EEVA TALSI: Pea ema meeles!

"Ema õpetas mulle täpsust, sõnapidamist ja teistega arvestamist," ütles Eeva Talsi, kes esineb 13. mail kell 12 algaval suurel emadepäeva kontserdil Vabaduse väljakul. "Emale tuleb ikka aeg-ajalt meelde tuletada, kui kallis ta on, emadepäev on selleks üks tore võimalus. Siis saab emale lilli viia ja temaga koos aega veeta." Kontserdil tulevad muu hulgas esmaettekandele mitmed lastelaulud, näiteks Ott Leplandi ja Liis Lemsalu "Süda taob".

Pilt: Scanpix

EEVA TALSI: Pea ema meeles!

Kai Maran

"Ema õpetas mulle täpsust, sõnapidamist ja teistega arvestamist," ütles Eeva Talsi, kes esineb 13. mail kell 12 algaval suurel emadepäeva kontserdil Vabaduse väljakul. "Emale tuleb ikka aeg-ajalt meelde tuletada, kui kallis ta on, emadepäev on selleks üks tore võimalus. Siis saab emale lilli viia ja temaga koos aega veeta." Kontserdil tulevad muu hulgas esmaettekandele mitmed lastelaulud, näiteks Ott Leplandi ja Liis Lemsalu "Süda taob".

Eesti meestelaulu selts koos EV100 korraldustoimkonnaga korraldab 13. mail kell 12 Vabaduse väljakul emadepäeva piduliku kontsertaktuse, kus esinevad üle-eestiline poistekoor Kalev, rahvusooper Estonia poistekoori meeskvintett, Tallinna ülikooli meeskoor, üle-eestiline noorte sümfooniaorkester ning Eesti Raadio laulustuudio koorid. "Vabas õhus saab nautida ilusat päeva koos tuntud esinejatega, kaasa laulda ning tantsida," ütles EV100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa.


"Tänavuse kontserdi ülesehitus on meie jaoks uudne," lisas koorijuht Indrek Vijard. "Koos meiega astuvad ju lavale paljud tippsolistid, nende hulgas Jalmar Vabarna, Jaan Pehk, Eeva Talsi ja Ott Lepland. Kontserdil tulevad esmaettekandele mitmed uued lastelaulud, näiteks "Teerulli laul", mille on kirjutanud Toomas Runge, Jaan Pehki "Matkalaul" ning Ott Leplandi-Liis Lemsalu "Süda taob". Loodan, et tuleb tore ja meeleolukas päev!"


"Kõigi emade auks kõlab kooride ning orkestri esituses armastatud artistide uudislooming, mis hiljem ka plaadile  salvestatakse," ütles meestelaulu seltsi juhatuse esimees Hirvo Surva.


Kohal ka Rasmus Puur


Tasuta kontserdi juhatab sisse lastekärumatk. "Vabaduse platsilt saadetakse sel päeval kell 10.30 matkajad väikesele jalutuskäigule läbi vanalinna," ütles EV100 juhtrühma liige Margus Kasterpalu. "Kärumatkale on oodatud ka kõige väiksemad, kes juba omal jalal, kes ema-isa seljas või kõhu peal, kes lapsevankris. Läheme läbi vanalinna Mere puiesteele, sealt Tornide väljaku parki, siis ümber Snelli tiigi ning Falgi tee ja Pika jala kaudu tagasi Vabaduse platsile. Tuleb selline umbes tunnipikkune ja viiekilomeetrine ring läbi parkide ja rohealade. Linnavalitsus on lubanud pakkuda Rahvarinde muuseumis vanematele ka beebide mähkimise ja söötmise võimalust."


Kontserdil esineb kõnega Eesti Vabariigi president, naisliit annab üle aasta ema tiitli. ETV otseülekanne Vabaduse väljakult algab emadepäeval kell 11.30.  


Mari Jürjens ja Liisi Koikson annavad 12. mail kell 19 kontserdi "Emade päev" Vabalaval (Telliskivi 60A). Mari ise on olnud ema üle kolme aasta ja Liisi pisut üle aasta, kontserdil räägivad ja laulavad nad oma argipidupäevadest nii, nagu nemad on seda kogenud. Laval on ka noor helilooja ja dirigent Rasmus Puur, vanalinna hariduskolleegiumi keelpilliorkester ning  ansambel koosseisus Marten Altrov klarnetil, Joel Remmel klaveril, Heikko Remmel kontrabassil ning Aivar Surva trompetil ja löökriistadel.

Valguskunstnik on  Priidu Adlas, helikunstnik Kaarel Tamra.


