Arvamus

JUHTKIRI: Kinnisvaraturg kui elevandiluutorn

JUHTKIRI: Kinnisvaraturg kui elevandiluutorn

Eesti kinnisvaraturg on sisuliselt külmunud, möönab siin 2008. aastani tegutsenud legendärimees Paul Oberschneider. Sama paistab teistes riikides. Nõnda tundub riigi ja/või omavalitsuse rahastatud üürimajade – miks mitte koostöös erakapitaliga – rajamine ühe kaalukama võimalusena, kuidas kinnisvara hinnad taas maale lähemale tuua.

Harry Egipt: lapsed on koolis krambis, muudame seda!

Harry Egipt: lapsed on koolis krambis, muudame seda!

"Tasakaalu saamiseks peab staatiline istumine vahelduma emotsionaalse tegevusega. Kui pole tasakaalu, siis algab koolikiusamine," rääkis  filmioperaator ja reklaamfilmide režissöör Harry Egipt, miks on tantsutunnid koolis vajalikud.

Maksuõppejõud: miks Eesti vaatab pealt, kuidas Google riigist miljoneid maksuvabalt välja pumpab?

Maksuõppejõud: miks Eesti vaatab pealt, kuidas Google riigist miljoneid maksuvabalt välja pumpab? (1)

"Hinnanguliselt teenivad Google ja Facebook Eestis aastas vähemalt 10-15 miljonit eurot reklaamitulu, aga kogu see raha liigub ühtegi maksu maksmata Eestist välja," sõnas ettevõtluskõrgkooli Mainor maksuõppejõud Janus Paurman. kelle sõnul tuleks eeskuju võtta Prantsusmaa digimaksult. "Regulatsiooni saaks rakendada sarnaselt, kuidas mõni aasta tagasi tehti korda internetikasiinode äri – neile, kes üritasid litsentsi tegemisest kõrvale viilida, kohaldati armutult geoblokeeringut."

JUHTKIRI: Kasutage mõistust, mitte kehakeelt

JUHTKIRI: Kasutage mõistust, mitte kehakeelt

Poliitilise võitluse laine Eestis on muutunud äraütlemata füüsiliseks. Küll veeretakse isegi lapsevankriga meeleavaldusel füüsilisse rüselusse, küll kisub üks poliitik teisel mikrofoni käest, mille tagajärjel teda ennast lohistatakse maoli mööda maad.

Jaanus Nurmoja: kodanikupalk vaktsineerib rahvastikukriisi vastu

Jaanus Nurmoja: kodanikupalk vaktsineerib rahvastikukriisi vastu (1)

"Kui sulle on tagatud minimaalseid standardvajadusi rahuldav baassissetulek, kui laste sünd ei mõjuta oluliselt pere majanduslikku olukorda ning on ka võimalus parandada ilma laenuorjusesse langemata oma elamistingimusi tulenevalt laste arvust, siis järelikult ei takista miski sind loomast just nii suurt peret kui sa tegelikult tahad," kirjutab kodanikupalga aktivist Jaanus Nurmoja.

Kuidas samm-sammult paroolikaardist loobuda?

Kuidas samm-sammult paroolikaardist loobuda? (2)

Jäänud on vaid kaks kuud ja paroolikaardid ongi kadunud – alates 1. veebruarist ei saa paroolikaardiga enam internetipangas teha ühtki makset. Ometi on jätkuvalt kümneid tuhandeid inimesi, kes pole veel uut lahendust kasutusele võtnud.

JUHTKIRI: Rohelusest hoolimine ei tähenda veidrust

JUHTKIRI: Rohelusest hoolimine ei tähenda veidrust

Paar päeva tagasi tegin lõunale minnes kiiremat kõndi kui tavaliselt, et pääseda meeletu lärmi saatel märga puulehte taga ajavast töömehest. Puhuri kontsentreeritud tuulejuga oli võimas, paraku ei tahtnud lehed alluda. Kas aga tasub üldse viimast kui lehte õhuluuda püüda?

Jüri Ratas: oleme poliitilise kriisi otsustavalt seljatanud

Jüri Ratas: oleme poliitilise kriisi otsustavalt seljatanud

"Mul on kahju, et kõike positiivset püütakse varjutada külvates alusetuid hirme, valeinfot ning libauudiseid," teatas poliitilises avalduse peaminister Jüri Ratas lisades, et riigikogu toetus 2019. aasta riigieelarve teise lugemise läbimisele näitab, et valitsuses tekkinud pinged on tänaseks lahendatud. Ratase sõnul on Reformierakonna soov iga hinna eest taas võimule tõusta lõhkunud Eesti inimeste turvatunnet ja seadnud ohtu Eesti rahvusvahelise maine. "Oleme ausad, kogu see debatt on muutunud niivõrd keevaliseks ja ründavaks ainult seetõttu, et 3. märtsil toimuvad Riigikogu valimised."

