VIDEO! Sõõrumaa: Patarei merekindlusse tuleb moodne linnak

"See on tänapäevane 21. sajandi variant," kirjeldas ärimees Urmas Sõõrumaa Tallinna Televisioonile Patarei merekindluse krundile plaanitavat elu-, äri- ja büroopindadest koosnevat kompleksi. Merekindluse ostnud suurärimees Urmas Sõõrumaa sai Patarei merekindluse üleandmisel kätte sümboolse võtme. 

Pilt: Svetlana Aleksejeva

VIDEO! Sõõrumaa: Patarei merekindlusse tuleb moodne linnak (1)

Toimetaja: Toomas Raag

"See on tänapäevane 21. sajandi variant," kirjeldas ärimees Urmas Sõõrumaa Tallinna Televisioonile Patarei merekindluse krundile plaanitavat elu-, äri- ja büroopindadest koosnevat kompleksi. Merekindluse ostnud suurärimees Urmas Sõõrumaa sai Patarei merekindluse üleandmisel kätte sümboolse võtme. 

 

Patarei Merekindluse ostnud suurärimees Urmas Sõõrumaa sai 12. veebruaril Patarei merekindluse üleandmisel kätte sümboolse võtme.

"Muuseas, siin on kaks suurt aatriumi hoovi sees, need me kavatseme katta klaaskatuse või läbipaistva katusega, sinna tekib selline ühisala ja ümberringi mõnusad büroopinnad, kus sa saad ühisala kasutada ja oma büroopinda kasutada," sõnas Sõõrumaa.

Merekindluse omandas Sõõrumaa eelmise aasta lõpus 4 600 000 euro eest ning kogu ala kordategemiseks on tal aega napp kuus aastat.

Sündmust väisanud riigihaldusminister Jaak Aab ütles, et üleandmise hetk on väga liigutav, sest mitmed valitsused on püüdnud kompleksiga midagi ette võtta, kuid tulutult.

"Põhiküsimus valitsuses oli see, et pannagi suhteliselt karmid tingimused, et ei tuleks keegi ja lihtsalt ostaks ta ära ning jätaks ta siia seisma," sõnas ta.

Riigi Kinnisvara juhatuse esimees Kati Kusmin ütleb samuti, et väärika merekindlusele ostja leidmine oli väga keeruline töö.

"2018. aasta kevadel võttis valitsus vastu otsuse, et ikkagi püüame leida sellele väärika arendaja erasektorist ja täna me oleme selle tunnistajaks, et oleme sellise ettevõtte leidnud," ütles ta.

Ostja leidmise tegi keeruliseks see, et Patarei Merekindluse alal on mitmeid päris rangeid piiranguid.

Kusmin ütleb, et peale muinsuskaitsealaste piirangute soovib riik teatud osa kinnistust n-ö muuseumina kasutada, nii et arendus on ka juriidiliselt väga keeruline.

Patarei Merekindluse ostis Nikolai Esimene OÜ, mis on Urmas Sõõrumaale kuuluva valdusfirma U.S Invest tütarettevõte.

Patarei Merekindlus koosneb kolmest Kalaranna tänava krundist ja ühest Vesilennuki tänava krundist, nii et ei saa rääkida ainult merekindluse kordategemisest, vaid ka lisanduvatest äri- ja elamispindadest.

Tallinna Patarei kindlus on stiilipuhtana säilinud klassitsistlik kaitserajatis, mis kuulub Euroopa ehituspärandisse. Ühtlasi on Patarei näol tegemist kommunismi ning natsismi ohvrite mälestusmärgiga ning Eesti Vabariigi märtrite vastupanu võimsa sümboliga.

Muinsuskaitsjad rõõmustavad valiku üle

Tallinna muinsuskaitsjad on rahul, et Patarei merekindlust asub arendama just ärimees Urmas Sõõrumaa, kirjutab Postimees. 

Dubovik märkis, et Sõõrumaa tegi muinsuskaitsega koostööd Rotermanni arendamisel ning käis enne Patarei ostmist muinsuskaitsjatega konsulteerimas.

"Sõõrumaa käis ju minu juures enne, kui ta Patareid ostma hakkas," rääkis Dubovik. "Mulle meenus Kolm Õde, mis kuulus kunagi linnale ning seisis vähemalt kümme aastat täiesti tühjalt ja lagunes. Lõpuks linnavalitsus otsustas, et müüb selle maha. Mina sattusin paanikasse: see on üks vanalinna sümbolitest, kuidas seda võib müüa."

Aga siis tuli Duboviku juurde ettevõtja Tarmo Sumberg ja ütles, et ta tahaks selle ära osta ja sinna hotelli teha. Dubovik oli arutanud, et niimoodi pääsevad inimesed sinna vähemalt sisse. "Meil oli Sumbergiga väga hea koostöö ja tulemuseks on suurepärane viietärnihotell vanalinnas," kiitis muinsuskaitsja.

Sõõrumaaga oli tal samasugune jutt. "Rääkisime sellest, mida ta tahab Patareisse teha, mis saab eluaegsete vangide hoonest ja nii edasi," rääkis Dubovik. "Mina tahan, et seal säilitataks voodid ja muu, ja selles oleme kokkuleppele saanud. Nii et täna on mul jälle õnnelik päev. Ma usun, et kuue aasta pärast on Patarei korras."

Merekindlusse tulevad suurtükid

Dubovik esitas Sõõrumaale kolmapäeval veel ühe nõudmise. "Meil on vanalinna serval Tallinna võimsaim suurtükitorn Paks Margareeta, mis on ilusasti korda tehtud ja kus on näha igasuguseid asju, aga kahjuks mitte ühtegi suurtükki. Kuna Patarei on siiski kindlus, siis ma palun hoolitseda selle eest, et siin oleksid eksponeeritud vähemalt kaks merele suunatud suurtükki," ütles muinsuskaitsja.

Sõõrumaa lubas selle soovi täita. "Meil on aega veidi vähem kui kuus aastat, mis tähendab, et ühtegi päeva ei ole raisata. Esimene etapp on see, et tahaksime juba sel kevadel selle võimalikult palju linnarahvale kasutada anda," rääkis Sõõrumaa. "Paneme kukkuvad asjad kinni, muudame kõik ohutuks, teeme hoovi võimaliklt vabaks. Et saaks avada suvekohvikuid, et inimestel oleks põhjust siia tulla, võib-olla kuulata head muusikat, vaadata mõnda teatrietendust. Tahaks, et see oleks paar aastat kasutatav, enne kui Patareile tellingud ümber pannakse ja päris ehitus algab."

Ta lisas, et projekteerimiseks ja muuks ettevalmistuseks võib kuluda paar aastat, ülejäänud aeg kulub ehitamiseks. "Eks siin võib igasuguseid ootamatusi tulla. Tegemist on ju üsna vana hoonega ja kui siin kaevama hakata, siis võib maa sest igasuguseid uurimist vajavaid asju välja tulla, mis ehitamist pidurdab," ütles arendaja.

Patarei merekindluse uus omanik on Sõõrumaale kuuluva US Invest ASi tütarettevõte Nikolai Esimene OÜ. Patarei müüdi avalikul enampakkumisel 4,601 miljoni euroga, ainus pakkuja oligi Sõõrumaa firma.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...