Teisipäeval hakkavad maastikukujundajad Tornide väljakul lillefestivali teemaaedu rajama

Lillefestival näitab tänavu nii nutikaid ja praktilisi rõdude kujundamise võtteid kui lopsakaid fantaasiaaedu. Tornide väljakul asub võistlema 31 võistkonda Soomest Saksamaani.

 

Pilt: Scanpix

Teisipäeval hakkavad maastikukujundajad Tornide väljakul lillefestivali teemaaedu rajama

Kai Maran

Lillefestival näitab tänavu nii nutikaid ja praktilisi rõdude kujundamise võtteid kui lopsakaid fantaasiaaedu. Tornide väljakul asub võistlema 31 võistkonda Soomest Saksamaani.

 

Reedel kell 17 avatakse Tornide väljakul  rahvusvaheline Tallinna lillefestival ansambel Curly Stringsi meeleoluka kontserdiga.

"2009. aastal alguse saanud suursündmus toimub juba kaheksandat aastat Tornide väljaku pargis ning toob taas linna töisesse argipäeva kauni ja areneva pargiruumi, mis on täidetud lillede, kunsti ja muusikaga," ütles Kadrioru pargi juhataja Ain Järve.

Võistkondi on kokku 31 ja neist väliskülalisi neli, kes tulevad Ungarist, Lätist, Soomest ja Saksamaalt. Teemaaedade rajamisega tehakse algust teisipäeval 17. mail. Aedade teemadeks on sel aastal "Kired aias” ja "Terrassiaed”.

Rõdud lilleliseks

"Väikesed rõdud on ju väga paljudel linnainimestel ja tahtsime anda elanikele aimu, kuidas neid kõige nutikamalt kujundada," põhjendas Kadrioru pargi aianduse projektijuht Mai Lepp tänavust lillefestivali teemavalikut. "Teine teema peaks aga ärgitama looma fantaasiaaedu, sest kirgi on ju igasuguseid." 

Reede õhtul festivali avamiseks on aiad oma esimeses elufaasis ka kõigile huvilistele vaatamiseks valmis.
"Kui mõnel varasemal aastal oleme festivali raames korraldanud lillekleitide võistluse, siis tänavuse festivali eripäraks on maastikuehitaja konkurss," lisas Lepp.

Sihtasutus Innove koostöös Luua Metsanduskooliga korraldab lillefestivali eel Tornide väljakul noortele õppureile kutsemeistrivõistluse "Maastikuehitaja 2016"  18. kuni 20.maini.

Maastikuehitajad on nõutud nii linnas kui maal
"Kolmapäeval asub võistlema viis võistkonda – kaks neist meie koolist, kaks Räpina aianduskoolist ja üks Soomest," rääkis Luua Metsanduskooli koordineerija Marko Loogus. "Noored kujundavad oma aiaala kolme päevaga ja neid saab siis vaadata kogu suve."

Looguse sõnul kasutavad maastikuehitajad aedade kujundamisel kive, puitu ja betooni.
"Betoonivalamise oskus tuleb kasuks näiteks peenraäärte rajamisel, kividest võivad valmida tugimüürid ja puidust aiapingid," sõnas Loogus. "Maastikuehitaja tööpõld on lai ja nende oskusi läheb vaja nii linnas kui maal." 
Art Studio Galleria eestvedamisel avatakse lillefestivali ajal lillekunsti näitus.

Köismäe tornist saab lillemaale kaasa osta

"Nii elukutselised kui harrastus- ja hobikunstnikud üle Eesti on toonud näitusele ligi kaheksakümmend tööd," rääkis lillekunsti näituse  kuraator Jane Siimsoo-Merivoo. "Lillemaale saab näha Köismäe torni pea kõigil korrustel – teisel, kolmandal ja viiendal."

Lillekunsti näitus on Tornide väljakul Köismäe tornis avatud  20. maist  kuni 26. augustini kolmapäevast pühapäevani kella kümnest viieni

"Tänavu korraldame lillekunsti näitust teist aastat ja paljud kunstnikud ongi oma tööd teinud just selle näituse tarbeks," rääkis näituse algataja Siimsoo-Merivoo.  "Mõte tekkis mul meie galerii lähedasest asupaigast Kadrioru pargile – kui asume lähestikku, võiksime ju ka oma tegevust ühiselt korraldada! Lillefestival ja lillenäitus sobivad ju igati kokku. Lilleline kunstinäitus on lillefestivali aedade omalaadseks pikenduseks, asub ju Köismäe torn just festivaliala lõpus." 
Lillekunsti saab ka kaasa osta.

"Kuna meie külaliste hulgas on palju turiste, võimaldame ostjail töö ka kohe kaasa võtta," rääkis Siimsoo-Merivoo. "Järgmisel aastal tahame lisada väljapanekule ka rahvusvahelist haaret. Tallinnal on ju palju sõpruslinnu ja miks mitte kutsuda neidki esinema?"

Festivali raames valib žürii välja viis ja publik ühe parima töö, mille autoreid ootab rahaline preemia. Autasud antakse kunstnikele üle 26. augustil lillefestivali lõpetamisel.  Festivali kultuuriprogramm jätkub läbi suve. Juunis esineb Maarja, juulis Kõrsikud ning festivali lõpetamisel 26. augustil annab kontserdi Jaan Sööt. Tallinna lillefestivali õhtused programmid on kõigile tasuta.

Laadimine...Laadimine...