Arvamus

JUHTKIRI: Koroona lahenduse ootel

JUHTKIRI: Koroona lahenduse ootel

Niiske ilma või härmatisega võib kuulda kõrgepingeliinide läheduses särinat, mida tekitab koroona efekt. Seesama nähtus ehk elektriosakeste liikumine teatud tingimustel on põhjustanud laevamastides sinakaid Püha Elmo tulesid ehk helendavaid elektrisädemeid. 

Linnar Priimägi: demograafiline lahendus

Linnar Priimägi: demograafiline lahendus (6)

"Corona-viiruse laine kuulutati pandeemiaks. See tähendab meie keeli ülemaailmset taudi. Ehkki nakatunute ja surnute hulk ei küüni kunagise Hispaania ega isegi mitte Hongkongi gripi ohvrite tasemele, ületab paanika suurus omaaegsed mitmekordselt. Inimesed lähevad arust ära," kirjutab arvamusloos Linnar Priimägi. 

JUHTKIRI: Sõda viirusega tuleb võita

JUHTKIRI: Sõda viirusega tuleb võita (2)

Me ei tea veel, kui suurelt levib Tallinnas ja Eestis koroonahaigus, kuid kindlasti soovitame oma lugejail võtta viirust tõsiselt. Kui me käitume mõistlikult ja suudame hoiduda kiusatusest mööda linna ringi tormata, säästame paljusid inimesi tõvevoodist, rääkimata palju rängematest kannatustest.

Majandusanalüütik: koroonaviirus kui majanduse tuleproov

Majandusanalüütik: koroonaviirus kui majanduse tuleproov

"Võitlus koroonaviirusega saab majanduse jaoks olema valus. Õnneks oleme ühiskonnana selleks täna paremini valmis kui iial varem. Sünge hetkeolukorra kõrval ei tohi unustada ka homset päeva, mis võib olla palju helgem, kui suudame praegu ette kujutada," kirjutab SEB Panga majandusanalüütik Mihkel Nestor.

Laats: koroonaviirus nakatas ka majanduse

Laats: koroonaviirus nakatas ka majanduse

"2019. aasta viimasel kuul Hiinas levima hakanud koroonaviirus – mis tänaseks kannab nime COVID-19 – ei ohusta ainult inimeste elu ja tervist, vaid on vaikselt, kuid järjekindlalt nakatanud ka maailma majanduse," kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. 

JUHTKIRI: Hooli elust mitte alkoholist!

JUHTKIRI: Hooli elust mitte alkoholist!

Inimese jaoks, kes alkoholist ei hooli, on täiesti ükskõik kas baar lõpetab võgijoogi müügi kell kolm, kaks või üks öösel. Napsusõbrad ja -sõltlased aga leiavad, et neil peab olema vabadus tarbida etanooli-nimelist mürki piiramatult. 

JUHTKIRI: Linnahall pöörab purjed tuulde

JUHTKIRI: Linnahall pöörab purjed tuulde

Linnavalitsus lõi eelmisel nädalal Tallinkiga käed linnahalli taastamise alustamiseks. Tallinki juht Paavo Nõgene võrdles linnahalli investeeringu suurusjärku, 300 mln eurot, ühe suure laeva ehitushinnaga. Nüüd rajatakse suur laev lihtsalt kaldale. 

Kui pikk on lapse "tööpäev"?

Kui pikk on lapse "tööpäev"?

"Mäng, mäng, mäng on väikese inimese töö…" laulab Ivo Linna. Nagu ka õppimine trenn, robootikaring või muusikakool. Kui pikad ja mitmekesised on meie laste tööpäevad?" arutlevad artiklis statistikaameti juhtivanalüütik Anet Müürsoo ja juhtivtoimetaja Evelin Kivilo-Paas.   

JUHTKIRI: Ratas uude kuuri ja sealt välja

JUHTKIRI: Ratas uude kuuri ja sealt välja

Leian, et elame praegu veel ajal, mil meil on punktist A punkti B liikumiseks palju tervislikke variante. Mõelge – kui näiteks aastal 2120 on peamiseks liikumisvõimaluseks teleportatsioon, siis pole ju peaaegu üldse vaja ennast liigutada.

