Arvamus

JUHTKIRI: Facebook jääb malevale alla

JUHTKIRI: Facebook jääb malevale alla

Malev on noorele inimesele koht, kus ta saab eluks olulise tööõppe. Vanematest kaugel olemine aitab ka iseseisvuda, see sunnib noort inimest iseendaga hakkama saama. Malevas peab noor eakaaslastega näost-näkku suhtlema, mis võib olla tänapäeva suhtlusvõrgustunud noortele ebamugav, kuid äärmiselt vajalik, et täiskasvanute maailmas hakkama saada. 

JUHTKIRI: Koroonakriisi õppetunnid

JUHTKIRI: Koroonakriisi õppetunnid (3)

Tänasest on eriolukord läbi. Mida möödunud kahest kuust õppida võiks? Kõigepealt seda, et Eestit ei saa võtta kui turvalist nurgakest maailmas. Paradoksaalselt on meil lõpmatult räägitud üleilmastumise paratamatusest, samas oleme ise harjunud Eestist mõtlema kui eraldatud ja kaitstud maast.

Statistikaamet: keskmiselt said kõige vähem lapsi Tallinna naised
Arvamus Pere Eesti

Statistikaamet: keskmiselt said kõige vähem lapsi Tallinna naised

"Keskmiselt said kõige vähem lapsi Tallinna naised. Pealinn on seejuures teistest maakondadest ja linnadest pikalt maas: kui summaarne sündimuskordaja Eestis on ligi 1,7 ja Tartumaal koguni 2,3 last naise kohta, siis Tallinna tase jäi 1,4 juurde," kirjutab statistikaameti juhtivanalüütik Alis Tammur.

JUHTKIRI: Rekordid väärivad purustamist

JUHTKIRI: Rekordid väärivad purustamist

Tallinna päeva etteütlus laseb emakeeleteadmisi värskendada. Näiteks millal ikkagi tasub kasutada võõrsõna ning millal käib sõna väikese, millal suure algustähega? Me kohtame pidevalt võõrkeelseid väljendeid, kuid igipõline kunst on olnud nad vajadusel mõnusalt omakeelsete sõnadega asendada.

JUHTKIRI: Millal maksad memme vaeva?

JUHTKIRI: Millal maksad memme vaeva?

Millal maksad memme vaeva? Nii küsib kõigile tuntud rahvalulu salm. Nii küsivad ka mitmed nõudlikud kolumnistid emadepäeva eel. Guugeldage ja näete, kui palju seda lauset on kasutatud. On kurb, kui mõtleme emale ainult emadepäeval. Peaksime seda tegema iga päev, kuni ema veel elab.

Peterson: piirid peavad avanema ettevaatlikult
Arvamus Eesti

Peterson: piirid peavad avanema ettevaatlikult (4)

"Tööjõu liikuvuse osas on piiride avamine kindlasti positiivne uudis, ent seda tuleb teha ettevaatlikult," ütles Ametiühingute Liidu tegevjuht Peep Peterson. "Usalduse taastamine võtab kindlasti aega," tõdes Peterson. "Kiiret efekti ei pruugi piiride avamisel olla." 

Abilinnapea Klandorf: hooli teistest ka jala käies või rattaga sõites!

Abilinnapea Klandorf: hooli teistest ka jala käies või rattaga sõites!

"Uurides jalgratturite ja jalakäijate kohustusi liiklusseaduses, võib kergesti sattuda segadusse. Seaduses seisab justkui, et jalgrattur võib liigelda vaid jalakäija kiirusega ja sõidutee ületamist on parem üldse vältida. Sageli rõhutatakse sedagi, et nõrgem pool jääb liiklusõnnetuses alati suurimaks kannatajaks," kirjutab abilinnapea Kalle Klandorf.

JUHTKIRI: Inimesed sõdurisinelis

JUHTKIRI: Inimesed sõdurisinelis

Jüripäeval, 23. aprillil, tähistati taas veteranipäeva, ehkki praeguse ajaga sobivalt vaikselt. See päev on mõeldud sõjaväelastele ja nende peredele, kes käinud välismissioonidel – nõnda nagu ametlikult väljendatakse, tõstmas "Eesti julgeolekut ja rahvusvahelist tõsiseltvõetavust". 

