FOTOD! REPORTAAŽ HELSINGIST: Kas Trump müüb kohtumisel Baltimaad Putinile maha?

"Seda peetakse Soomes siiski võimalikuks, et Trump võib anda Putinile lubaduse lõpetada Nato sõjalised harjutused Venemaa piiri lähistel ja seehulgas ka Baltikumis – vastutasuks näiteks Putini lubadusele lõpetada Venemaa toetus Iraanile," kirjutab kolumnist Sami Lotila. "Samasuguse lubaduse andis Trump Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile Lõuna-Korea kohta, aga ebaselge on siiski veel see, kas lubadus viiakse ka ellu."

Pilt: Scanpix

FOTOD! REPORTAAŽ HELSINGIST: Kas Trump müüb kohtumisel Baltimaad Putinile maha? (3)

Sami Lotila

"Seda peetakse Soomes siiski võimalikuks, et Trump võib anda Putinile lubaduse lõpetada Nato sõjalised harjutused Venemaa piiri lähistel ja seehulgas ka Baltikumis – vastutasuks näiteks Putini lubadusele lõpetada Venemaa toetus Iraanile," kirjutab kolumnist Sami Lotila. "Samasuguse lubaduse andis Trump Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile Lõuna-Korea kohta, aga ebaselge on siiski veel see, kas lubadus viiakse ka ellu."

Helsingi elanikud on üsna harjunud ja suhtuvad mõistvalt igasugu suurüritustesse, tippkohtumistesse ja tähtsatesse väliskülalistesse, aga täna, 16. juulil, on eriti kesklinnas elavate ja seal tööl käivate elu löödud korralikult sassi.

9images

Donald Trumpi ja Vladimir Putini tippkohtumine täna Helsingis sulges terve kesklinna ja peatas ühistranspordi.

Kas Eesti müüakse maha?

Soome välispoliitika asjatundjad ega ajakirjanikud ei usu, et Trump ja Putin teeksid Helsingis mingeid konkreetseid kokkuleppeid. Pigem on tegemist üksteisega tutvumisega ja "ühise keele" leidmisega. Selge on see, et mehed tunnevad sümpaatiat üksteise vastu, ja et oma jõulisuse ja tugeva karakteri tõttu on Trump üsna populaarne tegelaskuju ka Venemaal.

Konkreetsete lepingute tegemises vajavad presidendid siiski oma meeskondade ja ametnike armeede abi ja konsultatsiooni.

Keegi ei tea peale Trumpi ja Putini enda, millest täpsemalt kavatsevad nad Helsingis omavahel räägida. Aktuaalseks Ameerika ja Venemaa vaheliseks teemaks on Ameerika süüdistused 12 Venemaa luuraja kohta, kes süüdistuste järgi sekkusid Ameerika presidendivalimistesse aastal 2016.

Võimalik aga on ka see, et süüdistused on osa Ameerika sisesest võimuvõitlusest vabariiklaste ja demokraatide vahel – nagu ka Trump on vähemalt osaliselt mõista andnud. Ta on lubanud teema üles võtta ka Putiniga rääkides.

Kindlasti räägivad presidendid olukorrast Süüriast ja sellest, kuidas stabiliseerida tervet piirkonda ja tagada see, et Ameerika ja Venemaa väed vältivad ka edaspidi otsesed sõjalist kokkupõrged.

Soomes pole eriti tõstetud teemaks Eesti ja Baltikumi kartusi sellest, et Trump "müüks Baltikumi maha" Putinile. Seda peetakse Soomes siiski võimalikuks, et Trump võib anda Putinile lubaduse lõpetada Nato sõjalised harjutused Venemaa piiri lähistel ja seehulgas ka Baltikumis – vastutasuks näiteks Putini lubadusele lõpetada Venemaa toetus Iraanile.

Samasuguse lubaduse andis Trump Põhja-Korea liidrile Kim Jong-unile Lõuna-Korea kohta, aga ebaselge on siiski veel see, kas lubadus viiakse ka ellu.

Trumbid Putini käes

Selge on see, et Helsingis on trumbid Putini käes, kes nüüd on peaaegu "oma koduareenil". Nagu teada, on Putin olnud sagedane külaline Soomes juba viimased 30 aastat, ehk aegadest, kui ta töötas Peterburi asekubernerina.

Putinil on Soomes palju sõpru ja tuttavaid. Ta on mänginud siin jalgpalli, joonud õlu ja väisanud soomlaste suvilaid. Ta tunneb läbi ja lõhki Soome ja terve Läänemere piirkonna, ja kindlasti oskab või vähemalt püüab kasutada soomlasi oma eesmärkide elluviimiseks – mis iganes need ka olla ei võiks.

Seda ei pea Putin Soomes kartma, et ta kaotaks soomlaste sõpruse. President Niinistö on avaldanud nimekirja Soome välispoliitika tähtsamatest eesmärgidest ja nendest üks olulisemaid on heade suhete säilitamine suure naaberriigi Venemaaga. Samal ajal kavatseb Soome tugevdada ka sidemeid lääneriikidega.

Nüüd tundub, et lisaks Venemaale on Soome võib-olla saamas oma heaks sõpraks ka Donald Trumpi juhitud Põhja-Ameerika.

Soomlaste külalislahkus

Täna keskpäeva tipptundidel oli Helsingi kesklinnas tänavaid ja terveid piirkondi suletud, ja ka ühistransport oli osaliselt seiskunud. Politseinikke pole Helsingi tänavatel nähtud nii palju võib-olla mitte kunagi, kui täna, ja taevas on näha ja kuulda lendavaid helikoptereid.

Alvar Aalto poolt kavandatud kongressi- ja kontsedikeskus Finlandiasse püstitatud hiigelsuurde pressikeskusesse on akrediteeritud paari päeva ajaks üle 1600 ajakirjaniku, kes on põrutanud kohale üle 60-st eri riigist. Neist paljud on saabunud Soome juba mitu päeva tagasi.

Ühtlasi annab kohtumine Soomele suurepärase võimaluse esitleda oma riiki ja selle saavutusi massiivsele inimhulgale. Seoses tippkohtumisega on paljud tähtsad väljaanded, eriti Ameerikas, juba avaldanud ülistavaid artikleid ja saateid suvisest Soomest ja soomlaste külalislahkusest.

Turismimagnetid

Trump ja Putin on ka tõelised turistimagnetid. Presidentide kohtumisest on huvitatud ka pururikkad "riigipeaturistid", kes on ummistanud Helsingi kõige uhkemad hotellid ja kelle tõttu on eriti luksushotellide toahinnad kerkinud pilvedesse.

Eestiga seotud seigana võib välja tuua selle, et Finlandia keskuses Soome saunakultuuri demonstreeriv saun oli tegelikult pärit hoopis Eestist!

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...