Arvamus

JUHTKIRI: USA-s kuulennud, Eestis geenikaardid

JUHTKIRI: USA-s kuulennud, Eestis geenikaardid (1)

Aasta lõpuks on Eesti Geenivaramu projektiga liitunud juba üle 200 000 inimese. Selline valim on piisavalt hea alus tungida inimese ehitusplaani saladustesse. Uurimisprotsess nõuab aega, sest materjal on äärmiselt mahukas, kuid kasu see-eest tohutu.

Miks on ühistranspordis sagenenud kukkumised?

Miks on ühistranspordis sagenenud kukkumised?

Viimastel päevadel on rohkem teemaks tõusnud ühistranspordis kukkumised. Eesti suurima ühistranspordiettevõtte Tallinna Linnatranspordi AS-i bussiteenistuse juht Meelis Tartu selgitab, kuidas bussijuhid olukorda näevad ning selgitab kukkumiste põhjuseid. 

Linnaloodusest on kõigil võimalik osa saada

Linnaloodusest on kõigil võimalik osa saada

"Üsna sageli vahendab ajakirjandus nii-öelda looduse ja betooni vastasseisu. Teemad on emotsionaalsed ja seetõttu võib-olla paljud linlased seda igapäevaselt ei teadvusta, et Tallinn on tegelikult roheline linn," kirjutab arvamusloos Tallinna linnavolikogu esimees Tiit Terik.

JUHTKIRI: Tugev ei löö, vaid kaitseb

JUHTKIRI: Tugev ei löö, vaid kaitseb

Koolikiusamine on olnud suurim Eesti noorte enesetappude põhjus ja me oleme viie suurima koolikiusamisega riigi seas Euroopas. Kõik lapsed peavad tundma end kooliseinte vahel kaitstult. Nad peavad teadma, et neil on teiste silmis väärtus ja neid koheldakse väärikalt. 

Linnar Priimägi: Punane ristikäik

Linnar Priimägi: Punane ristikäik (1)

Vanasti juhatas apteegi kätte punane rist ukse kohal. Siis lõi Rahvusvaheline Punane Rist korra majja, keelates oma kaubamärki kasutada rahalise meditsiiniteenuse juures. Apteegiristid värvusid roheliseks. Mis siis, võib-olla saigi ilusam.

JUHTKIRI: Noorte mäss enne ja nüüd

JUHTKIRI: Noorte mäss enne ja nüüd (1)

Heinz Valk ütles 11. septembril 1988 lauluväljakul oma kõne lõpus kuulsa lause "Ükskord me võidame niikuinii!". Saanud vastutusrikka ülesande rahvas üles kütta, oli ta kirjutanud kõnest kaks nädalat iga päev järjest 6-7 varianti. Kuni jõudis enda meelest õigeni. See näitab, et kõne sündis südamest, ja olulisimast.

Tallinna-Helsingi tunneli vastamata küsimused

Tallinna-Helsingi tunneli vastamata küsimused (1)

Kaht riiki ühendava merealuse tunneli puhul on tegemist objektiga, millel on potentsiaalselt suured mõjud ja riskid. Selle kavandamine ei ole võrreldav mõne kinnistu detailplaneeringu algatamisega, kirjutab arvamusloos riigihalduse ministri nõunik Risto Kask.

RÕIVANUMBRID

RÕIVANUMBRID

Прошла зима, настало лето ─ спасибо Партии за это! Tänavu pidi talveriideid kauem varnas hoidma, alles mais sai need mõneks kuuks ära kappi pandud.

Mustamäe Linnaosakogu liige: Laulupidu seisab ülemal poliitikast

Mustamäe Linnaosakogu liige: Laulupidu seisab ülemal poliitikast

Laulupeotraditsiooni 150. aastapäevale pühendatud suur pidu on saanud ajalooks. Peost osasaanutele jääb see kauaks hinge kui suur rõõmu ning ühtehoidmise aeg. Koos tuhandete eestlastega said peost osa ka Eestit koduks pidavad teiste rahvuste esindajad, tundes end kaasatuna laulupeovaimustusest, kutsutuna osa saama armastusest Eesti vastu, kirjutab arvamusloos Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

Vadim Belobrovtsev: pigem püsiv lahendus kui moodullasteaiad

Vadim Belobrovtsev: pigem püsiv lahendus kui moodullasteaiad

Hiljuti kerkis päevakorrale küsimus Tallinna linna lasteaedade moodulitest ja nendest loobumisest ajal, mil linnas on lasteaiakohti vajaka. Moodullasteaedadest rääkides on oluline meeles pidada seda, et moodulid pole kunagi olnud mõeldud püsi või pikaajalise lahendusena, kirjutab arvamusloos Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Lauluväljak on laulupeoks valmis

Lauluväljak on laulupeoks valmis

Tuhanded suured ja väikesed vaatavad rõõmsalt kalendrisse, sest juubelipeoni on jäänud vaid loetud päevad. Pole vist küll ühtki pere- ja sõpruskonda, keda jätaks laulupidu kuidagi puutumata, kirjutab arvamusloos Lauluväljaku juhataja Urmo Saareoja.

