TOOMLA: Teisi materdades loodab Reformierakond ainuvõimule

"Reformierakond loodab ainuvõimule, materdades võimalikult palju teisi. Kaja Kallasel aga puudub juhtimiskogemus," lausus politoloog Rein Toomla, kelle sõnul on Reformierakonnal raskusi liitlaste leidmisel. "Selle taga võib olla ka käegalöömistaktika stiilis "tühja kah, oleme veel neli aastat opositsioonis"."

Pilt: Scanpix

TOOMLA: Teisi materdades loodab Reformierakond ainuvõimule (3)

Kairi Ervald

"Reformierakond loodab ainuvõimule, materdades võimalikult palju teisi. Kaja Kallasel aga puudub juhtimiskogemus," lausus politoloog Rein Toomla, kelle sõnul on Reformierakonnal raskusi liitlaste leidmisel. "Selle taga võib olla ka käegalöömistaktika stiilis "tühja kah, oleme veel neli aastat opositsioonis"."

Toomla meelest ei saa Kaja Kallasel Reformierakonna tulevase  võimaliku juhina lihtne olema, sest tema juhtimiskogemused on minimaalsed. "Tal puudub ministrikogemus ja suure omavalitsuse juhtimise kogemus," rääkis politoloog. "Kõikidel teistel selle erakonna liidritel, kes on tipus olnud pea kakskümmend aastat enne Kaja Kallast, on need kogemused olnud. Erakonna varasemad juhid on tõusnud sellele kohale tugeva valimisvõitluse tulemusel. Kaja Kallas saab aga ennast ilmselt mugavamalt tunda, sest tal pole otseseid konkurente, kes ütleksid, et nemad on paremad. "


Reformierakond ei talu konkurentsi


Toomla kinnitusel näitab Hanno Pevkuriga erakonnas toimunu selgelt seda, et Reformierakonna sees on sallimatust rohkem, kui seda oleks võinud arvata. "Reformierakond oli kaua aega ühtne,  aga niipea kui seal läks võistluslikeks valimisteks, tekkisid kohe probleemid," nentis ta.


Ka Kaja Kallase praegust käitumist võiks Toomla sõnul ootamatuks pidada, sest ilmselt eeldati ja arvati, et ta püüab leida lahendusi ja mõistlikke kompromisse kõikide osapooltega. "Kaja Kallast nähti ju suurte algustähtedega lepitajana, aga praegu tundub, et nii see ei ole. Samas ei ole ta ka jõuliselt käitunud, pigem on olnud kaunis ebalev, et nagu tahaks teha teisiti, aga ei saa, ja siis juhtubki niimoodi."


Toomla ütles, et erakonna juhtkonna praegust käitumist ei saa  heaks kiita. Hanno Pevkur on siiski veel erakonna esimees, mis eeldaks ka seda, et ta on erakonna juht. Toomla sõnul võeti Kaja Kallase kandidatuuri ülesseadmist aga vaikimisi juba nii, nagu erakonnal oleks uus juht. "Tegelikult tuleb Kaja Kallasel ka valimised kuidagi üle elada," nentis Toomla. "Mulle on juba üsna selge, et erakonna tipus olemine ei kujune talle väga lihtsaks. Ilmselt tuleb tal vastata ridamisi ebameeldivatele küsimustele, ja see pole lihtne. Erakonnal on rahastamisprobleemid ja palju muud."


Ilusate silmade ja kinnise suu jutt


Kaja Kallas saab ilmselt Reformierakonna esimeheks, sest vastaskandidaate ei ole. "Mingisugune siseopositsioon saab Kaja Kallasel kindlasti olema. Ma ei usu, et tal on meelest läinud Jürgen Ligi ütlemised ilusatest silmadest ja suu kinni hoidmisest," rääkis Toomla. "Seega ei peaks arvama, et Kaja Kallas n-ö teeb Putinit. Kui lament Reformierakonna fraktsioonis oleks lõppenud häältega 25:0 või 24:1, oleks olukord mitmes mõttes teine, aga see lõppes häältega 13:10, kus ühte häält ei võetud arvesse."
Kümmekond riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liiget, kes toetasid Hanno Pevkurit, on erakonnas mõjukad inimesed ja neil on omakorda arvestatav toetajaskond. "Nüüd on küsimus ka selles, kuidas kogu see seltskond hakkab valimistel käituma, sest nende suhtes on käitutud natuke inetult," rääkis Toomla, kelle sõnul saanuks fraktsiooni sees asju ka teistmoodi lahendada. Lõppkokkuvõttes oleks ju Pevkur võinudki olla kandidaat aseesimehe kohale. "Seda oleks võinud nimetada ka sinekuuriks, sest nii läks ka Taavi Rõivas, ja kui ta poleks läinud, oleks ta aseesimehena seal siiamaani. Ühesõnaga – ei maksa troopikasse visiite teha."


