GLOBAALNE UURING: Rasvumisepideemia tapab rohkem inimesi kui autoõnnetused, terrorirünnakud ja Alzheimeri tõbi kokku

Üle 107 miljoni lapse ja 603 miljoni täiskasvanu ei ole mitte ainult ülekaalulised, vaid lausa rasvunud, selgus Bill ja Melinda Gatesi Fondi rahastatud uuringust. Rasvumisepideemia ei näita rahvusvahelise teadlastegrupi sõnul vaibumise märke ning kasvab eriti laste seas.

Pilt: Scanpix

GLOBAALNE UURING: Rasvumisepideemia tapab rohkem inimesi kui autoõnnetused, terrorirünnakud ja Alzheimeri tõbi kokku

Üle 107 miljoni lapse ja 603 miljoni täiskasvanu ei ole mitte ainult ülekaalulised, vaid lausa rasvunud, selgus Bill ja Melinda Gatesi Fondi rahastatud uuringust. Rasvumisepideemia ei näita rahvusvahelise teadlastegrupi sõnul vaibumise märke ning kasvab eriti laste seas.

Rasvumine on kasvav fenomen terves maailmas - see on muutunud epideemias nii rikastes kui ka vaestes riikides, võtavad teadlased kokku Bill ja Melinda Gatesi Fondi rahastatud uuringu tulemused. Epideemia mõjutab globaalselt üle 10 protsenti elanikkonnast -  üle 107 miljoni lapse ja 603 miljoni täiskasvanu ei ole mitte ainult ülekaalulised, vaid lausa rasvunud, kirjutab Vox.

Teadusajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud uuring paljastab, et rasvumise esinemine on rohkem kui 70 riigis üle kogu maailma alates 1980ndatest kahekordistunud, rasvunute osakaal on suuremal või vähemal määral, aga suurenenud kõigis uuritud riikides. Peamiselt on probleem koondunud madala- ja keskmise sissetulekuga regioonidesse.

Teadlased analüüsisid andmeid täiskasvanute ja laste kohta 195 riigist ning tegid saadud tulemustest viis põhijäreldust:

1. Rasvumise peamine põhjus ei ole vähene liikumine

Kuigi vähest liikumist ja liigset söömist on rasvumise põhjustajatena võrdsetena kujutatud, usuvad uuringu autorid, et toidukeskkonna muutumine on epideemia peasüüdlane.

Füüsilise aktiivsuse tase hakkas globaalselt langema ammu enne seda, kui puhkes rasvumisepideemia. "Energiarikaste toitude suurenenud pakkumine, kättesaadavus ja taskukohasus, koos intensiivse reklaamiga võib seletada liigset energiatarbimist ja kaalutõusu erinevate populatsioonide hulgas," kirjutasid teadlased, kelle sõnul on ka portsjonid muutunud aastate jooksul oluliselt suuremaks.

2. Rasvumine põhjustas 2015. aastal 7 protsenti kogu maailma surmadest

Kõrge kehakaal on nüüd ametlikult kuulutatud mitme kroonilise haiguse riskifaktoriks. Rasvumise poolt põhjustatavate haiguste hulka kuuluvad diabeet, südameveresoonkonnahaigused, kroonilised neeruhaigused ja mitmed vähiliigid.

Uurijate hinnangul põhjustas liiga kõrge kehakaal 2015. aastal üle kogu maailma 4 miljonit , ehk 7 protsenti kõigist surmadest. Rasvumine röövib aastas rohkem elusid, kui liiklusõnnetused, Alzheimeri tõbi ja terrorism kokku.

3. Rasvumine levib kiiremini laste seas

Teadlased avastavad järjest rohkem tõendeid selle kohta, et ülekaal või rasvumine nooruses võib kahjustada südame tervist ja suurendada surmariski. "Isegi kui me suurendaksime oma pingutusi dramaatiliselt, on meil praegu maailmas üle 100 miljoni lapse, kes peavad tõenäoliselt terve oma elu võitlema ülekaalulisusega seotud haigustega," ütles Bostoni ülikooli professor Andrew Stokes.

4. Meditsiiniarengud on aidanud vähendada ülekaalulisusega seotud surmasid ainult rikastes riikides

Meditsiiniarengud on aidanud saavutada parema kontrolli vererõhu ja südameprobleemide üle, kuid kahjuks on need ravimid laialdaselt kättesaadavad ainult rikastes riikides, mitte arengumaades, kus rasvumise probleem kõige tõsisem on. "Riikides, kus ülekaalulisus suureneb kõige kiiremini, nagu Malis ja Burkina Fasos, ei ole tervishoiusüsteem valmis rasvumisega seotud haiguste tsunaamiga toime tulemiseks," ütles professor Stokes.

5. On mitmeid riike, kus rasvumise osakaal on veel väike. Mida peavad nad tegema, et see nii ka jääks?

Kuigi ükski riik pole suutnud rasvumist vähendada, on olemas neid, kus rasvunute osakaal on võrdlemisi väike. Stokesi sõnul on põhjust optimismiks. "See annab lisamotivatsiooni rasvumise epideemiale lahenduse leidmiseks, et samad tingimused saaks luua ka teistes riikides. Peame leidma, mida nendes riikides teistmoodi tehakse," ütles professor Stokes.

"Praegu on esimene kord ajaloos, kus rohkem inimesi sureb liiga suure rämpstoidukoguse tõttu kui nälja tõttu," ütles WHO esindaja Mike Bloomberg. "See on globaalne epideemia mida valitsused enam eirata ei saa, on mitmeid samme, mida teha, et võidelda rasvumisega ja päästa elusid."

Laadimine...Laadimine...