PANGALIIT: Pettuste ohvriks langemast päästavad kaine talupojamõistus ja umbusk

PANGALIIT: Pettuste ohvriks langemast päästavad kaine talupojamõistus ja umbusk

Viimasel ajal on oluliselt aktiviseerunud elanikkonna vastu suunatud peturünnakud, kus erinevate tehniliste vahendite ning psühholoogiliste nippide abil trikitatakse inimesi avama ligipääs oma pangakontole või tegema ise ülekandeid kurjategijate käsutuses olevatele kontodele. Kahjuks on sellistel juhtudel kahju kannatajal oma raha tagasisaamise võimalus kaduvväike, investeerimispettuste puhul on tihti petiste kätte usaldatud ka laenuraha ja teadaolevalt vähemalt ühel korral on sellise petuskeemi ohvriks langemine lõppenud kannatanule vabasurma minekuga.  

JUHTKIRI: Teater teeb rikkaks

JUHTKIRI: Teater teeb rikkaks

"Võib kaotada ära kirjanduse, kino, teatri ja kõik muud asjad, aga siis me jääme väga-väga vaeseks," ütleb tänases lehes linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen.

JUHTKIRI: Tallinnal on tulevikku

JUHTKIRI: Tallinnal on tulevikku

Kuna noored on meie tulevik, siis on ka linnal, kus noored ennast hästi tunnevad, tulevikku. Värske rahulolu-uuring näitab, et enamik Tallinna inimesi tunneb end oma kodulinnas väga hästi ja rahulolevalt ning neil on siin hea elada. Uuringu järgi ei kipu enamik tallinlasi siit ära kolima, kuigi nooremapoolsel rahval on isu vahepeal pisut maailmas ringi vaadata. 

Miks kulub riigiasutusel kirja saatmisele kuu aega?

Miks kulub riigiasutusel kirja saatmisele kuu aega? (1)

"Tundub, et kaasamine ja osalemine riigiasutuste portaalides on vaid õngekonks lihtsameelsetele. Kui isegi tuntud teadustöötajal kulub oma ettepanekute selgeks tegemiseks pool aasta jagu kirjavahetust, mida peab siis tegema veel tavakodanik?" küsib arvamusloos Eesti rahvastiku toetusrühma konsultant Jaak Uibu.

JUHTKIRI: Laske lapsed autost välja!

JUHTKIRI: Laske lapsed autost välja!

Kantar Emori uurimuse järgi hakkab tallinlaste seas võimust võtma uus trend – lapsi ei veeta kodust kooli, koolist trenni või huviringi ja õhtul koju tagasi enam autoga, nagu see veel mõned aastad tagasi kombeks oli. Selle asemel läheb enamik lapsi kooli ise, ühistranspordiga või jalgsi. Elu pealinnas on nii palju turvalisemaks muutunud, et vanemad julgevad oma võsukestel omapäi ka huviringi minna.

Loone: töötajate õigused ja huvid vajavad suuremat kaitset

Loone: töötajate õigused ja huvid vajavad suuremat kaitset

Riigikogu ametiühingute toetusrühm kohtus kolmapäeval keemikute ametiühinguga, kus üheskoos peeti nõu, kuidas tagada paremaid töötingimusi ning kuidas kaitsta töötajate õigusi ja huve seadusandlikul tasandil etemini. Samuti arutati, kuidas võiks ametiühingute positsiooni tulevikus veelgi parandada.

Venemaa hakkas liikuma. Aga millises suunas?

Venemaa hakkas liikuma. Aga millises suunas? (1)

Venemaa president Vladimir Putin on alustanud muutustega, mille peatset toimumist küll kõik aimasid, ent ometi tulid need sisult ja ajaliselt ootamatult. Ühtäkki polegi enam Donald Trumpi tagandamisprotsess, lõpulejõudev Brexit ning pinged Lähis-Idas suurim välispoliitiline küsimus, kirjutab arvamusloos Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats.

Naistevastane vägivald ei kuulu kaasaegse Eesti kultuuriruumi

Naistevastane vägivald ei kuulu kaasaegse Eesti kultuuriruumi

Ajal, mil pseudokaastundest õhutatud globalistid räägivad vajadusest lõimida üle Vahemere parema elu poole pürgivaid majandusmigrante, ei tohi unustada, et ühes migratsioonilainega jõuavad meieni ka tõekspidamised sellest kultuuriruumist, kus naisi peetakse teisejärgulisteks inimesteks, kirjutab arvamusloos Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson. 

