Postimehe uuring näitab valijameeste seas suurimat toetust Jõksile

Postimehe korraldatud telefoniküsitluse põhjal on neli kuud enne valimiskogu võimalikku kokkutulekut vallajuhtide seas suurima toetusega presidendikandidaat Allar Jõks.

Pilt: Scanpix

Postimehe uuring näitab valijameeste seas suurimat toetust Jõksile

Postimehe korraldatud telefoniküsitluse põhjal on neli kuud enne valimiskogu võimalikku kokkutulekut vallajuhtide seas suurima toetusega presidendikandidaat Allar Jõks.

Jõksi toetas 190 küsitletut vallavolikogu esimehest 29, talle järgnesid tihedalt Siim Kallas 28 ja Marina Kaljurand 26 toetajaga, vahendas BNS Postimeest.

Suurim osa vastanutest - 62 vallajuhti - ei soovinud siiski ühtegi kandidaati nimetada ning 25 ei suutnud mitme kandidaadi vahel otsustada, kirjutab teisipäevane Postimees.

Teistest seni esitatud presidendikandidaatide kandidaatidest said Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme viie vallajuhi toetuse, sotsiaaldemokraat Eiki Nestorit toetas neli, Mailis Repsi kolm, Urmas Paeta, Edgar Savisaart ja Jaak Jõerüüti igaüht kaks, Indrek Tarandit ja Kristiina Ojulandi kummagi üks vallavolikogu esimees.

Postimees märgib samas, et kõige kindlamalt võib end valimiste eel tunda Reformierakond, kelle kahe kandidaadi poolt on nii oravaparteilased kui ka teiste parteide-parteitute esindajad. "Peaministripartei on olnud osav: mitmel volikogu esimehel tuli tunnistada, et tema ei lähe presidenti valima, kuna juba koalitsioonilepet koostades sai kirja, et vajadusel läheb valijameeste kogusse uut riigipead valima just Reformierakonna esindaja. Olgu volikogu esimees siis Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast (SDE) või Isamaa ja Res Publica Liidust (IRL)," lisab leht.

Postimees rõhutab ka, et EKRE on püüdnud luua müüti, et kõik teised erakonnad kardavad valijameeste kogu, kuna seal on ainuke võiduvõimalus nende juhil Mart Helmel. "Isegi kui lugeda kokku need, kelle eelistust on raske ennustada ja need, keda ei õnnestunud Postimehel paari päeva jooksul kätte saada, on Helme võiduvõimalus olematu. Seega on ühelt poolt olnud tegemist blufi ja alusetu hirmutamisega ning teiselt poolt EKRE enese märtrirolli mängimisega," kirjutab Postimees.

Lisaks kuulub valimiskogusse rohkem valdade ja linnade esindajaid, kui on kohalikke omavalitsusi. Valdu ja linnu on 213, valijamehi kokku 234 – Tallinnast 10, Tartust neli ning mitmest teisest linnast ja suuremast vallast kaks valijameest. Neile lisandub veel 101 riigikogu liiget, kes lähtuvad eelkõige parteidistsipliinist.

Kohalike omavalitsuste esindajatest ja riigikogu liikmetest moodustatav valimiskogu asub presidenti valima siis, kui ükski kandidaat ei kogu riigikogus vähemalt 68 saadiku toetust.

Laadimine...Laadimine...