JUHTKIRI: Raskel ajal tulevad välja tõeliselt lahked südamed

JUHTKIRI: Raskel ajal tulevad välja tõeliselt lahked südamed

ÜRO andmeil läheb raisku ligikaudu kolmandik kogu maailmas toodetud toidust, mis kasvanud Hiina riigi suurusel maa-alal. Sellega on raisatud ka näiteks ligi neljandik põllumajandusveest. Meil jääb suuremates toidukauplustes maha müümata keskmiselt ligi 128 toidukilo päevas. 

Naiste ja meeste ajakasutus – aeg kaob, rollid jäävad?

Naiste ja meeste ajakasutus – aeg kaob, rollid jäävad?

"Ühiskonnas on juba aastaid olnud teemaks töö ja pereelu ühitamine. Praeguses eriolukorras on kodust saanud töökoht ja vastupidi ning inimeste rollid kipuvad segunema. Naised peavad jätkuvalt justkui Hunt Kriimsilmad üheksat ametit, aga kuidas on see aastatega muutunud ja milline on meeste roll?" küsivad statistikaameti juhtivanalüütik Marin Tasuja ja meediasuhete juht Kadri Kütt.

JUHTKIRI: Politsei vajab abipolitseid

JUHTKIRI: Politsei vajab abipolitseid

Tavalisel ajal ei paista mõnigi poliitiline valeotsus või otsustamatus alati silmagi, küll aga kriisides. Kui aastate viisi räägiti vajadusest anda mupo ametnikele volitusi juurde, ei osanud selle otsuse poliitilised pidurdajad muidugi praegu toimuvat ette näha. 

VIDEO! Turvatunde loomiseks tuleb teha kõik, mis võimalik

VIDEO! Turvatunde loomiseks tuleb teha kõik, mis võimalik

"Mupole ja teistele omavalitsuse korrakaitsjatele tuleb anda lisavolitusi, et kergendada niigi ülekoormatud politsei tööd. Sama arvab siseministeeriumi asekantsler Veiko Kommusaar, kes leidis möödunud nädalal meedias, et praeguses olukorras on see eriti aktuaalne," kirjutab arvamusloos Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

VIDEO! KALLE KLANDORF: Praeguses olukorras tuleb kaasata kõik jõud, et turvatunne oleks võimalikult tugev

VIDEO! KALLE KLANDORF: Praeguses olukorras tuleb kaasata kõik jõud, et turvatunne oleks võimalikult tugev (11)

Mupole ja teistele kohaliku omavalitsuse korrakaitsjatele tuleb juurde anda lisavolitusi, et kergendada niigi ülekoormatud politsei töökoormust, kirjutab abilinnapea Kalle Klandorf. "Seda sama arvab Siseministeeriumi asekantsler Veiko Kommusaar, kes avaldas möödunud nädalal meedias, et praeguses olukorras on see eriti aktuaalne. Mupole lisavolituste andmine oleks tõepoolest nii ratsionaalne kui mõistlik."  

Kas rajame Hukkunud  Koroonaohvri hotelli?

Kas rajame Hukkunud Koroonaohvri hotelli?

Kuna hotellid on tühjad, võiks riik mõne neist rendile võtta. Nimetada morbiidse nimega ja paigutada sina järelevalve alla mõneks ajaks inimesed, kes rikuvad karantiini nõuet. Tõenäoliselt mõjuks see paremini kui võimalus saada kuni 2000 eurot trahvi.

Kriisi õppetund: eelistagem eestimaist

Kriisi õppetund: eelistagem eestimaist (1)

Praegu võib vaid kurva muigega tagasi vaadata ajale, mil Eesti unistus seisnes Skandinaavia pangalt saadud kodulaenus, sellelt samalt pangalt liisitud ja hinnalt vaeseks tegevas autos, uusimates IT-vidinates ja einetes mainekates restoranides.

Lauri Laats: uute väärtuste loomise aeg

Lauri Laats: uute väärtuste loomise aeg

"Seda, et teise aastatuhande teine kümnend seesuguse pauguga algab, ei osanud keegi aimata. Kui muretseti, siis pigem selle pärast, et mitmel pool kestvad sõjalised vastasseisud kolmandaks maailmasõjaks ei paisuks," kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats.

