Nandud maiustavad värsketest naadilehtedest salatiga

Rohenäppudel tasub kõrva taha panna, et loomaaed müüb elevandi ja teiste taimtoiduliste loomade sõnnikust valminud viljakat kompostmulda.

Pilt: Scanpix

Nandud maiustavad värsketest naadilehtedest salatiga

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Rohenäppudel tasub kõrva taha panna, et loomaaed müüb elevandi ja teiste taimtoiduliste loomade sõnnikust valminud viljakat kompostmulda.

Loomaaed teatab sügava kurbusega, et ööl vastu kolmapäeva 46. eluaastal lahkus kääbusjõehobu Holger. Kopenhaagenis 25. mail 1974 sündinud ja Doni-äärse Rostovi loomaaias elanud Holger kolis Tallinna 1990. aasta oktoobris ja jagas sealtpeale aedikut 10 aastat noorema emase kääbusjõehobu Pupaga. Holger jõudis maailma loomaaedades elavate eakaimate kääbusjõehobude ridadesse ja vaatamata viimaste aastate liigesevaevustele oli tugev ja tubli loom. Ta suri, sest tema magu ja soolestik ei toiminud enam korralikult. See on tehistingimustes elavate paksunahaliste sagedane surmapõhjus. Holgeri ja Pupa elust Tallinna loomaaias saab lugeda loomaaia kodulehelt.

Hambaid näitav aprilliilm puistab lund ja rahet, sekka vihma, tuult ja päikest ka. Sellele vaatamata õitsevad troopikamaja juures lumeroosid ja Lõuna-Ameerika suured lennuvõimetud linnud nandud tulevad õueaedikusse värskeid naadilehti noolima. Amuuri leopard Muusi jätab lihakäntsaka künkaservale ja hiilib läbi lörtsi koopasse peitu, stepikotkad aga kasutavad iga vihmavahet tiibade tuulutamiseks.

Talvekarvast vabanemiseks on nuubia kaljukitsesikul Kronil hea abivahend– uhke kaarega seljale kaarduv sarvepaar. Mikaadofaasani kukk laseb päikesel sulestikul särada ja väristab kanakese võrgutamiseks tiibadega. Lakkhunt Kingas sirutab graatsiliselt oma pikki koibi hiirekõrvul puude vahel jalutades. Korsak Rita on kodukorrastamisse süvenenud ja kraabib pinnast, nii et liiva lendab endal keel vesti peal. Tuleval kuul 10-aastaseks saav kährik Gita otsib päikeselaiku, kus end soojendada, rookass Polina aga vaatab tõredalt unelemise segajat.

Reedel sai 16-aastaseks Tallinna loomaaia tubli ja teenekas amuuri leopard Darla. Loe tema kohta lähemalt loomaaia kodulehelt.
Kesknädalal munes raisakotkas muna kaameraga varustatud pessa ja paar keskendub nüüd haudumisele. Samal päeval ilmus muna ka nandude pessa.

Hauduva valgekurepaari kõrval aedikus elav noor emane valgekurg munes samuti, kuid kuna ta elab üksi, siis on muna viljastamata.

Botaanikaaiast toodud kanaari datlipalmi lehtedega said sahistada ja maiustada jaapani makaagid ja loomaaia teisedki pärdiklased ning ka vaarid ehk kirileemurid.

Loomaaia haljastajad istutasid äädikapuid alpinaariumisse ja tammesid paksunahaliste maja taga asuvale niidule.

Rohenäppudel tasub kõrva taha panna, et loomaaed müüb elevandi ja teiste taimtoiduliste loomade sõnnikust valminud viljakat kompostmulda, mis sobib hästi erinevatele aiakultuuridele. 

Ja kindlasti tasub silma peal hoida loomaaia Facebooki lehel. Siis teab valmis olla loomaaia otse-eetriks #loomaaedelutoas.

Laadimine...Laadimine...