FOTOD JA VIDEOD! Loomaaia tiigrite uue kodu rajamine sai avalöögi

"Kui me rajame korraliku tiigrikeskuse, siis võime muutuda ka tiigrikaitsekeskuseks. Seda enam, et Eesti kliima sobib tiigrile suurepäraselt," rääkis Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran. Täna alustas loomaaed koos loomaaia sõpradega heategevuskampaaniat amuuri tiigritele uue kodu rajamiseks.

Pilt: Svetlana Aleksejeva / Video: Dmitri Povilaitis

FOTOD JA VIDEOD! Loomaaia tiigrite uue kodu rajamine sai avalöögi

Ivo Karlep

"Kui me rajame korraliku tiigrikeskuse, siis võime muutuda ka tiigrikaitsekeskuseks. Seda enam, et Eesti kliima sobib tiigrile suurepäraselt," rääkis Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran. Täna alustas loomaaed koos loomaaia sõpradega heategevuskampaaniat amuuri tiigritele uue kodu rajamiseks.

Loomaaia uues kohvikus istujad saavad tulevikus uudistada läbi klaasakna Amuuri tiigrit ja senisest puurist mitu korda suuremat looduslikku Tiigriorgu.

45images

Tallinna loomaaia sõprade selts kutsub kõiki toetama uue Tiigrioru loomist, et aastakümneid kitsastes puurides elanud uhked Amuuri tiigrid võiksid tunda end sama hästi, nagu juba tunnevad end jääkarud oma vastvalminud kodus. "Oodatud on igaühe panus, eriti tore oleks, kui meie ettevõtted paneksid õla alla," ütles loomaaia sõprade seltsi eestvedaja Veronika Padar. "Uhke jääkarumaailm sai valmis ja nüüd on kord tiigrite käes. Inimesed saavad annetada, helistades telefoninumbritel, mis on kirjas loomaaia Facebooki lehel. Veel on olemas annetustekastid Tallinna teletornis ja Coca Cola Plaza kinos. Igaüks saab anda oma panuse, sest ilusad, suured, targad loomad vajavad paremaid elutingimusi. Tiigrioru loomine annab meile hea võimaluse asuda ka tiigrite kaitsel rahvusvaheliselt heale positsioonile, see näitab, et me oleme arenenud ja innovaatiline riik."

Tallinna loomaaia direktor Tiit Maran ütles, et meie loomaaed võiks saada uuenduse järel Amuuri tiigri kui ohustatud liigi päästmise rahvusvaheliseks keskuseks. "Sellise sõnumi andis mulle Amuuri tiigri Euroopa paljundusprogrammi koordinaator," lausus ta. "Kui me rajame korraliku tiigrikeskuse, siis võime muutuda ka tiigrikaitsekeskuseks. Seda enam, et Eesti kliima sobib tiigrile suurepäraselt."

 

Ruumi ka väikestele tiigrikutsudele

Marani kinnitusel kujutab kavandamisel olev Tiigriorg endast väga suurt ala, mis jääb praegusest tiigripuurist tiikide ning elevandimajast kängurude poole. Piirkond külgneb juba projekteerimisel oleva Kagu-Aasia troopilise vihmametsa majaga. Sinna rajatavas kohvikus istudes saavad külastajad loodetavasti tulevikus tiigrit ka läbi klaasakna uudistada. "Tiigriorgu on plaanitud üks hästi suur aedik, mis imiteerib looduslikku ala, ning ka teine, väiksem, kus saab looma häirimata teda vahetumalt jälgida," selgitas Maran ja lisas, et alale tuleb tiigripere võimalikuks juurdekasvuks ka kolm varuaedikut.

Tiiger aga pole ainuke liik kogu uuel plaanitaval alal. Tegemist on terve kompleksiga, kus leiavad koha teisedki Kaug-Ida võtmeliigid. "Seal saab näidata näiteks muskushirve ja harsat," mainis direktor.

Kavandatav Tiigriorg hakkab külgnema juba olemasoleva Amuuri leopardi aedikuga. "Tahame teha Tiigriorust koha, mis võimaldab pakkuda külastajatele jahmatavaid elamusi ja loomadele häid elutingimusi. Ühtlasi peab see pakkuma võimalust lüüa kaasa selle liigi kaitsmisel looduses," rääkis Maran. "Kuidas selle suure projekti rahastamine läheb, see sõltub kõigist meist. Jääkaru kampaania annab eduks palju lootust. Eesti inimesed hoolivad teistest liikidest, ja see rõõmustab hinge."

Plaanis ka merikotkaste ala

Jääkarumaailmale annetasid inimesed suisa pool miljonit eurot, nii suur summa tuli ka seltsile ja loomaaiale üllatusena "Tiigri puhul on aga paraku vaja sellest mööda minna, ehk tuleb annetusi isegi miljon," ütles Maran. "Linna ja riigi võimalikku toetust pean samuti üsna tõenäoliseks. Sellega on ilmselt niisamuti nagu jääkaru puhul – kui nähakse, et kampaaniaga on tõsi taga, küll siis ka linn ja riik toetavad. Arvata võib, et hind sinna kahe miljoni euro kanti ulatub."

Tiigrioru valmimise aeg sõltub annetustest. "Ideaalis tahaks selle avada 2020. aasta lõpul," mainis Maran. Tulevikus on plaanis välja arendada veelgi uusi alasid, näiteks kurgede ja hiidmerikotkaste oma.

 

Laadimine...Laadimine...