KARMEN MAIKALU: Eesti naised ei sünnita, sest nad pole oma paarisuhtega rahul

"Kui räägime ainult sellest, et maksame naistele raha ja siis hakkab sünnitusmasin tööle, on see ainult veerand lahendusest," ütleb psühholoog-pereterapeut Karmen Maikalu, kelle sõnul ei sünnita paljud Eesti naised, kuna nad pole oma paarisuhtega rahul.

Pilt: Scanpix

KARMEN MAIKALU: Eesti naised ei sünnita, sest nad pole oma paarisuhtega rahul (2)

Triin Oja

"Kui räägime ainult sellest, et maksame naistele raha ja siis hakkab sünnitusmasin tööle, on see ainult veerand lahendusest," ütleb psühholoog-pereterapeut Karmen Maikalu, kelle sõnul ei sünnita paljud Eesti naised, kuna nad pole oma paarisuhtega rahul.

Psühholoog-pereterapeut Karmen Maikalu tõdes tänasel emadepäevakonverentsil "Naine pole sünnitusmasin!", et Eesti naised küll tahaksid rohkem lapsi, kuid tihti ei olda valmis neid rohkem saama suhteprobleemide tõttu.

"Tihtipeale tundub, et kipume vaatama asju majandusliku külje pealt. Arvame, et ei sünnitata, sest ei tulda majanduslikult toime," märkis Maikalu, kelle sõnul selgus 2014. aastal läbi viidud Eesti naise tervise uuringust, et lausa 56,6 protsenti naistest nimetab rohkemate laste mittesaamise suurima põhjusena probleeme paarisuhtes, 53,5 protsenti aga, et neil pole sobivat lapse isa.

"Kui räägime ainult sellest, et maksame naistele raha ja siis hakkab sünnitusmasin tööle, on ainult veerand lahendusest."

Pooled pole suhtega rahul

Statistika näitab, et enam kui pooled kooseludest lõppevad lahkuminekuga ning ka need, kes kokku jäävad, pole tihti suhtega rahul, nentis Maikalu. "Vähem kui pooled on rahul oma paarisuhtega," ütles ta, tuues probleemide allikatena välja sõltuvused, alkoholismi ja perevägivalla. "Mulle Jevgeni Ossinovski otsus väga meeldib. Mõelge, kui palju probleeme tuleb alkoholist, kui palju on kõrvalsuhteid, kui palju perevägivalda, valdav on võõrdumine ja terav üksildustunne."

Maikalu sõnul tihti ei osata suhet hoida ja säilitada, mistõttu tuntakse end üksildasena. "Ma kohtun inimestega, kes ütlevad, et me elame koos nelja-viiekesi ja ma tunnen end üksildasena," sõnas ta.

Pereterapeudi hinnangul lasub vastutus mõlemal sugupoolel. "Mõnikord arvame, et suhtes olemine peaks tulema iseenesest, tegelikult see omandatakse elu jooksul. Kust me esimesena õpime? Oma vanematelt," rääkis Maikalu. "Kui sealt ei õnnestu, siis raamatutest, koolitustelt. Alati on mängus ka õnnefaktor ja alati asjad lihtsalt ei lähe nii, nagu vaja."

Vali kaaslast hoolikalt

Maikalu soovitas noortel olla partneri valikul teadlik ja ettevaatlik. "Vaata, kuidas su kaaslane suhtub teistesse, sest kui esimene armumine on möödas, hakkab ta ka sind niimoodi kohtlema," märkis ta.

Paarisuhtes olevatele soovitas psühholoog aga mitte unustada, et paarisuhe on pere olulisim suhe. "Arge unustage paarisuhet, kui te olete lapsevanemad. Paarisuhe on pere alus," ütles ta.

Ka lahutuse korral peab tema sõnul jääma lapsele võimalus mõlema vanemaga suhelda. "Lapse jaoks bioloogilist vanemat ei asenda mitte keegi," tõdes ta.

Riik peab hoolitsema rahva eest

Notar Priidu Pärna märkis aga, et kui oodata põhiseaduselt, et see kohustab meid kestma ja lapsi saatma, siis võiks riigihaldusminister Mäggilt oodata, et ta pakuks välja paketi, et riiki inimesi juurde tuua.

"Eesti rahvas on nendel aladel elanud aastatuhandeid, valdavalt ilma enda riigi ja põhiseaduseta, Eesti riik pole olnud eesti rahva püsimise esimeseks eelduseks," sõnas ta.

Ideaalis on aga tema sõnul oma riik see, mis parimal moel suudab tagada rahvuse säilimise ja juurdekasvu. "Põhiseaduse kohaselt kõrgema võimu kandja on rahvas, seega rahva olemasolu riigi säilimise seisukohalt on kriitiline element - et riiki suudetaks ülal pidada ja kaitsta," ütles ta. "Riigi ülesanne on luua tingimused, et rahvastiku taastootmine toimuks."

"Eesti on demokraatlik õigusriik, mis seab esikohale põhiõigused ja vabadused, sealkohal otsustusvabadused," rõhutas Pärna. "Eesti põhiseadusega Eesti riik ei sunni totalitaarse riigi kombel sünnitama sundarvu lapsi ega kehtesta karistuseks ebademokraatlikku lastetusmaksu."

Siiski aitab notari sõnul Eesti riik kaasa rahva püsimisele läbi mitmete seadusepügalate - kasvõi näiteks lasterikaste perede eest erilise hoole kandmise läbi või hariduse kättesaadavusega.

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...