Kümned tuhanded inimesed osalevad ligi 2000 heakorratalgul

Kõikjal üle Eesti peetakse laupäeval Teeme Ära heakorrapäeva, mille 1947 talgust võtavad osa kümned tuhanded inimesed.

Pilt: s

Kümned tuhanded inimesed osalevad ligi 2000 heakorratalgul

Kõikjal üle Eesti peetakse laupäeval Teeme Ära heakorrapäeva, mille 1947 talgust võtavad osa kümned tuhanded inimesed.

Sel korral toimub talgupäeva raames 1974 talgut, kuhu on varahommikuse seisuga end osalejana kirja pannud ligi 23 000 eestimaalast, teatasid korraldajad BNS-ile. Teeme Ära talgupäeva korraldusmeeskond kutsub päikeselisel kevadisel laupäeval oma kodukandi ja kogukonna heaks kaasa lööma kõiki inimesi – ka neid, kes alles hommikul ärgates mõtlevad, kas ja millisele talgule minna.

Kõige rohkem talguid korraldatakse laupäeval Harjumaal ja Tallinnas, kuhu plaanitud 449 talgule on end kirja pannud üle 7000 inimese. Talgupealinna tiitlit hoiab taas Saaremaa, kus toimub 191 talgut, millele on registreerunud ligi 2000 talgulist. Tartumaal ja Pärnumaal on end osalejana registreerinud samuti ligi 2000 talgulist, Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal ja Läänemaal on kirja pandud üle 1000 talgulise, Järvamaal, Raplamaal, Viljandimaal ja Valgamaal ligi 1000 talgulist. Talgupäeva tegelik osalejate arv, mis selgub laupäeva õhtuks, on olnud tavapäraselt üle kahe korra suurem .

Talgupäeva meeskond koos päästeametiga kutsub suviselt soojal ja kuival kevadpäeval järgima ohutusnõudeid – eriti ettevaatlik peaks olema tule tegemisel, ent oluline on tagada talgutel ka veeohutus ning tööohutus. Kindlasti tasub meeles pidada, et lõhkekeha või seda meenutava objekti leidmisel ei tohi seda puudutada, vaid tuleb minna kaugemale ja anda kohe oma leiust teada päästeameti numbril 112.

Kui talgute käigus märgatakse katmata luukidega kaeve või muid ohtlikke rajatisi, palutakse neist teada anda päästeala infotelefonile 1524. Talgutel tuleks suurema tähelepanuga jälgida ka lapsi, ja seda eriti veekogude ääres.

Enamikus talgupaikades algavad talgud kell 10, kell 11 või keskpäeval. Mõned talgud peetakse aga alles lähipäevadel. Tänavu korraldatakse palju veeohutusega seotud talguid nii mereäärsetes paikades kui ka siseveekogude ääres. Talgupäeva raames on kavas püstitada üle Eesti kokku 474 veeohutuse stendi, mille jaoks sai tänavu taotleda tasuta päästevahendid ja ohutusjuhendi.

Teeme Ära talgupäeva raames toimub kõige rohkem küla-, heakorra- ja looduskaitsetalguid. Üha enam on ka korteriühistute talguid ning noortega ja noortekeskustega seotud talguid. Mitmel pool võetakse lisaks veeohutusele tähelepanu alla ka tuleohutus. Paiguti koristatakse prügi, mõnel pool peetakse pärast tööd mõttetalguid.

Talgupäeva kulgu kajastavad laupäeval jooksvalt mitmed raadiojaamad: ERR Vikerraadio hommikuprogramm aitab talgulistel ärgata, talgujuttu räägib Raadio Kuku saade Ilmaparandaja. Talgupaikadest kogunevaid vahetuid muljeid saab kogu päeva jooksul jälgida talguveebist aadressil www.teemeara.ee/otse

Juba teist aastat saavad kõik talgulised registreerimisel endale talguhundi passi – Teeme Ära talgupäeval kaasalöömist tähistava tunnuskirja, mis avab ühtlasi juurdepääsu talgupäeva partnerite eripakkumistele, nagu näiteks poole hinnaga rongi- ja bussisõidule.

Elron pakub passi omanikele rongisõitu pühapäevani 50 protsenti soodsamalt, samuti kehtib kuni pühapäevani talgulistele 50-protsendine hinnasoodustus kõigil Simple Expressi bussiliinidel. Soodustuse saamiseks tuleb esitada bussis või piletikassas talguhundi pass koos isikut tõendava dokumendiga. Sarnaselt varasematele aastatele maksab töötukassa registreeritud töötutele talgutööl osalemise eest sõidutoetust.

Talgulised saavad jagada oma muljeid ja talguleide aadressil www.teemeara.ee/talgulood. Pilte võib jagada talgupäeva FB lehel või saata oma piltide lingi e-postiga aadressile info@teemeara.ee – seejuures tuleks ära märkida talgute nimi ja koht. Talgupäeva videod saab üles laadida Youtube'i märksõnaga "Teeme Ära 2016".

Teeme Ära talgupäeva peetakse traditsiooniliselt mai esimesel laupäeval ning iga kogukond saab oma talgutööde ja tegemiste osas ise otsustada. 2015. aastal korraldati üle Eesti 1808  talgut, millest võttis osa 47  136 inimest ehk 3,6 protsenti eestimaalastest.

Talgupäeva korraldavad Eestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant ja nende ümber koondunud võrgustik. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, siseministeerium, päästeamet, Merekultuuriaasta 2016, Tamrex, Itella SmartPOST, Vizeum ja Nordic Hotel Forum.

Laadimine...Laadimine...