Arvamus

SASS HENNO: Vägivalda kasutavad ebakindlad mehed

SASS HENNO: Vägivalda kasutavad ebakindlad mehed (1)

"Naistevastane vägivald on massiline, iga neljas naine on kannatud vägivalla tõttu – teda on ahistatud, löödud või alavääristatud. Tugikeskusi on vaja nii palju, et naine saaks konflikti korral kiirelt ja lihtsalt sinna pöörduda," ütles kirjanik Sass Henno.

MERLE ALBRANT: Ohvrid julgevad rohkem abi küsida

MERLE ALBRANT: Ohvrid julgevad rohkem abi küsida

"Statistika näitab nii meil kui ka mujal Euroopas päris suurt ohvrite arvu. Uuringute järgi on Eestis kogenud vägivalda iga neljas naine. Samal ajal suureneb politseisse pöördunute arv," rääkis võrdse kohtlemise õigusekspert Merle Albrant.

Ajakirjandus vajaks ise  ajakirjanduseksperimenti

Ajakirjandus vajaks ise ajakirjanduseksperimenti (1)

Kui meediatöötaja proovis töömeheks maskeerituna tungida linnavalitsuse majja, kus ta linnapea nõunikule Tuuli Kochile vahele jäi, põhjendas Eesti Meedia seda ajakirjandusliku eksperimendiga. Umbes samamoodi oli Soome rahvusringhääling YLE proovinud, kui lihtne on kollase ohutusvesti, kiivri ja treppredeliga varustatud isikul mõnda asutusse pääseda.

JUHTKIRI: Ka väikerahvas võib olla suur

JUHTKIRI: Ka väikerahvas võib olla suur

Klõpsasin telekapuldi nuppu, et jõuda ühele klassikakanalile. Tahtsin müra asemel midagi, mis rahustaks. Kanalil mängisid Berliini filharmoonikud ja dirigendipuldis polnud keegi muu kui meie oma Neeme Järvi. Loo lõppedes kõlanud aplausi ajal mõtlesin, kas see on ikka päris tavaline, et Eesti dirigent juhatab parajasti siis, kui sa klassikakanali avad. Muidugi oli see juhus, kuid kõnekas.

Boroditš: mängud töötajate palkade ümber tuleb lõpetada

Boroditš: mängud töötajate palkade ümber tuleb lõpetada

Tallinna Linnatranspordi AS soovitab sotsiaaldemokraatidest Tallinna Linnavolikogu saadikutel lõpetada spekulatsioonid bussi-ja trammijuhtide palkade teemal ning lasta ettevõttel täita ametiühinguga sõlmitud kollektiivlepingus sätestatud palgatõusu tingimusi. "Inimeste palgaootustega ei tohi mängida. TLT AS leppis ametiühinguga kokku nii palgatõusu suuruse kui ka perioodi, mille jooksul uued töötasud ettevõttes kehtestatakse, ning peab oma lubadustest kinni," sõnas linnatranspordi juht Deniss Boroditš.

JUHTKIRI: Riskantne töö nõuab ka suuremat hüvitist

JUHTKIRI: Riskantne töö nõuab ka suuremat hüvitist

Öeldakse küll, et õnnetus ei hüüa tulles, siiski on ohuolukordi ja tööalasid, kus riskid suuremad ja ohutusreeglite selgus esmavajalik. Näiteks metallitööstuses, kus tänavu on juhtunud kõige rohkem tööõnnetusi. Ja üldse igas ettevõttes, kus töötajail tuleb tegemist teha masinate ja seadmetega.

LAURI LEESI: Jälestan põhikooli riiklikke eksameid

LAURI LEESI: Jälestan põhikooli riiklikke eksameid (3)

"Ma tahaks riiklike eksamite väljamõtlejatelt küsida, kas koolijuht ei ole siis oma koolis riiklik, kas meie kooli emakeele õpetaja ei ole riiklik. Keda me umbusaldame? Kas Eesti õpetajat? Või Eesti koolijuhti?" küsis Prantsuse lütseumi endine direktor Lauri Leesi, kelle hinnangul võiks põhikooli riiklike eksamite asemel iga kool ise eksameid korraldada. 

ANDRES RAID: Miks peab ellu jääma vaid tugevam?

ANDRES RAID: Miks peab ellu jääma vaid tugevam? (1)

"Vägivaldsed noortejõugud on sellise ühiskonna sünnitis, kus igast kanalist rõhutatakse, et ellu jääb vahendeid valimata vaid tugevam. Nii konkureerivadki meil haiglad ja koolid, vanaemad ja vanaisad, ettevõtted ja kontorid," kirjutab saatejuht Andres Raid.