Reformierakonnal pole liitlasi


Toomla sõnul võib Reformierakonnal tekkida raskusi liitlaste leidmisel. "Ainukene, kelle kohta on midagi hästi öeldud, on EKRE," nentis Toomla. "Praegu tundub, et Reformierakond loodab ainuvõimule, materdades võimalikult palju teisi. Sellise materdamise taga võib mingil määral olla ka käegalöömise taktika stiilis "tühja kah, oleme veel neli aastat opositsioonis"."


Kaja Kallas saab erakonna juhiks täpselt kümme kuud enne valimisi, kui tulevast võimalikku koalitsiooni silmas pidades oleks vaja hakata suhteid siluma. "Lõppkokkuvõttes ei saa ju kindel olla ka Vabaerakonna ja IRL-i esindatuses riigikogus, kui mõelda, et võib-olla jääb kuue erakonna asemel püsima vaid neli," mainis Toomla.


Toomla sõnul võiks Keskerakond Reformierakonnale kõige lähemal olla, sest mõlemad on liberaalid. Praegu jääb Reformierakond aga lootma pigem Edgar Savisaare kunagisele unistusele teha Tallinnast Eestit, ehk loodeti, et suudetakse saavutada täielik häälteenamus kogu Eestis.


Kallase erakond ei saa Toomla sõnul olema kindlasti see, mis oli Siim Kallase erakond, sest teravad nurgad on maha lihvitud. Toomla lisas, et tülid võivad erakonnas tekkida isikute vahel, kui hakatakse kokku panema erakonna valimisnimekirju. "Küsimus on selles, kes hakkab seal esimest viiulit mängima. Siin on ka erakonna liidril märkimisväärsed võimalused, kuidas nimekiri järjestada."


Lõhenenud erakond


Kaja Kallas peab Toomla sõnul alustama erakonna juhina seal  ühtsuse ülesehitamisest, sest seda pole olnud pärast seda, kui Andrus Ansip lahkus erakonna juhi kohalt: "Ühtsust pole Reformierakonnas olnud ligemale neli aastat."


Kummaline segadus erakonnas tekkis politoloogi sõnul siis, kui selgus, et erakonna liidri kandidaate võib olla rohkem kui üks. "Kas Kaja Kallas saab nautida sellist liidripositsiooni, nagu oli Siim Kallasel või Andrus Ansipil, pole kindel, sest keegi ei tea, mida ta selle positsiooni saavutamiseks tegema peab," lausus Toomla. "Reformierakonnas on praeguseks kujunenud välja kindlad tiivad, aga pole teada, mis neid tiibasid seob. Seal taga võib olla ka sügavamaid poliitilisi põhjuseid, kus ühed on süvaliberaalid ja teised arvavad, et liberalismist peaks kuhugi suunda edasi liikuma."

 

Kui kolmandikul fraktsioonist on rusikas taskus, on erakonna juhtimine keeruline!


Reformierakonna olukord pole praegu lihtne, nagu ka Kaja Kallase stardipositsioon, leiab META Advisory asutajaliige ning valitsussuhete konsultant Ott Lumi.


"Kui fraktsioonis on kolmandikul inimestel rusikas taskus, siis on erakonna tüürimine suhteliselt keeruline tegevus," lausus Lumi, kelle sõnul on praegu kõige olulisem küsimus see, kuidas suudab Kaja Kallas koondada oma taha kõik vastasleeris olevad inimesed. "Ilmselt pole see aga ka võimatu, sest ta on olnud Eesti tegevpoliitikast kõrval, seega on tal võimalik usaldust võita, kuigi see on kindlasti keeruline."


Hanno Pevkuri ümber toimuvat võiks Lumi arvates nimetada ka klassikaliseks juhuseks, kus erakonna juht kasvas välja erakonna tuumikust väljaspool. "Reformierakonna opositsiooni langemist võiks nimetada erakonna kriisiolukorras olemiseks, ja siis oli Pevkuril ka suur toetus. Olukorra klaarudes joonistub aga välja, kas juhil on ka reaalseid toetajaid juhtivpoliitikute seas. Pevkuri võit eelmise aasta üldkogul oli üllatus ja praegu võime näha, et laiemat erakonna toetust ei jõudnud ta saavutada."

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...