Viljandi- ja Valgamaa lautadest avastati sigade Aafrika katk

Viljandimaal Viljandi vallas Ridaküla külas asuvast seafarmist ning samas maakonnas Kolga-Jaani vallas kuuluvast seafarmist, hävitamisele läheb üle 500 sea, samuti on leitud sigade Aafrika katku ühes Valgamaa farmis.

Pilt: Scanpix

Viljandi- ja Valgamaa lautadest avastati sigade Aafrika katk

Viljandimaal Viljandi vallas Ridaküla külas asuvast seafarmist ning samas maakonnas Kolga-Jaani vallas kuuluvast seafarmist, hävitamisele läheb üle 500 sea, samuti on leitud sigade Aafrika katku ühes Valgamaa farmis.

Mõlemad Viljandimaa farmid kuuluvad Ene Jõemaale, selgub diagnoosi kinnitavast otsusest. Sigade Aafrika katku diagnoos pandi proovide uurimistulemuste alusel, vahenas BNS.

Sigade haigestumine Viljandimaal avastati 18. juulil ja päev hiljem surid esimesed loomad. Kolga-Jaani vallas asuvas farmis on kokku 355 ja Viljandi vallas asuvas farmis 191 siga. Sigade Aafrika katk levis farmidesse ilmselt metssigadelt, ütles FIE Ene Jõemaa esindaja BNS-ile. Sead lähevad plaanide kohaselt hävitamisele.

Valgamaal Taheva vallas Koikkülas asuvas ühe koduseaga farmis avastati looma haigestumine 16. juulil ja kaks päeva hiljem loom suri, teatasid põllumajandusministeerium ning veterinaar- ja toiduamet. Farmi omanik on Hille Ossip, selgub otsusest.

"Kõikides taudipunktides kehtestatakse karantiin, kõik sead hukatakse ja hävitatakse vastavalt sigade Aafrika katku tõrje tegevusjuhendile. Peale farmi loomadest tühjendamist viiakse läbi hoone puhastamine ja desinfitseerimine. Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult veterinaar- ja toiduameti poolt volitatud isikud," ütles veterinaar- ja toiduameti loomatervishoiu, loomakaitse ja söötade osakonna juhataja Maarja Kristian.

Valgamaal leidis aset üksikjuhtum ning see lahendatakse ilmselt sarnaselt metssigadele ehk korjus teisaldatakse konteinerisse, ütles põllumajandusjäätmete käitlemisega tegeleva AS-i Vireen juhataja Rait Persidski BNS-ile. "Viljandimaal on kolm võimalust ning veterinaar- ja toiduamet ega põllumajandusministeerium pole veel täpset otsust teinud. Meie valmistume riskiolukorraks," rääkis ta.

"Katkukorjuste likvideerimiseks on kolm varianti: esimene neist on matta korjused lokaalselt, mis minu andmetel peaks ühes kahest Viljandimaa laudast olema võimalik. Teine variant on panna korjused konteinerisse ning tuua need siia Väike-Maarjasse [Vireeni asukoht]. Kolmas variant on võtta kasutusele mobiilne seapõleti," ütles Persidski.

27-tonnisel treileril asuv mobiilne seapõleti jõudis Eestisse jaanuari keskel. Selle käivitamiseks kulub kolm tundi ja seda on mõtet käivitada minimaalselt viie tonni materjali põletamiseks. Põleti ostmiseks eraldas valitsus põllumajanduse reservfondist 227 500 eurot, selle lõplik hind oli 239 000 eurot, millele lisandus 10 000 eurot paigaldamiskuludeks.

Kui loomapidaja on rakendanud kõiki kehtestatud nõudeid, siis hüvitatakse vastavalt seadusele taudikoldes hukatud ning loomataudi tõttu hukkunud loomade väärtus. Taudipunktide ümber kehtestatakse 3 kilomeetrine ohustatud ja 10 kilomeetrine järelevalvetsoon. Kõik tsoonidesse jäävad seafarmid kontrollitakse VTA poolt üle ning võetakse proovid sigade Aafrika katkule.

Sigade Aafrika katk tuvastati vastavalt katku metssigadelt tuvastamise situatsiooniplaanile, ütles veterinaar- ja toiduameti (VTA) Viljandi veterinaarkeskuse juhataja Terje Oper BNS-ile.

Ühes Viljandimaa laudas on avastatud sigade Aafrika katk, kirjutas esmaspäeval Sakala; infot, et seakatk on jõudnud kodusigadeni, kinnitas lehele ka veterinaar- ja toiduameti peadirektor Ago Pärtel.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima ettenähtud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Laadimine...Laadimine...