JUHTKIRI: Tänavatel puhuvad muutuste tuuled

JUHTKIRI: Tänavatel puhuvad muutuste tuuled

Gonsiori tänav on pärast pikka remonti lõpuks valmis. Remondist ja tänavast on jõutud juba palju kirjutada ja rääkida, aga kokkuvõtteks võib öelda laulja Anne Veski sõnadega: "Linn oli suvi läbi lahti kaevatud, kõik on raskustega võidelnud, kuid nüüd on linn ilusamaks saanud."

Majandusekspert pensionisamba kaotamisest: MMS-i silma tilgutades tekib kipitus kohe, õnnetult investeerides alles majanduskriisi ajal

Majandusekspert pensionisamba kaotamisest: MMS-i silma tilgutades tekib kipitus kohe, õnnetult investeerides alles majanduskriisi ajal (1)

"Kui sobib kahelda arstiteaduse pädevuses inimesi ravida, eelistades sellele netifoorumite õpetusi, siis miks ei peaks igaüks meist olema võimeline raha pikaajaliselt ilma vahendajateta abita kasvatama," kirjeldab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor debatti II pensionisamba kaotamise üle. "Sarnaselt meditsiinile on muidugi ka esoteerilistel finantsotsustel tagajärjed. MMS-i silma tilgutades tekib kipitustunne lihtsalt kohe, kodukootud investeerimisõnne pöördumine võib aega võtta aga järgmise majanduskriisini."

EESTISSE OMA TRUMP? Politoloog: riigireformijad tahavad Ameerika kombel ühendada peaministri ja presidendi rollid

EESTISSE OMA TRUMP? Politoloog: riigireformijad tahavad Ameerika kombel ühendada peaministri ja presidendi rollid (1)

Riigireformi SA idee puhul, et peaminister võiks olla strateeg, on politoloog Rein Toomla sõnul tegemist Siim Kallase 15 aastat tagasi pakutud mõttega ühendada peaministri ja presidendi ametikoht ja minna üle Ameerika süsteemile, kus president on valitsuse juht ja teda saaks otse valida. "See nõuab põhjalikku läbiarutamist, et talle anda sellised võimsad volitused."

JUHTKIRI: Puud hoiavad linlasi tervena

JUHTKIRI: Puud hoiavad linlasi tervena

Meenub filmikatke pimedast mehest, kes väitis, et suudab puudest möödudes neid lausa loendada – põlispuude elustav kiirgus on sedavõrd tuntav. Chicago ülikooli psühholoog Omid Kardan tõestas Toronto linnapuid ja linlaste tervisekaarte kõrvutavas teadustöös, et kümme lisapuud elukoha läheduses paneb inimese  tundma end seitse aastat nooremana. Uuring näitas sedagi, et inimesed, kes elavad tiheda võrgustikuga tänavapuude läheduses, kaebavad märksa vähem südameprobleemide üle.

MERLE KLANDORF: Viisakuse õpetamine algab kodust

MERLE KLANDORF: Viisakuse õpetamine algab kodust

"Kui juba kodused on kasvatamatud ja lohakad ega süvene sellesse, mis on õige, ilus ja viisakas, siis samamoodi kasvatavad nad ka oma lapsi," vastas tantsuõpetaja Merle Klandorf, kas Tallinna mehed ja noored pakuvad istet või hakkab see viisakas tava hääbuma.

REET LINNA: Inimene võiks ka ise märku anda

REET LINNA: Inimene võiks ka ise märku anda

"Mul on lapselaps, kes avab ukse ja laseb mind enne sisse või välja ning aitab ka mantli selga. Kui lastel taolisi kombeid ei ole, tuleb süüdistada vanemaid," vastas saatejuht ja laulja Reet Linna küsimusele, kas Tallinna mehed ja noored pakuvad istet või hakkab see viisakas tava hääbuma.

RAIVO AEG: Matsid tõmbavad suusamütsi silmini ega märka kedagi

RAIVO AEG: Matsid tõmbavad suusamütsi silmini ega märka kedagi (1)

"Ma olen kuulnud, et meil on kultuur edasi arenenud, aga meil on ikka veel ka matse, kes ei tee väljagi, kui eakas inimene või lapseootel naine ta kõrval seisab," vastas oliitik ja kapo endine peadirektor Raivo Aeg küsimusele, kas Tallinna mehed ja noored pakuvad istet või hakkab see viisakas tava hääbuma.

TOIVO ASMER: Leidub igasuguseid jõmme

TOIVO ASMER: Leidub igasuguseid jõmme

"On hästi kasvatatud noori, kes jagavad lennult ära, millal istet pakkuda, ja on jõmme, kes leiavad, et nad peavad ise istuma," vastas endine autosportlane Toivo Asmer küsimusele, kas Tallinna mehed ja noored pakuvad istet või hakkab see viisakas tava hääbuma.

