ISTUNG JÄI POOLELI: Edgar Savisaar kurtis halba enesetunnet

Täna kl 13.30 jätkuma pidanud kohtuistung jäi pooleli, sest kohtualune Edgar Savisaar kurtis halba enesetunnet: "Lugupeetud kohus, ma oskan öelda ainult seda, et mul on halb olla."

Pilt: Albert Truuväärt

ISTUNG JÄI POOLELI: Edgar Savisaar kurtis halba enesetunnet (3)

Virkko Lepassalu

Täna kl 13.30 jätkuma pidanud kohtuistung jäi pooleli, sest kohtualune Edgar Savisaar kurtis halba enesetunnet: "Lugupeetud kohus, ma oskan öelda ainult seda, et mul on halb olla."

Prokurör Steven-Hristo Evestus avaldas seepeale arvamust, et istungit niisama katkestada ei tohiks, vaid vaja oleks meditsiinilist hinnangut Savisaare tervise hetkeseisule. Kohtunik Anne Rebane kutsus seepeale välja kiirabi. Kiirabi saabuski kl 13.50.

Tänase istungi esimene pool möödus tõendite avaldamise ehk süüdistuse poolt esitatud salajase pealkuulamise lindistuste kuulamisega. Pealt kuulati Savisaare ja tema sõbra, ärimees Alexander Kofkini vestlusi restoranis Balalaika. Neis käis jutt peamiselt Savisaare kavandatavast Hispaania-visiidist. Jutt käis ka Šveitsi juristist Peter Kaiserist, kes oli soovinud oma teenuste eest täiendavalt 7000 franki. Kaiser oli Savisaarele abiks tolle võetud laenu puhul, mida Savisaar vajas oma abielulahutuse kuludeks. Kui lindistusse ilmus jutt Savisaare lähikonda kuuluva poliitiku Siret Kotka terviseandmetest, kuulutas kohus terviseandmeid käsitleva osa advokaat Oliver Nääsi palvel kinniseks.

Pärast kinnist osa esitleti kohtusaalis ka lindistust, kus kapo kuulas pealt Savisaare ja abilinnapea Taavi Aasa vestlusi, milles oli kõneks rahvusvahelise linnade assotsiatsiooni INTA konverentsi korraldamine Kofkiniga seotud Meritoni hotellis.

Savisaar märkis, et tal on lihtsalt halb olla ja ta sooviks istungi edasilükkamist. Savisaar lisas, et on mitu päeva kohtus vastu pidanud.

Juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus leidis, et Savisaare osas tuleks läbi viia arstlik kontroll ja kohale tuleks kutsuda kiirabi. Evestuse sõnul ei saa nõustuda sellega, et mõni menetlusosaline lihtsalt väidab, et tal on halb olla ja seetõttu jääb istung ära.

Kohus kutsus Savisaarele kiirabi. Savisaar viidi kiirabi otsusega haiglasse. Millal protsess jätkub, selgub Savisaare tervisest. Tänane neljapäevane istung, mis pühendatud tõendite avaldamisele ehk pealt kuulatud vestlustega tutvumisele, pidanuks olema nii või teisti selle nädala viimane.

Eile keelas kohus Savisaare protsessil nn online-blogide pidamise ja veelgi enam, pani ajakirjanike arvutid põlu alla, lubades kohtusaalis teha vaid paberi ja pliiatsiga märkmeid. Keeldu põhjendati asjaoluga, et blogid võivad mõjutada tunnistajate ütlusi, kes loevad, mida keegi rääkis, otse portaalidest.

Täna hommikuks oli kohus selle keelu üle järele mõelnud ning kohtunik Anne Rebane andis teada, et arvuti kasutamine märkmete tegemiseks on siiski lubatud, kuid blogipidamine istungist endiselt keelatud. Samas toonitas kohtunik, et pole soovitatav tunnistajate ütlusi avaldada meedias tsitaatidena, selle keelu eiramisel lubas kohtunik vajadusel istungi kinniseks kuulutada.

Prokurör esitles täna kohtus 22. veebruari 2016. a jälitustoimingut, mille käigus kuulas kapo pealt Edgar Savisaare ja Alexander Kofkini kohtumist. Seal oli süüdistuse väitel kõneks Savisaare Hispaania reis, linnade ühenduse INTA kongressi korraldamine Kofkini hotellis jne. Salajasi jälitustoiminguid on tehtud üldiselt Meritoni hotellis, ühes Meritoni baaris, restoranis Balalaika, Hundisilma talus, linnapea kabinetis, linnavalitsuse Poska residentsis, Sikupilli kaubakeskuse söögikohas Basiilik – sellise ülevaate andis süüdistaja Steven-Hristo Evestus pealt kuulatud paikadest. Istungit alustati kohtumise salvestusega restoranis Balalaika veebruaris 2016. Tähelepanuväärne, et kui eile pidid saalis viibijad leppima pealt kuulatud vestluste puhul sumbuurse müraga, sest lindistuse helikvaliteet oli väga halb, siis tänaseks istungiks oli astutud samm edasi ning vestluse stenogramm, mis mõistagi ka toimikus, kuvati suurelt ekraanile.

Vestlusest moodustas osa vastastikune viisakuste vahetamine taas Eestisse saabunud Kofkini ja Savisaare vahel: tere tulemast Tallinnasse, ma tean, et lähed varsti jälle ära jne. Jutt käis sellest, millal Kofkin lahkub ja millal jälle Eestisse tuleb. Millal on Kofkin Hispaanias ja millal on Zürichis, et Savisaar saaks endale Hispaanias sobivat külastusaega valida. Kofkin pakkus, et peatuda saab ka tema juures. Räägiti Kofkini Hispaania autojuhi töökvaliteedist jm elu-olulist. Üldiselt käis üsna pikalt Savisaare Hispaania-reisi kuupäevade arutamine. Kofkin lubas, et organiseerib „elamise ja selle servise“. Räägiti võimalusest grillida ja kala suitsutada. Siis liikus jutt advokaat Peter Kaiserile, kes on jurist, kes oli abiks Savisaare laenuasjade ajamisel ja laenu tagasimaksmise korraldamisel, kui viimane vajas raha seoses oma abielulahutusega. Siis läks jutt Savisaare lähiringi kuuluva poliitiku Siret Kotka tervisele, mille järel kuulutas kohus advokaat Oliver Nääsi nõudmisel salvestise edasise kuulamise seoses delikaatsete isikuandmetega kinniseks. Ajakirjanikud lubatakse taas saali, kui too episood kuulatud, see võtab aega umbes 40 minutit.

Hispaania reis on teatavasti prokuratuuri konstruktsiooni kohaselt hüveks, mis Kofkin andis Savisaarele soodsate otsuste eest, nagu konverentsi korraldus temaga seotud hotellis, kohviku rendilepingu pikendus Raekoja platsil jne.

Tõenäoliselt kulub terve tänane istungipäev kapo salasalvestuste kuulamisele.

LOE KA:

PEALTKUULATUD VESTLUSED: Miks Savisaart ja Kofkinit kujutati ohuna riigi julgeolekule?

VIDEO, FOTOD, BLOGI! Savisaare protsessi täna viimases osas mängiti ette kapo salalindistusi

FOTOD! Kaitsjad: Pettailt saadi tunnistus vägisi, süüdistused ei põhine faktidel, vaid hinnangutel

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...