Võltsuudiste avaldamine on Singapuris kuritegu

Nüüdsest on võltsuudiste avaldamine Sinagapuris kuritegu ning valitsusel on õigus võltsuudiseid blokeerida ja nõuda nende eemaldamist kuna parlament kiitis heaks sellesisulise eelnõu.

Pilt: Scanpix

Võltsuudiste avaldamine on Singapuris kuritegu (1)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

Nüüdsest on võltsuudiste avaldamine Sinagapuris kuritegu ning valitsusel on õigus võltsuudiseid blokeerida ja nõuda nende eemaldamist kuna parlament kiitis heaks sellesisulise eelnõu.

Dokument keelab valed, mis kätkeb eelarvamusi Singapuri kohta või tõenäoliselt mõjutab valimisi. Teenusepakkujad peavad sellise sisu eemaldama. Rikkujaid võib oodata kuni 10-aastane vangistus ja kopsakas trahv.

Eelnõu läbis parlamendi häältega 72-9, teatas opositsioonilise Töölispartei parlamendisaadik Daniel Goh Twitteris, vahendas BNS uudist.

Eelnõu vastaste sõnul annab see valitsuse ministritele liiga suure õiguse otsustada selle üle, mis on vale ja mis langeb ähmaselt määratletud avaliku huvi alla.

Lehe Strait Times järgi ütles justiitsminister Kasiviswanathan Shanmugam, et libasisu paikamise või eemaldamise korraldused tehakse peamiselt tehnoloogiafirmadele, mitte seadust tahtmatult rikkunud üksikisikutele.

Inimõigusühendus Human Rights Watch kritiseeris seadust. See on "katastroof Singapuri tavakodanike eneseväljendamisele veebis" ning "vasarahoop" uudisteportaalide sõltumatusele, ütles ühenduse Aasia haru juht Phil Robertson.

Peaminister Lee Hsien Loong kaitses aprillis eelnõu. Tema sõnul kehtivad sellised nõuded paljudes riikides ning ta rõhutas, et Singapur arutas asja kaks aastat. Ta lükkas tagasi kriitika, et eelnõu võib veelgi piirata Singapuris sõnavabadust, kus avalikud meeleavaldused ja teisitimõtlemisel on juba ranged piirangud.

Ta ütles seda Malaisias ühisel pressikonverentsil sealse peaministri Mahathir Mohamadiga. 

Mohamad hoiatas samal pressikonverentsil, et sellised seadused on kahe teraga mõõk, mida valitsus võib kasutada võimul püsimiseks.

Malaisia oma võltsuudiste keelu jõustas eelmisel aastal valitsus, mille Mahathir hiljem valimistel seljatas. Mahathir lubas seaduse tühistada, kuid tema esimene katse ebaõnnestus.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...