JUHTKIRI: Viin ei pea olema tingitud refleks

JUHTKIRI: Viin ei pea olema tingitud refleks

Sugugi mitte kõigile ei pruugi esimene pits tervist tuua. Ja mitte iga noor ei tule teismeliste alkopidudest puhtalt välja, vaid jääb sõltlaseks kogu eluks. Tegelikult on teismeeas alkoholi tarvitamist alustanud noortel risk alkoholist sõltuvusse sattuda teistest ligi poole suurem.

JUHTKIRI: Hädas haige "tervisekassaga"

JUHTKIRI: Hädas haige "tervisekassaga"

"Tänu" meie "tervisekassa" oskamatusele võivad Eesti suurima linnaosa patsiendid sattuda peagi olukorda, kus peavad eriarstiabi otsima mujalt kui oma linnaosast. Lasnamäelt näiteks Mustamäele on aga ikka üsna pikk maa. Tallinn kohtus küll haigekassa juhiga ja tegi ettepaneku, et linnale kuuluv Lasnamäe polikliinik võtab Ida-Tallinna keskhaigla appi ja niiviisi pääsevad linnaosa elanikud  ikka neile vajaliku arsti juurde, kuid Tallinn ei saa haigekassat sundida. Loodame siiski parimat….

Disainer Jane Oblikas: ärge kaotage oma loovust

Disainer Jane Oblikas: ärge kaotage oma loovust

4.-5. oktoobril toimub juba kuues noorsootöö foorum, mis vaatab üheskoos noortega, millised peaksid olema võimalused tulevastele noortele. Foorumis Noorum jagatakse mõtteid, millised on järgmise 10-20 aasta noortevaldkonna suund, väljakutsed ja eesmärgid.

Õpilane Marcus Ehasoo: haridus peab käima ajaga kaasas

Õpilane Marcus Ehasoo: haridus peab käima ajaga kaasas

4.-5. oktoobril toimub juba kuues noorsootöö foorum, mis vaatab üheskoos noortega, millised peaksid olema võimalused tulevastele noortele. Foorumis Noorum jagatakse mõtteid, millised on järgmise 10-20 aasta noortevaldkonna suund, väljakutsed ja eesmärgid.

JUHTKIRI: Päästame kultuuri hävitajate käest!

JUHTKIRI: Päästame kultuuri hävitajate käest!

Küllap on peaaegu kõigile tuttav olukord, et lähed mööda vaikset ja sulnist tänavat, mille äärtes kahistavad kerges tuules oma lehti põlispuud ning pead vasakule ja paremale pöörates näed maitsekalt korda tehtud vanu või huvitava arhitektuuriga uusi maju. Majade õued on korras, muru madalaks-madalaks pügatud, kõnniteed filigraanse täpsusega paika pandud. Jõuad juba mõelda, et meie elu ikka edeneb. Ja siis – põmmdi! – ühe hetkega on see idüll kadunud. Kõige kallimas elurajoonis, kus elanike normaalseks sõiduvahendiks on Mercedes või veel uhkem limusiin, laiutab otse tänava ääres suur mitmekordne puulobudik. Uksed-aknad ammuilma sisse pekstud, aknaraamidki tõenäoliselt sooja saamiseks ära põletatud. Hoovi katab selline laga ja risukord, nagu oleks hullunud joomakamp seal aastaid pidu pidanud.

JUHTKIRI: Privaatsus bussis või internetis?

JUHTKIRI: Privaatsus bussis või internetis?

Noorte emade ekraanil vilguvad automaatselt mähkmete ja lastekärude reklaamid. Laste nutifonides reklaamitakse trendikaid tasulisi mänge, mida nad vanemate teadmata alla laadida saavad. Keskeas meestel tuleb netipoodi sisenedes leppida teadetega, et "vene tüdrukud otsivad vanemat meest".

SASS HENNO: Vägivalda kasutavad ebakindlad mehed

SASS HENNO: Vägivalda kasutavad ebakindlad mehed (1)

"Naistevastane vägivald on massiline, iga neljas naine on kannatud vägivalla tõttu – teda on ahistatud, löödud või alavääristatud. Tugikeskusi on vaja nii palju, et naine saaks konflikti korral kiirelt ja lihtsalt sinna pöörduda," ütles kirjanik Sass Henno.

MERLE ALBRANT: Ohvrid julgevad rohkem abi küsida

MERLE ALBRANT: Ohvrid julgevad rohkem abi küsida

"Statistika näitab nii meil kui ka mujal Euroopas päris suurt ohvrite arvu. Uuringute järgi on Eestis kogenud vägivalda iga neljas naine. Samal ajal suureneb politseisse pöördunute arv," rääkis võrdse kohtlemise õigusekspert Merle Albrant.

