trochynskyi ja lööpillimängijaga Karl-Heinrich Arroga, kes annavad Tallinna Merepäevadele suurejoonelise avalöögi esinedes avamerel jäämurdja Tarmo pardal.

28images

Folgimaailma jäämurdjad

Svjata Vatra laulja Ruslan Trochynskyi sõnul ka bändi ennast jäämurdjaks nimetatud. "Meile on öeldud, et te olete nagu jäämurdjad folgi maailmas ja peale teid saavad tulla teised ka uhkelt, nagu laevastik," rääkis ta.

Svjata Vatra on Eesti-Ukraina folk- ja rokkmuusikat mängiv ansambel. Nende esituses kuuleb temperamentset Ukraina trombooni, mis justkui sulab kokku Eesti torupillide meloodiatega, moodustades tulise põhjamaade ja slaavi energia.

Ühine ajalugu

Siiski pole kahe pealtnäha erineva kultuuri vahel ühist keelt leida raske. "Seal, kus on armastus, seal ei ole ju midagi keerulist," kinnitas Trochynskyi. "Iga kord, kui eestlane tuleb Ukrainast, siis ta kohe ütleb, et nii lahke rahvas, tahaks sinna veel minna. Samamoodi ütlevad ka ukrainlased, kes tulevad Eestisse."

Paljud ukrainlased on tema sõnul Eestis ka töö ja perekonnaõnne leidnud. "Meie kultuurid tänu ka Svjata Vatrale, muusikale, mis me loome, saavad suuremaks, ilusamaks, armsamaks ja tugevamaks," rääkis laulja.

Ukraina ja Eesti jagavad Trochynskyi sõnul ka ajalookogemust. "Olime ka Nõukogude Liidus nagu Eestimaa. Me olime okupeeritud aga me saime vabaks ja me hindame seda hetke," ütles Trochynskyi. "Panustame oma juurtesse. Meil on oma valu ja oma rõõm - see on vabadus."

Muusika nagu meresõit

Ansambel kasutab oma muusika loomiseks väga palju erinevaid pille - nagu torupill ja tromboon, vile, sarv ja isegi vikat, kuid elektroonikat nad ei kasuta. Trochynskyi võrdleb muusika tegemist laevaga sõitmisega. "Viikingite laevad sõitsid purjede jõul, tänapäeval saab laevadel kasutada ka kõiksugu elektroonikat. Sa pead ise otsustama, kas tahad kiiresti kohale jõuda või nautida merd," sõnas ta.

Svjata Vatra liikmetel on ka endil merega tugev side. "Minul on väga tugev side merega. Ma olen Hiiumaa poiss ja meri on alati olnud tähtsas kohas," rääkis Arro. "Kui ma mererannikule jõuan on alati äratundmisrõõm ja kojujõudmistunne."

Ka Trochynskyi südames on merel tähtis koht. "Minu ema on Ukrainas mere ääres sündinud," märkis ta. "Ka naine armastab merd- koguaeg küsib "Ruslan, millal sa ostad maja mere ääres?"."

Loodus andis loa esinemiseks

Svjata Vatra andis seekordsetele Tallinna Merepäevadele uhke avalöögi jäämurdja Tarmo pardal esinedes. "Loomulikult see on esimene kord üldse, kui bänd Tarmo peal esineb ja see on täitsa vinge. Svjata Vatra on igal pool esinenud, veel tahaks kuskil Antarktikas esineda," lisas Trochynskyi. "Jäämurdja Tarmoga näiteks!"

Merel esinemise teeb ansambli löökpillimängija Karl-Heinrich Arro sõnul keeruliseks etteaimamatus. "Eks me näe. Praegu on vara öelda," ütles Arro Pealinnaga enne kontserti vesteldes.

"Tuul. Kui ikka loodus ei luba ei saa midagi teha," lisas Trochynskyi. Siiski lootsid mehed, et ilmataat on õhtul nende vastu helde. "Me palvetame ja loodame, et loodus täna on meiega. Ja heli kostab igal pool."

 

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...