Arvamus

Naistevastane vägivald ei kuulu kaasaegse Eesti kultuuriruumi

Naistevastane vägivald ei kuulu kaasaegse Eesti kultuuriruumi

Ajal, mil pseudokaastundest õhutatud globalistid räägivad vajadusest lõimida üle Vahemere parema elu poole pürgivaid majandusmigrante, ei tohi unustada, et ühes migratsioonilainega jõuavad meieni ka tõekspidamised sellest kultuuriruumist, kus naisi peetakse teisejärgulisteks inimesteks, kirjutab arvamusloos Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson. 

JUHTKIRI: Ravimikriis kui krooniline haigus

JUHTKIRI: Ravimikriis kui krooniline haigus (1)

Meedia vahendatud kriisid ei pruugigi olla kõige ohtlikumad. Ravimikriisi ohvrite arvu Euroopas võib ainult oletada. Esiteks on mõne tableti võtmata jätmisest tekkivat kahju inimesele keeruline konkreetselt mõõta. Ja teiseks, ravimikriisist küll kirjutatakse, aga need teated asuvad kusagil tagaplaanil.

Tõnis Liinat: Miks peame rääkima maksudest?

Tõnis Liinat: Miks peame rääkima maksudest?

Mõnda aega tagasi alustas peaminister Jüri Ratas maksudebatti. Kuigi osalt on seda saatnud inimeste pahameel ja opositsiooni populistlikud loosungid, peaks sellest väitlusest huvituma kogu ühiskond, kirjutab Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Listeeriast – rahulikult ja hüsteeriata

Listeeriast – rahulikult ja hüsteeriata (1)

Listerioosi levikut soodustab valmistoitude populaarsus ja lai levik. Kuna haigussümptomite teke võtab aega, siis suurtes kogustes saastunud pakendatud toit võib olla jõudnud juba kümnetesse riikidesse müügile, enne kui ta tuvastatakse, kirjutab meditsiiniteaduste doktor Mari Järvelaid.

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

Virisemine ja kõige kohta halvasti ütlemine on otsekui eestlaste rahvussport, mis nagu aitaks keha ja vaimu turgutada. Tihti pole me rahul näiteks oma haridusega. Nüüd aga näitas PISA test, et meie õpilaste tulemused on Euroopa parimad.

Tulevikus saab Viimsist Tallinna trammiga

Tulevikus saab Viimsist Tallinna trammiga (1)

"Aga kui saaks Viimsist Lubja Pargi ja Reisi parklast 21 minutiga Kadriorgu trammiga, kas sina jätaksid oma sõiduki antud parklasse ja kulgeksid mõnusalt trammiga Tallinna kesklinna suunas?," küsib Viimsi volikogu liige Oliver Liidemann. 

JUHTKIRI: Laiskus pole vabandus

JUHTKIRI: Laiskus pole vabandus

Istuda ja mitte midagi teha on väga lihtne. Me istume igal pool: autos, ühistranspordis, tööl, kodus, söögilauas. Lisandub veel üha rammusam toit ning peagi võib end fotolt või peeglist nähes kurvastada, et näed välja nagu kakuke.

Peeter Schamardin: kahenäoline pensionireform

Peeter Schamardin: kahenäoline pensionireform

"Ajal, mil pensionireformi põhiline arutelu käib lihtsa küsimuse ümber – kas raha välja võtta või sambasse jätta, vaatab teadlik pensionikoguja olukorda läbi hoopis teiste prillide: kuidas tulevasest reformist maksimaalselt kasu saada?," kirjutab arvamusloos SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin.

JUHTKIRI: Juhiluba ei tee veel taksojuhti

JUHTKIRI: Juhiluba ei tee veel taksojuhti

Kuulasin laevaga Tallinna sõites kõrvaklappidest ühte vana meremehelugu, Marko Matvere hääl kõlas laulu alguses süngelt, kui ta teatas, et neil on kapteniks üks vangist pääsnud mees ja pootsmanil on tapja nägu ees.

