Laps tegi suured silmad: issand, ongi päris jõuluvana!

Jõuluvanad teevad praegu viimaseid ettevalmistusi, et olla jõuluõhtul aasta parimas vormis. Teiste jõuluvanade hulgas valmistub oma tähtsaimaks ajaks ja päevaks ka jõuluvana Taadu, kes on ka Eesti jõuluvanade seltsi juhatuse liige, kodanikunimega Raul Kivi.

 

Pilt: Albert Truuväärt

Laps tegi suured silmad: issand, ongi päris jõuluvana!

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Jõuluvanad teevad praegu viimaseid ettevalmistusi, et olla jõuluõhtul aasta parimas vormis. Teiste jõuluvanade hulgas valmistub oma tähtsaimaks ajaks ja päevaks ka jõuluvana Taadu, kes on ka Eesti jõuluvanade seltsi juhatuse liige, kodanikunimega Raul Kivi.

 

Millised on tänapäeva laste jõulusoovid? Kas lisaks tavalistele poppide asjadele soovivad lapsed vahel emale või isale tööd või rohkem aega lapse jaoks?

Laste soovid on täiesti seinast seina. On soovitud uut hambaharja, šampooni, uusi kindaid ja sokke, aga tahetakse ka Apple’i nutiseadmeid. Õnneks ei ole mul sellist kogemust, et lapsed sooviksid emalt-isalt rohkem tähelepanu. Lapsed tunnevad, et emad-isad leiavad nende jaoks aega. Ükskord tuli üks laps minu kolleegi juurde ja küsis temalt, et kas jõuluvana ei saaks teha nii, et issi tuleks nende juurde tagasi. See on aga minu teada ainuke taoline olukord.

Kas jõulude ajal on kõige tähtsamad kingitused või on kingitustest midagi olulisemat? Milline on jõuluvana roll?

Kingitused on jõulusümbol ja ühtlasi ka tähelepanuavaldus. Jõulude ajal inimesed saavad kokku, veedavad üheskoos rõõmsalt pühi ja pööravad üksteisele tähelepanu. See on alati kingitustest palju olulisem. Kõige rohkem ootavad kingitusi ja jõuluvana tulekut muidugi lapsed, kuid ka nemad tahavad jõuluvanale rääkida, mis on neil hästi läinud ja mis pole kõige paremini õnnestunud. Ka nemad soovivad mitte ainult kinke, vaid tahavad ühtlasi näidata, kui head ja tublid nad on olnud ning mida saavutanud.

Millised isikuomadused peavad jõuluvanal olema, et selle ameti peal vastu pidada?

Jõuluvana, kui pühade ikoon, peab olema väärikas. Jõuluvanal ei tohi kunagi olla alkoholi ja suitsu lõhna juures. Ta peab olema eeskujuks nii käitumiselt kui olemuselt. Ta peab näitama, et niimoodi on hea ja tore olla. Jõuluvana ei ole lihtsalt kingijagaja, vaid ta tuleb pakkuma rõõmu. Tihti peab jõuluvana olema ka väikese psühholoogi rollis ja aitama mingisuguseid pereprobleeme lahendada. On meeldiv, kui jõuluvana saab aidata mõnel soovil täituda. Näiteks ükskord tuli üks vanaisa minu juurde ja soovis järgmisteks jõuludeks suitsetamise maha jätta. Järgmiste jõulude ajal tuli ta uuesti minu juurde ja ütles, et jättiski suitsetamise maha.

Kuidas toime tulla erinevate lastega alates agressiivsetest ja lõpetades kartlikega?

Eesti jõuluvande selts on teinud jõuluvanadele mitmeid koolitusi. Tänavu ja üle-eelmisel aastal läbisid jõuluvanad ka pereterapeudi koolituse. Seal õpetatigi meile, kuidas tulla toime erinevas vanuses agressiivsete, hüperaktiivsete, kasvatamatute ja kartlike lastega. Jõuluvanal peavad olema teadmised, kuidas lastega suhelda. Ilma selleta jõuluvana seda tööd teha ei saa. Siin ei mängi rolli ainult näitlejameisterlikkus, hääletoon, vaid ka jõuluvana välimus. Mida väiksem on laps, seda rohkem otsib ta kontakti inimese näo kaudu. Lapsed saavad väga hästi aru, kui jõuluvanal on kulm kortsus, kui ta ei naerata jne. Jõuluvana peab olema alati avatud näoga. Tema silmad ja suu peavad olema näha, et miimika ja kehakeel tuleks esile. Selle põhjal teevad lapsed esimese otsuse, kas usaldada jõuluvana ja temaga suhelda või tuleb teda hoopis karta.

