Priisle park uhkeldab kogukonnaaia, uuenev Männi park sipelgaradadega

"Seda ei ole vaja mitte ainult lastele, vaid ka kõigile teistele, kes tahavad vabal ajal roheluses viibida või jalgu puhata," rääkis suvel valmivast Priisle pargist kohalik elanik Anu. "Ka siin lähedal sai paar aastat tagasi park valmis. Kui ilmad soojaks lähevad, on seal alati palju lapsi, emad jalutavad vankritega ja kõigil on tore."

Pilt: Lootusprojekt OÜ

Priisle park uhkeldab kogukonnaaia, uuenev Männi park sipelgaradadega

Urmas Kaldmaa

"Seda ei ole vaja mitte ainult lastele, vaid ka kõigile teistele, kes tahavad vabal ajal roheluses viibida või jalgu puhata," rääkis suvel valmivast Priisle pargist kohalik elanik Anu. "Ka siin lähedal sai paar aastat tagasi park valmis. Kui ilmad soojaks lähevad, on seal alati palju lapsi, emad jalutavad vankritega ja kõigil on tore."

Eelmisel nädalal ümbritsesid töömehed piiretega Lasnamäel Priisle Maxima taga tühjalt seisnud platsi, et seal kohe-kohe  masinad möirgama panna. Senisel tühermaal peab juuli algul valmima paljude puhkamis- ja vaba aja veetmise võimalustega Priisle park.


"Alustame kauaoodatud Priisle pargi ehitamise viimast etappi," ütles Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva-Skuratovski. "Juba sel suvel saavad linnaelanikud jalutada läbi uue, nüüdisaegse Lasnamäe pargi."


Juba aastakümneid Lasnamäel elanud pagar Anu (60) leidis, et linnaosas võiks kindlasti veel mõni ilus park olla. "Seda ei ole vaja mitte ainult lastele, vaid ka kõigile teistele, kes tahavad vabal ajal roheluses olla või jalgu puhata," rääkis Anu. "Kellele siis ei meeldi, et midagi korda tehakse või puid ja põõsaid istutatakse. Siin lähedal sai paar aastat tagasi park valmis. Kui ilmad soojaks lähevad, on seal alati palju lapsi, emad jalutavad vankritega ja kõigil on tore. Lasnamäe linnaosa on tasapisi, aga kindlalt  ilusamaks muutunud, vana Priislega ei anna seda võrreldagi. Aga meil oleks väga ka oma spaad vaja!"


Elanike enda soovil


Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul arvestab aadressil Läänemere tee 42 asuvale 1,6 ha suurusele alale rajatav park ümbrusega. "Park lähtub paeklindi looduslikust eripärast," lisas ta.


Parki tulevad eraldi mänguväljakud kuni nelja-aastastele ja nelja- kuni 12-aastastele lastele. Lisaks võimlemisalad, palliplats, eri  aiakesed väikeseks puhkuseks, piknikuplatsid ja kogukonnaaed.


Pargi rajamise lugu on Lasnamäe linnaosa jaoks eriline – nimelt sünnib see kohaliku rahva soovil. Umbes kolm aastat tagasi pöördusid LasnaIdee aktivistid Tallinna linnavalitsuse poole ideega rajada Lasnamäele uus puhkeala. Koos linnaosavalitsuse esindajatega kohtusid nad hiljem kohalike elanikega, pannes kirja nende mõtted, ettepanekud ja ettekujutused tulevasest pargist.


Pargi rajamine algas tegelikult juba 2017. aasta oktoobris, kuid vahepealse ajaga on tehtud ära need tööd, mis silma ei paista. Tulevase pargi alale on paigaldatud torustikud ning rajatud parklad. Priisle pargi põhiprojekti koostas Kivisilla OÜ ja ehitab Tallinna Teede AS. Ehitus läheb maksma 1 377 000 eurot ja see lõpeb 8. juulil, töö tellis linna kommunaalamet.


Lisaks Priisle pargi rajamisele Lasnamäel läbib uuenduskuuri vana tuttav Männi park Mustamäel. Möödunud esmaspäeval kuulutas Mustamäe linnaosa valitsuses välja Männi pargi ideekonkursi võitja, kelle töö põhjal koostatakse pargi uuendamise projekt. Konkursi parimaks ja ühtlasi 5000 euro suuruse preemia vääriliseks tunnistati maastikuarhitekti Kersti Lootuse, Kadri Uuseni, Lidia Zarudnaja ja Liivi Mäekallase töö "Männiöölane".


Võitis männiöölane


"See töö säästab pargis juba kasvavaid puid," põhjendas võidutöö valikut žürii esimees, Eesti maastikuarhitektide liidu juhatuse liige Ülle Kunnus. "Sipelgaradadena kulgevad tõstetud teerajad arvestavad tallamisõrna pargipinnase ja alustaimestikuga. Laste jaoks tulevad parki mänguvahendid, mis on oma väljanägemise  saanud putukate ja lindude maailmast. Üksikud alles jäävad pargirajatised läbivad stiili ühtlustava uuenduskuuri ja kavas on rajada ka lihtsa vormiga uusi ehitisi. Positiivne on, et pakutud lahendust on võimalik välja ehitada järk-järgult, pargi kasutamist vaid osaliselt piirates."


Lisaks peapreemiale anti välja kolm 1500 euro suurust ergutuspreemiat, mille said võistlustöö "Tiritamm" (autor Villem Tomiste), "Tuulelohe" (Grete Veskiväli ja Eve Komp) ning "Litoriina" (Ülle Grišakov, Triin Järve, Eda Vane ja Olga Borisik).


"Mul on hea meel, et Männi pargi ideekonkursist võttis osa sedavõrd palju kõrgel tasemel arhitekte," ütles Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. "Meie Männi park vajab põhjalikku  uuenduskuuri ja selleks lähebki vaja nii lennukaid ideid kui ka kõrgel tasemel professionaalset lähenemist."


Männi pargi uuendamine peaks algama tänavu sügisel. 

Pargi uus nägu tutvustab jalutajatele linna mitmekesist loodust

 
"Linnas elavad sipelgad ja kaitsealused taimed ning seal on elutingimused ka lindudele," ütles maastikuarhitekt Kersti Lootus oma võidutööd tutvustades. "Pargist käib läbi väga palju inimesi, vaja oleks neile kogu seda rikkust tutvustada."


"Meie eesmärk oli looduse näitamine ja kaitsmine," ütles Lootus. "Selle töö puhul inspireeris meid meie linna mitmekesine loodus. Linnas elavad sipelgad, kaitsealused taimed, siin on elutingimused ka lindudele, kuigi neid võiks rohkem olla. Pargist käib läbi väga palju inimesi, vaja oleks neile kogu seda rikkust tutvustada."


Parkide rajamine ja kordategemine on Lootuse sõnul oluline, sest igas vanuses inimesed peavad ka linnas lihtsalt ja kiiresti pääsema eriilmelisse loodusesse. "Kui on rohkem aega, jõuab Tallinnas väga lühikese ajaga ka jalgsi metsani, samas on võimalik minna  haljasalale või parki, kus on valmis pandud mänguseadmed, saab sportida ja muidu vaba aega veeta."

Laadimine...Laadimine...