JUHTKIRI: Mure korral aitab sõber, mitte pudel

JUHTKIRI: Mure korral aitab sõber, mitte pudel

Alates ajast, kui Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart avaldas, et alkoholimüügile tuleb seada rangemad piirangud, ei ole see teema kedagi külmaks jätnud. Arvamust avaldavad kaupmehed, baaride ja restoranide pidajad ning hotelliäris tegutsejad.

Grete Šillis: Mul on isaga vedanud

Grete Šillis: Mul on isaga vedanud

"Olgu emad kui tahes tublid ja mehiselt pere eest väljas – isa roll inimese kujunemisel on siiski hindamatu," kirjutab arvamusloos Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis.

Liisa Pakosta: au mõiste muutumine soopõhiseks on moodne asi

Liisa Pakosta: au mõiste muutumine soopõhiseks on moodne asi

"Eesti naise väga selge iseotsustamine kõikides oma isikliku elu ja seksuaalasjades on olnud Eesti au ja väärikuse ruumis täiesti iseenesestmõistetav ja täiesti võrdne meestega," ütles võrdse kohtlemise volinik Liisa-Ly Pakosta Tallinnas Õpetajate Majas peetud isadepäeva konverentsil "Mehe au".

Kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

Kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

"14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva. II tüüpi diabeet on sage haigus, mida iseloomustab krooniliselt kõrge veresuhkru tase. Diabeedi puhul räägitakse sageli ka südame tervisest – miks peaks veresuhkru tõttu oma südame tervisele mõtlema ning kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?" kirjutab kardioloog dr Priit Pauklin.

Neivelt: Euroopasse on vaja rohkem õiglast turumajandust

Neivelt: Euroopasse on vaja rohkem õiglast turumajandust (1)

"Näiteks tahab ta piirata suurfirmade mõju, pannes piirangud poliitikute mõjutamiseks, vähendada varalist kihistumist, nõrgestada omanike kontrolli suurfirmade üle ning miinimumpalga kasvuks näeb ta viie aastaga tasemeni 15 dollarit tunnis," kirjutab sotsiaalmeedias ettevõtja Indrek Neivelt Ameerika Ühendriikide senaatori Elizabeth Warreni ettepanekutest.

Riigikontrolör: piisab ühest lendavast plekk-katusest, et suur osa piirimaakonnast mattuks pimedusse

Riigikontrolör: piisab ühest lendavast plekk-katusest, et suur osa piirimaakonnast mattuks pimedusse

"Oleme rääkinud laiapindsest julgeolekust, pidanud kriisiõppusi, kutsunud kõiksugu eksperte end õpetama – ja ikka piisab ühest lendavast plekk-katusest, et suur osa piirimaakonnast mattuks pimedusse ja satuks kütusekriisi servale," kirjutab oma blogis riigikontrolör Janar Holm, kelle sõnul näitas juba möödunud aastal tehtud Riigikontrolli audit, et elektriga varustamine võib kergesti katkeda ja iseseisev toimevõime on vähestes kohtades.  

Lugeja kirjutab: kellakeeramine ei anna soovitud tulemust

Lugeja kirjutab: kellakeeramine ei anna soovitud tulemust (2)

Arstide hinnangul on tervisele, töövõimele ja pikemas perspektiivis ühiskonna heaolule oluline elada võimalikult vööndiajale lähedastes tingimustes. Sestap oleks tervislikum siiski vööndiaeg, sest kes ei tahaks olla aastaringselt terve, töökas ja tegus, kirjutab Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

JUHTKIRI: Keegi peab hoolima ka "väikesest" inimesest

JUHTKIRI: Keegi peab hoolima ka "väikesest" inimesest

Tänavatel abitult uitav kitsetall. Majade vahelt paistev kuu, mis mõne arvates on lennuliiklust segav õhupall. Vanalinnas filmivõttel sähvivad tuled, milles tõemeeli kahtlustatakse tulnukaid. Võib tunduda kummalisena, ent selliste väljakutsetega tegelemised on mupo inspektorite jaoks üsna tavalised. Ei ole tühist inimest ega tühist muret. Ja välja tuleb sõita iga väljakutse peale, sest äkki on tõesti keegi hädas.