Vsevolod Jürgenson: hea haridus sõltub kooli ja kodu koostööst

Vsevolod Jürgenson: hea haridus sõltub kooli ja kodu koostööst

"Head õpetajad muudavad tunni huvitavaks, ent tulemuste saavutamiseks on äärmiselt oluline kooli ja kodu koostöö. Perekonnas valitsevad hoiakud vormivad lapse maailmapilti. Kool ei saa teadmisi vägisi anda, kui kodus räägitakse vaid šoppamisest ja viimase seebika sündmustest," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

JUHTKIRI: Koputus uinuvale südametunnistusele

JUHTKIRI: Koputus uinuvale südametunnistusele

Igaüks on oma õnne sepp ja saatuse valaja, ütleb laulusalm. Koolitarkus üksinda aga ei tee meid nii targaks, et oskame valada head õnne. On vaja mõlemat, nii tarkust kui ka südametunnistust, et mitte eksida õigelt rajalt. 

Taavi Aas: otsime taas üles ühtsustunde!
Arvamus Eesti

Taavi Aas: otsime taas üles ühtsustunde!

Üksmeel õigel hetkel tõi Eestile iseseisvuse, kirjutab Tallinna linnapea Taavi Aas, kelle sõnul ei tohi aga ükski iseseisev riik loorberitele puhkama jääda. "Eesti on üle saanud tardumusest. Eesti edulugu on tagasi," kinnitab Aas.

JUHTKIRI: Lastelt laenuks saadud maa vajab harimist

JUHTKIRI: Lastelt laenuks saadud maa vajab harimist

Me pole oma põlde ja viljakandvat maad saanud päranduseks vanavanematelt, vaid oleme selle kõik võtnud laenuks oma lastelt, väidab praegu põllul vilja niitev Virumaa viljakasvataja Olav Kreen. Nii oli öelnud tema isa, ja ka mees ise tegutseb seda tõetera järgides. Maa peab olema haritud ja tuleb järgmisele põlvele edasi anda vähemalt sama heana, nagu see kord vanematelt saadi.

Alina Tubli: esimese lapse sünni edasi lükkamine vähendab sündivate laste arvu

Alina Tubli: esimese lapse sünni edasi lükkamine vähendab sündivate laste arvu (1)

"Ma keskenduks rahvastikukriisi asemel hoopis teisele põhjusele, mida (esimese) lapse saamise edasi lükkamine põhjustab. Nimelt, pärast otsuse vastu võtmist võib selguda, et lapse saamine ei ole üldsegi nii kerge ja kiire protsess," kirjutab Pirita linnaosa vanem Alina Tubli. "Vanuse kasvades hakkavad rasestumist ja lapse lõpuni kandmist järjest enam mõjutama ka olemasolevad ja läbi põetud haigused, elustiil ning stress ning seda mitte ainult kuldses keskeas, vaid juba kolmekümnendate alguses."

Vsevolod Jürgenson: Eesti väärib uut Vabadussõja võidusammast

Vsevolod Jürgenson: Eesti väärib uut Vabadussõja võidusammast (2)

"Sel aastal tähistame Eesti Vabariigi 100 aastapäeva. Kõikjal peaks valitsema ülev ja pidulik meeleolu, ent meie riikluse kättevõitmisel ja kindlustamisel olulist rolli mänginud Vabadussõja mälestuseks püstitatud monument, on kuni oktoobri lõpuni taas ümbritsetud ehitustellingutest," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

MARIKA: Ärge laske inimesel päikese käes magama jääda

MARIKA: Ärge laske inimesel päikese käes magama jääda (1)

"Mul on olnud juhtum küll sel aastal, kui laps sai kuumarabanduse. Mitu päeva oli palavikuga voodis, see oli ikka õudne," kirjeldas Marika (27). "Olge rohkem varjus ja vaadake ka ringi, ehk keegi juhuslikult jääb päikese käes magama. Sel juhul aidake teda, sest võib-olla päästate ta elu sellega."

Tõnis Liinat: ühiskondlik töö annab võimaluse halb tegu heastada

Tõnis Liinat: ühiskondlik töö annab võimaluse halb tegu heastada (1)

"Kui enamus kuuleb väljendit üldkasuliku töö (ÜKT) tegijad, siis neile tuleb esmalt silme ette paadunud kriminaal. Tegelikult on tegu inimestega, kes oma karistuse kandmisega aitavad korras hoida linnaosa," kirjutab Tõnis Liinat, Pirita Linnaosa Valitsuse arendusnõunik. "Olukorrast, kus korrarikkujad saavad  oma patud tööga heaks teha, võidame kõik."

