Haigla peab maksma sünnitusel lapse kaotanud vanemate 50 000 eurot

Kohus leidi,s et haigla töötajad on tekkinud kahjus osaliselt süüdi, olles rikkunud hoolsuskohustust oma tegevuses või tegevusetuses. Samuti nägi kohus kaassüüd oma lapse surmas ema.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Haigla peab maksma sünnitusel lapse kaotanud vanemate 50 000 eurot

Toimetaja: Moonika Tuul

Kohus leidi,s et haigla töötajad on tekkinud kahjus osaliselt süüdi, olles rikkunud hoolsuskohustust oma tegevuses või tegevusetuses. Samuti nägi kohus kaassüüd oma lapse surmas ema.

Tund pärast sünnnitust oma pisipoja kaotanud Marek ja Kaili seljastasid Pärnu maakohtus SA Pärnu Haigla, mis peab neile esmaspäevase otsuse järgi maksma kannatuste eest 50 000 eurot, vahendas BNS Pärnu Postimeest.

Mareki ja Kaili pisipoeg suri Pärnu haiglas vahetult pärast ilmaletulekut 2015. aasta augusti viimase päeva hommikul. Imikul oli sündides hapnikupuudus, mida arstid kohe ei avastanud. Hiljem sai selgeks ja läks ka surmatunnistusele kirja: nabaväädi sõlm.

Vanemad süüdistavad haiglat mitmes raviveas. Haigla ütleb, et ravivigu pole tehtud ja arstid tegutsesid parimal võimalikul viisil, kirjutab Pärnu Postimees.

Kohus leidis siiski, et haigla töötajad on tekkinud kahjus osaliselt süüdi, olles rikkunud hoolsuskohustust oma tegevuses või tegevusetuses. Samuti nägi kohus kaassüüd oma lapse surmas emal, seega ei rahuldatud mittevaralise kahju hüvitise nõuet täies ulatuses. Emale mõisteti hüvitiseks 30 000 eurot, isale 20 000 eurot ja ühe tunni elanud Henri suhtes jäeti nõue rahuldamata. Põhjendusega, et tema puhul ei tõendatud kannatuste teket. Kohus viitas faktile, et laps oli sisuliselt teadvuseta ega saanud midagi tunda. Peale selle mõisteti haiglalt välja 75 protsenti matusekuludest.

Ema kaassüü tähendab seda, et patsient peab osutama tervishoiuteenuse osutajale abi, mida arst tema ravimiseks vajab. Haigla väidete kohaselt ei jälginud lapse ema meditsiinilisi nõuandeid, mis talle haiglast raseduse ajaks anti, pealegi polevat ta olnud sünnitusel koostööaldis.

Kaili ja Marek ei mõista, kuidas saab naine olla kaassüüdlane. “Mida ma oleks pidanud tegema? Ma usaldasin arste,” küsis naine nõutult. Marek mäletab, et naine oli hirmsates valudes, minestuse äärel. Mees seisnud naise kõrval, nuuskpiiritusega immutatud tomp nina all. “Nemad tapsid meie lapse. Naistearsti ei olnud sünnituse juures, kuigi tegemist oli riskirasedusega. Mitu korda ütlesin, et tulgu arst,” ei hoia Marek oma emotsioone vaka all.

Ükski hüvitis ei suuda mõistagi kompenseerida Kaili ja Mareki kaotust. Mehe väitel võitlevad nad õigluse nimel. Raha ei too neile last tagasi, sellist summat pole olemas. “Meie lapse elu on hindamatu. Kõige tigedamaks teeb see, et nad eksivad ega tunnista seda. Suur haigla, inimeste elu on nende kätes, peaks saama usaldada,” põhjendas Marek kohtutee ettevõtmist.

Laadimine...Laadimine...