Linnaaedniku ABC: Kuidas muuta rõdu lopsakaks aiaks

Ka pisikese aknalaua või kitsa rõdu saab muuta lopsakaks linnadžungliks, kus kasvatada salatit või tomateid ning nautida erksavärvilisi lilli.

Pilt: Scanpix

Linnaaedniku ABC: Kuidas muuta rõdu lopsakaks aiaks

Ka pisikese aknalaua või kitsa rõdu saab muuta lopsakaks linnadžungliks, kus kasvatada salatit või tomateid ning nautida erksavärvilisi lilli.

Maastikuarhitekt Helen Lindvere sõnul loob suvi ka kortermajade elanikele aianduseks ideaalsed tingimused. Taimede valik sõltub sellest, kas rõdule paistab päike ning kui kuumaks läheb keskpäeval. "Päikest armastavad murulauk, sidrunmeliss, rosmariin, basiilikud, tomat ja sidrunhein," rääkis Lindvere. "Poolvarjulises kohas tunnevad end hästi näiteks salatid, till, koriander ja spinat. Samuti tuleb jälgida, et valitud liigid oleksid valmis oma elu pottides veetma. Vastasel juhul võivad taimed  kiduraks jääda, sest ei saa piisavalt vett või toitaineid."


Poodidest tasub otsida väikesekasvulisi sorte, mis sobivad potis kasvatamiseks. "Köögiviljadest saab pottides ja kastides edukalt kasvatada porgandeid, ube ja isegi kartuleid," selgitas Lindvere. "Maitsetaimedel ei ole aga midagi pisikesel aknalaual kasvamise vastu."


Värvikireva elukeskkonna loomiseks võiks istutada kokku köögiviljad, maitsetaimed ja lilled. Rippuvad taimed tuleks panna istutuskasti servadesse, kõrgemad taimed kasti keskele. Peale tavaliste suvelillede sobivad rõduaeda söödavate õitega taimed nagu suur mungalill või saialill. Õigeid taimi koos kasvatades on võimalik saagikust tõsta, viljade maitset parandada ning hoida toitained mullas ja kahjurid eemal. Lindvere sõnul naudib rõduaedade populaarseim taim tomat basiiliku, piparmündi ja salatite lähedust ning mõne kõrgema taime varjus kasvades annab ka salat saaki terve suve vältel.


Istutamiseks tuleks valida spetsiaalselt rõdutaimedele mõeldud muld, sest see hoiab endas paremini vett ja sisaldab toitaineid.

Laadimine...Laadimine...