FOTOD! REPORTAAŽ HELSINGIST: Kas Trump müüb kohtumisel Baltimaad Putinile maha?

FOTOD! REPORTAAŽ HELSINGIST: Kas Trump müüb kohtumisel Baltimaad Putinile maha? (3)

"Seda peetakse Soomes siiski võimalikuks, et Trump võib anda Putinile lubaduse lõpetada Nato sõjalised harjutused Venemaa piiri lähistel ja seehulgas ka Baltikumis – vastutasuks näiteks Putini lubadusele lõpetada Venemaa toetus Iraanile," kirjutab kolumnist Sami Lotila. "Samasuguse lubaduse andis Trump Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile Lõuna-Korea kohta, aga ebaselge on siiski veel see, kas lubadus viiakse ka ellu."

Vsevolod Jürgenson: kas Helsingist algab täna tee uuele pingelõdvendusele ja kindlamale rahule?

Vsevolod Jürgenson: kas Helsingist algab täna tee uuele pingelõdvendusele ja kindlamale rahule? (2)

"On üks inimõigus – õigus elule, millel pole alternatiivi ja Helsingi kohtumisel seisavad nii Donald Trump kui Valdimir Putin just selle eest. Tunnustagem nende püüdlusi liikuda parema maailma poole ning ärgem takerdugem oluliste väärtuste hindamise asemel arutlustesse Ameerika ja Venemaa võimul olevate presidentide veidrustest ja iseloomude eripärast," kirjutab Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

JUHTKIRI: Ärme pane lastele pidureid

JUHTKIRI: Ärme pane lastele pidureid

Kui mu esimene laps läks kahe ja pooleselt lasteaeda, olid tal kõik tähed sulaselged. "Rohelise"  emana eeldasin, et ka lasteaias jätkub lapse arendamine sama hoogsas tempos. Ent ühel lasteaia üritusel kuulsin umbes midagi sellist: "Te kõik arvate, et teie lapsed on geeniused – aga meie õpetame neile esmalt lihtsaid asju nagu pepu pühkimine." See kõlas kahjuks nii, nagu oleks alumine ots tähtsam kui ülemine.

Vsevolod Jürgenson: meie poliitika vajab uut lähenemist

Vsevolod Jürgenson: meie poliitika vajab uut lähenemist

"Võime ju ironiseerida Venemaaga suhete normaliseerimist pooldavate riikide populistliku naivismi üle, ent kas poleks siiski mõistlikum veidi järele mõelda, kas Austria dialoog Venemaaga või Itaalia soov kaubandussanktsioone pehmendada ongi nii vanameelne ja rumal, nagu meile püütakse selgitada," kirjutab Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

AIVAR MÄE: Uus ooperiteater võiks kerkida laenuta

AIVAR MÄE: Uus ooperiteater võiks kerkida laenuta

"Meie teedevõrgu väljaarendamiseks tasuks tõesti laenu võtta, sest logistika on tänapäeval väga oluline. See reguleerib majandust ja võimaldab jõuda Eestis ükskõik mis punkti pooleteist-kahe tunniga," ütles Rahvusooper Estonia peadirektor Aivar Mäe.

Vsevolod Jürgenson: Eesti pensionisüsteem vajab loovat lähenemist

Vsevolod Jürgenson: Eesti pensionisüsteem vajab loovat lähenemist

"Selle asemel, et hädaldada ja kurja saatust süüdistada, tuleks põdur pensionisüsteem tõhusale jõutreeningule suunata, et see suudaks nii täna kui ka aastate pärast meie hallpäid elutormide eest kaitsta ning vaesustondi minema peletada. On vaja vaid tahet ja südametunnistust," kirjutab Mustamäe linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

Riibe: Kristiine linnaosas on ettevõtlust soosiv majanduskeskkond

Riibe: Kristiine linnaosas on ettevõtlust soosiv majanduskeskkond

"Kristiine linnaosa on hea ja sobilik piirkond ettevõtluse arendamiseks. Nimelt on meil hea logistiline ühendus kõikide linnaosadega, asub ju Kristiine linnaosa Tallinna keskmes, mis soosib igati inimeste valmisolekut tegelema ettevõtlusega, siia rajatakse uusi büroohooneid ja kõik vajalik ettevõtluseks on lähedal," kirjutab Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

JUHTKIRI: Kes kardab rääkida kõrgkorruptsioonist?