JUHTKIRI: Koroona lahenduse ootel

JUHTKIRI: Koroona lahenduse ootel

Niiske ilma või härmatisega võib kuulda kõrgepingeliinide läheduses särinat, mida tekitab koroona efekt. Seesama nähtus ehk elektriosakeste liikumine teatud tingimustel on põhjustanud laevamastides sinakaid Püha Elmo tulesid ehk helendavaid elektrisädemeid. 

Linnar Priimägi: demograafiline lahendus

Linnar Priimägi: demograafiline lahendus (6)

"Corona-viiruse laine kuulutati pandeemiaks. See tähendab meie keeli ülemaailmset taudi. Ehkki nakatunute ja surnute hulk ei küüni kunagise Hispaania ega isegi mitte Hongkongi gripi ohvrite tasemele, ületab paanika suurus omaaegsed mitmekordselt. Inimesed lähevad arust ära," kirjutab arvamusloos Linnar Priimägi. 

JUHTKIRI: Sõda viirusega tuleb võita

JUHTKIRI: Sõda viirusega tuleb võita (2)

Me ei tea veel, kui suurelt levib Tallinnas ja Eestis koroonahaigus, kuid kindlasti soovitame oma lugejail võtta viirust tõsiselt. Kui me käitume mõistlikult ja suudame hoiduda kiusatusest mööda linna ringi tormata, säästame paljusid inimesi tõvevoodist, rääkimata palju rängematest kannatustest.

Majandusanalüütik: koroonaviirus kui majanduse tuleproov

Majandusanalüütik: koroonaviirus kui majanduse tuleproov

"Võitlus koroonaviirusega saab majanduse jaoks olema valus. Õnneks oleme ühiskonnana selleks täna paremini valmis kui iial varem. Sünge hetkeolukorra kõrval ei tohi unustada ka homset päeva, mis võib olla palju helgem, kui suudame praegu ette kujutada," kirjutab SEB Panga majandusanalüütik Mihkel Nestor.

Laats: koroonaviirus nakatas ka majanduse

Laats: koroonaviirus nakatas ka majanduse

"2019. aasta viimasel kuul Hiinas levima hakanud koroonaviirus – mis tänaseks kannab nime COVID-19 – ei ohusta ainult inimeste elu ja tervist, vaid on vaikselt, kuid järjekindlalt nakatanud ka maailma majanduse," kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. 

JUHTKIRI: Hooli elust mitte alkoholist!

JUHTKIRI: Hooli elust mitte alkoholist!

Inimese jaoks, kes alkoholist ei hooli, on täiesti ükskõik kas baar lõpetab võgijoogi müügi kell kolm, kaks või üks öösel. Napsusõbrad ja -sõltlased aga leiavad, et neil peab olema vabadus tarbida etanooli-nimelist mürki piiramatult. 

JUHTKIRI: Linnahall pöörab purjed tuulde

JUHTKIRI: Linnahall pöörab purjed tuulde

Linnavalitsus lõi eelmisel nädalal Tallinkiga käed linnahalli taastamise alustamiseks. Tallinki juht Paavo Nõgene võrdles linnahalli investeeringu suurusjärku, 300 mln eurot, ühe suure laeva ehitushinnaga. Nüüd rajatakse suur laev lihtsalt kaldale. 

Kui pikk on lapse "tööpäev"?

Kui pikk on lapse "tööpäev"?

"Mäng, mäng, mäng on väikese inimese töö…" laulab Ivo Linna. Nagu ka õppimine trenn, robootikaring või muusikakool. Kui pikad ja mitmekesised on meie laste tööpäevad?" arutlevad artiklis statistikaameti juhtivanalüütik Anet Müürsoo ja juhtivtoimetaja Evelin Kivilo-Paas.   

JUHTKIRI: Ratas uude kuuri ja sealt välja

JUHTKIRI: Ratas uude kuuri ja sealt välja

Leian, et elame praegu veel ajal, mil meil on punktist A punkti B liikumiseks palju tervislikke variante. Mõelge – kui näiteks aastal 2120 on peamiseks liikumisvõimaluseks teleportatsioon, siis pole ju peaaegu üldse vaja ennast liigutada.

