Viktor Trasberg: miks rohelised paju kaitsjad põlevkivi raiskava krüptoraha tootmise vastu ei protesti?

"Bitcoin kui selline ei lisa midagi ühiskonnale, aga energia, mis selle tootmiseks ära põletatakse, kuulub kogu ühiskonnale," leiab majandusteadlane Viktor Trasberg. "Kui rohelised on läinud võitlusse üksiku paju pärast, siis antud olukorras pole kuulnud mingisuguseid arvamusi meie loodusressursside kasutamise arukuse kohta."

Pilt: Scanpix

Viktor Trasberg: miks rohelised paju kaitsjad põlevkivi raiskava krüptoraha tootmise vastu ei protesti? (1)

Triin Oja

"Bitcoin kui selline ei lisa midagi ühiskonnale, aga energia, mis selle tootmiseks ära põletatakse, kuulub kogu ühiskonnale," leiab majandusteadlane Viktor Trasberg. "Kui rohelised on läinud võitlusse üksiku paju pärast, siis antud olukorras pole kuulnud mingisuguseid arvamusi meie loodusressursside kasutamise arukuse kohta."

Majandusteadlane Viktor Trasberg rääkis Vikerraadio tänases päevakommentaaris krüptoraha teemadel. Trasberg võrdleb krüptoraha kaevandamist kullasõelumisega.

"Krüpto- ehk digiraha toodetakse nimelt niimoodi, et arvutid sõeluvad välja numbri ja tähekombinatsioone, mis sobiksid teatud koodiga - arvad koodi ära ja saad digiraha ühiku omanikuks, selleks on vaja kas lihtsalt õnne või suurt arvutivõimsust," kirjeldas Trasberg.

Korteriteviisi elektrit

Krüptoraha tootvad-kaevandavad arvutid vajavad aga palju elektrit nii töötamiseks kui ka nende jahutamiseks. "Viljandimaal asuv rahavabrik tarbib 138 keskmise korteri jagu elektrit kuus," märkis Trasberg ning lisas, et veebruaris kirjutas Äripäev, et VKG territooriumil seadistatakse konteinereid, kus saaks massiliselt krüptoraha kaevandada, kuna elekter on soodne ja lähedal. "Üks konteiner tarbib kuue tuhande euro eest elektrit kuus, mis elektritootjatele muidugi meeldib. Lisaks on väiksemas mahus krüptorahade kaevandajaid Eestis ilmselt tuhandeid."

Trasberg rõhutab, et krüptoraha erineb siiski pärisrahast. "Rahal on majandusteooria kohaselt kolm funktsiooni - ta on väärtuse mõõtjaks, makseinstrumendiks ja akumulatsioonivahendiks. Põhimõtteliselt saaks ka krüptoraha neid ülesandeid samaväärselt täita, aga nähtavas tulevikus seda tõenäoliselt ei juhtu," tõdes Trasberg.

"Krüptoraha erinevuseks on see, et ta ei esine mitte tavapärasel füüsilisel kujul, vaid digitaalses vormis," jätkas Trasberg. "Tema kasutamine igapäevaelus on sisuliselt võimatu, seega erinevalt dollarist või eurost, käibib krüptoraha tänapäeval väga piiratud ulatuses."

Lisaks puudub krüptorahal ka keskpank, mistõttu on Trasbergi sõnul krüptoraha väljalase korraldamata ja suunamata.

Ühiskonnale väärtust ei tooda

Trasbergi hinnangul võiks läheneda krüptoraha teemale ressursside vaatepunktist. "Krüptorahade tootmine on üsna energiamahukas tegevus," sõnas ta. "Mis kasu või tarbimisväärtust krüptorahade tootmine aga ühiskonnale annab? Öelgem otse, selline tarbimisväärtus ühiskonnale täna puudub."

"Krüptoraha toodetakse üheselt ainult nendega spekuleerimise eesmärgil, millel puudub igasugune seos ühiskonnale väärtuse loomisega. Samas kaasneb sellega sadade tuhandete tonnide põlevkivi ahju ajamine. Kasu saab aga ülimalt väikene seltskond," kirjeldas Trasberg. "Tarbimisväärtus ühiskonnale on praktiliselt olematu, ühiskonnale kuuluvat ressurssi kulub aga palju."

"Kui krüptoraha olemusest saavad aru üpris vähesed, siis põlevkivi ahju ajamisest saavad aru kõik," sõnas ta. "Võiks vaielda, et vaba turumajanduse tingimustes on tootja ja tarbija suverään, kes ise otsustab, mida oma raha ja varaga peale hakata. Bitcoin kui selline ei lisa midagi ühiskonnale, aga energia, mis selle tootmiseks ära põletatakse, kuulub kogu ühiskonnale."

Lisaks õnnestub Trasbergi sõnul krüptorahaga tegelejatel vältida ka maksude maksmist, kuna tegemist on anonüümse varaga.

"Kui rohelised on läinud võitlusse üksiku paju pärast, siis antud olukorras pole kuulnud mingisuguseid arvamusi meie loodusressursside kasutamise arukuse kohta," ütles Trasberg. "Antud juhul on tegemist olukorraga, kus individuaalne tulu ja ühiskonnapoolne kulu pole omavahel tasakaalus. Kuidas me ühiskonnana peaksime sellesse suhtuma?"

 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...