Advokaat: miks pakkus Viru hotell linnaametnikule kontserdipiletit?

Tänasel Savisaare protsessil selgus muuhulgas, et Viru hotellist pakuti linnavalitsuse ametnikule meeleheana tõlgendatavat kontserdipiletit, et endale saada rahvusvahelise linnade liidu INTA kongressi korraldamine.

Pilt: Scanpix/ Oliver Nääs

Advokaat: miks pakkus Viru hotell linnaametnikule kontserdipiletit?

Tänasel Savisaare protsessil selgus muuhulgas, et Viru hotellist pakuti linnavalitsuse ametnikule meeleheana tõlgendatavat kontserdipiletit, et endale saada rahvusvahelise linnade liidu INTA kongressi korraldamine.

See omakorda tähendab, et Viru hotelli pakkumist olnuks keeruline vastu võtta, sest kuigi hotellil on õigus kliente meelitada, võinuks see linnaametniku seisukohalt tuua kaasa uurimise.

Istung jätkus täna täpsemalt öeldes selle detaili lahkamisega, miks sai Alexander Kofkiniga seotud Meritoni hotell endale rahvusvahelise linnade assotsiatsiooni INTA kongressi korraldamise. Süüdistuse järgi olevat kongressi korraldamise võimaluse eest ärimees Alexander Kofkin tasunud oma tuttavale, Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele Hispaania reisi jm hüvedega.

Meritonil leidus plusse, mis Virul puudusid

Kohtu ette oli kutsutud tunnistama Siiri Mark, kes oli tutvustanud Tallinna linnakantselei välissuhete osakonna töötajatele Viru pakutud võimalusi INTA kongressi korraldamisel. Mark mainis, et hiljem saadi linnavalitsuselt siiski vastus, et kõik oli tore, aga valiti teine hotell. "Meritonis on tõesti spa ja konverentsiruumil on aknad," möönis Siiri Mark advokaat Oliver Nääsi küsimustele vastates, et Meritonil leidus plusse, mis Virul puudusid.

Hiljem tuli jutuks ka kontserdikülastuse pakkumine Viru hotellilt ühele linnakantselei välissuhete ametnikule, kes INTA kongressi korraldamisega oli seotud. Mark vastas, et ta pole sellest pakkumisest teadlik, ometi esitas advokaat Nääs kohtule vastava e-kirjavahetuse. Miks seda kirjavahetust polnud toimikumaterjalide hulgas, jäigi istungil selgusetuks. Samas proovis prokurör Steven-Hristo Evestus Margilt samuti teada saada, mis põhimõtete alusel oli too kapo uurijaid viimaste nõudmisel dokumentidega varustanud ja mis olid postkastist otsimise kriteeriumid.

"Kas linnaametnikule oleks olnud kohane konverentsikorraldamine Viru hotellis?" päris advokaat Nääs tunnistajalt. Tolle arvates olnuks küll, ja teda tuleks mõista, sest kahtlemata tegelevad kõik hotellid klientide meelitamisega. Iseasi, mis tagajärjed toonuks see kaasa ametnikule. Teatavasti keelduti seega nii kontserdist kui Viru teenetest.

Veel oli kohtu ees tunnistaja Rasmus-Rai Kuuspu, kes Meritoni hotelli töötajana rääkis prokurörile sviitide üürimisest. Süüdistav pool üritab tõestada, et ühe hüvena kasutas Savisaar Kofkini Meritoni hotelli sviiti, kui oma tuttava naisterahvaga 17. jaanuaril 2015 kohtus. Tunnistajalt saadi seekord vaid väheväärtuslikku teavet, sest tegemist oli tehnilise töötajaga, kes oskas vaid möönda sviidi kasutamist Savisaare poolt. Kuna jaanuar on hotellides madalhooaeg, sai ta sviidi enda käsutusse üsna soodsalt.

Siret Kotka-Repinski: Hispaania reis oli seotud minu terviseprobleemiga

Kohtus andis täna tunnistuse Edgar Savisaarega Hispaanias reisil käinud poliitik Siret Kotka-Repinski, kelle sõnul sõideti sinna tema tervist ravima.

Süüdistus heidab Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele ette, et Hispaania reis olevat saadud ühe hüvena vastutasuks rahvusvahelise linnade liidu INTA kongressi korraldamise võimaldamise eest tema hea tuttava Alexander Kofkini hotellis Meriton. Praegu Riigikogu liikmena töötav Siret Kotka-Repinski rääkis kohtus siiski, et reisi initsiaator oli hoopis tema, sest ta oli mures oma tervise pärast ja Hispaania pakkus võimalust seda ravida.

"Rääkisin Edgar Savisaarega oma terviseprobleemist ja palusin abi," ütles Kotka-Repinski. Selguski, et Hispaanias oleks abi saamine võimalik. "Savisaar suhtles seejärel oma sõbra Alexander Kofkiniga ja nii me leidsime sobivad kuupäevad, mis sobisid nii Kofkinile kui Savisaarele," rääkis Kotka-Repinski. Pileteid aitas osta toona linnaametnikuna töötanud ja nii Kotka-Repinski kui Savisaarega heades suhetes Priit Kutser: korraga soetati nii sinna- kui tagasilennu piletid.

Kuna Savisaar pidi päevapoliitika tõttu ootamatult Eestisse naasma, sest Kadri Simson soovinud Kotka-Repinski sõnul saada Eesti peaministriks, vahetati tagasilennu piletid Hispaanias Kofkini reisiagentuuri kaudu ümber. Kotka-Repinski sõnul tasus tagasilennu piletite ootamatu lisakulu eest Savisaar.

Savisaar aitas võõras riigis orienteeruda

Kotka-Repinski ütlust mööda oli Savisaar reisil kaasas, sest tegemist oliKotka-Repinski jaoks võõra riigiga ja Savisaar tundis võõrustajat ehk Kofkinit. "Kõige tähtsam oli minu tervis," ütles Kotka-Repinski reisi põhjuse kohta. "Vestlusest Edgar Savisaarega olen aru saanud, et tema tasus hotelliarve."

Lennupiletid olid Kotka-Repinski sõnul tema tasuda ja hotelli eest pidi omavahelise kokkuleppe järgi seega maksma Savisaar, rääkis Kotka-Repinski kulude jaotusest. Valdavalt viibiti Marbellas ja korra väisati ka Gibraltarit.

"Oma protseduuride eest tasusin ise," ütles Kotka-Repinski Hispaanias raviarve maksmise kohta. "Algul tasus arst, kuna kõik käis hispaania keeles, hiljem tasaarveldasin. Tasusin ühel korral, lõpus, maksin Alexander Kofkinile." Tasumiseks piisanud kaasas olnud sularahast.

Alexander Kofkin oli Kotka-Repinski sõnul üks vähestest sõpradest, kes tundis muret Savisaare tervise pärast, kui too oli 2015. a kevadel raskelt haige ja oma jala kaotas. "Neile meeldib omavahel filosofeerida, rääkida maailma asjadest," iseloomustas ta kahe mehe läbikäimist.

Siret Kotka-Repinski tänast tunnistust, et Hispaania reisi ajendas tema tervisemure, mitte Kofkini soov Savisaarele mingite teenete eest tasuda, kinnitavad ka eelmistel istungitel esitletud pealtkuulatud telefonikõned näiteks Kotka-Repinski, Savisaare ja Kofkini ühissöömaajast Hundisilmal. Ka seal tuli jutuks Kotka-Repinski tervis, samuti oli sellest juttu Kofkini ja Savisaare omavahelistes, pealt kuulatud vestlustes.

 

Laadimine...Laadimine...