Arvamus

KAROLIN: Salaja ei tohi asju korraldada

KAROLIN: Salaja ei tohi asju korraldada

"See oli päris suur haav, mis tookord tekitati. Inimestele tuleb ikkagi selgitada oma tegutsemist, et selliseid tegevused ei paistaks välja halvas valguses," rääkis Karolin pronksiöö sündmusi meenutades.

Janne Rits: mulle meeldib linna projekt "Sport kooli"

Janne Rits: mulle meeldib linna projekt "Sport kooli"

"Praegu jätkub toetusest kolm korda nädalas treenimiseks, tulemusteks oleks aga vaja rohkem. Õnneks pole meil enam selliseid klubisid ja huviringe, kus visatakse n-ö pall saali ja treener ei peagi lastega vaeva nägema," ütles korvpalli Eesti rahvusnaiskonna peatreener ja kehalise kasvatuse õpetaja Janne Rits

Aadu Must: aitama peab toimetulekuraskustes peresid

Aadu Must: aitama peab toimetulekuraskustes peresid (3)

"Perel endal peab olema huvi suunata laps juba varakult mõne huviala juurde. Kui lapsel tekib harjumus sporti teha, püsib see huvi sageli ka täiskasvanueas. Samas on oluline leida mõistlik tasakaal, et lapsel säiliks rõõm ja huvi eri tegevuste vastu," ütles Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must.

JUHTKIRI: Uhkus või mõistus

JUHTKIRI: Uhkus või mõistus

"Kui ma kuulan e-valimiste fanaatiliste jüngrite juttu, meenub mulle nõukogude aeg. Aeg, mil pidi teadma, mida peab andunult kiitma ja mida ei tohi kunagi mitte grammigi laita. Kus kahtlemine süsteemi vääramatus progressis oli keelatud," kirjutab peatoimetaja Maarja-Liis Arujärv värske Pealinna juhtkirjas.

Juhtkiri: õigus toidule

Juhtkiri: õigus toidule

Tänu Pealinna eelmise numbri esikaaneloole, kus arstid rääkisid, kuidas veganitest vanemad oma laste elu tihti lausa ohtu seavad, levis meedias terve nädala kulutulena debatt veganluse riskidest ja õigest toitumisest, kirjutab peatoimetaja Maarja-Liis Arujärv.

Latsin Alijev: HIVi testid peaksid olema tasuta

Latsin Alijev: HIVi testid peaksid olema tasuta (1)

"Paraku puudub meil koostöö meditsiinitöötajate, riiklike asutuste ja HIV-positiivseid toetavate ühiskondlike organisatsioonide vahel – HIV-positiivsete võrgustiku liikmed võiks olla vahelüli nakatunute ja raviasutuste vahel," ütles MTÜ Eesti HIV-positiivsete Võrgustik direktor Latsin Alijev.

Katrin Toome: inimesed arvavad, et nendega ei juhtu midagi

Katrin Toome: inimesed arvavad, et nendega ei juhtu midagi (2)

"Teadlikkust HIV-i ja aidsi suhtes ei saa muidu tõsta, kui tuleb teha veel rohkem teavituskampaaniaid. Võib-olla ei ole asi alati niivõrd inimeste teadmistes kui nende käitumises. Ikka usutakse, et minuga midagi niisugust ei juhtu," ütles Tallinna TV diktor Katrin Toome.

Nelli Kalikova: aidsiennetuses on suured lüngad

Nelli Kalikova: aidsiennetuses on suured lüngad

"HIV-i levik küpsemas eas inimeste hulgas näitab, et nad pole õppinud koolis ega ka hiljem. Aidsi haigestunute arv suurenes mullu sellepärast, et meil on palju HIV-positiivseid narkomaane, kes ei jõuagi arsti juurde," ütles arst Nelli Kalikova.

Lobjakas: USA sekkumine Süürias võib mõjutada Eesti julgeolekut

Lobjakas: USA sekkumine Süürias võib mõjutada Eesti julgeolekut (3)

Poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas toob esile USA relvajõudude Süürias korraldatud õhurünnaku võimalikud mõjud Eesti julgeolekule ja kaitsevõimele."Küsimus on siis selles, et kas tuleme toime kaheharulise panustamise vajadusega, kas meil on selliseid ressursse," ütles Lobjakas viidates vajadusele arendada Eesti territoriaalkaitset ja samal ajal panustada ka ekspeditsioonijõududega Süüria kriisikoldes.