Peapiiskop Viilma: tehke oma südamesse Eestile pesa

Peapiiskop Viilma: tehke oma südamesse Eestile pesa

"ESTO 2019 juhtmõte “Meie tulevik“ kutsub meid üles kaasama noori ja jagama uue tulevikupõlvkonnaga ühist vastutust Eesti tuleviku eest. See ei ole lokaalse tähtsusega, vaid ülemaailmse mõõtmega igatsus ja soov, sest tilluke Eesti meie südames on juba ammu maailmasuurune," ütles EELK peapiiskop Urmas Viilma ESTO 2019 – XII ülemaailmsete eesti kultuuripäevade avajumalateenistusel Helsingi Toomkirikus.

Kas riik kasvatab „lumehelbekesi“?

Kas riik kasvatab „lumehelbekesi“? (1)

Viimastel aastatel on alaealiste töötamist lubavad reeglid muutunud leebemaks. Tööharjumuste ja väärtushinnangute kujundamisel on seadusest olulisem roll kanda lapsevanemal, kirjutab sotsiaalministeeriumi tööelu arengu osakonna nõunik Kreet Kurvits.

Tondil avati memoriaal langenud Eesti ohvitseridele

Tondil avati memoriaal langenud Eesti ohvitseridele

Tallinnas Kristiine linnaosas Tondi tänaval seisab punastest tellistest hoonete kompleks, mida varasemaid aegu mäletanud inimesed kutsuvad vanast harjumusest Tondi kasarmuteks, kirjutab oma arvamusloos Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe. Ka noorem põlvkond on eelkäijate eeskujul selle üle võtnud, kuigi sõjaväestatud formeeringuid ei ole sinna majutatud juba mõnda aega. 

Õpetajad saavad kõrgemat palka kui kunagi varem
Arvamus Haridus

Õpetajad saavad kõrgemat palka kui kunagi varem (1)

Digiõpikud muudavad õpilaste koolikoti kergemaks ja õppimise iga last arvestavamaks; omavalitsused said põhikoolihoonete nüüdisajastamiseks 45,5 lisamiljonit, kirjutab oma arvamusloos haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Eesti tööturul kestab nõudlus spetsialistide järele

Eesti tööturul kestab nõudlus spetsialistide järele

Nii nagu enamikes arenenud tööstusriikides, on ka Eesti tööturg heas seisus. Kuid selles on ka tugevad pinged. Luuakse uusi töökohti, tööpuudus on madal ja tööhõive on tõusnud. Samas jääb tööturule lisanduvate töötajate arv alla nõudlusele. Ettevõtted konkureerivad nüüd töötajate pärast, mitte vastupidi. Suurenenud tööjõupuudus hoiab palgakasvu kiirena.

Kolm lipuvärvi

Kolm lipuvärvi (2)

Eesti Vabariigi lipp on põikitriibuline sinimustvalge. Kunagi kirjutasin nendest värvidest ajakirjale Akadeemia terve peatüki sarjas "XX sajandi eesti mütoloogia":

JUHTKIRI: Kui palju saaks palka Jumal ise?

JUHTKIRI: Kui palju saaks palka Jumal ise?

Neoliberaalne kapitalistlik majandusmudel, millele andis mõnevõrra elupikendust idabloki kokku varisemine, kipub lagunema. Ray Dalio alustas 1970ndatel New Yorgi kahetoalises korteris investeerimisfirmaga Bridgewater Associates. Täna haldab see üle 100 miljardi dollari ja on maailma suurim riskifond. Alles hiljuti  tõdes Dalio, et kapitalism, mida ta omal ajal kõrgelt hindas, toodab nüüd ebavõrdsust ning peab kas muutuma või välja surema. Ühe võimaliku lahendusena näeb ta suuremaid makse rikkamatele. Muidu tuleb suure paugu asemel järkjärguline koomale tõmbumine, kus kõige enam kannatavad ühiskonna nõrgimad.