JUHTKIRI: Ravimikriis kui krooniline haigus

JUHTKIRI: Ravimikriis kui krooniline haigus (1)

Meedia vahendatud kriisid ei pruugigi olla kõige ohtlikumad. Ravimikriisi ohvrite arvu Euroopas võib ainult oletada. Esiteks on mõne tableti võtmata jätmisest tekkivat kahju inimesele keeruline konkreetselt mõõta. Ja teiseks, ravimikriisist küll kirjutatakse, aga need teated asuvad kusagil tagaplaanil.

Tõnis Liinat: Miks peame rääkima maksudest?

Tõnis Liinat: Miks peame rääkima maksudest?

Mõnda aega tagasi alustas peaminister Jüri Ratas maksudebatti. Kuigi osalt on seda saatnud inimeste pahameel ja opositsiooni populistlikud loosungid, peaks sellest väitlusest huvituma kogu ühiskond, kirjutab Pirita linnaosa vanem Tõnis Liinat.

Listeeriast – rahulikult ja hüsteeriata

Listeeriast – rahulikult ja hüsteeriata (1)

Listerioosi levikut soodustab valmistoitude populaarsus ja lai levik. Kuna haigussümptomite teke võtab aega, siis suurtes kogustes saastunud pakendatud toit võib olla jõudnud juba kümnetesse riikidesse müügile, enne kui ta tuvastatakse, kirjutab meditsiiniteaduste doktor Mari Järvelaid.

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

JUHTKIRI: Leia põhjus rõõmustamiseks!

Virisemine ja kõige kohta halvasti ütlemine on otsekui eestlaste rahvussport, mis nagu aitaks keha ja vaimu turgutada. Tihti pole me rahul näiteks oma haridusega. Nüüd aga näitas PISA test, et meie õpilaste tulemused on Euroopa parimad.

Tulevikus saab Viimsist Tallinna trammiga

Tulevikus saab Viimsist Tallinna trammiga (1)

"Aga kui saaks Viimsist Lubja Pargi ja Reisi parklast 21 minutiga Kadriorgu trammiga, kas sina jätaksid oma sõiduki antud parklasse ja kulgeksid mõnusalt trammiga Tallinna kesklinna suunas?," küsib Viimsi volikogu liige Oliver Liidemann. 

JUHTKIRI: Laiskus pole vabandus

JUHTKIRI: Laiskus pole vabandus

Istuda ja mitte midagi teha on väga lihtne. Me istume igal pool: autos, ühistranspordis, tööl, kodus, söögilauas. Lisandub veel üha rammusam toit ning peagi võib end fotolt või peeglist nähes kurvastada, et näed välja nagu kakuke.

Peeter Schamardin: kahenäoline pensionireform

Peeter Schamardin: kahenäoline pensionireform

"Ajal, mil pensionireformi põhiline arutelu käib lihtsa küsimuse ümber – kas raha välja võtta või sambasse jätta, vaatab teadlik pensionikoguja olukorda läbi hoopis teiste prillide: kuidas tulevasest reformist maksimaalselt kasu saada?," kirjutab arvamusloos SEB Varahalduse äriarendusjuht Peeter Schamardin.

JUHTKIRI: Juhiluba ei tee veel taksojuhti

JUHTKIRI: Juhiluba ei tee veel taksojuhti

Kuulasin laevaga Tallinna sõites kõrvaklappidest ühte vana meremehelugu, Marko Matvere hääl kõlas laulu alguses süngelt, kui ta teatas, et neil on kapteniks üks vangist pääsnud mees ja pootsmanil on tapja nägu ees.

JUHTKIRI: Mure korral aitab sõber, mitte pudel

JUHTKIRI: Mure korral aitab sõber, mitte pudel

Alates ajast, kui Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart avaldas, et alkoholimüügile tuleb seada rangemad piirangud, ei ole see teema kedagi külmaks jätnud. Arvamust avaldavad kaupmehed, baaride ja restoranide pidajad ning hotelliäris tegutsejad.

Grete Šillis: Mul on isaga vedanud

Grete Šillis: Mul on isaga vedanud

"Olgu emad kui tahes tublid ja mehiselt pere eest väljas – isa roll inimese kujunemisel on siiski hindamatu," kirjutab arvamusloos Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis.