Emadepäeva eelsel laupäeval saab Kultuuriköögist salaköök, kus on võimalik emale või vanaemale üllatuskooki valmistada. "On ju ema teadmata võimatu köögis nii toimetada, et see saladuseks jääks," rääkis Kultuuriköök 82 projektijuht Ivika Türkson. "Ootame isasid ja vanaisasid koos lastega, suuremaid lapsi ka iseseisvalt."


Lastemuuseum õpetab kaarte meisterdama


Kooke aitab valmistada mitmete kokaraamatute autor Pille Enden. "Valiku võib teha ahjus küpsetatud ja külma küpsisetordi vahel," ütles Türkson. "Kõik selleks vajalikud toiduained, kaasa arvatud kaunistuseks, on kohapeal olemas. Tähtpäeva vääriliselt saab kaunistatud ka tordikarp."


Oma tulekust saab hiljemalt 11. maiks teada anda aadressil  ivika@kaja.org.ee või telefonil 509 3459. "Siis teame, palju toiduaineid hankida ja kuidas aega jaotada," lisas Türkson.


Iga salaköögist välja mineva koogi hind on 10 eurot. Kultuuriköök 82 (Ehitajate tee 82) on 12. mail avatud kella 14-18.
Kaarte saab emadepäevaks meisterdada Miiamilla lastemuuseumis. "Laupäeval, 12. mail saab Kalamaja lastemuuseumis Miiamilla emadepäevakaarte meisterdada kogu päeva," ütles pedagoog-kuraator Tuuli Silber. "Sisse pääseb muuseumipiletiga."
Emadepäeva eel saab kuulata ka mitmeid tasuta kontserte.

 

 

Mida olete õppinud oma emalt?
 
Muusik Eeva Talsi


Emalt olen õppinud nii palju, et seda kõiki üles loetleda ei jõua, aga paar esimest asja oleks ehk täpsus, oma sõna pidamine ja teistega arvestamine. Emale tuleb ikka aeg-ajalt meelde tuletada, kui kallis ta on, emadepäev on selleks üks tore võimalus. Siis saab viia emale lilli ja veeta temaga koos aega. Ema on minu üks parimaid sôpru ja jagan temaga palju muresid ja rõõme. Emadepäeva tähistamine on tihtipeale selline, et läheme vanaema ja vanaisa juurde sööma ja veedame kôik koos aega.

 

 

 

Emmedele mängivad pilli ka 3-4-aastased lapsed

 

Kõige nooremad emadepäeva kontserdil esinejad on 3-4-aastased, kes teevad muusikat kõlapulkadel, linnupilli ehk vesiööbikut puhudes ja ksülofonilaadsel kellamängul.

Kesklinna sotsiaalkeskus korraldab emadepäeva tasuta kontserdi "Lilled sinule" Püha Vaimu kirikus (Pühavaimu 2) 8. mail kell 18. Segakoori Videvik juhatab Lembit Traks, dirigent Vaike Sarna juhendamisel esinevad ansamblid Miraaž ja Vanaisad. "Laulame nii klassikalisi Ave Mariasid kui meie oma heliloojate Uno Naissoo ja Hans Hindpere emadepäeva laule," lausus Sarn.


Kaasa teeb orkester Liivabänd ning instrumentaaltrio: Aare Pehka flöödil, August Sarrap kontrabassil ja Vaike Sarn klaveril. Solistid on Kristiina Õunapuu, Maie Peinar, Marja Mander, Helle Hint, Laine Aus, Õie Kerner ja Mati Hellat.


Nõmme kultuurikeskuses algab 11. mail kell 19 emadepäeva tasuta kontsert "Kingitus emale", kus koorijuht Õnne-Ann Roosvee juhendamisel esinevad tüdrukutekoor Nõmme lill, tütarlasteansambel Fiore ja noorte naiste koor Kevad. Kaasa teeb Nõmme huvikooli folgiring. "Kõige nooremad emadepäeva kontserdi esinejad on kolme-neljased, kes teevad muusikat kõlapulkadel, linnupilli ehk vesiööbikut puhudes ja ksülofonilaadsel kellamängul," rääkis folgiringi juhendaja Marika Moks. "Meie folgiringis tantsib-laulab mitmes vanuses huvilisi."


Kes soovib Nõmme raudteejaamas harjutava folgiringiga ühineda, saab seda teha sügisel.
Lindakivi kultuurikeskuses saab tasuta emadepäeva kontserti kuulata 13. mail kell 12.

Laadimine...Laadimine...