TAAVI AAS: Võidu tõi positiivne programm, mitte vastandumine

"Valimisvõit tunnustas ka teetöölist, kes rajas uue teelõigu, bussijuhti, kes kohtles sõitjaid kenasti, linnaplaneerimise ametnikku, kes andis ehitusloa taotlejale asjalikke juhtnööre, jpt tublisid töötajad," rääkis tegevlinnapea Taavi Aas.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

TAAVI AAS: Võidu tõi positiivne programm, mitte vastandumine

"Valimisvõit tunnustas ka teetöölist, kes rajas uue teelõigu, bussijuhti, kes kohtles sõitjaid kenasti, linnaplaneerimise ametnikku, kes andis ehitusloa taotlejale asjalikke juhtnööre, jpt tublisid töötajad," rääkis tegevlinnapea Taavi Aas.

Aasa sõnul polnud nende valimiste imerelvaks valimisreklaamid ja mitte ka esmajoones poliitikud. "Tegemist oli ennekõike linnaelu rahulolu hääletusega," lausus ta. "Valimised õnnestus võita eeskätt tänu inimestele, kes hoolitsevad igapäevaselt Tallinna linna toimimise eest. Meie, linnavalitsuse liikmed, saime selle eest heakskiidu. Kuid seda vaid tänu nende tohutult paljude inimeste tööle, kes linnaelu käigus hoiavad."

Reidi tee ja linnahall

Juhtimine, mida teevad linnavalitsuse liikmed, on Aasa hinnangul kahtlemata oluline. "Kuid samavõrd tunnustasid need valimised teetöölist, kes rajas uue teelõigu, bussijuhti, kes kohtles sõitjaid kenasti, linnaplaneerimise ametnikku, kes andis ehitusloa taotlejale asjalikke juhtnööre," loetles ta. "Ilma toimiva linnaeluta võivad poliitikud rääkida mida tahes, neid ei usuta."

Poliitilisema poole pealt sai Aasa sõnul selgeks, et negatiivsusega ei võida. "Iga sekund, mille nad kulutasid Keskerakonna ründamisele, raiskasid nad võimalusi, et tutvustada enda ideid. Vastaspool kippus rääkima liiga palju asjadest, mida nad soovivad kinni panna. Olgu selleks siis munitsipaalpolitsei või Tallinna TV, kuulda oli ka kriitikat tasuta ühistranspordi aadressil. Kuid linnaelanikud soovivad siiski kuulda, mida linnapeakandidaadid lahti teha ja rajada soovivad. Meil olid nendeks Reidi tee koos merepromenaadiga, linnahall ning tasuta toit lasteaedadest gümnaasiumi lõpuni."

Keskerakond võitis Aasa kinnitusel ka tänu sellele, et pidas silmas erinevaid ühiskonnarühmi. "Suhtlesime nii eestlaste kui venelastega, ja seda edukalt," rääkis Aas. "Tallinna rahvuslikku koosseisu silmas pidades on selge, et venelastele vastandumise kampaaniad saavad olla protestipoliitikute, mitte võitjate kursiks. Kindlasti oli abiks ka see, et meie lubadused olid realistlikud ja tehtavad. Trammi kõikidesse linnaosadesse lubas nii mõnigi ja kindlasti on trammiteede laiendamine ka praeguse valitsuse plaan. Kuid üle võlli lubadused ei tööta. Ja eks ilmselt on seda tänaseks mõistnud ka need konkurentpoliitikud, kes olid küll tugevalt pildis, kuid kelle häältesaak jäi nelja aasta tagusega oluliselt väiksemaks."