Jaanus Riibe: prügipropaganda asemel peaks välja pakkuma lahendusi

Jaanus Riibe: prügipropaganda asemel peaks välja pakkuma lahendusi (3)

"Mitmed SDE poliitikud on viimasel ajal püüdnud ebaseaduslikku prügistamist vägisi rakendada oma valimisvankri ette. Peale massiivse meediakampaania on tegelikke talguid olnud mõni üksik. Olgem ausad, näpuga näidata ja trummipõrina saatel kampaaniat teha oskaks vast igaüks, kuid lahendusi on kuulda selles "propagandamüras" vähe," nentis Jaanus Riibe.

Ženja Fokin: veebipoes on asjadel palju odavamad hinnad

Ženja Fokin: veebipoes on asjadel palju odavamad hinnad

"Internetipoes võib vast kergemini pettuse ohvriks langeda. Sageli aga tunnevad inimesed end küll petetuna, ent tegelikult ei lugenud nad lepingutingimusi korralikult läbi või jätsid midagi muud kahe silma vahele," rääkis moeasjatundja Ženja Fokin.

Valli Järve: tšekil on kaubad, mida klient ei ostnudki

Valli Järve: tšekil on kaubad, mida klient ei ostnudki

"Tavalises poes juhtub vahel nii, et inimene vaatab kodus tšekki ja saab aru, et mõnda seal kirjas olevat asja polegi ta ostnud. Nii juhtub tavaliselt teatud poodides. On ka juhtunud, et internetist kingituseks ostetud asi oli katki," rääkis Tarbijakaitse liidu juhatuse esinaine Valli Järve. 

Juhtkiri: Koduhaldjast hooldaja

Juhtkiri: Koduhaldjast hooldaja

Tänases Rohelises Pealinnas kirjeldab linna koduhooldaja, kuidas alguses vanaema eest hoolitsenud lapselapsed kadusid pärast päranduse saamist nagu tina tuhka, jättes vanema vaid koduhooldaja kätesse. Vanainimesed elavad seda, kui lähedased neist ei hooli, rängalt üle, ning selline ülekohus ei tohi saada normaalsuseks.

Juhtkiri: viinaparadiisi kihin-kahin

Juhtkiri: viinaparadiisi kihin-kahin

Õnnelik pereisa naeratava kaasa ja laste seltsis ohjeldamatult viina joomas, pea ümber pühalik nimbus. "Eesti laulu" lõppvõistluse videoklipp tabas otse kümnesse. See ongi kuvand, mida alkotööstus püüab meile luua, et noorte ja naiste seast uusi tarbijaid leida.

Juhtkiri: metsa taga on Alstom

Juhtkiri: metsa taga on Alstom (1)

Kätte on jõudnud aeg, mil tuleb hakata maksma valede otsuste eest. Paraku mitte nendel, kes need otsused omal ajal langetasid, aga tavalistel inimestel, meil kõigil. Selle valeotsuse hind on Eesti mets, kirjutab Virkko Lepassalu. 

Tarmo Tüür: osa inimesi on lihtsalt hoolimatud

Tarmo Tüür: osa inimesi on lihtsalt hoolimatud

"Metsade prügistajaid on üha vähem, kuid osa neist teenivad sellega raha. Osa "prügifirmasid" viivad inimeselt raha eest prügi minema, kuid see jõuab kuhugi metsa alla," ütles "Teeme ära!" talgupäeva eestvedaja Tarmo Tüür.

Juhtkiri: linlane peab puhtust popiks

Juhtkiri: linlane peab puhtust popiks

Linna kevadistest heakorratalgutest on saanud populaarsed rahvaüritused, kus elanikud värskes õhus mõnuga esimesi kevadpäikesekiiri püüavad ja samas kätel nobedasti käia lasevad.