Nobel kriitilise mõtlemise eest

Nobel kriitilise mõtlemise eest

Eelmisel nädalal kuulutati välja teadlaste nimed, keda peetakse sellel aastal Nobeli majanduspreemia väärilisteks. Seekord ei toonud teadlastele auhinda mitte uudne majandusteooria, vaid väga praktilised uurimismeetodid ja võime kriitiliselt mõelda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.

Linnar Priimägi: Tulevik tuleb

Linnar Priimägi: Tulevik tuleb (1)

Maailma ümberjagamine ei ole mitte kunagi olnud ega saagi olla rahumeelne protsess. Euroopa poliitilise tasakaalu kokkulepped Helsinki 1972 ei kehti enam alates Kosovost 2008; Budapest 1994 ei maksa enam alates kolmanda punkti rikkumisest; Minsk 2015 tõsiseltvõetavus lõppes tollesama aasta lõpuga (punkt 11).

JUHTKIRI: Kultuuripesi tekib üha juurde

JUHTKIRI: Kultuuripesi tekib üha juurde (1)

Euroopa Komisjoni oktoobri keskel avaldatud kultuuri ja loomingulisuse monitor näitas, et oleme naaberpealinnadest Helsingist ja Riiast ees muuseumide, kunstigaleriide, kinode ja teatrite arvu poolest. Euroopa 190 linna võrdlevast monitorist selgus samuti, et Tallinn paistab 12%-lise kasvuga silma kultuuri- ja loomesektori töötajate arvult.

Riibe: kuidas uus eelarvestrateegia muudab Kristiinet?

Riibe: kuidas uus eelarvestrateegia muudab Kristiinet?

"Senisest suuremat tähelepanu pöörame linna üldisele heakorrale, sealhulgas tänavapuhastusele ja lume väljaveo tõhustamisele. Panustame rohkem vahendeid selleks, et Tallinnas oleks tagatud heakord kvaliteetsel tasemel, teede korrashoid, parem tänavavalgustus, korras pargid ja mänguväljakud, kokkuvõttes kaunim haljastus," kirjutab arvamusloos Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

JUHTKIRI: Kohtus ei võida keegi

JUHTKIRI: Kohtus ei võida keegi (1)

Paljud reeglid, mis korraldavad elu kortermajas, seisavad seadustes. Ent veelgi laiema vundamendi moodustavad tavalised inimestevahelised kokkulepped seaduste mõttes hallil alal. 

Eesti hinnakasv on aeglustumas

Eesti hinnakasv on aeglustumas

Eesti tarbijahindade kasv on hoogu maha võtmas, kuid ületab endiselt märgilist 2% taset. Võrreldes „vana Euroopaga“, elame hoopis teistsuguses majanduskeskkonnas, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. 

JUHTKIRI: Oma kodu toob ka lapsed majja

JUHTKIRI: Oma kodu toob ka lapsed majja

Noortel on raske vanemate kodu panti pannes laenamata või päranduseta omaenda eluaset soetada. Suur osa Eesti elanikest elab linnades, kus on kõige kõrgemad korterihinnad, nii et noorel perel ei tule seal ostmine kõne allagi. 

LINNAR PRIIMÄGI: Dimaši laul

LINNAR PRIIMÄGI: Dimaši laul (1)

Mu lemmiklaulja Dimaš Kudaibergen võib tänada oma esmaklassilist mänedžeri (mitte ma ei salli neid angloameerika keelest eesti keelde lärtsatud ä-tähega võõrsõnu!). Tema targal juhendusel vallutas too kasahhi poiss esmalt sajamiljonised Hiina lavad ning alles siis läks lääne staarisaateid võitma.

Jurist Anu Baum: vägivalda esineb igas ühiskonnakihis

Jurist Anu Baum: vägivalda esineb igas ühiskonnakihis

"Tihti arvatakse, et lähisuhtevägivald on nn teise Eesti probleem, et korralikes ning edukates peredes seda ei esine. Selline suhtumine ei ole aga õige – vägivalda esineb igas ühiskonnakihis ning tihti on korralikus perekonnas asetleidev lähisuhtevägivald raskem ja rafineeritum ning ohvril on sellisest suhtest väljumine veelgi raskem," kirjutab Eesti Õigusbüroo jurist Anu Baum.