Edukas põlvkonnavahetus

Keskerakonna jaoks oli Aasa sõnul võit ajalooline. "On erakordne, et üks erakond on korraga võimul nii Tallinna linnas kui ka riigis," selgitas ta. "Siit terendab koostöö, mis pakub Tallinnale ja riigile lootusrikast tulevikku. Edukad valimised olid seda olulisemad, et Keskerakonnas on toimunud põlvkonnavahetus. Kui näiteks IRL-i ja Reformierakonna jaoks on põlvkonnavahetus tähendanud kas halvenenud reitingut või võimukaotust, siis Keskerakonnal on läinud paremini. Muidugi, me ei võta inimeste toetust enesestmõistetavana. See tuleb ära teenida." 

Aas rõhutas, et ta on väga tänulik kõigile, kes valima tulid. "Tallinna linnavalitsus on teie linnavalitsus ka siis, kui te hääletasite mõne teise jõu poolt," kinnitas ta. "Kuidas läheme nüüd edasi, kas leiame koostöövõimalusi mõne partneriga või tuleb tegutseda üksi, seda näitab meile järgmine nädal, mil saame teada, kas läbirääkimiste soov on tõeline."

 

Kõige rohkem said valimistel hääli Keskerakonna kandidaadid

• Enim ehk 24 668 häält sai kandidaatidest keskerakondlasest Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart. Teisel kohal oli Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid 5521 ning kolmandal tegevlinnapea Taavi Aas 5500 häälega. Teiste erakondade esindajatest oli reformierakondlane Taavi Rõivas 4130 häälega alles viiendal kohal.

• Tallinnas kogus Keskerakond 85 199 häälega 44,4% valijate toetuse. Reformierakond oli üle kahe korra väiksema saagi ehk 39 323 hääle ja 20,5%-ga teisel kohal. Sotsid said 21 053 häälega ehk 11%-ga kolmanda koha. EKRE sai 13 437 häälega neljanda ja IRL 12 638 hääle ja 6,6% toetusega viienda koha. Valimisliitude toetus jäi alla 5%.

 

Kindlasti olid need valimised minu tuleristsed

"Kindlasti võib pidada kohalike valimiste kampaaniat minu jaoks tuleristseteks, sest vedasin kampaaniat esimest korda erakonna esimehena," ütles peaminister Jüri Ratas.

"Meie kandidaadid olid väga hoogsad ja väga aktiivsed," kiitis Ratas valimistel kandideerinud keskerakondlasi. "Konkureerivad erakonnad kordasid kogu aeg seda mantrat, et Keskerakond tuleb võimult kõrvaldada. Samas oli vähe kuulda, et konkurendid oleksid pakkunud uusi ideid." Mis puutub huvitavasse kokkusattumusse, et teised erakonnad tulid välja paljuski Keskerakonna ideedele sarnanevate mõtetega, siis selle kohta ütles Ratas, et ju siis olid Keskerakonna ideed linnarahvale nõnda oluliselt mõjunud. "Nad on avaldanud toetust meie mõtetele ja teised erakonnad tahavad ka nüüd öelda, et näiteks tasuta ühistransport on õige asi, ja see ongi õige asi. Ühistransporti panustamine ja liiklusummikute vähendamine on väga tugevalt seotud."

 

Oleme oma pronksmedalikohaga rahul 

"Kindlasti oleme Tallinnas valimistulemusega rahul, sest meie pronksmedal ehk kolmas koht on kindlasti parem tulemus kui neli aastat tagasi," ütles sotsiaaldemokraatide linnapeakandidaadina 3296 häält kogunud Rainer Vakra.

"Kolmandast kohast tulenevalt, kuigi me pole veel lõplikku analüüsi kokku pannud, hindaksime kampaania igati kordaläinuks," nentis Vakra. "Mis puutub küsimusse, kas ka meie tuleme Tallinnas võimu juurde, siis hakkab vastus tulema sel nädalal.

Igal juhul on meie nõudmine koalitsiooni tulekul, et kui midagi otsustatakse, siis ainult partnerite vahelise ühise otsuse ehk konsensuse tulemusena. Praegu on pall igal juhul Keskerakonna käes. Üldiselt leiduks neil kergemaid läbirääkimispartnereid kui oleme seda meie."

Laadimine...Laadimine...