Aasia ekspert: Tallinn peaks kohustama ka arendajaid rohealasid rajama

Aasia ekspert: Tallinn peaks kohustama ka arendajaid rohealasid rajama

"Näiteks võiks suuremate arenduste puhul nõuda, et roheala moodustaks krundi territooriumist mingi osa. Ärimehed ehitavad ju ikka nii tihedaks, kui linna planeering seda lubab. Meil lähevad suured elu- ja ärirajoonid sadamas puhtalt betooni täis," ütles Ettevõtluskõrgkooli Mainor jätkusuutliku arengu õppejõud Aminul  Islam.

Lugeja kirjutab: ajaleht Roheline Pealinn seisab Eesti looduse eest

Lugeja kirjutab: ajaleht Roheline Pealinn seisab Eesti looduse eest

"Roheline Pealinn  püüab oma kriitikaga põlevkivikuningate suhtes uue valitsuse tähelepanu juhtida asjaolule, et põlevkivi ahju toppimine ei ole mõistlik tegevus ja sellest tuleb loobuda. Eesti peab järk-järgult üle minema rohelisele mõtteviisile ka energeetikas," kirjutab Rohelise Pealinna lugeja Heiki Veidebaum. "Roheline Pealinn väljendab kõikide eestlaste muret oma maa looduse ning Eestimaa tuleviku vastu."

Alar Karis: sisekaitse akadeemia liigutamise asemel tuleks keskenduda hariduse kvaliteedile

Alar Karis: sisekaitse akadeemia liigutamise asemel tuleks keskenduda hariduse kvaliteedile

"Kõige targem rumalus on tegemata jäetud rumalus. Juba kolm aastat tagasi selgitasin riigikontrolörina valitsusele, et toona arutusel olnud mõte viia Sisekaitseakadeemia Ida-Virumaale on ebamõistlik. Omaaegne arutelu päädis lõpuks mõistliku otsusega teha Ida-Virumaale praktikabaas. Et nüüd on see teema jälle valitsuse lauale toodud, tuleb ka minul minna uuele selgitamisringile," kirjutab riigikontrolör Alar Karis oma blogis.

Juhtkiri: Elu võimalikkusest väljaspool Tallinna

Juhtkiri: Elu võimalikkusest väljaspool Tallinna

"Võib aru saada Reformierakonna paanikast, kui uus valitsus kuulutas, et nad hakkavad tõsiselt hoolitsema rahva selle osa eest, kelle sissetulekud jäävad allapoole riigi keskmist. See ennustab neile kurjakuulutavalt pikka viibimist pealtvaatajate pingil. Rahva toetuse kasv uuele valitsusele ei mahtunud oravate plaanidesse," kirjutab toimetaja Ivo Karlep värske Pealinna juhtkirjas.

Merle Klandorf: käisime lapselapsega ujumiskursustel

Merle Klandorf: käisime lapselapsega ujumiskursustel

"Laste ujumisoskus on äärmiselt vajalik. Kui meie riigi rahakott võimaldab seda rohkem toetada, on see suurepärane! Minu enda laste ujuma õppimisest on nii palju aega möödas, et ma ei mäleta täpselt, kuidas nad selleni jõudsid. Küllap said iseseisvalt ujumise selgeks. Tollases 21. keskkoolis oli ka ujula olemas ja eks seal aidati samuti kaasa," rääkis tantsuõpetaja Merle Klandorf.

Hendrik Agur: ujumisoskus aitab ellu jääda

Hendrik Agur: ujumisoskus aitab ellu jääda

"Valitsuse otsus anda laste ujumisõpetusele rohkem raha on tänuväärne samm, mis hoiab ära uppumissurmasid. Gustav Adolfi gümnaasiumis käivad kõik õpilased 1.-12. klassini ujumas, ehkki ujumisõpetus on kohustuslik vaid kolmandates klassides," rääkis Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor Hendrik Agur.

Helen Link: üle poole 5. klassi lastest ei oska praegu ujuda

Helen Link: üle poole 5. klassi lastest ei oska praegu ujuda

"Riigi juurde antavast 1 miljonist eurost on suur kasu, sest panus laste ujuma õpetamisse tõuseb ju viis korda. Kohalikud omavalitsused saavad sellega tuge juurde, kuid mingi osa kuludest jääb endiselt nende kanda. Uuringu kohaselt ei oska üle poole meie 5. klassi lastest ujuda," ütles Eesti ujumisliidu "Õpime ujuma" projektijuht Helen Link.

