VTA: kontrollid on vähendanud listeeriabakteriga nakatumist

M.V. Wool juhid Meelis Vetevool ja Mati Vetevool (pildil) kinnitavad, et toiduohutus on ettevõtte prioriteet ning firma teeb veterinaar- ja toiduametiga (VTA) koostööd. 

Pilt: Scanpix

VTA: kontrollid on vähendanud listeeriabakteriga nakatumist

Toimetaja: Toomas Raag

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul on ameti poolt kalatööstusele M.V.Wool seatud meetmed aidanud olulisel määral vähendada ettevõttega seostatud bakteritüvega ST1247 nakatumist. 

"Tuginedes veterinaar- ja toiduametile käesoleval aasta märtsis teatavaks saanud asjaoludele on ettevõttele kehtestatud märtsis niinimetatud nulltolerants ehk ettevõtte toodetes ei tohi Listeria monocytogenest esineda," ütles Kalda BNS-ile.

Lisaks teeb M.V.Wool alates märtsikuust eelkontrolli enne partiide väljastamist ning VTA teostab ettevõttes ja ka juba turule jõudnud toodetes pistelisi kontrolle ning vajadusel on ettevõte listeeriabakteri leiuga tooted turult tagasi kutsutud.

"Kõik need abinõud on ilmselgelt olulisel määral kaasa aidanud selle tüvega nakatumise vältimisele," rõhutas Kalda. 

Samas kinnitas ta, et ettevõttest on leitud Listeria monocytogenese tüve ST1247. Tegemist on tüvega, mis on põhjustanud haigusjuhtumeid kokku kuues Euroopa riigis.

M.V.Wool teatas teisipäeval, et ettevõttega seostatud bakter ST1247 ei ole tänavu tekitanud Eestis ühtegi listerioosi haigestumist. Nimelt oli terviseameti andmetel tänavu 14. oktoobriks Eestis registreeritud 12 listerioosi haigusjuhtu, kuid ettevõttega seostatud ST1247 genotüübi poolt põhjustatud haigusjuhte ei ole nende seas väidetavalt tuvastatud.

M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool rõhutas pressiteates, et toiduohutus on ettevõtte prioriteet ning firma teeb veterinaar- ja toiduametiga (VTA) koostööd, et tagada ettevõttes listeeria nulltolerants ning jätkata tarbijate varustamist puhta toiduga. 

M.V.Wool AS viib ettevõtte Harku tehases läbi täieliku sterilisatsiooni ning peatab sel nädalal kaheks päevaks tootmise. Meetme eesmärgiks on välistada listeeriabakteri esinemine tootmishoones ja –pindadel. Ettevõte viib suurpuhastuse läbi vaatamata sellele, et alates 1. juulist 2019 ei ole tootmisest listeeriabakterit leitud, seda Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) tellitud 195 proovis.

"Proove on võetud seadmetelt, transportlintidelt, seintelt, lagedelt, kanalisatsioonitrappidest ja mujalt," ütles Vetevool.

Samuti väidab ta, et oktoobris VTA poolt võetud 31 pinnaproovi olid samuti kõik listeeriavabad "[Mis] kinnitab, et tehasest on suudetud listeeria välja juurida. Sellele vaatamata viime tehases läbi veelgi põhjalikumad sterilisatsioonid ja desinfitseerimised, et välistada listeeriabakteri esinemine," lisas M.V.Wooli nõukogu esimees. 

Vaatamata sellele sai M.V.Wool eelmise nädala neljapäeval veterinaar- ja toiduametilt ettekirjutuse, mis nägi ette 200­-grammiste viilutatud graaviforelli pakkide tagasikutsumise jaekaubandusest.

Skandaal kalatööstuse ümber puhkes esmalt kevadel, mil Taani veterinaar- ja toiduamet süüdistas M.V.Wooli tooteid kolm aastat tagasi alanud listerioosipuhangus. Septembri lõpus lahvatas uus skandaal, kui meediaväljaanded kirjutasid, et Eestis on kalatehase toodangust saadud listeeriabakter nakatanud üheksat inimest, kellest kaks on aastatel 2014-2018 surnud. 

M.V.Wool kinnitab seejuures jätkuvalt, et ettevõtte kalatooted on alati vastanud Euroopa Liidus kehtivatele piirnormidele ning nende kalatoodete kahjulik mõju inimeste tervisele on välistatud.

Laadimine...Laadimine...