Dirigent Rasmus Puur: lilled ja kommikarp

Dirigent Rasmus Puur: lilled ja kommikarp

"Nüüd hakkab meenuma, et kuigi su muusikaõpetaja oli alati heatujuline ja nakatav, olid tema silmad alati kuidagi nukrad ja väsinud, kortsud tema näos aina süvenesid," kirjutab arvamusloos noor dirigent Rasmus Puur.  

JUHTKIRI: Toetav õlg on rahast tähtsam

JUHTKIRI: Toetav õlg on rahast tähtsam

"Ettevõtlustoetuse puhul on mentorlus rahast olulisem," ütleb kaelasidemeid tootva väikese õmblusfirma juht ja omanik Endrik Raun. Tema ettevõte kandideerib tänavu ühele Tallinna ettevõtlusauhinnale. Samal ajal, kui meie õmblustööstus ennast lõplikuks kolimiseks madalama tööjõukuluga maadesse kokku pakib, läheb temal siin Eestis suurepäraselt.

JUHTKIRI: Pummeldamisele piir ette

JUHTKIRI: Pummeldamisele piir ette

Linnani on jõudnud kaebused paljudelt inimestelt, kes kurdavad baaride üle, kust öösel välja valguvad purjakil kliendid rikuvad nende elukeskkonda ja unerahu. Pidu käib teatud baarides tihti hommikuni ning tööinimesed ei saa ennast kuidagi välja puhata.

Rohelised oaasid muutuvad linnale järjest tähtsamaks

Rohelised oaasid muutuvad linnale järjest tähtsamaks (1)

Nii Tallinnas kui ka Helsingis on järjest olulisem liikluse sujuvus, raskeveokite kesklinnast eemale suunamine, ühistranspordi- ja jalgrattateede eelisarendamine, uute elurajoonide-uusarenduste teke ning loomulikult ka Eesti-Soome meretunneli võimalikkus.

JUHTKIRI: Õiglusetusest ei sünni õigust

JUHTKIRI: Õiglusetusest ei sünni õigust (1)

Põhja-Tallinna vanema, Eesti ühe teenekama õigusteadlase Peeter Järvelaiu Pealinnale antud intervjuust kumab ihalus mitte ainult õigus-, vaid ka õiglusriigi järele. "Olukord on katastroofiline," ütleb ta näiteks õigusabi kohta, sest võimeka advokaadi palkamine viib tavakodaniku pankrotti. 

JUHTKIRI: USA-s kuulennud, Eestis geenikaardid

JUHTKIRI: USA-s kuulennud, Eestis geenikaardid (1)

Aasta lõpuks on Eesti Geenivaramu projektiga liitunud juba üle 200 000 inimese. Selline valim on piisavalt hea alus tungida inimese ehitusplaani saladustesse. Uurimisprotsess nõuab aega, sest materjal on äärmiselt mahukas, kuid kasu see-eest tohutu.

Miks on ühistranspordis sagenenud kukkumised?

Miks on ühistranspordis sagenenud kukkumised?

Viimastel päevadel on rohkem teemaks tõusnud ühistranspordis kukkumised. Eesti suurima ühistranspordiettevõtte Tallinna Linnatranspordi AS-i bussiteenistuse juht Meelis Tartu selgitab, kuidas bussijuhid olukorda näevad ning selgitab kukkumiste põhjuseid. 

