FOTOD! Mustamäe raamatukogus saab nüüd ise endale särgipildi või poekoti teha

Mustamäe Kännu Kuke raamatukogus avati kaasaegset tehnikat täis nokitsemistuba, kus raamatukogu lugejad saavad ise endale valmistada igasuguseid asju ja kujundada oma riideid või muud vajalikku.

Pilt: Albert Truuväärt

FOTOD! Mustamäe raamatukogus saab nüüd ise endale särgipildi või poekoti teha

Ivo Karlep

Mustamäe Kännu Kuke raamatukogus avati kaasaegset tehnikat täis nokitsemistuba, kus raamatukogu lugejad saavad ise endale valmistada igasuguseid asju ja kujundada oma riideid või muud vajalikku.

Seda uut tuba kutsutakse pretensioonika nimega - innovatsioonilabor ja seal on 3D-printerit Ultimaker 2+, graafikalaud WACOM Cintiq 22HD, kilelõikur Roland GS-24 ja termopress Siser TS-BASE.

12imagesKuna Kännu Kuke raamatukogus käivad väga tehnikahuvilised lapsed, on seal lisaks innovatsioonilabori seadmetele veel ka programmeerimist võimaldavad Bee-bot mesimumm-robotid ja Edisoni robotid ning leiutajakomplektid Makey Makey. Kuna see laste robootikaring seal juba tegutses, siis pole ka ime, et Kännu Kuke raamatukogu on ka innovatsiooni alal eessammuja ja just seal avatakse esimene kaasaegseid seadmeid kasutada võimaldav tuba.

Tallinna Keskraamatukogu teenindusdirektori Kristiin Meose sõnul peavad raamatukogud elukestva õppe toetajana pidama sammu tehnoloogiliste uuendustega ning kasutajate kasvavate ootustega. "Innovatsioonilabori sarnased tegevustoad kuuluvad täna loomuliku osana raamatukogude juurde, arendades kasutajate 21. sajandi digipädevusi," rääkis Meos. "Innovatsioonilabori eesmärgiks pole õpetada tipp-tasemel programmeerimist või tehnikaseadmete kasutamist, seal on kõigil huvilistel võimalik raamatukoguhoidja abiga saada kogemus kaasaegsete seadmete ja arvutiprogrammidega. Edasi saavad soovijad iseseisvalt innovatsioonilabori vahendeid kasutada oma hobide või isegi tulevase ettevõtluse edendamiseks," selgitas Meos.

Kännu Kuke haruraamatukogu koguhoidja ja laste robootikaringi juhendaja Kristi Aarniste, kes hakkab uue nokitsemistoa tegemistel silma peal hoidma ja esmakasutajaid juhendama ei näe midagi imelikku selles, et päris tipptehnika tungib ka raamatukogusse. "Kuna tänapäeva maailmas annavad juba tooni 3D- printerid ja muud tehnilised vahendid ja meie tegeleme siin ka robootikaga - siin töötab laste robootikaring-, siis pole midagi imelikku, et esimese linna raamatukoguna võetakse eesrindlikku tehnikat kasutusele just meil," rääkis ta. "Meie klientideks saavad olla kõik raamatukogu lugejad, kes saavad siin proovida ikka täitsa põnevaid asju. 3D-printeriga saab teha ju igasuguseid vidinaid! On ka võimalik ise disainida esemeid, kel on soovi." Samas selgitas Aarniste, et nemad otseslet disainimist ei õpeta, aga kui kellelgi on see oskus ja tahab proovida, siis selleks on nende juures võimalus olemas.

"Meie kilelõikuriga aga saab lõigata näiteks kleepse, mida võib kleepida igale poole. Selle kilelõikuriga saab välja lõigata ka pilte, mida kanda riiete peale," jätkas Aarniste nokitsemistoa võimaluste tutvustamist. "Graafikalauaga saab joonistada. Meil on päris suur ja kallis laud, nii et need kunstihuvilised, kes ise ei jõua endale sellist muretseda, saavad seda lauda siin kasutada."

Graafikalaua kasutamine on tasuta, soovijad peavad olema raamatukogu lugejad ja kasutamissoov tuleb registreerida. Siis saab laua kolmeks tunniks endale kinni panna. 3D- printeri kasutamine ja kilelõikuri kasutamine on samuti tasuta, ainult kasutatavate materjalide eest tuleb maksta. "Meil endal on olemas printeri materjalid ja kiled, mida lõigata, aga võib tulla ka oma materjaliga," selgitas Aarniste ja lisas, et kõik, kes nende uut tehnikat kasutama hakkavad , peavad enne läbima koolituse. "Seda hakkame siin pakkuma. Päris niisama ilma juhendamata me inimesi aparaadi taha ei lase, " rääkis Aarniste.

"Väga põnev on disainida endale särgi peale mõni pilt või teha endale eripärane poes käimise kott. Kõik ei pea ju poest ostma!" kutsus ta kõiki oma oskusi proovima.

Laadimine...Laadimine...