Lasteaiad saavad nelja aasta jooksul uuendusteks 40 miljonit

"Rõõm on südames! Kui praegu käib meil neljas rühmas 93 last, siis uues majas saame avada kaheksa rühma 176 lapsele. Eriti tore on vastu võtta kahe-kolmeaastasi, sest praegu meil sõimerühmi ei ole," ütles Pirita-Kose lasteaia direktor Selje Kuusk. Linn soovib nelja aasta jooksul remontida ja nüüdisajastada sadakond lasteaeda.

Pilt: Albert Truuväärt

Lasteaiad saavad nelja aasta jooksul uuendusteks 40 miljonit

Ivo Karlep, Kai Maran

"Rõõm on südames! Kui praegu käib meil neljas rühmas 93 last, siis uues majas saame avada kaheksa rühma 176 lapsele. Eriti tore on vastu võtta kahe-kolmeaastasi, sest praegu meil sõimerühmi ei ole," ütles Pirita-Kose lasteaia direktor Selje Kuusk. Linn soovib nelja aasta jooksul remontida ja nüüdisajastada sadakond lasteaeda.

Äsja valminud Tallinna nelja aasta eelarvestrateegia näeb alates järgmisest aastast igal aastal ette 10 miljonit eurot kõigi linna lasteaedade ajakohastamiseks. "Lasteaiad, nende turvalisus ja korrashoid on linna üks prioriteete, seepärast olemegi strateegiasse kirjutanud, et igal järgneval neljal aastal renoveeritakse lasteaedu 10 miljoni euro eest aastas," ütles linnapea Taavi Aas.


"Kunagi varem pole lasteaedadele nii suures ulatuses järjepidevalt raha antud. Jätkame lasteaedade renoveerimist, kuni kõigist   pealinna lasteaedadest on saanud nüüdisaegsed ja lapsi innustavad õppehooned," lausus abilinnapea Vadim Belobrovtsev. "Riigi terviseamet on kehtestanud lasteaedadele nõuded ja tingimused, mida tuleb täita. Tallinn on kohalikest omavalitsustest siinkohal ehk kõige keerulisemas seisus, sest siin on 126 lasteaeda. Neist tervelt sada vajab uuendamist, vastamaks kõikidele kõrgendatud nõudmistele. Tahame veel rajada uusi lasteaedu piirkondadesse, kus elanikke tuleb juurde ja lasteaiakohti ei jätku. Näiteks hiljuti avati uus lasteaed Kakumäel ja järge ootab Pirita-Kose lasteaed, kus alles oli sarikapidu."


Sügisest uus lasteaed Pirital


Nädal tagasi saagisid Belo-brovtsev ja haridusameti juhataja Andres Pajula Pirita-Kose kahekorruselise lasteaiahoone katuselt sarikapärja talasid. "Lasteaia valmimine on positiivne märk kogu ümbruskonnale," nentis Belobrovtsev. "Linn tahabki pakkuda lastehoidu võimalikult kodu lähedal."


Pirita-Kose lasteaia direktori Selje Kuuse sõnul suudab uus hoone sügisest vastu võtta poole rohkem lapsi kui seni. "Rõõm on südames! Kui praegu käib meil neljas rühmas 93 last, siis uues majas saame avada kaheksa rühma 176 lapsele," rääkis Kuusk. "Eriti tore on vastu võtta kahe-kolmeaastasi, sest sõimerühmi meil praegu ei ole."


Lasteaed saab endale kauni saali, valgusküllase klaasgalerii ja nüüdisaegsed rühmaruumid. Kahekorruselises majas on ligi 70 m2 suurune paik loodushariduskeskuse jaoks. Seal saavad lisaks Pirita lastele loodust tundma õppida ka teiste linnaosade lapsed.
Seni kahes väiksemas hoones tegutseva Pirita-Kose lasteaia juurde tuleb suur hoov ning õppida on võimalik ka lähedal asuvas parkmetsas. "Õueala on suur ja suur saab olema ka mänguväljak, mille ehitab Tiptiptap," rääkis Kuusk. "Sinna tulevad   õuepaviljonid, kus lapsed saavad hoida näiteks labidaid ja muud kraami."


Pirita-Kose lasteaed valmib juba juunis ja lapsed saavad uude majja asuda sügisel, uue õppeaasta alguses.

 

Basseinid tehti korda


Viimasel ajal on lasteaedade jooksvaks remondiks eraldatud umbes kaks miljonit eurot aastas. Selle eest on uuendatud näiteks Mahtra, Tähekese, Lehola, Taime, Naeratuse ja Ojakese lasteaia  fassaade, parandatud avarii- ja tuleohutussüsteeme, remonditud Pääsusilma ja Meelespea lasteaia bassein.


