Võimuliitu hoitakse vägisi koos?

Reformierakond ei toeta Eesti Sotsiaaldemokraatliku Partei pakutud 4-protsendilist tulumaksu tõusu, et tõsta tulumaksuvaba miinimumi 400 euroni. Peaminister Taavi Rõivas kinnitas koalitsioonipartnerite väidet, et muud võimuliitu neil kavas luua ei ole.

Pilt: Scanpix

Võimuliitu hoitakse vägisi koos? (2)

Reformierakond ei toeta Eesti Sotsiaaldemokraatliku Partei pakutud 4-protsendilist tulumaksu tõusu, et tõsta tulumaksuvaba miinimumi 400 euroni. Peaminister Taavi Rõivas kinnitas koalitsioonipartnerite väidet, et muud võimuliitu neil kavas luua ei ole.

Reformierakonna juhatus arutas eile sotsiaaldemokraatide ettepanekuid koalitsioonileppe uuendamiseks. Reformierakonna juhatuse meelest oli seda lihtne arutada, sest enamjagu punkte oli võimuleppes juba sees. Peaminister Taavi Rõivas märkis, et tunnetuslikult võib öelda, et suurem osa punkte on võib olla natuke detailsema sõnastusega või täpselt samasugustena koalitsioonileppes kirjas. "Nende täitmiseks tuleb meil ühiselt vaeva näha ja küllap saame hakkama," sõnas Rõivas.

Sotsiaaldemokraadid tunnevad siiski, et nende valijate jaoks on praegune võimuleping halb. SDE juhatuse liige Andres Anvelti hinnangul on nende ettepanekute juures ülioluline, et maksuraskus läheb madalapalgalistelt kõrgepalgalistele. "See on tuntavam õiglustunne ka ühiskonnas. Oleme aastaid rääkinud väga arusaadavast asjast, et Eesti atraktiivsemaks muutmiseks tuleb tööjõumakse vähendada. Meie ettepanekuga vähendame enamuse eestlaste tööjõumakse," selgitas Anvelt.

Taavi Rõivas nentis, et sotsiaaldemokraatidel oli ka ettepanekuid, mida Reformierakond toetada ei saa. Nagu näiteks ühe ettepaneku katteallikaks soovitud 4-protsendiline tulumaksu tõus. "Kui eelarves on võimalik, võib arutada tulumaksuvaba miinimumi tõusu. Kas see on reaalne 400 euroni, selgub eelarve arutelude käigus. Kui seda teha, siis nii, et ei tule uusi maksutõuse," sõnas Rõivas.

SDE juhatuse liige Inara Luigas lisas, et sotsid on pettunud selles, et Reformierakond soovib mugavustsoonis edasi valitseda ja nende  ettepanekut, tõsta tulumaksuvaba miinimum 400 euroni, ei peeta läbirääkimiste vääriliseks. "See tähendab, et Reformierakond pole suutnud endale selgeks teha, et teatud katteallikaid on võimalik leida ka tulumaksu seest," täheldas Luigas.

Keskerakonna juhatuse liige Jaanus Karilaid kõneles, et asi on hoopis SDE parteisiseses võimuvõitluses. "Tänaseks on lõplikult selge, et Reformierakond ei ole võtnud sotsiaaldemokraatide avangut väga dramaatiliselt. Seda ühel põhjusel – nende valitsuse garant on Eiki Nestor, kes on väitnud, et omavaheliste kokkulepete osas ei maksa muretseda. Et see on hetkel erakonnasisene võimuvõitlus  ja suuri muutusi Reformierakond kavandama ei pea. Sellest ka Reformierakonna enesekindlus ja –kesksus," rääkis Karilaid.

Loe lisaks:

SDE: Koalitsioonipartnerite osavõtmatus tekitab pettumust

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...