PANGALIIT: Pettuste ohvriks langemast päästavad kaine talupojamõistus ja umbusk

PANGALIIT: Pettuste ohvriks langemast päästavad kaine talupojamõistus ja umbusk

Viimasel ajal on oluliselt aktiviseerunud elanikkonna vastu suunatud peturünnakud, kus erinevate tehniliste vahendite ning psühholoogiliste nippide abil trikitatakse inimesi avama ligipääs oma pangakontole või tegema ise ülekandeid kurjategijate käsutuses olevatele kontodele. Kahjuks on sellistel juhtudel kahju kannatajal oma raha tagasisaamise võimalus kaduvväike, investeerimispettuste puhul on tihti petiste kätte usaldatud ka laenuraha ja teadaolevalt vähemalt ühel korral on sellise petuskeemi ohvriks langemine lõppenud kannatanule vabasurma minekuga.  

JUHTKIRI: Teater teeb rikkaks

JUHTKIRI: Teater teeb rikkaks

"Võib kaotada ära kirjanduse, kino, teatri ja kõik muud asjad, aga siis me jääme väga-väga vaeseks," ütleb tänases lehes linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen.

JUHTKIRI: Tallinnal on tulevikku

JUHTKIRI: Tallinnal on tulevikku

Kuna noored on meie tulevik, siis on ka linnal, kus noored ennast hästi tunnevad, tulevikku. Värske rahulolu-uuring näitab, et enamik Tallinna inimesi tunneb end oma kodulinnas väga hästi ja rahulolevalt ning neil on siin hea elada. Uuringu järgi ei kipu enamik tallinlasi siit ära kolima, kuigi nooremapoolsel rahval on isu vahepeal pisut maailmas ringi vaadata. 

Miks kulub riigiasutusel kirja saatmisele kuu aega?

Miks kulub riigiasutusel kirja saatmisele kuu aega? (1)

"Tundub, et kaasamine ja osalemine riigiasutuste portaalides on vaid õngekonks lihtsameelsetele. Kui isegi tuntud teadustöötajal kulub oma ettepanekute selgeks tegemiseks pool aasta jagu kirjavahetust, mida peab siis tegema veel tavakodanik?" küsib arvamusloos Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant Jaak Uibu.

JUHTKIRI: Laske lapsed autost välja!

JUHTKIRI: Laske lapsed autost välja!

Kantar Emori uurimuse järgi hakkab tallinlaste seas võimust võtma uus trend – lapsi ei veeta kodust kooli, koolist trenni või huviringi ja õhtul koju tagasi enam autoga, nagu see veel mõned aastad tagasi kombeks oli. Selle asemel läheb enamik lapsi kooli ise, ühistranspordiga või jalgsi. Elu pealinnas on nii palju turvalisemaks muutunud, et vanemad julgevad oma võsukestel omapäi ka huviringi minna.

Loone: töötajate õigused ja huvid vajavad suuremat kaitset

Loone: töötajate õigused ja huvid vajavad suuremat kaitset

Riigikogu ametiühingute toetusrühm kohtus kolmapäeval keemikute ametiühinguga, kus üheskoos peeti nõu, kuidas tagada paremaid töötingimusi ning kuidas kaitsta töötajate õigusi ja huve seadusandlikul tasandil etemini. Samuti arutati, kuidas võiks ametiühingute positsiooni tulevikus veelgi parandada.

Venemaa hakkas liikuma. Aga millises suunas?

Venemaa hakkas liikuma. Aga millises suunas? (1)

Venemaa president Vladimir Putin on alustanud muutustega, mille peatset toimumist küll kõik aimasid, ent ometi tulid need sisult ja ajaliselt ootamatult. Ühtäkki polegi enam Donald Trumpi tagandamisprotsess, lõpulejõudev Brexit ning pinged Lähis-Idas suurim välispoliitiline küsimus, kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats.

