"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kadrioru kunstimuuseum toob lavale lasteetenduse "Talveunelm suvelossis" (0)
25. november 2015
Scanpix (arhiiv)

Esmaspäeval, 30. novembril esietendub Kadrioru kunstimuuseumis algupärane ajalooline tantsufantaasia "Talveunelm suvelossis". Etenduse külastajad rändavad ajas ja kogevad 19. sajandi keisrikoja muinasjutulist elu, tutvuvad vürtsinnade kommete ja eluviisiga.

Suurvürstinnade Maria, Olga ja Aleksandra portreedest (1846) inspireeritud etendus ühendab klassikalise sõnalavastuse, balleti ja vabatantsu, pakkudes noorele publikule kaasahaaravat ja mängulist võimalust tutvuda ajaloo ja kunstiga. Etendusi mängitakse 9. jaanuarini nii eesti kui ka vene keeles, kogu programm kestab umbes tund aega.

Lasteetenduse toob lavale Kadrioru kunstimuuseum koostöös Goltsman balleti ning kirjutus- ja joonistusvahendite tootja Stabiloga.

“Spetsiaalselt kunstimuuseumi peasaalile loodud lavastus järgib ajaloolisi pidepunkte, kuid on fantaasiaküllane ja mänguline, pakkudes põnevat vaatamist lastele vanuses alates 6. eluaastast. See on väärikaks jätkuks Kadrioru kohaspetsiifiliste lavastustele, kuid erinevalt senisest traditsioonist, on see lavastus esmakordselt suunatud nooremale publikule, samuti on see ka esimene kord, kui Kadrioru kunstimuuseumi jaoks kirjutatakse uusi heliteoseid,” ütles Kadrioru kunstimuuseumi direktor ja etenduse idee autor Aleksandra Murre.

“Viime selle mängulise lavastusega pealtvaatajad ajas tagasi keiser Nikolai I tütarde lapsepõlve, kust saab teada, kuidas mängisid lapsed siis, kui nutiseadmeid ei olnud ja mänguasju valmistati oma kätega. Etendus pakub põnevat avastamist ka täiskasvanutele, kes kindlasti märkavad, et laste rõõm ja mängulust on aegadeülesed,” ütles lavastuse “Talveunelm suvelossis” näitleja Märt Agu.

Lavastuse peategelasteks on Venemaa keisri Nikolai I kolm tütart Aleksandra, Olga ja Maria, kes elustuvad loo käigus Kadrioru kunstimuuseumi ekspositsiooni maalidelt, tuues näitemängu, tantsu ja muusika kaudu vaatajate ette nende suvepuhkuse idülli Kadriorus.

Õed veetsid Kadriorus mitmekesise suvepuhkuse, käisid ujumas, jalutasid vanalinnas, osalesid pidulikel vastuvõttudel, suursugustel paraadidel ja talurahva peol.

Meelelahutamise kõrval õppisid õed erinevaid teadusi ja seltskonnakombeid. Nende päevakavas olid tantsutunnid, ballid ning tähtsate ametnike ja saadikute vastuvõtud. Mälestuseks suurvürstinnade külaskäigust on Kadrioru lossi seintel ka praegu nende portreed, mille seest astuvadki lavale etenduse tegelaskujud.

Lavastus kulmineerub ballistseeniga, kus esinejad õpetavad lastele tantsusamme. Seejärel on lastel võimalus koos lossidaamidega joonistada ja kõik lapsed saavad Stabilo loovusele inspireeriva jõulukingituse: kirjutusvahendid ja etendusele pühendatud vihiku.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.