President riigikogu avaistungil: sinimustvalget genofondi pole olemas

President Kersti Kaljulaid hurjutas riigikogu sügisistungjärgu avamisel neid poliitkuid, kes on paistnud silma rassistlike väljaütlemistega ning rõhutas, et sinimustvalget genofondi pole olemas. "Mitte keegi ei tohi pidada vähem sinimustvalge lipu alla kuuluvaks neid kaaskodanikke, kes pärinevad teisest keelest või kultuurist. Kultuuriruum ja komberuum on omandatav, õpitav. Seda saab omandada kodus, aga saab ka lasteaias ja koolis," ütles Kaljulaid.

Pilt: Scanpix
Poliitika Eesti

President riigikogu avaistungil: sinimustvalget genofondi pole olemas (4)

President Kersti Kaljulaid hurjutas riigikogu sügisistungjärgu avamisel neid poliitkuid, kes on paistnud silma rassistlike väljaütlemistega ning rõhutas, et sinimustvalget genofondi pole olemas. "Mitte keegi ei tohi pidada vähem sinimustvalge lipu alla kuuluvaks neid kaaskodanikke, kes pärinevad teisest keelest või kultuurist. Kultuuriruum ja komberuum on omandatav, õpitav. Seda saab omandada kodus, aga saab ka lasteaias ja koolis," ütles Kaljulaid.

Kaljulaid avaldas riigikogu liikmetele lugupidamist nende osalemise eest demokraatlikus protsessis. "Riigikogu liikmetena olete arvestanud sellega, et avalikkus teie seisukohti alati ei toeta. Sellegipoolest olete oma seisukohad välja öelnud. Te olete valmis oma seisukohti esitama, kaitsma ja oma ideede nimel loobuma rahulikust pealtvaataja rollist. Te olete pannud ette tegutseda ja valija toetuse korral ka tegutsenud. Te pole võtnud mugavat kõrvaltkritiseerija rolli. Te olete teadnud, et ka teie pakutud lahendused pole tehniliselt täiuslikud, kuid toiminud arusaamises, et tehtav on parim kompromiss, mida ühiskond on olnud valmis aktsepteerima," vahendas BNS riigipea sõnu.

Samas märkis Kaljulaid, et ilmselgelt on riigikogu saalis olnud varem ja on praegugi neid, kes on tahtlikult, rumalusest või hoolimatusest andnud oma panuse, et poliitiku elukutse Eestis on negatiivse kuvandiga. "Pole vaja isegi mälu pingutada, et meenuks seaduserikkumine või rassistlikud väljaütlemised. Meie erakonnad teevad ikka vahel kampaaniatööd vahendeid valimata või avalikke vahendeid kasutades. Inimesed ei saa aru parteide rahavoogudest – kuidas erakondade raha tuleb ja kuhu see kulub. See ei ole hea," ütles Kaljulaid.

Tema sõnul on vaja, et arukas osa ühiskonnast oleks valmis leidma ennast ühel päeval riigikogu saalist. "Me vajame, et kogu ühiskond, sealhulgas kõik meie noored, usaldaksid poliitikuid ja näitaksid seda kõrge valimisaktiivsuse kaudu. Läbipaistev ja selgelt seaduskuulekas, mitte JOKK-kuulekas tegutsemine kindlasti aitab," rääkis president.

Loeb Eesti tulevik

"Näitame koos, et eelkõige loeb meile Eesti tulevik ja selle kujundamiseks vajame kogu rahva positiivset tuge oma tegudele. Teeme nii, et eestlastel oleks põhjust olla uhke enda üle ja nende üle, kes neid kasvõi siinsamas saalis esindavad," lisas Kaljulaid.

Tema sõnul ei saa mitte keegi ei saa monopoliseerida eestlaseks olemise uhkust. "Mitte keegi ei saa meilt nõuda vabadustest loobumist, et saaks sinimustvalgem. Mitte keegi ei saa piirata meie vaba enesemääramist, ka mitte selleks, et saaks sinimustvalgem. Mitte keegi ei tohi tekitada osas ühiskonnas süütunnet või pidada neid kasutuks seepärast, et nad ei mõtle kogu oma reproduktiivse ea kestel sellele, et sinimustvalge all seisaks rohkem puhastverd eestlasi," rõhutas riigipea.