Suuremad summad on kulunud uute lasteaedade rajamisele. Näiteks eelmisel aastal valmisid Veerise ja Lotte lasteaed ning Kraavikrõlli lasteaia juurdeehitus neljale rühmale.


Pajula sõnul on nüüd, mil kõigi koolide remondiga on üks tiir peale tehtud, aeg korrata sama lasteaedadega. "Aeg on viia ka kõik linna lasteaiad 21. sajandisse," mainis Pajula.


Programm "10 miljonit igal aastal nelja aasta jooksul" jätkub veel ühtekokku tosina aasta jooksul. Lisaks jätkub lasteaedade jooksev remont ning välisvalgustuse ja krundisiseste teede-parklate korrastamine, milleks taotletakse samuti lisaraha. "Vaja on teha ka  jooksvat remonti nendes lasteaedades, mis kohe uuendamisele ei lähe, selleks on linnal kavas anda veel 2 miljonit lisaeurot," selgitas abilinnapea. "Need summad on suured, aga me anname ju raha oma laste heaks. Mul on hea meel, et linnapea Taavi Aas on tulnud selle mõttega kaasa ning lasteaiad saavad selle raha."

 

 

 

Kehvemas seisus lasteaiad kõigepealt korda


Lähemal ajal hakkab linn koostama pingerida, et otsustada, millised lasteaiad lähevad kõigepealt töösse.
"Loomulikult saab otsustamise aluseks ühe või teise lasteaia seisukord," ütles abilinnapea Vadim Belobrovtsev. "Mõne praegu paremini korras oleva lasteaia terviklik uuendamine võib kõne alla tulla näiteks viie aasta pärast. Aga nagu ma olen lasteaedade direktoritega rääkides selgeks saanud, siis on iga konkreetne tähtaeg parem kui umbmäärased lubadused, mida nad on ka paraku kuulma pidanud. Seepärast on väga tähtis kõik plaanid ja tähtajad juba lähiajal paika panna. Mulle meeldib, kui selgus on majas ja kõik teavad, mis neid ees ootab. Niisugust selgust ei ole Tallinna lasteaedadel kunagi varem olnud. Loodame, et mai lõpuks on uus eelarvestrateegia lõplikult paigas ja volikogus kinnitatud, siis võime ka kindlad olla, et lasteaedade tulevik saab olema helgem kui kunagi varem."

 

 

 

TÄNAVAKÜSITLUS


Kui oluline on teie arvates, et riigieeelarve strateegia annab raha isadele lastega kodus olemiseks ja arstijärjekordade vähendamiseks?


Toomas (55), administraator

Muidugi on tore, et pered saavad raha juurde ja isapuhkus pikeneb nüüd 30 päeva peale. Aga koos päästjate ja politseinike palgaga võiks tõsta ka vanglatöötajate palka, minu meelest on see praegu naeruväärne. Hea, kui kaovad ravijärjekorrad – paljudes Euroopa riikides pole elanikud neist kuulnudki.


Kaari (20), poemüüja


Minu arust on hea, et mõeldakse meie rahvaarvu suurendamise peale. Eesti on väike, aga uhke riik. Meie keel ja meie traditsioonid on ainulaadsed. Samuti on hea, et isapuhkus pikeneb nüüd 30+ päeva peale ja et tõstetakse palku. Tudengina  leian, et tasuta transport Tallinnas on väga hea ja kasulik asi. Mäletan, et vanasti võttis iga sõit mu rahakotist midagi.


Moonika (33), teenindaja


Kui rääkida sellest, et töövõimereform hoolitseb töötaja tervise edendamise eest, siis meie ettevõttes sellega probleemi ei ole. Olen ise pidevalt tervisepäevi kasutanud. Isapuhkus on positiivne, sest siis on ka isal aega koos lapsega olla ja tema kasvatamisel osaleda. Muidu on ikka nii olnud, et ema istub lapsega kodus ja isa on pidevalt tööl. Isa ei märkagi, kuidas laps kasvab suureks.


Oksana (41), florist


Minu tuttavate seas on mitu päästeameti töötajat ja arvan, et nende panus, töö raskus ja ohvrimeelsus ei ole palgaga kooskõlas. Mulle meeldib, et nüüd on vanematel võimalus lapse kolmeaastaseks saamiseni vanemahüvitist kalendrikuu kaupa peatada ja taasalustada. Isad võiksid ka rohkem lapse juures olla. Samuti on oluline, et inimesed, kes töötavad, oleksid motiveeritud.

Laadimine...Laadimine...