Liisa Pakosta: au mõiste muutumine soopõhiseks on moodne asi

Liisa Pakosta: au mõiste muutumine soopõhiseks on moodne asi

"Eesti naise väga selge iseotsustamine kõikides oma isikliku elu ja seksuaalasjades on olnud Eesti au ja väärikuse ruumis täiesti iseenesestmõistetav ja täiesti võrdne meestega," ütles võrdse kohtlemise volinik Liisa-Ly Pakosta Tallinnas Õpetajate Majas peetud isadepäeva konverentsil "Mehe au".

Kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

Kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?

"14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva. II tüüpi diabeet on sage haigus, mida iseloomustab krooniliselt kõrge veresuhkru tase. Diabeedi puhul räägitakse sageli ka südame tervisest – miks peaks veresuhkru tõttu oma südame tervisele mõtlema ning kuidas kõrge veresuhkur südame tervist mõjutab?" kirjutab kardioloog dr Priit Pauklin.

Neivelt: Euroopasse on vaja rohkem õiglast turumajandust

Neivelt: Euroopasse on vaja rohkem õiglast turumajandust (1)

"Näiteks tahab ta piirata suurfirmade mõju, pannes piirangud poliitikute mõjutamiseks, vähendada varalist kihistumist, nõrgestada omanike kontrolli suurfirmade üle ning miinimumpalga kasvuks näeb ta viie aastaga tasemeni 15 dollarit tunnis," kirjutab sotsiaalmeedias ettevõtja Indrek Neivelt Ameerika Ühendriikide senaatori Elizabeth Warreni ettepanekutest.

Riigikontrolör: piisab ühest lendavast plekk-katusest, et suur osa piirimaakonnast mattuks pimedusse

Riigikontrolör: piisab ühest lendavast plekk-katusest, et suur osa piirimaakonnast mattuks pimedusse

"Oleme rääkinud laiapindsest julgeolekust, pidanud kriisiõppusi, kutsunud kõiksugu eksperte end õpetama – ja ikka piisab ühest lendavast plekk-katusest, et suur osa piirimaakonnast mattuks pimedusse ja satuks kütusekriisi servale," kirjutab oma blogis riigikontrolör Janar Holm, kelle sõnul näitas juba möödunud aastal tehtud Riigikontrolli audit, et elektriga varustamine võib kergesti katkeda ja iseseisev toimevõime on vähestes kohtades.  

Lugeja kirjutab: kellakeeramine ei anna soovitud tulemust

Lugeja kirjutab: kellakeeramine ei anna soovitud tulemust (2)

Arstide hinnangul on tervisele, töövõimele ja pikemas perspektiivis ühiskonna heaolule oluline elada võimalikult vööndiajale lähedastes tingimustes. Sestap oleks tervislikum siiski vööndiaeg, sest kes ei tahaks olla aastaringselt terve, töökas ja tegus, kirjutab Mustamäe Linnaosakogu liige Vsevolod Jürgenson.

JUHTKIRI: Keegi peab hoolima ka "väikesest" inimesest

JUHTKIRI: Keegi peab hoolima ka "väikesest" inimesest

Tänavatel abitult uitav kitsetall. Majade vahelt paistev kuu, mis mõne arvates on lennuliiklust segav õhupall. Vanalinnas filmivõttel sähvivad tuled, milles tõemeeli kahtlustatakse tulnukaid. Võib tunduda kummalisena, ent selliste väljakutsetega tegelemised on mupo inspektorite jaoks üsna tavalised. Ei ole tühist inimest ega tühist muret. Ja välja tuleb sõita iga väljakutse peale, sest äkki on tõesti keegi hädas.

Nobel kriitilise mõtlemise eest

Nobel kriitilise mõtlemise eest

Eelmisel nädalal kuulutati välja teadlaste nimed, keda peetakse sellel aastal Nobeli majanduspreemia väärilisteks. Seekord ei toonud teadlastele auhinda mitte uudne majandusteooria, vaid väga praktilised uurimismeetodid ja võime kriitiliselt mõelda, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor.

Linnar Priimägi: Tulevik tuleb

Linnar Priimägi: Tulevik tuleb (1)

Maailma ümberjagamine ei ole mitte kunagi olnud ega saagi olla rahumeelne protsess. Euroopa poliitilise tasakaalu kokkulepped Helsinki 1972 ei kehti enam alates Kosovost 2008; Budapest 1994 ei maksa enam alates kolmanda punkti rikkumisest; Minsk 2015 tõsiseltvõetavus lõppes tollesama aasta lõpuga (punkt 11).