Linnaloodusest on kõigil võimalik osa saada

Linnaloodusest on kõigil võimalik osa saada

"Üsna sageli vahendab ajakirjandus nii-öelda looduse ja betooni vastasseisu. Teemad on emotsionaalsed ja seetõttu võib-olla paljud linlased seda igapäevaselt ei teadvusta, et Tallinn on tegelikult roheline linn," kirjutab arvamusloos Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

JUHTKIRI: Tugev ei löö, vaid kaitseb

JUHTKIRI: Tugev ei löö, vaid kaitseb

Koolikiusamine on olnud suurim Eesti noorte enesetappude põhjus ja me oleme viie suurima koolikiusamisega riigi seas Euroopas. Kõik lapsed peavad tundma end kooliseinte vahel kaitstult. Nad peavad teadma, et neil on teiste silmis väärtus ja neid koheldakse väärikalt. 

Linnar Priimägi: Punane ristikäik

Linnar Priimägi: Punane ristikäik (1)

Vanasti juhatas apteegi kätte punane rist ukse kohal. Siis lõi Rahvusvaheline Punane Rist korra majja, keelates oma kaubamärki kasutada rahalise meditsiiniteenuse juures. Apteegiristid värvusid roheliseks. Mis siis, võib-olla saigi ilusam.

JUHTKIRI: Noorte mäss enne ja nüüd

JUHTKIRI: Noorte mäss enne ja nüüd (1)

Heinz Valk ütles 11. septembril 1988 lauluväljakul oma kõne lõpus kuulsa lause "Ükskord me võidame niikuinii!". Saanud vastutusrikka ülesande rahvas üles kütta, oli ta kirjutanud kõnest kaks nädalat iga päev järjest 6-7 varianti. Kuni jõudis enda meelest õigeni. See näitab, et kõne sündis südamest, ja olulisimast.

Tallinna-Helsingi tunneli vastamata küsimused

Tallinna-Helsingi tunneli vastamata küsimused (1)

Kaht riiki ühendava merealuse tunneli puhul on tegemist objektiga, millel on potentsiaalselt suured mõjud ja riskid. Selle kavandamine ei ole võrreldav mõne kinnistu detailplaneeringu algatamisega, kirjutab arvamusloos riigihalduse ministri nõunik Risto Kask.

RÕIVANUMBRID

RÕIVANUMBRID

Прошла зима, настало лето ─ спасибо Партии за это! Tänavu pidi talveriideid kauem varnas hoidma, alles mais sai need mõneks kuuks ära kappi pandud.

Mustamäe Linnaosakogu liige: Laulupidu seisab ülemal poliitikast

Mustamäe Linnaosakogu liige: Laulupidu seisab ülemal poliitikast

Laulupeotraditsiooni 150. aastapäevale pühendatud suur pidu on saanud ajalooks. Peost osasaanutele jääb see kauaks hinge kui suur rõõmu ning ühtehoidmise aeg. Koos tuhandete eestlastega said peost osa ka Eestit koduks pidavad teiste rahvuste esindajad, tundes end kaasatuna laulupeovaimustusest, kutsutuna osa saama armastusest Eesti vastu, kirjutab arvamusloos Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

Vadim Belobrovtsev: pigem püsiv lahendus kui moodullasteaiad

Vadim Belobrovtsev: pigem püsiv lahendus kui moodullasteaiad

Hiljuti kerkis päevakorrale küsimus Tallinna linna lasteaedade moodulitest ja nendest loobumisest ajal, mil linnas on lasteaiakohti vajaka. Moodullasteaedadest rääkides on oluline meeles pidada seda, et moodulid pole kunagi olnud mõeldud püsi või pikaajalise lahendusena, kirjutab arvamusloos Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Lauluväljak on laulupeoks valmis

Lauluväljak on laulupeoks valmis

Tuhanded suured ja väikesed vaatavad rõõmsalt kalendrisse, sest juubelipeoni on jäänud vaid loetud päevad. Pole vist küll ühtki pere- ja sõpruskonda, keda jätaks laulupidu kuidagi puutumata, kirjutab arvamusloos Lauluväljaku juhataja Urmo Saareoja.