JUHTKIRI: Kes kardab rääkida kõrgkorruptsioonist?

Korruptsiooniuurijad teevad vahet tänava- ja kõrgkorruptsioonil. Tallinnas ilmnenud korruptsioonijuhtumid liigituvad sisuliselt tänavakorruptsiooniks. Näiteks juhtum, kus Sõle spordikeskuse juhtivtöötaja olevat parema trenniaja andmiseks ühelt klubijuhatajalt altkäemaksu norinud. Muidugi on raske pidada kõrgkuritegevuseks ka linnatranspordis toimunut, kus üks tegelane olevat varuosade, remondi ja bussiostuhangetega susserdanud.

URMAS SÕÕRUMAA: Kinnisvara seista laskmine ei tohiks olla kasulik

URMAS SÕÕRUMAA: Kinnisvara seista laskmine ei tohiks olla kasulik (1)

"Mul on kogu aeg hinge kriipinud see, et Tallinnas, kus laevaga saab sõita sisuliselt kesklinna, on inimeste liikumine sadamast edasi äärmiselt vaevarikas," rääkis ettevõtja ja kinnisvarametseen Urmas Sõõrumaa. "Tegelikult võiks sadamast viia linna poole ilus allee. Tulija ei peaks lume ja lörtsiga erinevatest teedest üle jooksma ja autode vahel eluga riskima."

Doktor Ralf Allikvee: Eesti vajab kolmanda suurhaiglana Tallinna haiglat

Doktor Ralf Allikvee: Eesti vajab kolmanda suurhaiglana Tallinna haiglat (1)

"Tallinna linna loogiline plaan ühendada ITK ja LTK loob lõpuks olukorra, kus uuest Tallinna haiglast ei saa riik enam niisama mööda vaadata, nagu seni aastakümneid on tehtud. Tekkival Eesti suurimal haiglal on tugev potentsiaal pakkuda parimat raviteenust nii Tallinnas kui ka mujal Põhja-Eestis ning eks see paneb seni eristaatust nautinud haiglaid muretsema," leiab Ida-Tallinna Keskhaigla juht doktor Ralf Allikvee, kelle sõnul seni on räägitud Eestis haiglate võrgustumise nime all vaid kahest üleriigilisest kompetentsikeskusest – Tartu Ülikooli Kliinikumist ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.

MAIMU BERG: Läheksin tagasi suulise eksami juurde
Arvamus Haridus

MAIMU BERG: Läheksin tagasi suulise eksami juurde

"Nüüd enam suulisi eksameid ei harrastata, aga mina läheksin tagasi vana hea suulise eksami juurde, et saaks aru, kuidas inimene oskab end väljendada," sõnas kirjanik Maimu Berg. "Kui eksameid ei ole, võiks olla vähemalt testid või midagi muud eksamitaolist, mis kohustaks õpilast aastate jooksul õpitud asjad veel kord läbi vaatama."

JUHTKIRI: Õhuke või tugev riik?

JUHTKIRI: Õhuke või tugev riik?

Töötus tuleb viia ajutiselt võimalikult kõrgele, et inimesed tööd väärtustaksid. Alampalka ei maksa tõsta, sest see jätab inimesed tööta. Maksud peavad olema madalad. Kellele need kuldsed mõtted kuuluvad? Loomulikult on need pärlid pärit meie riigireformijate seltskonna sõnavõttudest.

JUHTKIRI: VEB-fond: omakasu või riigireetmine?

JUHTKIRI: VEB-fond: omakasu või riigireetmine? (1)

Venemaa Vnešekonombanki 1991/92. a kinni külmunud raha saaga ja see, kuidas üks Peterburi viinakompanii suutis sealt Eesti Panga võltskirja alusel 32,3 mln dollarit "lahti sulatada", on üks viimastel aastatel kõige enam meedias kajastatud teemasid. Paradoksaalne, kuid vaatamata, et seda on uurinud nii riigikogu erikomisjon kui ka riigikontroll, meediast rääkimata, leidub hulk vastamata küsimusi.

Ilvi Jõe-Cannon: "See oli aeg, kus kõik oli võimalik!"

Ilvi Jõe-Cannon: "See oli aeg, kus kõik oli võimalik!"

