VANEMAD: Tänu tasuta toidule ei jää tervislikust einest ilma ükski laps

"Mida väiksem laps, seda rohkem tema peale raha kulub," rääkis tütre ema Grete, kes on väga sügisest linna lasteaedades kehtima hakkava tasuta toidu poolt. "Teades, kui palju maksavad lasteaia lõunad, oleks see perele, eriti üksikvanemale, väga suur sääst."

Pilt: Scanpix

VANEMAD: Tänu tasuta toidule ei jää tervislikust einest ilma ükski laps

"Mida väiksem laps, seda rohkem tema peale raha kulub," rääkis tütre ema Grete, kes on väga sügisest linna lasteaedades kehtima hakkava tasuta toidu poolt. "Teades, kui palju maksavad lasteaia lõunad, oleks see perele, eriti üksikvanemale, väga suur sääst."

Grete lisas, et vahel võis tema lapse lasteaia ühe kuu toiduarve ulatuda lausa 90-100 euroni. "Laste toiduraha ei tohiks olla tõesti nii suur," ütles ta.

Tallinlane Sigrid Saar oli tasuta lasteaiatoiduga samuti rahul. "Selle algatuse kasu on väga suur, eriti kahe ja enama lapsega perede puhul," rääkis Saar. "Tihti on kahe miinimumpalka saava vanemaga mitmelapselisel perel raske abivajadust tõestada ja oma lastele tasuta lasteaiatoitu võimaldada. Pere sissetulek on küll väike, aga võib siiski jääda nõutavast piirist ülespoole. Nii lüüakse käega ja laps võib lasteaias toidust hoopis ilma jääda. Tasuta toit lasteaedades aga hoolitseb, et tervislikust toidust ei jää ilma ükski laps. Vähemalt seal on soe toit mudilastele kindlustatud."

Kokku puudutab söögirahast vabastamine ligi 22 000 Tallinna lasteaedades käivat last. Lasteaedades on toiduraha erinev – summa, mille linn ise seal söögi eest tasub, on keskmiselt 35 eurot ühe lapse kohta kuus. "Enamikus lasteaedades on tasu siiski selline, et saame 35 euroga kuus hakkama," lausus abilinnapea Mihhail Kõlvart. "Kui aga vanemad soovivad rikkalikumat menüüd, peavad nad ise 5-6 eurot juurde maksma."

Suur kokkuhoid

Paljudes peredes käib lasteaias kaks last ja seal ulatub kokkuhoid üle 700 euro aastas. "Vanematele, kes kasvatavad rohkem kui üht last, on lasteaiatoidust tulenev kulu kokkuvõttes päris suur koorem," lausus abilinnapea Taavi Aas. "Tahame sellise sotsiaalse meetmega kergendada lapsi kasvatavate vanemate koormust."

Eesti lasterikaste perede liidu juhatuse liige Erki Tiivas ütles, et tasuta lasteaiatoitu on oodatud juba aastaid. "See peaks olema tasuta, selles pole mingit kahtlust," lausus Tiivas. "Lasterikaste perede puhul on tasuta lasteaiatoidu tähtsus veel suurem, sest näiteks ka neljalapseliste pere kokkuhoid kuus on suurem. Lasteaias on kindlad ette teada toidukorrad ja kvaliteetse toiduga kindel menüü. Lapse tervise seisukohalt on see ülioluline."

Tiivas kinnitas, et kui väga pikka aega oli suurperede arv languses, siis nüüd on see hakanud tasapisi kasvama. "Juhuslik selline trend kindlasti pole," tähendas mees. "Peredel, kes sooviksid rohkem lapsi, on number üks põhjus, mille taha see jääb, hirm, et ei tulda toime. Arvata võib, et ka suvest tõusma hakkavad lastetoetused leevendavad seda hirmu. Ja ei usu, et ükski inimene seisaks põhimõtteliselt vastu tasuta toidule lasteaias. Küsimus on, kas ka jõukad inimesed soovivad sotsiaalselt võrdsemat ja tasakaalus ühiskonda või ei."

"Kindlasti on lapsed ja lapsevanemad tasuta lasteaiatoidu üle rõõmsad," ütles Kadaka lasteaia direktor Marianne Liiv. "Tervislik lõunasöök on lastele ju kasvamiseks väga tähtis. Meie 240 lapsega lasteaias on keskmiselt kümmekond abivajavat peret aastas."

Järgmisel aastal toetus suureneb

Linn annab lasteaedadele tänavu söögirahaks 1,5 miljonit eurot lisaraha, millega saab katta toidukorrad septembrist aasta lõpuni. "Järgmisel aastal on lasteaedadele antav summa suurem, sest linn maksab siis kogu aasta toidu eest," mainis Kõlvart.

Seni said lasteaias tasuvabastusi vaid vähekindlustatud perede lapsed. Kohatasu vabastuse saamiseks tuli pöörduda oma linnaosa valitsusse ja toiduraha soodustust küsida lasteaia hoolekogust. Nüüd jääb see vaev ära, sest toit on kõigile tasuta.

 

Söögirahast ülejääva summa eest saavad lapsed tegeleda hobidega

Kahe lapse ema Tene

Tasuta lasteaiatoit on väga tervitatav. Tean, kui oluline on see, et lapsed saavad kolm korda päevas tervislikku toitu, ja olen väga rahul söögiga, mida minu lapse lasteaias pakutakse. Kui mõelda, kui suure osa kuumaksest moodustab lasteaias toiduraha, siis vähem kindlustatud peredele on see väga suur kokkuhoid igas kalendrikuus. Kindlasti on ka peredele, kus kasvab kaks või enam last, oluline iga euro, mis on võimalik säästa. Kahe lapse pealt aastas kokku hoitav 700 eurot on suur summa, arvestades, palju kulub laste huviringidele. Loodan, et nüüd saavad lapsed rohkem tegeleda vahvate hobidega.

Laadimine...Laadimine...