Naistevastane vägivald ei kuulu kaasaegse Eesti kultuuriruumi

Naistevastane vägivald ei kuulu kaasaegse Eesti kultuuriruumi

Ajal, mil pseudokaastundest õhutatud globalistid räägivad vajadusest lõimida üle Vahemere parema elu poole pürgivaid majandusmigrante, ei tohi unustada, et ühes migratsioonilainega jõuavad meieni ka tõekspidamised sellest kultuuriruumist, kus naisi peetakse teisejärgulisteks inimesteks, kirjutab arvamusloos Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson. 

JUHTKIRI: Ravimikriis kui krooniline haigus

JUHTKIRI: Ravimikriis kui krooniline haigus (1)

Meedia vahendatud kriisid ei pruugigi olla kõige ohtlikumad. Ravimikriisi ohvrite arvu Euroopas võib ainult oletada. Esiteks on mõne tableti võtmata jätmisest tekkivat kahju inimesele keeruline konkreetselt mõõta. Ja teiseks, ravimikriisist küll kirjutatakse, aga need teated asuvad kusagil tagaplaanil.

Tõnis Liinat: Miks peame rääkima maksudest?

Tõnis Liinat: Miks peame rääkima maksudest?

Mõnda aega tagasi alustas peaminister Jüri Ratas maksudebatti. Kuigi osalt on seda saatnud inimeste pahameel ja opositsiooni populistlikud loosungid, peaks sellest väitlusest huvituma kogu ühiskond, kirjutab Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Listeeriast – rahulikult ja hüsteeriata

Listeeriast – rahulikult ja hüsteeriata (1)

Listerioosi levikut soodustab valmistoitude populaarsus ja lai levik. Kuna haigussümptomite teke võtab aega, siis suurtes kogustes saastunud pakendatud toit võib olla jõudnud juba kümnetesse riikidesse müügile, enne kui ta tuvastatakse, kirjutab meditsiiniteaduste doktor Mari Järvelaid.

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

Virisemine ja kõige kohta halvasti ütlemine on otsekui eestlaste rahvussport, mis nagu aitaks keha ja vaimu turgutada. Tihti pole me rahul näiteks oma haridusega. Nüüd aga näitas PISA test, et meie õpilaste tulemused on Euroopa parimad.

Tulevikus saab Viimsist Tallinna trammiga

Tulevikus saab Viimsist Tallinna trammiga (1)

"Aga kui saaks Viimsist Lubja Pargi ja Reisi parklast 21 minutiga Kadriorgu trammiga, kas sina jätaksid oma sõiduki antud parklasse ja kulgeksid mõnusalt trammiga Tallinna kesklinna suunas?," küsib Viimsi volikogu liige Oliver Liidemann. 

JUHTKIRI: Laiskus pole vabandus

JUHTKIRI: Laiskus pole vabandus

Istuda ja mitte midagi teha on väga lihtne. Me istume igal pool: autos, ühistranspordis, tööl, kodus, söögilauas. Lisandub veel üha rammusam toit ning peagi võib end fotolt või peeglist nähes kurvastada, et näed välja nagu kakuke.

Peeter Schamardin: kahenäoline pensionireform

Peeter Schamardin: kahenäoline pensionireform

"Ajal, mil pensionireformi põhiline arutelu käib lihtsa küsimuse ümber – kas raha välja võtta või sambasse jätta, vaatab teadlik pensionikoguja olukorda läbi hoopis teiste prillide: kuidas tulevasest reformist maksimaalselt kasu saada?," kirjutab arvamusloos SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin.

JUHTKIRI: Juhiluba ei tee veel taksojuhti

JUHTKIRI: Juhiluba ei tee veel taksojuhti

Kuulasin laevaga Tallinna sõites kõrvaklappidest ühte vana meremehelugu, Marko Matvere hääl kõlas laulu alguses süngelt, kui ta teatas, et neil on kapteniks üks vangist pääsnud mees ja pootsmanil on tapja nägu ees.

JUHTKIRI: Mure korral aitab sõber, mitte pudel

JUHTKIRI: Mure korral aitab sõber, mitte pudel

Alates ajast, kui Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart avaldas, et alkoholimüügile tuleb seada rangemad piirangud, ei ole see teema kedagi külmaks jätnud. Arvamust avaldavad kaupmehed, baaride ja restoranide pidajad ning hotelliäris tegutsejad.

Laadimine...Laadimine...