"Üks tuttav ütles Mati Hindile: ära sõida ühendriikidest koju tagasi, aga tema ütles, et ma ei saa, ma pean ikka minema - ta on ikka väga julge inimene," meenutas politoloog Ilvi Jõe-Cannon Rahvarinde ühe juhttegelase Mati Hindi visiiti USAsse. Ühendriikidesse jäämist soovitati Hindile viitega, et kodus võidakse ta vangi panna. N Liidu lagunemiseni jäi siis veel kaks aastat.

Heinz Valk: "See oli unikaalne aeg, kus olime väga üksmeelsed."

Heinz Valk: "See oli unikaalne aeg, kus olime väga üksmeelsed."

"Võhivõõrad inimesed tulid tänaval vastu - tänasid, naeratasid, ütlesid midagi positiivset ja toetavat," meenutas Heinz Valk Rahvarinde algusaegu. "Esines lausa uskumatuid asju: siiasamasse Mainorisse tuli ükskord tulla hoopis teisest Tallinna otsast, ja küsisin taksojuhilt, mis ma võlgnen. Taksojuht vastas, et teie käest ei võta ma midagi."

 

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks

JUHTKIRI: Haigla hurmavalt hubaseks (1)

Hea haigla peab olema hubane. Kui inimene end hästi tunneb, suudab ta kiiremini paraneda ning ka arstid suudavad mõnusas ümbruses paremini ravida. Inimese toonuse tõstmisele on tema meeleolu ravimise ajal sama tähtis kui õnnestunud operatsioon.

KAIA LAUR: Mida rohkem kaameraid, seda suurem kasu

KAIA LAUR: Mida rohkem kaameraid, seda suurem kasu

"Minu arvates on liikluskaameratest kasu ja kui neid oleks rohkem, oleks ka kasu suurem. Need kaamerad võiksid jälgida üldist liikluskultuuri, mitte ainult sõidukite kiirust," rääkis Eesti bussijuhtide ühingu Tallinna regiooni juht Kaia Laur.

KARL MADIS: Emast teeb hea ema hea süda ja lapse mõistmine

KARL MADIS: Emast teeb hea ema hea süda ja lapse mõistmine

"Kõik emad õpetavad ausust, lugupidamist vanemate inimeste vastu, viisakust ja üldse elu põhiväärtusi," ütleb laulja Karl Madis. "Ema oli teiste inimeste suhtes väga tolerantne. Ütles, et igaüks elab oma elu ja pole mõtet neid arvustada, kui pole ise nende elu elanud."

ENNO TAMM: Bussirajal sõelumine on tõsine probleem

ENNO TAMM: Bussirajal sõelumine on tõsine probleem (2)

"Liikluskaameratel on distsiplineeriv ja ennetav mõju, kuid ühtlasi saab nende poolt jäädvustatud materjali kasutada konfliktsituatsioonide selgitamisel ja hindamisel," ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm, kelle hinnangul võiks Tallinnas liikluskaameraid rohkem olla.

JUHTKIRI: Tark juht valib piletita sõidu

JUHTKIRI: Tark juht valib piletita sõidu

Selle aasta 1. juunist annab riik sisuliselt kogu Eestile võimaluse minna üle tasuta transpordile. Tark juht kasutaks selle võimaluse oma kodukandi inimeste heaks ära. Ent virisejaid jätkub alati – nii nagu ennustati katastroofi Tallinna tasuta transpordile, kuigi nüüd kopeerivad seda mitmed maailma linnad.

JUHTKIRI: Meedia tõe või umbluu teenistuses

JUHTKIRI: Meedia tõe või umbluu teenistuses

Eesti on teinud otsuse, et suunab rohkem raha teadusesse. Meie Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere kinnitab tänases lehes, et see toob otsest kasu kogu ühiskonnale – näiteks majanduskriisi ajal panid Põhjamaad rohkem raha teadusesse ja lükkasid nii riigile taas hoos sisse. Teadus ehk teadmine ja ka haridus teevad inimeste elu paremaks.

LEMBIT POOLAK: Taksondust peab kontrollima!

LEMBIT POOLAK: Taksondust peab kontrollima! (1)

"Täna on aga olukord, kus taksosid saab kontrollida, sõidujagamisteenust pakkuvaid sõidukeid aga mitte. See ei ole õiglane," tõdeb Eesti taksojuhtide liidu juhatuse viimane esimees Lembit Poolak. "Üldiselt ma ei soovitaks klientidel minna nendesse sõidukitesse, millel puudub taksotähistus."

Laadimine...Laadimine...