FOTOD JA VIDEO! Taavi Aas Euroopa päeva avades: veidi aega tagasi oli välismaal õppimine sama tõenäoline kui lotoga võita

"Head noored, teie käes on vabadused, mis mitte väga ammu polnud kaugeltki iseenesest mõistetavad," ütles linnapea Taavi Aas. "Pole nii kaugel aeg, mil piirid polnud lahti, mil välismaal õppimine oli sama tõenäoline kui võimalus lotoga võita." 

Pilt: Albert Truuväärt/Svetlana Aleksejeva

FOTOD JA VIDEO! Taavi Aas Euroopa päeva avades: veidi aega tagasi oli välismaal õppimine sama tõenäoline kui lotoga võita (2)

Ivo Karlep

"Head noored, teie käes on vabadused, mis mitte väga ammu polnud kaugeltki iseenesest mõistetavad," ütles linnapea Taavi Aas. "Pole nii kaugel aeg, mil piirid polnud lahti, mil välismaal õppimine oli sama tõenäoline kui võimalus lotoga võita." 

Aas meenutas, et oli aeg, milEuroopas telefoniga rääkides võis kiiresti vaeseks jääda."Noored ei ole pidanud seda nägema. Seda põhjusel, et koostöösoov on võitnud hirmu. Me usume, et saame olla eurooplased ja eestlased samaaegselt."

63images

Tänane Euroopa päev tuletab meile meelde kui vabad me oleme, ütles Tallinna linnapea Taavi Aas täna Vabaduse väljakul Euroopa päeva tähistavatele inimestele kõneldes.

34images

Aas mainis kõnes, et meie käes on vabadused, mis mitte väga ammu polnud enesestmõistetavad. "Me saame sõita naaberriikidesse, kaks kätt taskus, viisajärjekorras ootamata. Me saame õppida ja töötada teistes riikides. Me saame osta poest kaupu, mille puhul me võime uskuda, et need on ohutud ja kontrollitud," tuletas ta meelde.

"Väga lähedal oli aeg, mil Euroopas telefoniga rääkides võis kiiresti vaeseks jääda," jätkas Aas. "Piirid on raskesti ületatavad barjäärid - neid valvati, kontrolliti, nõuti viisasid."

"Noored ei ole pidanud seda nägema. Seda põhjusel, et koostöösoov on võitnud hirmu. Me usume, et saame olla eurooplased ja eestlased samaaegselt," rääkis Aas. "Me näeme, et siin ei ole vastuolu."

 

"Euroopa liit on hulk reegleid ja palju kompromisse. See on väikeste aga praktiliste sammudega teinud meie elu järk-järgult paremaks," sõnas ta.

"Seesama trammitee, mis viib Tallinna lennujaama, on valmistatud Euroopa Liidu rahade toel. Ja kui valmib Haabersti ristmik, on sealgi mängus Euroopa rahastus."

Linnapea kinnitas, et terve Euroopa peab jääma jõukaks ja edukaks piirkonnaks, mille reeglid on mõistuspärased ja kus on piisavalt lihtne toimida. Euroopa ei tohi takerduda bürokraatiasse, vaid peab olema kiirelt reageeriv ja paindlik. Linnapea kutsus üles noori saatma Euroopa Liidu juhtorganeile oma nägemuse Euroopa Liidust aastal 2030.

Vabaduse väljakul jagatakse välja sümboolsed Euroopa passid, millele saab hakata koguma templeid riikide saatkondades, mis on sel päeval avatud, või samas platsil saatkondade esindustes. Kõigi passimängus osalejate vahel loositakse välja auhinnad. Avatud on lasteala, näitused ja tänavakohvikud.


"Sel aastal osaleb traditsioonilises passimängus ka Eesti, mille sümboolne saatkond asub Toompeal Stenbocki maja hoovis," ütles  riigikantselei nõunik Kristiina Liik. Ilmselt õnnestub seal kohata ka peaminister Jüri Ratast. "Kõik, kes Stenbocki maja hoovi tulevad, saavad teha pilti EV 100 fotoseina juures, mis on selleks puhuks üles seatud," lisas Liik. "Lisaks võib meil lahendada ristsõna, mille paneme kokku rahandusministeeriumi ja rahvusraamatukogu abiga."

Ekskursioon vanalinnas

Euroopa Komisjoni esinduse nõunik ja Euroopa päeva korraldaja Nelli Timm kutsus kõiki passimängus osalema. Kooliõpilastele on ette nähtud eriauhinnad – 7.-12. klassid, kes tulevad koos kohale, võivad võita tervele klassile reisi Brüsselisse või Strasbourgi.
"Saatkondi, mis mängus osalevad, on 24, lisaks veel kolm Euroopa Liidu institutsiooni. Auhinnaks on neli 500-eurost kinkekaarti, millega saab reisile minna," selgitas Timm. Täpsem info on avaldatud Euroopa päeva kodulehel www.euroopapaev.ee

Kell 17 viib ajaloolane Ott Sandrak huvilised Poola saatkonna tellimusel vanalinna ekskursioonile "Poola jäljed Tallinnas". Jalutuskäik algab Poola suursaatkonna juurest aadressil Vana-Turu 2. Kohtade arv on piiratud, vajalik eelregistreerimine  slawomira.borowskapeterson@msz.gov.pl.

Avatud kuulus Rode altar

Kell 18 algab Vabaduse väljakul vabadusele pühendatud kontsert, sinna on oodata ka vabariigi presidenti Kersti Kaljulaidi, kes peab päevakohase kõne. Seejärel astuvad lavale Stig Rästa, Liis Lemsalu, Ivo Linna, Frankie Animals ning teised. "Sel aastal tähistab oma 100. sünnipäeva ka Läti ja sel puhul esitab Ivo Linna muu hulgas Raimonds Paulsi laulu "Päike sinu aknas"," mainis Timm.

Nn Euroopa passiga on võimalik külastada Kiek in de Kökki, Niguliste kunstimuuseumit või ajaloomuuseumi Suurgildi hoonet. Kuna tegu on nigulapäevaga, saab Niguliste kirikus uudistada kuulsat Rode altarit, mis avataksegi publikule ainult kaks korda aastas. "Soovitan külastada ka saatkondi, sest ega iga päev sellist võimalust ei pakuta," lausus Timm. "Ajaloolises majas asuv Soome saatkond näitab oma hästi korda tehtud ruume ja Läti saatkonnas toimuvad kontserdid."

Ka teistes saatkondades toimub palju huvitavat, teavet selle kohta leiab igaühe kodulehelt.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...