VTA: positiivsele listeeriaproovile kordusproovi nõuet pole

"Tuletame meelde, et käitleja vastutab toiduohutuse tagamise eest. Turuleviidav toit peab olema ohutu inimese tervisele," märkis VTA kommunikatsioonispetsialist Riina Kallas.

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

VTA: positiivsele listeeriaproovile kordusproovi nõuet pole

Toimetaja: Sandra Lepik

"Tuletame meelde, et käitleja vastutab toiduohutuse tagamise eest. Turuleviidav toit peab olema ohutu inimese tervisele," märkis VTA kommunikatsioonispetsialist Riina Kallas.

Kalatööstus M.V.Wooli teatel võttis veterinaar- ja toiduamet (VTA) Harku tehases positiivse listeeriaproovi kuu aega tagasi, kuid pole siiani teinud kordusproove, mida tuleks teha positiivse leiu puhul, vahendas BNS rahvusringhäälingut. VTA kinnitab, et kordusproovi nõuet pole. 

"Veterinaar- ja Toiduamet tuvastas 23. oktoobril, puhastuse järgselt, M.V.Wooli tehastes listeeriabakteri toodetes ja tootmises. See näitas, et puhastus ei olnud piisav. Järelproovid ei ole nende protseduuride juures nõutavad," ütles Kallas.

"Ettevõttele kehtib listeeria suhtes nulltolerants. See tähendab, et listeeriat ei tohi esineda ettevõttest väljaminevates toodetes. Ettevõte ise võtab igapäevaselt igast tootepartiist proovid ja saadab nende tulemused ka ametile teadmiseks. Tuletame meelde, et käitleja vastutab toiduohutuse tagamise eest. Turuleviidav toit peab olema ohutu inimese tervisele ja olema nõuetekohane," lisas Kallas.

M.V.Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool ütles reedel aga pressiteate vahendusel, et kuna VTA pole järelproove võtnud, siis kinnitab amet sellega järelikult toidu ohutust.

Vetevoolu sõnul pole käesoleva aasta aprillist kontrollkäikude tulemusena M.V.Woolis tuvastatud ühtegi piirnormi 100 ühikut ületavat tulemust ning esinenud üksikud leiud on jäänud alla 10 ühiku. "Seega tekib küsimus, kas VTA eesmärk on toiduohutus või tegu on tõsise sekkumisega ettevõtte majandustegevusse," märkis Vetevool.

23. oktoobril võetud proovides esinenud bakter pärines Vetevoolu sõnul sisseostetud värskest kalast. Proove ei ole senimaani sekveneeritud ning ei ole teada, mis bakteritüvega on tegemist.

M.V.Wool esitas 13. novembril VTA-le tegevuskava, mis näeb ette tootmise peatamist Harku tehases 15. jaanuaril 2020 ning Vihterpalu tehases 5. veebruaril 2020. Kava näeb ette klientide teavitamist minimaalselt üks kuu ette ning sellega seoses teatud toodete tarne peatamist antud perioodiks.

Kallas ütles, et VTA teeb otsuse ettevõtet puudutavate järgnevate meetmete osas lähiajal.

Laadimine...Laadimine...