Viktor Vassiljev: riigi asjad ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiged

"Kes seda siis teab, kas raha kasutati õigesti või valesti. kahtlus jääb alati, kui niimoodi kontrollimatult riigi rahakotti kasutatakse. Riigi asjad peavad olema kontrolli all. Nad ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiged," sõnas Keskerakonna fraktsiooni liige Viktor Vassiljev.

Pilt: Scanpix

Viktor Vassiljev: riigi asjad ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiged (1)

"Kes seda siis teab, kas raha kasutati õigesti või valesti. kahtlus jääb alati, kui niimoodi kontrollimatult riigi rahakotti kasutatakse. Riigi asjad peavad olema kontrolli all. Nad ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiged," sõnas Keskerakonna fraktsiooni liige Viktor Vassiljev.

"Nii minu kui Vabaerakonna seisukohalt toimub meie riigis liiga palju väga kergekäelist salastamist," viitas vabaerakondlane, Riigikogu liige Artur Talvik eilsel partei pressikonverentsil.

Talvik lisas, et kui Riigikogu kuluhüvitised on läbinähtavad ja igaüks saab neid kontrollida, on ministeeriumide ning nende allasutuste kuluhüvitised omaette põnev maailm. "Te võiksite seda uurida, sealt võib igasugu põnevaid asju välja tulla," soovitas Talvik ajakirjanikele.

Eesti riik on oma ministeeriumide ja ametite juhtidele väljastanud üle 170-ne krediitkaardi. Kolme viimase aastaga on ministeeriumide ametnikud teinud riigi krediitkaartidega kulutusi 1, 614 000 euro ulatuses. Suurimad kulud olid välisministeeriumis, 724 000 eurot, moodustades üle 44%-i kõigist kulutustest. Kõige läbipaistmatumad on kaitsepolitsei krediitkaardi kasutused, need on lausa salastatud.

Vabaerakonna analüüsis toodi välja, et riigiasutuste krediitkaartide väljastamist pole sageli võimalik otstarbekalt selgitada ja riigil ei ole ameti krediitkaartide ühist kontrollmehhanismi, mis viiks kuritarvituste võimalused miinimumi. Enim küsitavusi tekkis Vabaerakonna liikmetel krediitkaartidega tehtud tehingute põhjendatuse osas.

Vabaerakonna parlamendisaadik Andres Ammase selgitas Tallinna TV uudistesaatele, et siiski ei ole põhjust ega õigust kulutuste kohta öelda, et need oleksid kuritarvitused. "Me ei tea, mis on ühe või teise ostu taga, aga meile jäi silma teatud anomaalia. Näiteks mõnes välisesinduses kasutatakse krediitkaarti tohutult palju, teises kordades vähem. Meile jäi silma, et ühe ministeeriumi haldusalas kordus tasutava summana pidevalt 3.20. Miks sellist väikest summat tuleb tasuda krediitkaardiga, jäi meile arusaamatuks."

Ammas lisas, et ka persooniti tundus Vabaerakonnale riigi krediitkaartide olemasolu väga ebaühtlane. "Miks mõnel maavanemal on krediitkaart, enamikul mitte ja milleks peaks maavanemal üldse riigi krediitkaart olema? Miks mõnel õppeasutuse juhil või vastutaval töötajal on krediitkaart? Miks mõnel muuseumi direktoril peab tingimata olema riigi krediitkaart? Sedasorti anomaaliat kohtas väga palju."

Keskerakonna fraktsiooni liikme Viktor Vassiljevi hinnangul peavad asjad olema kontrolli all ja kui mingisugune osa ministeeriumi rahakotist ongi ministri taskus, tähendab see kontrolli alt väljas olemist. "Kes seda siis teab, kas raha kasutati õigesti või valesti. Kahtlus jääb alati, kui niimoodi kontrollimatult riigi rahakotti kasutatakse. Riigi asjad peavad olema kontrolli all. Nad ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiged."

Eile andis Vabaerakond Riigikogus menetlusse seaduseelnõu riigi krediitkaartide kasutamise korrastamiseks. Vabaerakonna fraktsiooni liige Moonika Haukanõmm ütles partei pressikonverentsil, et tihti pole Riigikogus tähtis seaduseelnõu eesmärk ja kasulikkus, vaid see, milline erakond selle esitab.

Keskerakonna fraktsiooni liikme Viktor Vassiljevi hinnangul peavad asjad olema kontrolli all ja kui mingisugune osa ministeeriumi rahakotist ongi ministri taskus, tähendab see kontrolli alt väljas olemist. "Kes seda siis teab, kas raha kasutati õigesti või valesti. kahtlus jääb alati, kui niimoodi kontrollimatult riigi rahakotti kasutatakse. Riigi asjad peavad olema kontrolli all. Nad ei pea mitte ainult olema, vaid ka näima õiged."

Ametikrediitkaartide kasutamist puudutava arupärimise käigus avastas Vabaerakond, et peaaegu kõigil ministeeriumitel on lisaks krediitkaartidele kasutusel ka deebetkaardid. Neid antud juhul ei käsitleta.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...