EL-i välisministrid peavad vajalikuks suurendada survet Põhja-Koreale

Tallinnas mitteametlikult kohtunud Euroopa Liidu välisministrid pidasid vajalikuks suurendada survet Põhja-Koreale.

Pilt: Scanpix

EL-i välisministrid peavad vajalikuks suurendada survet Põhja-Koreale (1)

Tallinnas mitteametlikult kohtunud Euroopa Liidu välisministrid pidasid vajalikuks suurendada survet Põhja-Koreale.

Neljapäeval Tallinnas alanud Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel, mida juhtis EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini, oli ühisarutelul EL-i kaitseministritega kõne all ühenduse kaitsealgatuste elluviimine, sealhulgas Euroopa Komisjoni algatus toetada Euroopa kaitsetööstust ja kaitsetööstusettevõtete piiriülest koostööd, edastas välisministeerium, vahendas BNS.

Välisministrite töökohtumisel olid kõne all ka viimased arengud Korea poolsaarel ja Põhja-Korea raketikatsetused. Põhja-Korea on vaatamata ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonidele ja Pyongyangile kehtestatud sanktsioonide järk-järgulisele karmistamisele jätkanud keelatud programmide arendamist.

Välisminister Sven Mikseri sõnul ei saa lubada olukorda, kus keegi rikub oma rahvusvahelisi kohustusi ja seab ohtu kõikide julgeoleku. "Euroopa Liidul tuleb hoida ühtset poliitikat Põhja-Korea osas ning vajadusel karmistada ka sanktsioone, et Põhja-Korea tuumarelvaarendust takistada. Meil on vaja lahendust, mis viib keelatud programmide lõpetamisele ja Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele," sõnas Mikser.

Ka märkis Mikser, et tänapäeval on üha enam vaja tähelepanu pöörata tihedamale ja tõhusamale kaitse- ning julgeolekualasele koostööle, seda nii Euroopa Liidu siseselt kui koostöös kandidaatriikidega. "Viimaste aastate sündmused on valusalt puudutanud meie inimeste turvatunnet ja on igati mõistetav, et avalikkus ootab Euroopa Liidult suuremat rolli julgeoleku tagajana nii Euroopa Liidu sees kui väljaspool, " ütles välisminister. Mikser lisades, et turvaline ja kaitstud Euroopa on ka üks Eesti peamisi eesistumisprioriteete ning tänased arutelud näitasid liikmesriikide kindlat tahet sellealast koostööd tugevdada.

Kohtumisel käsitleti veel Lähis-Ida rahuprotsessi ja rändega seotud küsimusi.

Kohtumisel tutvustas Mikser kolleegidele ka välisministeeriumis valminud uut veebilahendust EU Sanctions Map, mis annab ajakohast teavet Euroopa Liidu sanktsioonide kohta ja mis saab avalikult ligipääsetavaks septembri lõpus. Praegu kasutatakse EL-is ligi 40 sanktsioonide režiimi, mille on kehtestanud ÜRO Julgeolekunõukogu või EL Nõukogu. Seetõttu on oluline, et avalikkusele oleks selge, millised kohustused kaasnevad sanktsioonidega nii EL era- kui ka avalikule sektorile.

Reedel on kohtumisel kõne all välisasjade nõukogu töömeetodid ning koos EL-i kandidaatriikide välisministritega arutatakse radikaliseerumise ja vägivaldse ekstremismi vastast võitlust ning ennetust.

Kohtumise järel leiab Eesti välisministri kutsel aset EL-i ja idapartnerlusriikide välisministrite ühislõuna, kus keskendutakse praktilistele sammudele, kuidas EL ja idapartnerluse riikide koostöös tugevdada vastupanuvõimet EL-i naabruses, seda eriti julgeolekukoostöö tugevdamise kaudu.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...