Ratas: tegime kahe päevaga edusamme kõigis Eesti prioriteetides

Peaminister Jüri Ratas ütles aasta viimase Euroopa Ülemkogu järel pressikonverentsil, et Eesti suutis kahe päevaga teha edusamme kõigis eesistumise prioriteetides.

Pilt: Scanpix

Ratas: tegime kahe päevaga edusamme kõigis Eesti prioriteetides

Peaminister Jüri Ratas ütles aasta viimase Euroopa Ülemkogu järel pressikonverentsil, et Eesti suutis kahe päevaga teha edusamme kõigis eesistumise prioriteetides.

"Aasta viimane ülemkogu on olnud Eesti" eesistumisele ideaalne lõpp, ütles Ratas ühisel pressikonverentsil Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga, vahendas BNS.

Ratase sõnul on EL-i kodanike mure number üks julgeolek ja selles vallas astuti Euroopa Liidu alalise süvendatud koostöö (PESCO) käivitamisega suur samm edasi. "See muudab Euroopa turvalisemaks. See peaks inspireerima ka meie tööstust innovaatilisusele ja piiriülesele koostööle ja vältima kulukat dubleerimist," lausus ta, tuues heaks kaitsekoostöö näiteks idee luua sõjaline Schengen.

Peaminister rõhutas, et Eesti ja EL tahavad sotsiaalsemat Euroopat ning seda oli näha 17. novembri Göteborgi sotsiaaltippkohtumisel ning neljapäeval Ülemkogul peetud sotsiaalteemalistel aruteludel. "Nüüd on see liidrite taseme teema." 

Ratase sõnul on Eestil eesistujana väga hea meelt tõsta esile kokkulepet Euroopa sotsiaalsamba proklamatsioonis ja lähetatud töötajate direktiivi muutmises.

Kliima vallas on Eesti vedamisel liikmesriigid suutnud EL-i nõukogus muuta Pariisi kokkuleppe reaalsuseks, ütles peaminister.

Migratsioon on Ratase sõnul endiselt väga tundlik teema Eesti ja Euroopa Liidu laual, aga ka siin räägitakse praegu pigem rändekriisi ennetamisest haldamisest, mitte kriisihaldamisest ja tule kustutamisest.

Peaminister lausus, et EL saab taas keskenduda vastutusel ja solidaarsusel põhineva lahenduse leidmisele, ja avaldas lootust, et Eesti ettepanek EL-i ühtse varjupaigasüsteemi reformiks võiks olla kokkuleppe aluseks, mis peaks sündima 2018. aasta juuniks.

EL-i majandusest rääkides sõnas peaminister, et kontinendi majandus on viimase 10 aasta tugevaimas seisus, firmadel läheb hästi ja töötus on madal. Majandus- ja rahaliidu reformimisel on endiselt maha käia pikk tee, lausus ta.

"Täna oleme kaugel 18 kuud tagasi valitsenud viimsepäevameeleoludest ja süngusest," ütles Ratas.

"Brexit ei olnud meie prioriteetide nimekirjas, aga see on tugevalt meie südames. Iga lahutus on kurb ja raske ja see mõjutab meid kõiki," lausus valitsusjuht.

Peaminister avaldas heameelt "piisava edu" saavutamise üle Suurbritannia lahkumiskõneluste esimeses etapis, mis võimaldas EL-i liidritel anda reedel heakskiidu läbirääkimiste teise etapi alustamisele.

"EL27 ühtsus on meid neil kõnelustel hästi teeninud. Loodan väga, et me suudame näidata eelseisvatel aastatel seda ühtsust ka teistel teemadel," sõnas Ratas.

"Kui me juulis eesistumise üle võtsime, ei olnud meil mingeid illusioone, et järgmised kuus kuud lahendavad kõik EL-i probleemid. Aga meil oli südames selge soov, et meie eesistumine tooks kaasa pisut parema Euroopa, mis on lootusrikkam, ühtsem ja enesekindlam," lausus ta.

Ratase sõnul annab Eesti eesistumise Bulgaariale üle rahuliku meelega, teades, et "Euroopa on tagasi".

Laadimine...Laadimine...