Riibe: Kristiine turvalisuse võti on koostöö

Riibe: Kristiine turvalisuse võti on koostöö

Linnaosa turvalisuse kujundamisel ja arendamisel tuleb teha koostööd elanikega. Turvalisus algab tegelikult paljudest teguritest, üheltpoolt tähendab see tihedamat koostööd politsei ja munitsipaalpolitseiga, kuid teiselt poolt saab linn ise linnaplaneerimise puhul arvestada turvalisustegureid.

JUHTKIRI: Eluvõimeline visioon eurole

JUHTKIRI: Eluvõimeline visioon eurole (3)

Eestis on praegu üsna ebapopulaarne öelda hea sõna Euroopa Liidu kaitseks. Ei tasu aga siiski unustada, et euroriikide majandusliku ühenduseta, vabakaubanduseta ning tööjõu vaba liikumiseta ei kujutaks me oma igapäevaelu ette. Neid nimetatakse pidulikult aluspõhimõteteks. 

Ajakirjanduse hiilgus ja viletsus

Ajakirjanduse hiilgus ja viletsus (9)

Ma vaatan meelsasti venelaste "Kuutekümmend minutit". Sest see erineb meie "Suud puhtaks"-saatest ühe olulise asja poolest. Eesti televisioonis avaldavad inimesed lõdvalt arvamust, aga venkud, need kaitsevad kirglikult oma veendumusi!

JUHTKIRI: Igatsus oma armsate linnaloomade järele

JUHTKIRI: Igatsus oma armsate linnaloomade järele

Kodu ja kodulinnaga on samuti nagu lähedase inimesega. Kui ta on olemas, siis sa nagu ei märkagi teda, kipud võtma enesestmõistetavana. Aga kui teda pole, siis tunned kohe, et sinu elus  puudub midagi olulist, ja hakkad tema järele igatsema. Tallinnas tunduvad ahvatlemad ehk Brüssel, London, Pariis ja New York, kuid neis suurlinnades viibides võib hakata juba paari nädala pärast tundma puudust armsast Tallinnast. Vanalinn ja Kalamaja hipsteripesa, pargid ja loomaaed, kohvikud ja rannapromenaadid – kõik on nii kodune ja käe-jala juures. Tallinn on suurlinnadega võrreldes rahulikum ja ka puhtam, rohelisem ja värskema õhuga.

Emadepäev kui pilk peeglisse

Emadepäev kui pilk peeglisse (1)

12. mail peame emadepäeva, üht ilusamat ja südamlikumat püha. Õnneks pole seda perekeskset sündmust suudetud veel kaubanduslikult anastada nagu on juhtunud jõuludega ja emadepäeval võime rahulikult võtta aega, et elu ja selle väärtuste üle järele mõelda.

JUHTKIRI: Kes lämmatab sõnavabadust?

JUHTKIRI: Kes lämmatab sõnavabadust?

Praegu räägitakse suurest ohust sõna- ja ajakirjandusvabadusele, ent kui heita pilk minevikku, siis nähtub, et sel teemal on tegelikult piike murtud ka varem. Ajakirjandus, mis deklaratiivses plaanis on Eestis justkui vaba, on alati teataval määral peegeldanud omanike poliitilist meelsust. Samas on seda alati eitatud, kuigi enne valimisi on lehed andnud lausa konkreetseid suuniseid, millise erakonna poolt hääletada.

JUHTKIRI: Quo vadis, vanalinn?

JUHTKIRI: Quo vadis, vanalinn?

Tallinna vanalinn mõjub kohalikule elanikule samamoodi nagu vanatädilt päranduseks saadud hinnaline pross, mida hoitakse sametkarbis, aga enamasti ei tule unikaalne ehe meile meeldegi. Rääkimata sellest, et kannaks seda tavapäeva askelduste juures, isegi pidupäevadel ei pane me seda rinda.

JUHTKIRI: Minevik jätku olevik söömata

JUHTKIRI: Minevik jätku olevik söömata

"Kui räägime Eesti elust, siis sellise pisikese rahva seas tõuseb temperatuur ju palju kiiremini ehk asjad lähevad rutem keema kui suures massis," väidab helilooja Tõnu Kaljuste. "Suurtes riikides kestavad need keemistemperatuurid pikka aega ning lausa laastavad ühiskonda."

PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Elu ja raamat

PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Elu ja raamat (3)

Käisin taaskasutuskeskuse raamatunurgas. Viimati kohtasin seal Mart Ummelast, kes teenis välja oma ühiskondliku töö tunde talle omistatud karistuse eest või õigemini töö eest Tallinna Televisioonis. Aga taaskasutuskeskuse raamaturiiul on kadestamist väärt. Ma ostaksin sealt 50 sendi eest veel hulga raamatuid, kui mul neid juba poleks.