Mis on selle põhjus, et inimesed tellivad aastaid ühte ja sama jõuluvana?

Lapses tekitab usaldust see, et tema juures käib üks ja seesama päris jõuluvana. Kui igal aastal käib erinev jõuluvana, võib see tekitada segadust. Rolli mängib muidugi ka see, milline see jõuluvana üldse on. Kuidas ta välja näeb, kuidas oskab suhelda ja perega ühist keelt leida. Millised emotsioonid ta endast maha jätab. Kui emotsioonid on positiivsed, siis loomulikult oodatakse seda jõuluvana alati tagasi, et ilusat jõuluelamust uuesti kogeda.

Kas on juhtunud, et lapsed on jõuluvanaga mõistlikumad kui nende vanemad?

Jõuluvana külastuse ees on siiani ikkagi pisikene aukartus. Jõuluvana juuresolekul püüavad lapsed tavaliselt käituda eeskujulikult. Kui nad vahepeal ongi olnud natukene ulakad või mingi koerustükiga hakkama saanud, siis jõuluvana ees leiavad nad alati, et peavad ja saavad enda juures midagi parandada. Jõuluvana mõjub positiivse eeskujuna kõigile lastele. On muidugi ette tulnud, et jõuluvana juurde tuleb mõni purjus mees ja tahab temaga koos napsi võtta. Jõuluvana saab siis näidata, et tema ei ole see, kellega kui tavalise peokülalisega pidulauda istutakse. Jõuluvana ei ole tavaline peokülaline. Kui olen seda öelnud, on siiani kõik sellest väga hästi ka aru saanud.

Millised erinevused on rikaste ja vaeste inimeste jõuludel jõuluvana pilgu läbi?

Kõige suurem erinevus on ootustes. Mida rikkamad on pered, seda kallimaid kingitusi saavad nad lastele pakkuda. On ka seda ette tulnud, et mõni laps saab jõuluvana arvates liiga palju kingitusi. Tagasiside on olnud aga ikkagi positiivne, sest ka rikkad inimesed saavad aru, et tegelikult jõuluvana kutsumisel on teistsugune eesmärk kui ainult kinkide jagamine. Emotsioonid on alati palju olulisemad kui see, mitu kingitust keegi saab või kui kallid need on. Jõuluvanadeni on jõudnud isegi niisugune kiri, kus laps kirjutas, et ta ei soovi kinke ega mitte midagi muud, kui et jõuluvana tuleks talle lihtsalt külla. Need on uskumatult lihtsad soovid. Loomulikud jõuluvanad selle soovi ka täitsid.

Millised on olnud teie kõige muhedamad ja veidramad juhtumid jõuluvanana?

Näiteks eelmisest aastast on mul tuua mitu üllatavalt meeldivat kogemust. Mulle jättis sügava mulje, kuivõrd tõsiselt oli mitmes peres jõuluvana tulekuks ette valmistatud. Nurgast toodi välja kontrabass, kannel ja mandoliin. Siis see pereansambel esitas jõuluvanale laulu, pakkus piparkooki ja taheti veel ka jõuluvanaga mängida. Oli kohe tunda, kuidas inimesed südames väga-väga jõuluvana ootasid. Nii suured kui väikesed olid valmistunud ette, et jõuluvana käest kingitus kõige ilusamal moel välja lunastada. Teine meelde jäänud juhtum oli möödunud aasta 25. detsembril. Üks pere tahtis ka väga jõuluvana oma kodus näha, aga viimasel hetkel saatsid nad teate, et üks laps jäi haigeks ja nad jõuluvana vastu võtta ei saa. Umbes tunni aja pärast tuli aga uus teade, et kui jõuluvana saab tulla, siis nad tegelikult ikkagi väga-väga ootaks teda külla.

