Võidupüha paraadil Kärdlas osalevad üheksa riigi esindajad

Jaanilaupäeval, 23. juunil kell 11-12 toimub Hiiumaal Kärdlas Võidupüha paraad. Sellega seotult on 22.-23. juunil Hiiumaal mitmeid üritusi.

Pilt: Scanpix

Võidupüha paraadil Kärdlas osalevad üheksa riigi esindajad

Jaanilaupäeval, 23. juunil kell 11-12 toimub Hiiumaal Kärdlas Võidupüha paraad. Sellega seotult on 22.-23. juunil Hiiumaal mitmeid üritusi.

Tänavune Võidupüha paraad toimub 23. juunil Kärdla Keskväljakul, paraadirivis on Eesti üksuste kõrval soomlaste, rootslaste, poolakate, ameeriklaste ja lätlaste üksused. Lisaks teevad paraadist ülelennu Eesti, Ameerika Ühendriikide, Norra, Itaalia ja Ühendkuningriigi õhusõidukid.
 
Paraadi juhataja on KL ülem brigaadikindral  Meelis Kiili, rivistaja on KL PS ülem kolonel Ilmar Tamm.

Paraadil osalevad:
 
KL Lääne maleva kompanii (sh Hiiumaa mk liputoimkond), miinipildujarühm ja tankitõrjerühm; KL Pärnumaa maleva kompanii, miinipildujarühm ja tankitõrjerühm; KL Saaremaa maleva kompanii, KL Tallinna maleva kompanii (sh Põhja kompanii, Meredivisjoni ja Akadeemilise malevkonna rühmad); KL Rapla maleva rühm, KL Küberkaitseüksuse liputoimkond; Naiskodukaitse kompanii; Noorte Kotkaste kompanii; Kodutütarde kompanii ja PPA rühm.

Lisaks osalevad paraadil KL ühendorkester, Kaitseväe orkester ja KL Pärnumaa maleva orkester.
            
Välisosalejatest on paraadil soomlased, rootslased ja poolakad liputoimkondadega ning  lätlased ja Eestis viibivad ameeriklased paraadiüksusega.

Kokku osaleb paraadil 5 vähendatud kompaniid, 1 üksikrühma, 2 miinipildujarühma, 2 tankitõrjerühma, 3 orkestrit, 13 lippu. Kokku:  ca 790 inimest.

Kuna käesoleva aasta veebruaris täitus 25 aastat Kaitseliidu tegevuse taastamisest, on Võidutule toojateks valitud igast malevast mees ja naine, kes olid veerandsajandi eest kohapealse Kaitseliidu ja Naiskodukaitse tegevuse taastamise juures. Tuletoojad viivad paraadil Vabariigi presidendilt saadud tule maakondadesse.

Paraadi lõpus teevad sobiva ilma puhul ülelennu 13 õhusõidukit – Eesti Õhuväest 2 helikopterit Robinson 44 ja transpordilennuk AN2; 4 USA ründelennukit A10; 2 hävitajat Eurofighter Typhoon Ühendkuningriigist ja 2 Itaaliast ning 2 hävitajat F-16 Norrast.

ERR teeb paraadist otseülekanne ETV-sse.

Võidupüha üritused toimuvad Kaitseliidu eestvedamisel ka kõigis teistes Eesti maakondades.

Võidupüha on Eesti riigipüha, mida peetakse 23. juunil alates aastast 1934. Sellega tähistatakse Eesti vägede võitu Võnnu lahingus Landeswehri üle 23. juunil 1919.
 
Ürituste kava

22. juuni 2015

16.00 Kaitseliidu Ühendorkestri ja Hiiumaa kultuurikollektiivide ühiskontsert Kärdla Laululaval. TASUTA

16.00 Kaitseliidu Pärnumaa maleva kontsert Kõrgessaare mõisa valitsejamaja juures. TASUTA

16.30. Näituse "Aus ja ilus" pidulik avamine Hiiumaa muuseumi Pikas Majas (Kärdlas Vabrikuväljak 8) http://muuseum.hiiumaa.ee/WP/

19.30-21.00 Carolin Illenzeeri fondi heategevuskontsert "Laulud sõdurile" Kärdla sadama hoolduskompleksis. Piletid saadaval Piletilevis.

21.00-23.00 Paraadi peaproov Kärdla keskväljakul.

23.20 Tantsu- ja tuleetendus Kärdla linnapargis, muinastule süütamise tseremoonia Kärdla linnapargis.

23. juuni 2015

9.00 Tulede ühendamise tseremoonia ja tuletoojate autasustamine Kärdla Püha Ristija Johannese kiriku ees. Peaminister saadab pärja Kärdla sadamasse, kust see saadetakse Politsei- ja Piirivalveameti laevaga merele.

9.00 Kaitseliidu Ühendorkestri Võidupüha äratuskontsert Kärdla jahisadamas.

10.00 Võidupüha jumalateenistus Kärdla Püha Ristija Johannese kirikus.

11.00 Võidupüha paraad Kärdla Keskväljakul.

12.30 Kaitseväe ja kaitseliidu lahingutehnika näitus, langevarjurite hüpped merre (sobiva ilma korral), näidislahing ja sõdurisupp Kärdla sadamas.

14.30 Võidutule saatmine valdadesse Kärdla sadamas.


Täpsemalt liikluskorraldusest neil päevil: http://hiiuvald.ee/

Loe lisaks:

http://www.kaitseliit.ee/et/voidupuha-paraad-ja-maakaitsepaev-hiiumaal

http://www.kaitseliit.ee/et/voidutule-toovad-tanavu-maakondadesse-kaitseliidu-tegevuse-taastajad

https://www.facebook.com/events/1617852841795253/1624181507829053/

Laadimine...Laadimine...