JUHTKIRI: Puhtus hoovi ja südamesse

JUHTKIRI: Puhtus hoovi ja südamesse

Kevad on traditsiooniliselt koristusaeg. Meil on selleks muidugi ka klimaatilised põhjused. Kõik see mitme kuu jooksul lume ja jää all peitunud tolm ja praht pääseb nüüd valla ning kipub kevadel tugevama tuuleiili korral suid ja silmi täitma.

Helsingi tunnel toob laiema valiku õpipaiku ja kontserte

Helsingi tunnel toob laiema valiku õpipaiku ja kontserte

Tallinlase jaoks tähendab Helsingi tunnel muu hulgas suuremat turgu, laiemat valikut kultuurisündmusi ja õppimisvõimalusi, suuremal hulgal lennuühendusi ning võimalust olla osa Stockholmi ja Kopenhaageniga konkureerivast metropolist, kirjutab vandeadvokaat Paul Künnap.

PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Sõda või rahu

PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Sõda või rahu (5)

Maksiim, et pärast kaklust rusikatega ei vehita, seekord ei kehti. Valimised on läbi, aga valimisvõitlus kestab. Võideldakse EKRE vastu ja selle eest, et too erakond ei pääseks valitsusse. Kes võitleb? No lausa kõik – võimust ilma jäävad erakonnad, ajakirjandus, isetekkelised või tekitatud rahvarühmad, feministid ja homod, näitlejad ja luuletajad, tänavale meelt avaldama tulnud inimesed (keda on küll sada korda vähem kui EKRE korraldatud tõrvikurongkäigu osalisi).

JUHTKIRI: Rohkem võlukunsti

JUHTKIRI: Rohkem võlukunsti

Möödunud suve hakul peatas mind Tammsaare pargi lähistel üks kuuekümnendates eluaastates naisterahvas. Pealiskaudse vaatluse põhjal oletasin, et raha ta ilmselt kerjata ei taha.

JUHTKIRI: Kas teil on juba makaronid varutud?

JUHTKIRI: Kas teil on juba makaronid varutud?

Mõnede kanepit armastavate filosoofide meelest peaksid meie noored olema pigem tuules hõljuvad lumehelbekesed kui oma kindla tahte ja meelekindlusega tegutsejad. Kas oleme kuulnud kusagilt, mida peaksid noored inimesed tegema, kui meil ühel päeval pole äkki elektrit ja vett? 

PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Valijad ja hääled

PRIIMÄGI MÕTTEPÄEVIK: Valijad ja hääled (3)

Harari kirjutab, et meie ajal kaotab üksikindiviid vaba tahet ja loovutab otsustusõigust arvutitele. Laseb neil valida personaalseid pakkumisi, et mida võiks tarbida ja kuhu kulutada. (Tänu arvutiprogrammidele reklaami sihtrühmad aina kitsenevad, ahenedes viimaks üheainsa konkreetse inimeseni.)

JUHTKIRI: Äärmuslased tulevad! Tõesti või?

JUHTKIRI: Äärmuslased tulevad! Tõesti või? (2)

Öösiti sõidavad tänavatel mustad autod, kuhu tõmmatakse inimesi, kes jäävad jäljetult kadunuks. Olulisimaks importartikliks on koonduslaagrite okastraat. Umbes sellisena kujutas meedia lähituleviku Eestit Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsiooniläbirääkimiste ajal. Praeguseks tundub võidutsevat terve mõistus ja mustad murepilved Eesti tuleviku kohalt hakkavad hajuma.

JUHTKIRI: Sport täis keemiat

JUHTKIRI: Sport täis keemiat

Hilises teismeeas hakkasin tegelema kergejõustikuga. Ühel päeval ütles spordiarst, et sul on vererõhuga probleemid, pead hakkama neid ravimeid võtma. Ja andis mulle mitu hõbedast lehte, mis olid tihedalt kaetud umbes kahe sentimeetri pikkuste läbipaistvate oranžide kapslitega, mille sees loksus mingi vedelik. Võtsin neid mäletamist mööda umbes kaks tükki, sest mingil põhjusel tundusid need mulle kahtlased, kuigi mingitest sooritusvõimet tõstvatest illegaalsetest preparaatidest tol ajal veel ei räägitud. Sellega minu sportlasekarjäär ka piirdus.