Eha Reitelmann: tegeleda tuleks perevägivallaga

Eha Reitelmann: tegeleda tuleks perevägivallaga (1)

"Valitsuse esimesest sajast päevast on kindlasti jäänud kõige rohkem meelde tegevus alkoholipoliitika vallas. Samas oleme aastaid oodanud, et perevägivalla teema toodaks peidust välja," ütles Eesti naiste varjupaikade liidu juhatuse esinaine Eha Reitelmann.

OTT KIIVIKAS: Kerli lugu on see, mis võiks Eurovisioonile jõuda

OTT KIIVIKAS: Kerli lugu on see, mis võiks Eurovisioonile jõuda

"Minu arvates on selle aasta võistlus huvitav, sest minu hinnangul on selleaastane tase ühtlaselt tugev. Ma ütlen ausalt, et üks asi on see, mis mulle endale meeldib ja teine asi on lugu, mis võiks Eurovisioonil läbi lüüa," ütles Pealinnale enne Eesti Laul 2017 finaali algusest kulturist Ott Kiivikas.

REEMO VOLTRI: Eraldi gümnaasium pakub rohkem võimalusi

REEMO VOLTRI: Eraldi gümnaasium pakub rohkem võimalusi (1)

"Ka varem, kui riigigümnaasiume ei olnud, vahetati sageli pärast põhikooli kooli, nii et midagi uut siin ei ole. Keskkonnavahetus ja uute sõprade-tuttavate leidmine ei tule õpilastele üldiselt kahjuks," leiab haridustöötajate liidu juhatuse esimees ja füüsikaõpetaja Reemo Voltri.

Juhtkiri: vabadus osta väljak

Juhtkiri: vabadus osta väljak

Kompassi platsiga juhtunu kujutab endast ehedat näidet nn Exceli tabeli poliitikast. Tähtsad on vaid rahanumbrid ja kahjuks mitte avalikud huvid, kirjutab toimetaja Virkko Lepassalu.

Marek Jürgenson: kõik algab rehvimajandusest

Marek Jürgenson: kõik algab rehvimajandusest

"Astangu looduskaitsealal laiutab täna prügi, sest riik ei ole siiani saanud oma maade haldamisega hakkama. Kinnistu reostamise korral on reostaja või risustaja kohustatud selle puhastama," kirjutab Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgenson.

Juhtkiri: töötaja ei ole lamav politseinik
Arvamus Eesti

Juhtkiri: töötaja ei ole lamav politseinik

"Eesti on peaaegu ainus arenenud riigi nimetusele pretendeeriv maa, kus töötajad on jäetud kutsehaiguse või tööõnnetuse puhul kaitseta. Praegune valitsus on lubanud tööõnnetuskindlustuse ellu viia ja lõpetada töövõtjatest kui teekünnistest tuima ülesõitmise," kirjutab toimetaja Virkko Lepassalu värskes Pealinnas.

Hedvig Hanson: Eesti jonn tuleks kivisse raiuda

Hedvig Hanson: Eesti jonn tuleks kivisse raiuda (1)

"Eks kõige rohkem ole teinud Eesti jaoks ikka meie inimesed ise – need, kes on panustanud riigi arengusse oma oskustega ja usuga paremasse Eestisse. Kultuursed, töökad, leidlikud, hakkajad mehed-naised," ütles laulja Hedvig Hanson.

Jaak Uibu: uus valitsus võib tuua viimaks Eesti rahvastikukriisile lahenduse

Jaak Uibu: uus valitsus võib tuua viimaks Eesti rahvastikukriisile lahenduse

"Ülerahvastatud ja saastatud Maad ei päästaks, kui kaob üks miljon. Pigem ahvatleb meid Eesti ülesanne välja töötada vaimsest kultuurist lähtuv  elulaad, mis pakuks teistelegi maadele eeskuju," märkis Toompea Haridusseminari asutajaliige Jaak Uibu, kelle sõnul just tänu Jüri Ratasele jõuti sügiseses koalitsioonileppes rahvastikukriisi tunnustamiseni Eestis.

Laadimine...Laadimine...