JUHTKIRI: Ka väikerahvas võib olla suur

JUHTKIRI: Ka väikerahvas võib olla suur

Klõpsasin telekapuldi nuppu, et jõuda ühele klassikakanalile. Tahtsin müra asemel midagi, mis rahustaks. Kanalil mängisid Berliini filharmoonikud ja dirigendipuldis polnud keegi muu kui meie oma Neeme Järvi. Loo lõppedes kõlanud aplausi ajal mõtlesin, kas see on ikka päris tavaline, et Eesti dirigent juhatab parajasti siis, kui sa klassikakanali avad. Muidugi oli see juhus, kuid kõnekas.

Boroditš: mängud töötajate palkade ümber tuleb lõpetada

Boroditš: mängud töötajate palkade ümber tuleb lõpetada

Tallinna Linnatranspordi AS soovitab sotsiaaldemokraatidest Tallinna Linnavolikogu saadikutel lõpetada spekulatsioonid bussi-ja trammijuhtide palkade teemal ning lasta ettevõttel täita ametiühinguga sõlmitud kollektiivlepingus sätestatud palgatõusu tingimusi. "Inimeste palgaootustega ei tohi mängida. TLT AS leppis ametiühinguga kokku nii palgatõusu suuruse kui ka perioodi, mille jooksul uued töötasud ettevõttes kehtestatakse, ning peab oma lubadustest kinni," sõnas linnatranspordi juht Deniss Boroditš.

JUHTKIRI: Riskantne töö nõuab ka suuremat hüvitist

JUHTKIRI: Riskantne töö nõuab ka suuremat hüvitist

Öeldakse küll, et õnnetus ei hüüa tulles, siiski on ohuolukordi ja tööalasid, kus riskid suuremad ja ohutusreeglite selgus esmavajalik. Näiteks metallitööstuses, kus tänavu on juhtunud kõige rohkem tööõnnetusi. Ja üldse igas ettevõttes, kus töötajail tuleb tegemist teha masinate ja seadmetega.

LAURI LEESI: Jälestan põhikooli riiklikke eksameid

LAURI LEESI: Jälestan põhikooli riiklikke eksameid (3)

"Ma tahaks riiklike eksamite väljamõtlejatelt küsida, kas koolijuht ei ole siis oma koolis riiklik, kas meie kooli emakeele õpetaja ei ole riiklik. Keda me umbusaldame? Kas Eesti õpetajat? Või Eesti koolijuhti?" küsis Prantsuse lütseumi endine direktor Lauri Leesi, kelle hinnangul võiks põhikooli riiklike eksamite asemel iga kool ise eksameid korraldada. 

ANDRES RAID: Miks peab ellu jääma vaid tugevam?

ANDRES RAID: Miks peab ellu jääma vaid tugevam? (1)

"Vägivaldsed noortejõugud on sellise ühiskonna sünnitis, kus igast kanalist rõhutatakse, et ellu jääb vahendeid valimata vaid tugevam. Nii konkureerivadki meil haiglad ja koolid, vanaemad ja vanaisad, ettevõtted ja kontorid," kirjutab saatejuht Andres Raid.

Vsevolod Jürgenson: hea haridus sõltub kooli ja kodu koostööst

Vsevolod Jürgenson: hea haridus sõltub kooli ja kodu koostööst

"Head õpetajad muudavad tunni huvitavaks, ent tulemuste saavutamiseks on äärmiselt oluline kooli ja kodu koostöö. Perekonnas valitsevad hoiakud vormivad lapse maailmapilti. Kool ei saa teadmisi vägisi anda, kui kodus räägitakse vaid šoppamisest ja viimase seebika sündmustest," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

JUHTKIRI: Koputus uinuvale südametunnistusele

JUHTKIRI: Koputus uinuvale südametunnistusele

Igaüks on oma õnne sepp ja saatuse valaja, ütleb laulusalm. Koolitarkus üksinda aga ei tee meid nii targaks, et oskame valada head õnne. On vaja mõlemat, nii tarkust kui ka südametunnistust, et mitte eksida õigelt rajalt. 

Taavi Aas: otsime taas üles ühtsustunde!
Arvamus Eesti

Taavi Aas: otsime taas üles ühtsustunde!

Üksmeel õigel hetkel tõi Eestile iseseisvuse, kirjutab Tallinna linnapea Taavi Aas, kelle sõnul ei tohi aga ükski iseseisev riik loorberitele puhkama jääda. "Eesti on üle saanud tardumusest. Eesti edulugu on tagasi," kinnitab Aas.

Laadimine...Laadimine...