JUHTKIRI: Jalutuskäik läbi aastasadade

Miks mulle meeldib Tallinn? Sest selle linna arvatavalt rohkem kui 800 aasta pikkust ajalugu ei pea lugema ainult õpikuist, vaid see on igal sammul silmaga nähtav ja käega katsutav. Läbi aastasadade ei pea rändama muuseumi vahendusel,  vaid linna säilinud algne tänavavõrk ja hoonestus ise pakuvad selleks võimaluse.

JUHTKIRI: Kas suudame hoida ühte?

JUHTKIRI: Kas suudame hoida ühte?

Oleme harjunud juba Eesti möödunud juubeliaastaga. Vabariigi 101. aastapäeval märkame, et juubel ei kestagi lõpmatult kaua ja peame hakkama jälle argisemalt mõtlema. Mõtlema sellele, mida toovad järgmised sada aastat, millest üks on juba nii märkamatult läbi saanud. Ees seisvatel valimistel saab igaüks meist selles kaasa rääkida. Sest niimoodi võime öelda, millist Eestit me ikka tahame.

Kas Ainar Karlson jääb poksis võitmatuks?

Kas Ainar Karlson jääb poksis võitmatuks?

Eesti meistritiitel poksis riputab kaela kirkaima medali, mis on ühtlasi võistluspääse juunis toimuvatele Euroopa meistrivõistlustele. Kes võtab maksimumi ning võitleb endale Eesti esindaja koha Vana Maailma parimate heitlusele, selgub 23. veebruaril Kalevi spordihallis.

Stockholmi abilinnapea: linna enda korrakaitse on meie linlastele ülioluline

Stockholmi abilinnapea: linna enda korrakaitse on meie linlastele ülioluline

"Meil töötab Stockholmis praegu 80  linnavahti, aga sel aastal tõstame nende arvu sajani," rääkis Tallinna linnaametnikega linnaruumi turvalisuse küsimusi arutamas käinud Stockholmi abilinnapea Erik Slottner. Tema sõnul on linna enda korrakaitseüksus Stockholmis vajalik samadel põhjustel, mis Tallinnas: kaadrinappuses riigipolitseid ei tohiks koormata väiksemate korrarikkumistega.

JUHTKIRI: Kes on hea, kes kehv peremees?

JUHTKIRI: Kes on hea, kes kehv peremees?

Üldsust rabas äsja nagu välk selgest taevast MRP Liinide pankrotiteade. Muidugi ei saa linn lubada, et bussiliinid lihtsalt kinni pannakse, isegi kui seni MRP teenindatute ülevõtmine tähendab miljoneid eurosid lisakulu ja kiirkorras 125 uue bussijuhi leidmist.

JUHTKIRI: Kinnisvaraturg kui elevandiluutorn

JUHTKIRI: Kinnisvaraturg kui elevandiluutorn

Eesti kinnisvaraturg on sisuliselt külmunud, möönab siin 2008. aastani tegutsenud legendärimees Paul Oberschneider. Sama paistab teistes riikides. Nõnda tundub riigi ja/või omavalitsuse rahastatud üürimajade – miks mitte koostöös erakapitaliga – rajamine ühe kaalukama võimalusena, kuidas kinnisvara hinnad taas maale lähemale tuua.

Harry Egipt: lapsed on koolis krambis, muudame seda!

Harry Egipt: lapsed on koolis krambis, muudame seda!

"Tasakaalu saamiseks peab staatiline istumine vahelduma emotsionaalse tegevusega. Kui pole tasakaalu, siis algab koolikiusamine," rääkis  filmioperaator ja reklaamfilmide režissöör Harry Egipt, miks on tantsutunnid koolis vajalikud.

Maksuõppejõud: miks Eesti vaatab pealt, kuidas Google riigist miljoneid maksuvabalt välja pumpab?

Maksuõppejõud: miks Eesti vaatab pealt, kuidas Google riigist miljoneid maksuvabalt välja pumpab? (2)

"Hinnanguliselt teenivad Google ja Facebook Eestis aastas vähemalt 10-15 miljonit eurot reklaamitulu, aga kogu see raha liigub ühtegi maksu maksmata Eestist välja," sõnas ettevõtluskõrgkooli Mainor maksuõppejõud Janus Paurman. kelle sõnul tuleks eeskuju võtta Prantsusmaa digimaksult. "Regulatsiooni saaks rakendada sarnaselt, kuidas mõni aasta tagasi tehti korda internetikasiinode äri – neile, kes üritasid litsentsi tegemisest kõrvale viilida, kohaldati armutult geoblokeeringut."

Laadimine...Laadimine...