Vastasin, et loomulikult ma saan tulla. Kui ma kohale jõudsin, oli pere ootus umbes selline, et tule korraks sisse ja jaota pakid laiali. Mina ütlesin, et oot-oot, las ma võtan enne ikka saapad jalast ja kuue seljast. Siis läksid perel kulmukaared kõrgele, et mis siis jõuluvanast veel järele jääb, kui ta saapad ja kuue ära võtab. Kui pere nägi, et jõuluvana on nagu tavaline inimene ja tal on olemas ka n.ö alusvorm, lahtus hirm. Jõuluvana kutsuti istuma ja siis tahtis pere juba ka pikemalt juttu teha. Küsiti, kuidas jõuluvanal läheb ja siis otsustas pere eksprompt jõuluvanaga ühe ringmängu mängida. Pere ootused olid algul väikesed, aga kui jõuluvana päriselt külla tuli, läksid kõigi emotsioonid suureks ja jõulumeelseks.

Kui tihti toimuvad jõuluvanade konverents ja mida seal räägitakse?

Jõuluvanad konverentsid on toimunud seni järjest 17 aastal. Konverentse peetakse alati 1. advendi eelõhtul ja 1. advendil. Sinna on oodatud kõik Eestimaa jõuluvanad. Ennekõike on see jõuluvanadele õppepraktika. Me tuleme kokku ja saame sel aastal rahvaga suhtlemise esimese kogemuse. Saame teada, mis meeleolus on rahvas ja mida inimesed jõuluvanadelt ootavad. Saame end kõigile näidata ja avada jõuluhooaja. Me käime väga paljudes kohtades laste ja täiskasvanutega suhtlemas. See on paljudele inimestele ainus võimalus kohtuda päris jõuluvanaga. Pärast päevaprogrammi toimub õhtul veel jõuluvanade salanõupidamine, mille raames viiakse läbi erinevaid koolitusi. Jõuluvanad arutavad oma salateemasid, nagu näiteks seda, et kuidas olla paremad jõuluvanad ja millised kingitused on sel aastal kõige populaarsemad. Oleme arutanud isegi seda, kui paks lumi võib sel aastal maha sadada ja kas Rail Baltica ei peaks mitte ringi Eestile peale tegema, et jõuluvanad saaksid kõigi laste juurde jõuda.

Mida teevad jõuluvanad siis, kui parajasti jõulusid ei ole? Mis eriala inimesed nad tavaliselt on? Kas jõuluvanadel on ka mingeid ühisjooni?

Eesti jõuluvanade seltsi liikmete hulgas on väga erinevaid inimesi. On puusseppi, õpetajaid, firmajuhte ja pensionäre, kuid kõik nad on mingil viisil seotud meelelahutusega. Kes on pillimees, kes õhtujuht, kes kultuuritöötaja. Jõuluvana ei ole amet, see on tegelikult elustiil. Osaleme väga paljudes heategevusprojektides, käime haigeid lapsi külastamas jne. Me oleme kõik ka südamelt jõuluvanad.

Aasta läbi leidub meil selliseid läbivaid teemasid, mille üle me arutame ja üksteist konsulteerime. Kuidas järgmisteks jõuludeks valmistuda, milliseid koolitusi oleks jõuluvanadele vaja, kuidas saaks oma kostüüme paremaks muuta, kui pikk peaks olema jõuluvana mantel, et see autoga sõitmisel ei segaks ega määrduks jne. Räägime üksteisele oma erinevatest kogemustest inimestega suhtlemisel, näiteks arutame selle üle, kas suhtumine jõuluvanadesse on muutunud ja mida meilt rahvas ootab.

Kas teil on mingi nipp, kuidas kunsthabe hästi ees püsiks isegi siis, kui mõni laps peaks seda sikutama?

Jah, mul on habet sikutatud. Laps tuli minu juurde, aga minu tähelepanu oli sel hetkel suunatud rohkem teistele lastele ja ma ei olnud habeme sikutamiseks valmis. Laps võttis mu habemest ja vuntsidest kinni ja tõmbas suhteliselt kõvasti. Kuna näo küljest midagi lahti ei tulnud, tegi laps väga suured imestunud silmad ja ütles: "Issand, ongi päris jõuluvana." Kõige parem nipp aga seisneb selles, et jõuluvana oskab vältida olukordi, kus lapsed tulevad habet sikutama. Samas on meie jõuluvanad näinud päris palju vaeva, et leida tervest maailmast infot habemete püsimise kohta.