JUHTKIRI: Kultuuripesi tekib üha juurde

JUHTKIRI: Kultuuripesi tekib üha juurde (1)

Euroopa Komisjoni oktoobri keskel avaldatud kultuuri ja loomingulisuse monitor näitas, et oleme naaberpealinnadest Helsingist ja Riiast ees muuseumide, kunstigaleriide, kinode ja teatrite arvu poolest. Euroopa 190 linna võrdlevast monitorist selgus samuti, et Tallinn paistab 12%-lise kasvuga silma kultuuri- ja loomesektori töötajate arvult.

Riibe: kuidas uus eelarvestrateegia muudab Kristiinet?

Riibe: kuidas uus eelarvestrateegia muudab Kristiinet?

"Senisest suuremat tähelepanu pöörame linna üldisele heakorrale, sealhulgas tänavapuhastusele ja lume väljaveo tõhustamisele. Panustame rohkem vahendeid selleks, et Tallinnas oleks tagatud heakord kvaliteetsel tasemel, teede korrashoid, parem tänavavalgustus, korras pargid ja mänguväljakud, kokkuvõttes kaunim haljastus," kirjutab arvamusloos Kristiine linnaosa vanem Jaanus Riibe.

JUHTKIRI: Kohtus ei võida keegi

JUHTKIRI: Kohtus ei võida keegi (1)

Paljud reeglid, mis korraldavad elu kortermajas, seisavad seadustes. Ent veelgi laiema vundamendi moodustavad tavalised inimestevahelised kokkulepped seaduste mõttes hallil alal. 

Eesti hinnakasv on aeglustumas

Eesti hinnakasv on aeglustumas

Eesti tarbijahindade kasv on hoogu maha võtmas, kuid ületab endiselt märgilist 2% taset. Võrreldes „vana Euroopaga“, elame hoopis teistsuguses majanduskeskkonnas, kirjutab SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor. 

JUHTKIRI: Oma kodu toob ka lapsed majja

JUHTKIRI: Oma kodu toob ka lapsed majja

Noortel on raske vanemate kodu panti pannes laenamata või päranduseta omaenda eluaset soetada. Suur osa Eesti elanikest elab linnades, kus on kõige kõrgemad korterihinnad, nii et noorel perel ei tule seal ostmine kõne allagi. 

LINNAR PRIIMÄGI: Dimaši laul

LINNAR PRIIMÄGI: Dimaši laul (1)

Mu lemmiklaulja Dimaš Kudaibergen võib tänada oma esmaklassilist mänedžeri (mitte ma ei salli neid angloameerika keelest eesti keelde lärtsatud ä-tähega võõrsõnu!). Tema targal juhendusel vallutas too kasahhi poiss esmalt sajamiljonised Hiina lavad ning alles siis läks lääne staarisaateid võitma.

Jurist Anu Baum: vägivalda esineb igas ühiskonnakihis

Jurist Anu Baum: vägivalda esineb igas ühiskonnakihis

"Tihti arvatakse, et lähisuhtevägivald on nn teise Eesti probleem, et korralikes ning edukates peredes seda ei esine. Selline suhtumine ei ole aga õige – vägivalda esineb igas ühiskonnakihis ning tihti on korralikus perekonnas asetleidev lähisuhtevägivald raskem ja rafineeritum ning ohvril on sellisest suhtest väljumine veelgi raskem," kirjutab Eesti Õigusbüroo jurist Anu Baum.

Dirigent Rasmus Puur: lilled ja kommikarp

Dirigent Rasmus Puur: lilled ja kommikarp

"Nüüd hakkab meenuma, et kuigi su muusikaõpetaja oli alati heatujuline ja nakatav, olid tema silmad alati kuidagi nukrad ja väsinud, kortsud tema näos aina süvenesid," kirjutab arvamusloos noor dirigent Rasmus Puur.  

JUHTKIRI: Toetav õlg on rahast tähtsam

JUHTKIRI: Toetav õlg on rahast tähtsam

"Ettevõtlustoetuse puhul on mentorlus rahast olulisem," ütleb kaelasidemeid tootva väikese õmblusfirma juht ja omanik Endrik Raun. Tema ettevõte kandideerib tänavu ühele Tallinna ettevõtlusauhinnale. Samal ajal, kui meie õmblustööstus ennast lõplikuks kolimiseks madalama tööjõukuluga maadesse kokku pakib, läheb temal siin Eestis suurepäraselt.

Laadimine...Laadimine...