Peapiiskop Viilma: tehke oma südamesse Eestile pesa

Peapiiskop Viilma: tehke oma südamesse Eestile pesa

"ESTO 2019 juhtmõte “Meie tulevik“ kutsub meid üles kaasama noori ja jagama uue tulevikupõlvkonnaga ühist vastutust Eesti tuleviku eest. See ei ole lokaalse tähtsusega, vaid ülemaailmse mõõtmega igatsus ja soov, sest tilluke Eesti meie südames on juba ammu maailmasuurune," ütles EELK peapiiskop Urmas Viilma ESTO 2019 – XII ülemaailmsete eesti kultuuripäevade avajumalateenistusel Helsingi Toomkirikus.

Kas riik kasvatab „lumehelbekesi“?

Kas riik kasvatab „lumehelbekesi“? (1)

Viimastel aastatel on alaealiste töötamist lubavad reeglid muutunud leebemaks. Tööharjumuste ja väärtushinnangute kujundamisel on seadusest olulisem roll kanda lapsevanemal, kirjutab sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna nõunik Kreet Kurvits.

Tondil avati memoriaal langenud Eesti ohvitseridele

Tondil avati memoriaal langenud Eesti ohvitseridele

Tallinnas Kristiine linnaosas Tondi tänaval seisab punastest tellistest hoonete kompleks, mida varasemaid aegu mäletanud inimesed kutsuvad vanast harjumusest Tondi kasarmuteks, kirjutab oma arvamusloos Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe. Ka noorem põlvkond on eelkäijate eeskujul selle üle võtnud, kuigi sõjaväestatud formeeringuid ei ole sinna majutatud juba mõnda aega. 

Õpetajad saavad kõrgemat palka kui kunagi varem
Arvamus Haridus

Õpetajad saavad kõrgemat palka kui kunagi varem (1)

Digiõpikud muudavad õpilaste koolikoti kergemaks ja õppimise iga last arvestavamaks; omavalitsused said põhikoolihoonete nüüdisajastamiseks 45,5 lisamiljonit, kirjutab oma arvamusloos haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Eesti tööturul kestab nõudlus spetsialistide järele

Eesti tööturul kestab nõudlus spetsialistide järele

Nii nagu enamikes arenenud tööstusriikides, on ka Eesti tööturg heas seisus. Kuid selles on ka tugevad pinged. Luuakse uusi töökohti, tööpuudus on madal ja tööhõive on tõusnud. Samas jääb tööturule lisanduvate töötajate arv alla nõudlusele. Ettevõtted konkureerivad nüüd töötajate pärast, mitte vastupidi. Suurenenud tööjõupuudus hoiab palgakasvu kiirena.

Kolm lipuvärvi

Kolm lipuvärvi (2)

Eesti Vabariigi lipp on põikitriibuline sinimustvalge. Kunagi kirjutasin nendest värvidest ajakirjale Akadeemia terve peatüki sarjas "XX sajandi eesti mütoloogia":

JUHTKIRI: Kui palju saaks palka Jumal ise?

JUHTKIRI: Kui palju saaks palka Jumal ise?

Neoliberaalne kapitalistlik majandusmudel, millele andis mõnevõrra elupikendust idabloki kokku varisemine, kipub lagunema. Ray Dalio alustas 1970ndatel New Yorgi kahetoalises korteris investeerimisfirmaga Bridgewater Associates. Täna haldab see üle 100 miljardi dollari ja on maailma suurim riskifond. Alles hiljuti  tõdes Dalio, et kapitalism, mida ta omal ajal kõrgelt hindas, toodab nüüd ebavõrdsust ning peab kas muutuma või välja surema. Ühe võimaliku lahendusena näeb ta suuremaid makse rikkamatele. Muidu tuleb suure paugu asemel järkjärguline koomale tõmbumine, kus kõige enam kannatavad ühiskonna nõrgimad.

Riibe: Kristiine turvalisuse võti on koostöö

Riibe: Kristiine turvalisuse võti on koostöö

Linnaosa turvalisuse kujundamisel ja arendamisel tuleb teha koostööd elanikega. Turvalisus algab tegelikult paljudest teguritest, üheltpoolt tähendab see tihedamat koostööd politsei ja munitsipaalpolitseiga, kuid teiselt poolt saab linn ise linnaplaneerimise puhul arvestada turvalisustegureid.

Laadimine...Laadimine...