Oleme uurinud Ameerika, Soome, Rootsi ja teiste maade jõuluvanadelt, kust saada parimaid habemete ja parukate komplekte, kui palju need maksavad ja mis materjalist ning millised need peaksid olema. Samuti oleme saanud infot selle kohta, kuidas naturaalseid habemeid blondeerida, milliseid habeme hooldamise õlisid, kreeme ja muid vahendeid on olemas, millised on kõige paremad habemeliimid, kahepoolsed teibid jne.

 

Kust saab jõuluvana tellida ja palju ta töötasu küsib?

 

Jõuluvana Volli

Jõuluvana Volli on sõbralik, muhe ning jutukas jõulutaat. Samuti on Volli kohusetundlik, tasakaalukas ja hästi hoolitsetud. Pikk töökogemus on andnud selge ja omapärase vaate jõulumaailmale. Taadile meeldivad vahvad ja põnevad väljakutsed. Peamine, et need oleksid lõbusad, õpetlikud ja ehk ka salapäraselt muinasjutulised. Üle kõige armastab Volli jõuluajal kohtuda vanade heade tuttavatega, kuulata laste põnevaid lugusid, näha nende sirgumist ja olla rõõmus, et lastel kõik ikka hästi läheb. Samuti meeldib taadile laulda klaveri või akordioni saatel, kuulata laste luuletusi ja siis üheskoos kingikotti piiluda. Jagamise rõõm, mis alati Vollit saadab, annab Vollile südamesoojuse ja sära silmadesse, et uuel jõuluajal, aasta pärast, oleks taas põhjust Sinu uksele koputada.

Vollile omistati jõuluvanade poolt "Eestimaa Aasta Jõuluvana 2014" tiitel.

Jõuluvana Volli külastab jõuluajal lasteasutusi, ettevõtteid, kodusid ja kaubanduskeskuseid üle Eesti. Jõululaupäeval (24. detsember) sõidab Volli saan ainult Tartu linnas ja – maakonnas. Volli tellimise keskmine hind jääb 65-150 euro vahele. Hind sõltub jõulupeoliste arvust, kuupäevast, sihtkoha kaugusest jm. Telefon 5559 9608

 

Jõuluvana Uno

Jõuluvana Uno on muhe mees, oodatud jõuluajal koputama igale uksele. Võtab alati sisenedes saapad jalast ja kuulab ära igaühe jõulusoovi ja luuletuse. Auväärt mees, kes valiti aastal 2010 Eestimaa jõuluvanade ühenduse poolt kõige tegijamaks jõulutaadiks. Samuti ka suure heategevuse algatamise nimel paluti ta 2011 auliikmeks. Ta on popp ja noortepärane vaatamata oma eale ning tantsib igasuguse muusika järgi. Jõuluvana Uno tuleb ka sel aastal. Ta istub oma uhkesse jõulusõidukisse Väle põder ja nii ta jõuabki teie juurde.

Telefon 5696 0000, hinf kokkuleppel.

 

Jõuluvana Äffy

Telefon: 5039422

Skype: jouluvanaaffy

E-mail: jouluvanaaffy@gmail.com

Äffi sõnul ta tellimise täpset hinda öelda ei oska, kuid hind on tal keskmisest gramm kallim, sest tema mootorsaan võtab väga palju kütust ja elektrit.

 

Jõuluvana Taadu

Jõuluvana Taadul on suur rõõm igal aastal käia lastel külas ja kohata neid säravaid silmi, mis ootavad paki saamist. Emmed ja issid ning õpetajad on samuti vahvad – õpivad igal aastal uusi laule, salme, tantse ja muud põnevat selgeks ning õpetavad neid ka lastele.
Taadule omistati jõuluvanade poolt "Eestimaa Aasta Jõuluvana 2016" tiitel.

Jõuluvana Taadu külastab jõuluajal lasteasutusi, ettevõtteid, kodusid ja kaubanduskeskuseid üle Eesti. Jõululaupäeval (24. detsember) sõidab Taadu saan ainult Tartu linnas ja – lähiümbruses.

Telefon 5100274, tellimise hind kokkuleppel

 

Jõuluvana Julius

Kingitused on tellija poolt, kingikott on ette valmistatud.

Jõuluvanal on aega kuni 1 tund, kui ei ole kokkulepitud teisiti.

Ühendust saab võtta jouluvanapostkontor@gmail.com , hind kokkuleppel.

 

Laadimine...Laadimine...