"Mitte keegi ei tohi pidada vähem sinimustvalge lipu alla kuuluvaks neid kaaskodanikke, kes pärinevad teisest keelest või kultuurist. Kultuuriruum ja komberuum on omandatav, õpitav. Seda saab omandada kodus, aga saab ka lasteaias ja koolis. Sinimustvalget genofondi pole olemas. On eesti keel, kultuur, kombed, tavad ja harjumused. Lõpuks, ka meie seadused ja nende täitmine, koos sõltumatu kohtusüsteemiga, millel on õigus oodata toetust oma sõltumatusele ka siin saalis," lisas president.

Seadusandjate koostöö ettevõtjatega

Kaljulaid tunnustas parlamenti pealehakkamise eest toetada innovatiivseid ettevõtjaid ja luua õiguslik raamistik, milles neil oleks võimalik tegutseda.

"Väärib tunnustust riigikogu ettevõtlikkus leida koostöös ettevõtjatega niinimetatud Uberi seadusega lahendusi uute võimaluste kasutamiseks ilma, et kaotajaks oleks lihtsad töömehed. On hea, kui seadusandja selle asemel, et edasiminekule paragrahvidega vastu hakata, nende arengutega kaasa liigub. Tehnoloogilise arengu toetamisel on Eesti Riigikogu kindlasti parlamentide maailmameister. Hoidke seda positsiooni!" rääkis Kaljulaid.

Ta tõdes, et loomulikult on poliitiku elukutse selles innovaatilises riigis riskantsem kui mõnes teises, alalhoidlikumas demokraatias. "Loomulikult on eesmineja ülesanne liikuda paljuski edasi katse ja eksituse meetodil. Sellegipoolest on eesminejal järgnevate ees oluline eelis – keegi teine ei saa valida tempot, keegi teine ei näe nii selgelt ees ootavaid takistusi, aga ka mitte võimalusi. Eestist ei oleks kunagi saanud maailma esimest digitaalselt toimetavat ühiskonda, keda toetab riik oma demokraatliku struktuuriga, kui poliitikud poleks olnud julged eestvedajad," ütles riigipea.

Rünnakud teevad digiriigi vaid tugevamaks

Tema sõnul on loomulik ka see, et aeg-ajalt tabavad ühiskonda tagasilöögid, mille täpset olemust ja mõju on raske ennustada. "2007. aasta küberrünnete järel näitasime, et see tegi meid digiriigna tugevamaks kui olime enne. Sel sügisel jõuab teie ette küberturvalisuse seadus on võimalus teil ajakohastada ka õigusraamistik küberohtudega tegelemiseks," ütles Kaljulaid.

"Eelmisel nädalal selgus, et enamusele meist arusaamatu arvutuslik viga, mille leidmine jõuab meieni läbi mitme erineva rahvusvahelise koostööahela – selline kord juba on globaalne tehnoloogiline maailm – sunnib meid taas kord oma digitaalse ühiskonna toetamiseks riigina astuma julgeid samme. Samme, milletaolisi pole astunud keegi teine," rääkis president.

"Tuleb arvestada, et nüüd ja edaspidi valime aeg-ajalt valesid teeradu, tuleme pisut tagasi, aga me otsime edasi. See on endiselt meile endile kindlasti majanduslikult kasulik. Ja just sellisena on Eesti maailmas nii tuntud kui vajalik. Keegi peab julgema. Meie julgeme. Ühiskonnana, mitte üksiku tehnoloogiaettevõttena. Selles seisneb meie erilisus. Selles seisneb meie võimalus olla parim elukeskkond oma kodanikele, paindlik kodusadam oma globaalse haardega või lihtsalt naaberriigis töötavale kodanikele," lisas Kaljulaid.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...